Jump to content

Iron Maiden


Black Knight

Recommended Posts

http://www.getonthestage.com/index.php/recenzijeizdanja/item/3065-iron-maiden-the-book-of-souls

 

"Kada se priča o Mejdenima, treba ustati i biti u stavu mirno. Ovaj bend zaslužuje strahovito poštovanje, a recenzije koje sam čitao u prethodnih par dana nemaju veze sa životom. Ljudi koji očigledno nisu dovoljno slušali Mejdene su sebi uzeli za pravo da blate bend koji postoji 40 godina i je ostao veran sebi, radeći samo onako kako misli da treba. The Book Of Souls je očit primer albuma koji je bez ikakvih kompromisa urađen, onako iz srca i duše, baš kao što je majanska kultura bila. Ako je prethodni album bio bez hitova, ovde ih imamo barem 5-6, koji će sigurno biti vizuelni i audio spektakl na koncertu. Ako budemo imali sreće da ih opet vidimo u Srbiji, sigurno će to biti nešto što neću želeti da propustim.

Mejdeni su ponovo uspeli u onome što decenijama uspevaju: sviraju svoj fazon, dajući nam pregršt prelepih melodija koje pevušimo danima i inspiraciju da maštamo kako je ovaj naš svet ipak jedno lepo mesto gde su talenat, pamet, inteligencija, kreativnost i sposobnost ka improvizaciji nešto čemu bi trebali da težimo, a ne jurnjava za novim gedžetima, glupostima na društvenim mrežama i socijalnoj izolovanosti u koju sve više propadamo."

 

Covek objasnio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shadows in the valley je jedina Maiden stvar koja mi je davala osecaj kao da sam je vec negde cuo i to nema veze sa Wasted Years pocetkom vec sa Fallen Angel tempom cak i textualno slicnom tematikom.Pesma je pevljiva i stvarno je odlicno uradjena kao neki B-side Brave New World-a ali ponavljam opet,jedina stvar za koju imam osecaj da je neka vrsta celebrity pesme kao medley.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.blabbermo...weve-ever-made/

 

Osim ovog dela da je Book of Souls najbolji Mejden mnogo mi se svidja ova Nickova prica, vidi se ono sto je i na albumu - da je bend na vatri i da im se radi.

 

"He added: "I spoke to Steve the other week and I asked what we might do live, and I said to him, 'Why don't we do the freaking lot?' He laughed. Can you imagine IRON MAIDEN playing 'The Book Of Souls'? It would end with 'Empire Of The Clouds' and then it would be 'thank you' and 'good night.' There is no 'Iron Maiden', no 'Run To The Hills' and none of the classics."

 

Koliko god da je dobar album, mislim da oni nemaju dovoljno željeza u mudima da to i stvarno urade.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"He added: "I spoke to Steve the other week and I asked what we might do live, and I said to him, 'Why don't we do the freaking lot?' He laughed. Can you imagine IRON MAIDEN playing 'The Book Of Souls'? It would end with 'Empire Of The Clouds' and then it would be 'thank you' and 'good night.' There is no 'Iron Maiden', no 'Run To The Hills' and none of the classics."

 

Koliko god da je dobar album, mislim da oni nemaju dovoljno željeza u mudima da to i stvarno urade.

Uradili su to vec kad su bili najvise kritikovani i kad nisu bili "na vrhu" popularnosti posle sjajne HISTORY 1 part turneje...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"He added: "I spoke to Steve the other week and I asked what we might do live, and I said to him, 'Why don't we do the freaking lot?' He laughed. Can you imagine IRON MAIDEN playing 'The Book Of Souls'? It would end with 'Empire Of The Clouds' and then it would be 'thank you' and 'good night.' There is no 'Iron Maiden', no 'Run To The Hills' and none of the classics."

 

Koliko god da je dobar album, mislim da oni nemaju dovoljno željeza u mudima da to i stvarno urade.

 

Pa normalno da neće to uraditi, zašto bi smarali ljude novim materijalom, kada je na svakom koncertu 90% ljudi došlo da čuje klasike. A i nije to BNW, pa da svaka pjesma valja.

  • Upvote 2
  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko god da je dobar album, mislim da oni nemaju dovoljno željeza u mudima da to i stvarno urade.

 

Mislis da se ne bi usudili? Die hard baza fanova bi podrzala ideju ja mislim, mozda da naprave neke lower profile svirke.

Ja bih bez premisljanja uzeo kartu za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo mi razbija mozak The X Factor pa da skrenem malo sa novog albuma i hailujem ovaj masterpiece.

 

Ovo je sasvim sigurno najpotcenjeniji Mejden album, realno Bruce nije mogao biti prihvacen - ni sam Dio ili Halford da su dosli na mesto Brusa ne bi bili prihvaceni od strane fanova i to je tako ali je fantasticno odradio posao i legao kako treba na najmracniji Mejden materijal (ovaj album je savrsen primer da ljudima koji tvrde da Mejden drvi jedno isto 30 godina treba odseci usi, polomiti pajserom noge i na kraju smestiti metak medju oci... mozda malo radikalno ali glupost valja iskoreniti).

 

Tek skoro procitah da se pre ovog albuma Haris razveo, kad se doda raskid sa Brusom nije cudo sto je album tekstualno jako mracan ali i muzika prati tu pricu. Sign of the Cross je jedan od najjacih Mejden epika bez ikakve sumnje, Lord i Man su pravi Mejden ubistveni singlovi ali posle toga album tone u skoro doom tamu, dug i zahtevan materijal. Da budem iskren, u to vreme jeste album bio sokantan ali godine mu sve vise i vise daju na drazi i danas je dstigao status pravog remek dela kod mene. Mnogo mi se svidja i sirova produkcija koja zvuci kao da sedim sa njima u garazi i slusam ih.

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus k'o kuća, sve što si rekao za The X Factor stoji. Ne samo što se Harris pre ovog albuma razveo, u tom periodu mu je i umro otac. Pored toga što je gloomy muzički, kroz tekstove se takođe provlači pomenuta težina ("I felt like suicide a dozen times or more, but that's the easy way, that's the selfish way, the hardest part is to get on with your life.") I onda na sve to, enter Mr. Blaze Bayley, čovek koji je imao savršen glas sa snagom u srednjem registru, fantastičan je na ovom albumu, plus je tekstovima doprineo mračnoj atmosferi - The Aftermath je jedan od njegovih najboljih tekstova.

 

Jedan od mojih najomiljenijih Maiden albuma, odmah iza Somewhere in time i Seventh son. Budući da lično nisam fan Maiden radova iz prve polovine devedesetih, mislim da je The X Factor astronomski skok dalje u svakom pogledu u odnosu na prethodnike. Toliko toga što su pokušali na ovom albumu je bilo radikalno drugačije, posledice se i dalje čuju na kasnijim albumima, pogotovo na A Matter of life and death.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, nakon nekih možda 15-ak slušanja, da kažem i ja koju o The Book of Souls.

 

Prva stvar i prvi utisak je produkcija. Ovoga puta je urađen odličan posao, album zvuči živo, pršti, nije „ošmirglan“ i otupljen po ivicama kako se znalo dešavati i to je prva stvar koja me je oduševila odmah tokom prvog slušanja.

Sviđa mi se čak i to što se na momente može jasno čuti kako se Dickinson napreže, a to je sve ostavljeno na traci i uopšte ne smeta, naprotiv, doprinosi iskrenosti i životnosti cjelokupnog zvuka. Meni lično možda i najbolja produkcija na reunion albumima.

 

Kad je riječ o sadržaju, moram (još jednom) naglasiti da sam nakon The Final Frontier očekivao gomilu pretencioznog i predugačkog, a praznog - smeća. Kad su izašle informacije o albumu, ukupno trajanje, trajanje pojedinih pjesama – bio sam siguran da tačno znam šta ćemo dobiti.

Tu je i Speed of Light, vjerovatno najlošija stvar na albumu kao najava i moje predrasude bile su zacementirane.

 

A ništa ljepše nego kad ti nešto razbije predrasude!

 

Dakle, riječ je o odličnom albumu za koji je teško povjerovati da dolazi u ovako kasnom trenutku njihove karijere i to nakon TFF.

 

Ipak, i on pati od nekih standardnih boljki koje su karakteristične za Maidene, ali to na sreću ovaj put ne uspijeva da sputa i povuče ovaj materijal dole, prosto iz jednog razloga – kvalitet.

 

Imam utisak da su za ovaj album dali svoj maksimum u ovom trenutku i da su se potrudili kao nikad, da su se gurali do ivice, pa i preko. I to se čuje u svakoj pjesmi, svakom tonu, taj trud, taj polet, taj ho-ruk, taj do-or-die pristup i to je ono što mi je najviše nedostajalo kod benda posljednjih godina. Zvuče kao bend koji se još bori za svoju poziciju, koji grize!

Koji pokušava da dostigne, a ne koji održava postignuto.

 

Vjerovatno je svemu tome doprinijela ta sjenka „posljednjeg albuma“ koja već vreba iznad njih, ali upravo to i jeste Maiden atmosfera i očigledno da je ta situacija izvukla najbolje iz njih.

 

Kada sam govorio o standardnim Maiden boljkama koje se i ovdje pojavljuju, naravno da mislim na razvučenost i nefokusiranost u pojedinim momentima, pojedine izlizane i / ili cheesy nepotrebne momente (npr. onaj spoken word outro u If Eternity Should Fail, koja uprkos tome ostaje jedna od jačih stvari na albumu, pa konkretno stvar koja me je najviše iznervirala na albumu – onaj toliko izlizani oooo-oo-ooo dio The Red and the Black, da mislim da nema šanse ni pištoljem da bi me neko mogao natjerati da ga, nakon petnaest objavljenih ploča, godine 2015. stavim na novi album i tako to...).

 

Iako sam spominjao razvučenost i nefokusiranost, paradoksalno, upravo najduže pjesme su uglavnom najviše tačke albuma, a baš zbog toga su mogle biti čak i jače! Jednostavno, skoro svaka pjesma na albumu bi mogla biti malčice kraća, barem po minut-dva i svakoj bi to koristilo, podiglo bi je.

 

Ipak, to nisu zamjerke od presudnog značaja i ovo ostaje spektakularno dobar album koji je po meni mogao biti čisto remek djelo skraćivanjem na nekih 75-78 minuta, taman da stane na jedan disk. Izbacivanje npr. 1 ili max. 2 pjesme i samo lagano trimovanje ostalih, znači ne radikalne intervencije, samo po minut-dva skinuti gdje treba i sve bi bilo skoro za desetku.

 

Ovako, dajem mu lagano i čistog srca 8,5/10, a da je 15-ak minuta kraći dobio bi i 9/10.

 

Favoriti: Empire of the Clouds, The Book of Souls (ove prve dvije iznad svih ostalih, remek djela), If Eternity Should Fail, The Man of Sorrows.

  • Upvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj album je savrsen primer da ljudima koji tvrde da Mejden drvi jedno isto 30 godina treba odseci usi, polomiti pajserom noge i na kraju smestiti metak medju oci... mozda malo radikalno ali glupost valja iskoreniti

 

Da budem iskren, u to vreme jeste album bio sokantan ali godine mu sve vise i vise daju na drazi i danas je dstigao status pravog remek dela kod mene. Mnogo mi se svidja i sirova produkcija koja zvuci kao da sedim sa njima u garazi i slusam ih.

 

Potpisujem ovo. Svaku rec.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...