Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Pravi vernici- vernici koji srcem i dushom veruju u Boga. Moze Crkva da pricha choveku koliko hoce, da se ubije od prichanja, ako je taj chovek takav da ne moze te propovedi da primi k srcu, onda on nikada ne moze ni da postane pravi vernik. U pravu si, uloga crkve jeste da uputi ljude ka svom uchenju, ali uloga crkve nije da samu sebe reklamira na tv-u i u medijima sa ciljem da neko poveruje u Boga. Ako choveka interesuje uchenje crkve obratice se sveshtenstvu. Ne treba nam patrijarh koji ce da nam se popne na glavu prichanjem da bismo mi poverovali. Mnogo zavisi i od vaspitanja i porodice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čovek bez ikakvih spoljnih uticaja neće nikad verovati u neko uzvišeno biće. Dakle, uloga crkve jeste da promoviše svoja verovanja i tako prikuplja tj. povećava broj vernika.

Slažem se sa Gojkom.

 

E, sad, što se novog patrijarha tiče - bilo ko, samo ne Amfilohije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uloga crkve jeste da uputi ljude ka svom uchenju, ali uloga crkve nije da samu sebe reklamira na tv-u i u medijima sa ciljem da neko poveruje u Boga.

ne nego će da propovedaju učenje dimnim signalima... ispred dragstora sa flajkom u ruci? na stadionu preko megafona? nazovi to propovedanjam, raklamiranjem, vrbovanjem, ili kako god ali svaka verska organizacija mora da se čuje da bi postojala... 

Edited by johnnyzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čovek bez ikakvih spoljnih uticaja neće nikad verovati u neko uzvišeno biće. Dakle, uloga crkve jeste da promoviše svoja verovanja i tako prikuplja tj. povećava broj vernika.

Slažem se sa Gojkom.

 

E, sad, što se novog patrijarha tiče - bilo ko, samo ne Amfilohije.

Jeste, ona treba da promovishe svoja verovanja i uchenja, ali ne da se penje ljudima na glavu. Svaki veci pritisak crkve na narod- pojachana propaganda, prouzrokovao je rat. Chemu to? Biti zaslepljen laznim pravoslavljem... A zashto lazno? Zato shto oni ljudi shto su ishli u rat zato shto su to hteli- sa verom u Boga i u srpski narod, nisu pravi vernici, nemaju oni pojma shta je vera u Boga, kamoli shta je pravoslavlje, a shta katolicizam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za to treba da postoji volja naroda, a ona se ne dobija kada te neko primorava na neshto. Bar to danas ne bi trebalo da bude tako. Pokrshtavanje stanovnishtva je, u literaturi, veoma chesto pogreshno interpretirano. Opet kazem- crkva treba da promovishe sebe, nisam potpuno protiv toga, ali ne zivimo u vremenu kada nekome treba da "stavimo noz pod grlo" da bi poverovao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, ona treba da promovishe svoja verovanja i uchenja, ali ne da se penje ljudima na glavu. Svaki veci pritisak crkve na narod- pojachana propaganda, prouzrokovao je rat. Chemu to? Biti zaslepljen laznim pravoslavljem... A zashto lazno? Zato shto oni ljudi shto su ishli u rat zato shto su to hteli- sa verom u Boga i u srpski narod, nisu pravi vernici, nemaju oni pojma shta je vera u Boga, kamoli shta je pravoslavlje, a shta katolicizam...

Koliko ja vidim, samo ti znaš šta je prava vera u Boga.

Što se tiče Srba i ratovanja, to je već druga priča slabo povezana sa religijom, ostavimo to za drugi put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crkva ne bi trebalo da tezi da ima moc.

 

Majke ti :haha:

 

Za to treba da postoji volja naroda, a ona se ne dobija kada te neko primorava na neshto.

 

Ne, za to treba da postoji volja vladara. Znaš šta, ne mogu ozbiljno da diskutujem sa nekim ko ima ovako naivna poimanja religije. Mislim, to je lepo što bi ti volela da bude tako, ali ovo je planeta Zemlja i ljudska rasa. Da, sve to što ti pričaš je u skladu sa hrišćanskim načelima, ali prvi i osnovni cilj bilo koje Crkve jeste da uveća broj verujućih. Da li oni zaista veruju da se prilikom pričešća vino pretvara u krv Hristovu (i da li uopšte znaju da se to dešava) je manje bitno. Bitno je da se čovek deklariše kao pravoslavac i da veruje da je pravoslavac. Ubaci mu u to priču "Srbin nekršten ne biva", kako bi to rekao pokojni patrijarh Pavle, i dobijaš jednog vrlo dobro osmišljenog i institucionalizovanog narodnog Boga. Kao, jesmo svi mi jednaki pred Bogom, ali su Srbi malo jednakiji zato što su pravoverni. Pročitaj Ničeovog "Antihrista", dosta dobro on to razlaže. Hrišćanska Crkva je u svojoj suštini zapravo nekompatibilna sa suštinom ideja koje propagira.

 

Da ne odlazim previše u druge vode, Crkvi kao instituciji mnogo više znači da neko dođe kod popa za uslugu nego da je pročitao Bibliju ili da je došao da se ispovedi.

Edited by oʞɾoƃ
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja, pak, ne mogu da diskutujem sa nekim ko tako povrshno shvata moje postove. Prvo treba da razumesh da vera i religija nije jedno te isto. Poimanja vere su jedna stvar, a poimanja religije, t.j. njena uchenja se donekle poklapaju sa poimanjima vere, ali nisu isto shto i poimanja vere. Nikada me niko nece primorati da radim i da budem neshto shto ne zelim. Moze crkva na sva zvona da zvoni, ako nisam pravi vernik bolece me uvo shta ona radi. A shto se tiche volje vladara- mozda je ona vazna, ali nije vaznija od lichne volje. To je dobro pokazala Otomanska imperija, t.j. njen krah. Shta je posle njega ostalo od islama u nashim zemljama?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zaista, svega par miliona preverenih muslimana u Bosni i Sandžaku, koji su i danas jednako zadrte poturice kao i pre 300 godina. Ta razlika koju ističeš između "poimanja vere/religije" mi deluje kao razlika između "lične/konvencionalne interpretacije Boga". Tebe niko neće PRIMORATI da veruješ u nešto što ne želiš, i upravo to je sva veština Crkve - da te ubedi u svoja učenja, a da ti to ne shvatiš kao ubeđivanje, nego svoj lični zaključak. Ti veruješ u Boga manje ili više onako kakvim ti ga je Crkva predstavila - ali do takvih saznanja se ne može doći prirodno, i ti si zapravo, htela to da priznaš ili ne, i koliko god verovala da je tvoje poimanje Boga samo tvoje i tvoje lično, produkt SPC. Katolici su te perfidnosti doveli do savršenstva, i u tome leži njihova snaga, a isto to je i razlog zašto je SPC tako oslabila i izgubila moć - zato što je zapustila sopstveno stado. Ne može pastir da funkcioniše po principu "ja zovem svih 100 ovaca, od njih neka pođe za mnom ko hoće, a ko neće, ne mora". Takav pastir teško da bi se mogao nazvati uspešnim, a SPC poslednjih 20 godina pokazuje zavidan nemar za sopstvenu pastvu.

Edited by oʞɾoƃ
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam produkt pravoslavne crkve- jesam, bash srpske- to je vec pitanje, s obzirom na to gde zivim, ti su preeli dugo vremena bili pod bugarskom vlashcu i ovde se josh uvek poshtuju neki obichaji kojih u Srbiji nema. Ja sam samo htela da kazem da SPC teshko da ce bilo shta postici okupiranjem medija, jer ljudi vishe nisu toliko glupi i ne mozesh ih lako ubediti u neke stvari. Ne sve.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj ko veruje- veruje i to ne moze da se promeni.

naravno da mozhe, to se deshava svaki minut negde.

 

Crkva ne treba da se mesha u politiku.

e bash treba.

 

Crkva ne bi trebalo da tezi da ima moc.

da, trebalo bi.

 

ko si bre ti koji moj? samo se pojavish i kazhesh shta crkva treba ili netreba da radi.. ko si bre ti da odredjujesh shta crkva treba da radi, shta lupetash?

 

Čovek bez ikakvih spoljnih uticaja neće nikad verovati u neko uzvišeno biće.

a ti to znash kako? znash za nekog choveka koji je odrastao i formirao se bez ikakvih spoljnih uticaja? ova rechenica je samo tvoje mishljenje, i nishta nije vrednije, logichnije ili bitnije od suprotnog mishljenja, da cje chovek bez ikakvih spoljnih uticaja prirodno verovati u Boga.

 

Hrišćanska Crkva je u svojoj suštini zapravo nekompatibilna sa suštinom ideja koje propagira.

izvukao si zakljuchak iz premisa koje nemaju veze sa onime shto se u zakljuchku pominje xD

 

Prvo treba da razumesh da vera i religija nije jedno te isto.

nije kerviks nego vrat.

 

@HADES

 

Omniscience (pronounced /ɒmˈnɪsiəns/)[1] (or omniscient point-of-view in writing) is the capacity to know everything infinitely. In monotheism, this ability is typically attributed to God.

Edited by рогозуб
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da mozhe, to se deshava svaki minut negde.

 

 

e bash treba.

 

 

da, trebalo bi.

 

ko si bre ti koji moj? samo se pojavish i kazhesh shta crkva treba ili netreba da radi.. ko si bre ti da odredjujesh shta crkva treba da radi, shta lupetash?

 

 

a ti to znash kako? znash za nekog choveka koji je odrastao i formirao se bez ikakvih spoljnih uticaja? ova rechenica je samo tvoje mishljenje, i nishta nije vrednije, logichnije ili bitnije od suprotnog mishljenja, da cje chovek bez ikakvih spoljnih uticaja prirodno verovati u Boga.

 

 

izvukao si zakljuchak iz premisa koje nemaju veze sa onime shto se u zakljuchku pominje xD

 

 

nije kerviks nego vrat.

 

@HADES

 

Omniscience (pronounced /ɒmˈnɪsiəns/)[1] (or omniscient point-of-view in writing) is the capacity to know everything infinitely. In monotheism, this ability is typically attributed to God.

Ja sm ta koja, za razliku od nekih drugih na forumu, ima svoje mishljenje. To mishljenje moze, ali i ne mora da se poshtuje. Definitivno ne poshtujem one koji su u stanju da vredjaju druge zato shto se ne slazu sa njihovim mishljenjem.

  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...