Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

univerzalne vrednosti ne postoje.

3 osnovna nachela vrednosti su istina-kao logichka,lepota-kao estecka,dobrota-kao moralna,i ona se razlikuju od kulture do kulture,religje do religije,od osobe do osobe.

ono sto je meni dobro,nekom je mozda lose i.t.d...

greh ne postoji,postoje samo greshke...

 

 

 

a molitvu gledam kao obracjanje svom vishem ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

buda je govorio uglavnom mudre i ispravne stvari (u kontekstu onoga sto je propovedao), medjutim budizam nije religija.

 

Naravno, budizam je nesto mnogo vise i bolje - Spiritualno ucenje pruzeno tebi na tanjir bez trunke obaveze da radis sa njim sta oces i da ga koristis kako oces.

 

Kao i svaka druga spiritualna ucenja.

 

A onda se stvorila religija koja je ubila spiritualno ucenje, zarad kontrole nad narodom, da bi jedna ideja spiritualnog ucenja pobila i unistila sve ostale.

 

Lakse ti je da kontrolises drzavu ako svima kazes da ce da GORE U PAKLU ako ne rade to i to sto im drzava kaze, nego da slushaju nekog starca focho od stotinu ljeta sa planine koji nema nikakvu upravnu i izvrsnu moc i njegove stavove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

greh i jesu greske, koje rezultuju stetom.

terminoloski problem.

 

a to sto mi imamo sposobnost da zapazamo istinu, lepotu i dobrotu, kao i da postupamo ili ne postupamo u skladu s tim, ukazuje da su to univerzalne vrednosti koje su svima urodjene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji nam je, po religiji, smisao zivota? 

 

U nauci je barem dosta stvari dokazano, daj mi u religiji neki dokaz...

 

Smisao zivota je u vecitom trazenju smisla zivota   :)

 

_ _ _

 

Najvise me je iznerviralo nesto sto mi je rodjaka pricala, kad je zavrsila filozofski fakultet, pohvalila se jednom popu, nije pokazivao neku radost, a i jednom muslimanskom svesteniku(zaboravih kako se zovu) ni on nije pokazao neko veselje... tetka joj je lepo razjasnila, po njima zene treba da su kod kuce, da radjaju decu... tada sam ja otprilike pocela da...hmmm... ne volim, hriscanstvo i islam...

 

Sad, naravno da nisu svi svestenici takvog misljenja, ali kad pogledate malo bolje u ta ucenja, i sami cete to videti   :ph34r:

 

_ _ _

 

 

Ne razmisljam o Bogu kao o nekom cikici sa dugom bradom, cak uopste ne verujem da Bog postoji...

 

Ako nesto postoji, bice da je to neka sila, kojoj ne dajem ime bog, mozda  zivot, ne znam kako da se izrazim, neka svest, zbog koje nam srca kucaju, krv cirkulise, pluca rade... 

 

....a opet to se ne moze dokazati ... vrtimo se iz supljeg u prazno, dokazujemo nesto sto se ne moze dokazati :)

 

 

Edited by Vitorias123

Share this post


Link to post
Share on other sites

A onda se stvorila religija koja je ubila spiritualno ucenje, zarad kontrole nad narodom, da bi jedna ideja spiritualnog ucenja pobila i unistila sve ostale.

pazi, jedno je religija, a drugo organizovana religija, tj. zloupotreba iste.

ne treba suditi o religiji po onima koji je reprezentuju a ne praktikuju ucenja iste.

Edited by Doom

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ doom

vrednosti svako zapaza i ocenjuje na svoj nachin...

ne postoje univerzalne vrednosti,onakav si kakav si nauchio,ili kakvim su te nauchili da budes..

da su te uchili da je dobro da ubijas ljude,sad bi klao ulicom,misleci da chinish dobro delo.

Edited by lmao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji nam je, po religiji, smisao zivota? 

 

Prosvetliti se. Ujediniti se sa necim iznad nas.

U kontekstu budizma - dospeti do stanja nirvane.

U kontekstu hriscanstva - dospeti u raj i sjediniti se sa bogom.

etc.

U nauci je barem dosta stvari dokazano, daj mi u religiji neki dokaz...

 

U nauci je sve dokazivo. Samo sto je problem sto vecina naucnih stvari ne mogu da se provere van skupih laboratorija.

Recimo kada je nauka pocinjala, bilo je lako proveriti da li je zemlja okrugla, da li teza tela padaju brze od laksih ili ne etc.

 

Sa druge strane, recimo, proveriti... string theory, mozes samo ako si fizicar ( pa josh u srbiji i nije neka sansa) pa da dospes u neku laboratoriju gde mozes da radis.

 

Proveriti teoriju evolucije mozes najbolje ako si genetichar.

Etc.

Smisao zivota je u vecitom trazenju smisla zivota  :)

 

Eto vec si napravila religijsku istinu. "vechno trazenje smisla"

dakle postojis vecno? :)

 

 

Najvise me je iznerviralo nesto sto mi je rodjaka pricala, kad je zavrsila filozofski fakultet, pohvalila se jednom popu, nije pokazivao neku radost, a i jednom muslimanskom svesteniku(zaboravih kako se zovu) ni on nije pokazao neko veselje... tetka joj je lepo razjasnila, po njima zene treba da su kod kuce, da radjaju decu... tada sam ja otprilike pocela da...hmmm... ne volim, hriscanstvo i islam...

Sad, naravno da nisu svi svestenici takvog misljenja, ali kad pogledate malo bolje u ta ucenja, i sami cete to videti  :ph34r:

 

 

Zene treba da radjaju decu i po Darwinu, nista se nauka tu ne razlikuje puno.

Samo sto po Darwinu niko ne brani zheni da radja decu sa diplomom filozfoskog fakulteta na zidu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pravoslavlju,genralno,ne bi nista falilo da ta pricha jos uvek moze da pije vodu,i da zaista uspeva da svoje vernike usmerava na duhovnost.

hrishcanstvo je sve slabije...nema moc da vodi svoje vernike...

mozda nam treba treci zavet...?:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi, jedno je religija, a drugo organizovana religija, tj. zloupotreba iste.

Nope, isti djavo.

 

Religija ima dogmu, organizaciju, svestenstvo.

Organizovana religija to isto.

 

Ono sto ti smatras religijom je Spiritualnost.

Koji za razliku od religije dozvolajva izmene.

 

Drugim recima, jedan shaman, ako nadje bolji put za stane tranca sme slobodno da nadogradi to znanje.

Ako neki pop, oce da doda nesto u novi greh ili smisli novu molitvu - malo teze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tiche smisla...

pa da znam koji je smisao mog zivota,i da mi je on nametnut,osecao bih se kao robot.

smisao je u tome,da svako izgradjuje svoj smisao zivota,i bori se za njega,jer to nece niko drugi uraditi umesto njega.

 

a istina...ona se nashem ego-u sigurno ne bi svidela...

jer on ce umreti...a ostace samo ono nesto...ti.

Edited by lmao

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ 13s26

 

Mislila sam kao covecanstvo, stalno trazimo smisao zivota, tokom samih nasih zivota... nista  nije vecno...

 

Sasvim je prirodno da zena radja decu... mozda je i to smisao zivota, produzenje vrste?? Nikad se ne zna... ali i kod zivotinja zenka ima svoju teritorju, i moze da menja muzjake...  prema ovima bi trebala da bude sa 1 muzjakom, da se odrekne svoje teritorije... ako kapirate  :haha:

 

Zivot je jedan... ne zna se sta je posle...

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da su te uchili da je dobro da ubijas ljude,sad bi klao ulicom,misleci da chinish dobro delo.

ako je tako kao sto kazes, tj. ako nema univerzalnih vrednosti, na osnovucega sudis da ubijanje drugih nije dobro delo i da je taj neko ko to cini u zabludi, hmm?

u tom slucaju bi se sve svelo na "cini kako ti volja, jer to je jedini zakon", da ne citiram kroulija sad.

to je recept za pakao na zemlji i koren satanizma, btw.

 

danas svako radi sta mu je volja u skladu sa nekim svojim tripom, zato planeta i puca po savovima.

jer je svako uobrazio da je bog i da moze da radi sta hoce, a ustvari je jadni mali "bog" koji vlada jadnim malim svetom unutar svoje lobanje,

zarobljen unutra.

to se naziva hronicno zapaljenje ega. problem je, sto to utice na druge i na okolinu.

 

@ l3s26

pa i budizam, koji nije religija, ima dogmu, organizaciju i svestenstvo.

problem je u tome sto mnogi hriscanski svestenici rade jedno, pricaju drugo, misle trece i veruju u cetvrto.

i to nema nikakve veze sa hriscanstvom kao takvim vec sa njima samima. naravno, nisu svi takvi, ali nazalost dovoljan broj jeste.

i to je ono sto kod mnogih stvara odbojnost prema toj religiji. kada bi ti isti praktikovali to sto propovedaju, bila bi druga prica.

Edited by Doom

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa i budizam, koji nije religija, ima dogmu, organizaciju i svestenstvo.

 

Nema dogmu.

Ima organizaciju unutar ucenja.

Ima svestenstvo, koje moze da menja budizam kako im volja.

 

Budizam je spiritualno ucenje koje se sastoji iz mnogo skola budizma. Nijedna od tih skola ne kaze NASE UCENJE JE NAJBOLJE - NASE UCENJE JE PRAVO.

Sto je ujedno jedina dogma budizma, ako uopste poruke tipa " mislite svojom glavom " mogu da se nazovu dogme.

 

Svaka budisticka skola ima vrhovnjaka uglavnom samo unutar svoje skole.

 

Dogma je nesto nepromenljivo i zabranjeno za ispitivane - u budizmu ne postoji takve stvari.

 

 

 

 

 

 

i to nema nikakve veze sa hriscanstvom kao takvim vec sa njima samima. naravno, nisu svi takvi, ali nazalost dovoljan broj jeste.

 

Ne raazumem sto mi pricas stvari jasne kao dan ali dobro. Ako ti predstavlja zadovoljstvo.

Edited by l3s26

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa naravno da je tako doom....ali to nosi posledice sa sobom.

svaka mocj nosi i odgovornost sa sobom.

imas vatru...mozes njom da ugrejes bliznje,ili da spalis komsiji kucu,na tebi je odluka.

u tome i jeste smisao vecje svesti,da si svestan svakog svog poteza,i da bas zato sto mozes da naudis drugima,ne uchinis to.

ne cinimo mi "dobra" dela,zato sto smo dobri...

niko nije ni dobar,ni los.

 

 

mi jesmo bogovi,jer mi kreiramo svoje drushtvo i vrednosti.

dobro i lose ne postoji,postoji samo ono sto je bolje za nas.

od nas zavisi da li ce biti raj ili pakao na zemlji...

 

pa naravno da je tako doom....ali to nosi posledice sa sobom.

svaka mocj nosi i odgovornost sa sobom.

imas vatru...mozes njom da ugrejes bliznje,ili da spalis komsiji kucu,na tebi je odluka.

u tome i jeste smisao vecje svesti,da si svestan svakog svog poteza,i da bas zato sto mozes da naudis drugima,ne uchinis to.

ne cinimo mi "dobra" dela,zato sto smo dobri...

niko nije ni dobar,ni los.

nista nije samo dobro,ni samo lose...chak i losa dela,mogu biti dobro delo,jer si svojom tamom, nekom drugom pokazao da postoji svetlo..:)

 

 

mi jesmo bogovi,jer mi kreiramo svoje drushtvo i vrednosti.

dobro i lose ne postoji,postoji samo ono sto je bolje za nas.

od nas zavisi da li ce biti raj ili pakao na zemlji...

Edited by lmao

Share this post


Link to post
Share on other sites

@l3s26

iz prostog razloga jer religija i organizovana religija, ovakva kakva je danas, nisu isto. a organizovanu religiju upravo i cini svestenstvo.

 

uostalom, sta znaci rec "spiritualno"? zasto je ovde bitnija terminologija od poente? i hriscanstvo i budizam imaju isti koren, a to je , symptom of the universe.

 

a to da budisticko svestenstvo moze da menja budizam kako mu volja, necu da komentarisem...

Edited by Doom

Share this post


Link to post
Share on other sites

budizam samo pokaze put...na tebi je koliko ces daleko otici..

mada je i budizam pokushan da se previshe priblizi obichnooj marvi..imas i u njemu tripovanja ispred budine statue i ne znam ti ni ja sta...

 

@ victorias

samo je pitanje na koji nachin...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a to da budisticko svestenstvo moze da menja budizam kako mu volja, necu da komentarisem...

 

 

Sto neces, mislis da nije tachno?

 

Evo ti na primer tibetanski Budisti i ona cuvena book of the dead i ritual gde se "vodi" dusa da je ne pojedu demoni.

Sa druge strane skola Zen budizma a i mnoge druge ne poznaju to.

Budha to nikad nije spomenuo.

 

Da li tibetanci kazu MI SMO PRAVI BUDISTI, ZEN nisu ili obrnuto? Ne.

 

Tako da, ako vec oces da se kurcis, sa tim fazonima " necu da komentarisem" razmisli malo.

Pa se zapitaj kako su nastalne tolike skole budizma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemaju ni rusi slavu, pa nista. svim budistima je zajednicko neko osnovno ucenje, tj. "dogma", inace ne bi bili budisti.

Tako da, ako vec oces da se kurcis, sa tim fazonima " necu da komentarisem" razmisli malo.

ne prozivaj, nije dobro. niko ti ne drma kavez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ victorias

samo je pitanje na koji nachin...:)

Iskoriscavas ono sto imas maksimalono, tj trudis se da uzivas, zato sto ne znas za posle   :zeleni:

 

 

Zamisli da postoji ono posle, ali ne bude tako sjajno kao ovo?? Think about that... ustvari nemoj, samo ces bezveze   :udri:

Edited by Vitorias123

Share this post


Link to post
Share on other sites

doom matori,ne daj se isprovocirati,djomla ne zna drugachije..:)

na svakom forumu se sa nekim na krv i noz zakachi...meni je hteo po lobanji da skache...hehe

jbg,neko ima znanje, a ne zna da gaiskoristi i pokaze na lichnom primeru...:)

ali zato takve treba iskoristiti,uzeti znanje od njih,i pichiti dalje...

Edited by lmao

Share this post


Link to post
Share on other sites

On je pruzio znanje o Bogu, tj svoje tvrdnje

 

I svoju predstavu moralnog zivota...

 

Da... praktikovao je to.

 

Zar molitva nije monolog sa bogom??

 

 

Молитва је дијалог са Богом.Не у смислу да ти неко одговара,већ да се кајеш за све лоше урађено и да молиш за помоћ.Универзалне вредности постоје за неког,за другог можда не.

Љубав као универзална вредност на пример постоји,када је православље у питању.

Урођене вредности,када се сретну са хорором овога света се губе,тј за неког је нешто добро,за другог није.

Смисао живота по православљу је обожење,јер је човек створен по Божјем лику и подобију,па и треба да обнови и очисти упрљан Божји лик у себи.Наравно обожења нема без љубави према ближњем,тако да то о смислу живота је дужа тема,не може се сажети тек тако у пар реченица.

У религији не постоје докази као такви јер Бог не жели роботе који ће му се покоравати јер постоје докази.Чуда постоје,"ко има уши да чује нека чује,ко има очи да види нека види".

Не верујем да свештеници мисле да жена треба да седи код куће.Па и ако седи,не видим ту никакав проблем,жена је ту онда на не мање важном месту,као особа која је стално са децом и васпитава децу.А ако ради,сигурно да јој остаје мање времена да васпитава и брине о деци,па сад ви видите шта је боље.

problem je u tome sto mnogi hriscanski svestenici rade jedno, pricaju drugo, misle trece i veruju u cetvrto.

i to nema nikakve veze sa hriscanstvom kao takvim vec sa njima samima. naravno, nisu svi takvi, ali nazalost dovoljan broj jeste

Не бих се сложио са овом тврдњом.Ко како и шта мисли,то не можемо ја и ти тек тако да откријемо.Тачно је да код лоших свештеника њихов однос ствара одбојност према религији,али код добрих то ствара да људи заволе хришћанство.Осим ако нећемо свакоме тражити ману,по оној формули да свештеник треба да буде живи светац да би ваљао.А и онда би му гарант нашли неку ману.

А ми треба да будемо какви год хоћемо,наравно то је обавезан додатак.

Догма као таква представља догматску истину.

Као када би сада рекли да је у математици забрањено рећи да је два плус два четири,или да је теоријски несигурно да сунце излази свакога дана,то су једноставно истинити подаци,као и догматске истине у православљу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...