Jump to content

Recommended Posts

Ria - tesko je to okarakterisati a jos teze objasniti sustinu tog paradoksa.Mada,ajde da kazemo da pricamo o generacijama rodtelja 40-tih,50-tih,60-tih godina.Vecina slavi slavu jer je to duboka tradicija naseg naroda

to su gluposti i price za malu decu. u nasem narodu ne postoji nikakava tradicija, jer kad su komunisti dosli na vlast posle WW2, srbi su masovno, odjednom i preko noci prestali da budu vernici i bili najzagrizeniji komunisti u sfrj.

 

a onda - budjenje nacionalnog identiteta pocetkom 90-ih, kad srbi masovno pocinju da slave slave i odjednom se "sete" tradicije i vere, i od tad pa do danas je moderno biti pravoslavac i trubiti o tome na sva zvona. moj poznanik se izjasnio kao pravoslavac na popisu i ponosi se time: a kad sam ga pitao da mi navede 10 bozjih zapovesti, zastao je kod broja 4. toliko o pomodarstvu, od kog mi se povraca..

 

naloze se ljudi na ono sto je moderno, a tradicija moze sutra da ode kroz prozor.

onaj cija familija nije slavla slave i isla u crkvu 70-ih i 80-ih godina nema pravo da svira kurcu o tradiciji, jer se jako dobro zna koliko su tad partijiske knjizice bile u modi, isto kao sto je danas u modi biti vernik.

 

najodvratniji su mi ljudi koji su pocetkom 90-ih poceli da slave slave, i toboze se odjednom zaintersovali za pravoslavlje. to su najgore ljige...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да,али литургија не може да се служи ако си сам,и ако нема свештеника.

Дакле није исто да се служи у случају потребе једном на отвореном,а друго је да се служи стално на отвореном као правило.

Свакако да се можеш молити и када нема цркве,али у Литургији свештеници причешћују такође имамо и исповест која је везана за присуство свештеног лица.

Све то човек не да не може да уради сам,него је то немогуће да се тако и размишља.

Razumem i znam, moj glavni osvrt je bio na molitvu, jer su to naglasili prilikom saopštenja.

 

Схватио сам те,али хтео сам да кажем да војници ако размишљају тако,погрешно размишљају... Бог не држи посебно страну једног народа или једне нације,Бог је Бог свих људи.

Pogrešno razmišljaju, onda se slažemo u tome.

 

Ако човек не може ништа да мења својим трудом,тада би испало да је све унапред зацртано,што би било мало безвезе,зар не ?

Tu stupa Epikurov paradoks na snagu, a o tome se odveć mnogo raspravljalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to su gluposti i price za malu decu. u nasem narodu ne postoji nikakava tradicija, jer kad su komunisti dosli na vlast posle WW2, srbi su masovno, odjednom i preko noci prestali da budu vernici i bili najzagrizeniji komunisti u sfrj.

Ποстоји традиција,другим речима,живели су људи и пре другог светског рата...

 

onaj cija familija nije slavla slave i isla u crkvu 70-ih i 80-ih godina nema pravo da svira kurcu o tradiciji, jer se jako dobro zna koliko su tad partijiske knjizice bile u modi, isto kao sto je danas u modi biti vernik.

Има,јер његова породица се није населила на Балкан пре WWII већ је живела на овим просторима и пре тог времена.

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποстоји традиција,другим речима,живели су људи и пре другог светског рата...

Nije da tebi kontriram, ali podsećam da su ljudi živeli ovde i pre hrišćanstva. Neko može da potegne i taj argument.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

to su gluposti i price za malu decu. u nasem narodu ne postoji nikakava tradicija, jer kad su komunisti dosli na vlast posle WW2, srbi su masovno, odjednom i preko noci prestali da budu vernici i bili najzagrizeniji komunisti u sfrj.

 

a onda - budjenje nacionalnog identiteta pocetkom 90-ih, kad srbi masovno pocinju da slave slave i odjednom se "sete" tradicije i vere, i od tad pa do danas je moderno biti pravoslavac i trubiti o tome na sva zvona. moj poznanik se izjasnio kao pravoslavac na popisu i ponosi se time: a kad sam ga pitao da mi navede 10 bozjih zapovesti, zastao je kod broja 4. toliko o pomodarstvu, od kog mi se povraca..

 

naloze se ljudi na ono sto je moderno, a tradicija moze sutra da ode kroz prozor.

onaj cija familija nije slavla slave i isla u crkvu 70-ih i 80-ih godina nema pravo da svira kurcu o tradiciji, jer se jako dobro zna koliko su tad partijiske knjizice bile u modi, isto kao sto je danas u modi biti vernik.

 

najodvratniji su mi ljudi koji su pocetkom 90-ih poceli da slave slave, i toboze se odjednom zaintersovali za pravoslavlje. to su najgore ljige...

 

Dobro,jasno mi je ovo u potpunosti čak i razumijem tvoju na neki način ogorčenost i razočaranost.Samo bivajući da sam samu suštine pravoslavnog hrišćanstva kroz liturgijski etos primio,mada kao i svako na jedan poseban i neponovljiv način,i bivajući da se kroz istu otkrivaju neki dometi našeg postojanja,onda sam i taj prevrt i nalet ljudi koji ne znaju 10 zapovjesti da nabroje,priči o 90-tima,pomodarstvu,tradicionalizmu i crkvenom patriotizmu prihvatio na jedna drugačiji način...način na koji sam to potpuno iskulirao kao najveća flegma bivajući svjestan da ljudska sklonost ka slabostima i neznanju je najveća,a da sam njima možda urpavo najpodložniji ja.Ili jednostavno ne želim da opterećujem um,nečim što je samo prolazni oblačak često lukave i reslabljene ljudskosti.Tim iskustvom litrugijskog života čovjek nauči vremenom da oladi na neke stvari i trenutne aktuelnosti,jer i u tim "ljigama" od ljudi počinje da se nazire nekakav čudesan lik kome treba samo naša bratska ljubav i blag osmjeh.Tako je to,uvjek gledaš da sebe popraviš ali shvatiš da tu mogućnost ostvaruješ samo u odnosu na drugog,pa makar bio i neprijatelj.Tu se treba pronaći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

<br>Nije da tebi kontriram, ali podsećam da su ljudi živeli ovde i pre hrišćanstva. Neko može da potegne i taj argument.<br>
<br> Свакако,свакако,али говорили смо о хришћанској традицији,тако да није поента да ли су живели људи као такви и да ли је постојала гола ледина,већ сам хтео да кажем да постоји континуитет,на пример да су људи славили славе током турског ропства па и касније,па што не би и после пада комунизма,ако тад није било пожељно односно дозвољено. Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u tim "ljigama" od ljudi počinje da se nazire nekakav čudesan lik kome treba samo naša bratska ljubav i blag osmjeh.

ti isti ce opet za 20 godina da promene misljenje i ako ne bude bilo moderno biti vernik, ocas posla ce zaboraviti (pa cak i sakrivati) da su ikad slavili slavu i slicno..

 

razumem ja da ti trazis neki nacin da budes jos bolji covek i da ti crkva daje neku "meru" svega toga, ali realno gledano... nema to veze s mozgom, ni sa crkvom, ni sa verom - ima samo veze sa tim da vecina ljudi ne moze sama sebe da usmerava jer su zapravo neodgovorna i razmazena deca.

 

sve to sto ocekujete od crkve, vere, religije i slicno cete imati ako - odrastete.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve to sto ocekujete od crkve, vere, religije i slicno cete imati ako - odrastete.

Све зависи,неки и кад одрасту остају као деца,па то не иде баш тако спонтано.. :bigblue:

Шалу на страну,од религије очекујемо прво љубав према ближњима и према Богу,а касније и обожење,то се све не може стећи пуким одрастањем.

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vecina ljudi sprca vise decenija u guzicu, pa se i dalje ponasaju kao razmazena deca i traze ko ce da ih vodi za ruku kroz zivot.

 

ideja verovanja u boga je za odraslu osobu infantilna...

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideja verovanja u boga je za odraslu osobu infantilna...

Верујем да теби изгледа тако,али чињеница је да има одраслих особа које верују у Бога. Неки су и веровали да Бог не постоји,па су променили мишљење.

Мени је рецимо смешна идеја да је живот настао пуким случајем,да је постојао облак гасова тако да се чудесном мистеријом створио први једноћелијски организам,и да наука не зна шта је било пре првобитног праска и како се он догодио.

Мада много одраслих људи верује у то.

Тако да је појам инфантилности релативна ствар,све зависи како гледаш на то

Share this post


Link to post
Share on other sites

Верујем да теби изгледа тако,али чињеница је да има одраслих особа које верују у Бога. Неки су и веровали да Бог не постоји,па су променили мишљење.

zasto si precutao da ima i suprotnih primera - da su ljudi verovali u bogove, pa posle prestali? je li to demagogija koju motivise tvoja religioznost i vera? tz tz tz...

 

inace, neko moze biti infantilan bez obzira na godine starosti, to ti je naravno jasno...

 

Мени је рецимо смешна идеја да је живот настао пуким случајем,да је постојао облак гасова тако да се чудесном мистеријом створио први једноћелијски организам,и да наука не зна шта је било пре првобитног праска и како се он догодио.

Мада много одраслих људи верује у то.

Тако да је појам инфантилности релативна ствар,све зависи како гледаш на то

a meni je smesna ideja da neko ima par decenija zivota a da ne zna sta je to "teorija", niti razume koncept nauke i pored jasnih istorijiskih pokazatelja da se naucno shvatanje pojava menja onako kako se otkrivaju nove cinjenice...

 

to je na primer jednostavna stvar, koju odrasla osoba moze da prihvati. odrasla osoba moze da kaze "mi pretpostavljamo da je tako-i-tako na osnovu toga-i-toga", a infantilne osobe i deca ne mogu da se pomire sa tim da nesto ne znaju sigurno, vec beze u slepa verovanja bez ikakvih osnova i traze neke tvrda i nepromenljive zivotne oslonce, a posto ne mogu sami sebi da ih stvore - beze u verovanja i religije...

 

to je ta razlika o kojoj pricam...

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

zasto si precutao da ima i suprotnih primera - da su ljudi verovali u bogove, pa posle prestali? je li to demagogija koju motivise tvoja religioznost i vera? tz tz tz...

Нисам прећутао,тачно је да их има. Ако хоћеш да се расправљамо на нивоу "ја мислим боље од тебе зато што мислим",треба да нађеш другог саговорника,ја нисам у том фазону.

 

meni je smesna ideja da neko ima par decenija zivota a da ne zna sta je to "teorija", niti razume koncept nauke i pored jasnih istorijiskih pokazatelja da se naucno shvatanje pojava menja onako kako se otkrivaju nove cinjenice...

Teoрија еволуције,макар је ми звали теорија,је толико општеприхваћена да је нешто што је владајуће у науци уопште... Мислио сам да о томе не морам да пишем. Свакако да се то све мења,па и скоро су открили да је могуће да сви мушкарци воде порекло од само једног мушкарца,но генерално кажем да је релативно шта је коме инфантилно...

То да се бежи у веровања и религије не стоји. Човек је генерално религиозно биће,ако говоримо објективно. Наћи човека који је одвојен од цивилизације,а да није религиозан,је немогуће.

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Човек је генерално религиозно биће,ако говоримо објективно. Наћи човека који је одвојен од цивилизације,а да није религиозан,је немогуће.

Potpuno pogrešno. Religija je proizvod ljudske civilizacije, kako one stare, tako i novije pomodne.

 

A kada bismo tražili čoveka van civilizacije, svakako ne bismo od njega mogli da dobijemo informaciju o njegovim verovanjima.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам прећутао,тачно је да их има. Ако хоћеш да се расправљамо на нивоу "ја мислим боље од тебе зато што мислим",треба да нађеш другог саговорника,ја нисам у том фазону.

pusti to glumatanje zrtve. jasno i glasno sam ti rekao da si PRECUTAO ISTINU kad si navodio polovicne argumente. samo mogu da primetim da se tim metodom lazi sluzi vecina verskih velikodostojnika i "autoriteta" i jasno mi je kako se to prenosi na vernike...

 

Teoрија еволуције,макар је ми звали теорија,је толико општеприхваћена да је нешто што је владајуће у науци уопште... Мислио сам да о томе не морам да пишем. Свакако да се то све мења,па и скоро су открили да је могуће да сви мушкарци воде порекло од само једног мушкарца,но генерално кажем да је релативно шта је коме инфантилно...

teorije evolucije je dokazana i za sad ne postoje nikakve indicije da njena hipoteza nije tacna, cak naprotiv. nazalost mnogi vernici ne zele da nauce nista vise o tome i sve sto znaju o teoriji evolucije je njen naziv.

 

То да се бежи у веровања и религије не стоји. Човек је генерално религиозно биће,ако говоримо објективно. Наћи човека који је одвојен од цивилизације,а да није религиозан,је немогуће.

covek nije religiozno bice, vec ga tome nauce stariji - ako objektivno gledamo.

kad se covek suoci sa nepoznatim, on trazi i izmislja neka objasnjenja, a bog je samo opsteprihvaceno objasnjenje za razne nepoznanice (od kojih su mnoge u medjuvremenu racionalno objasnjenje).

 

religija je veoma stetna stvar na danasnjem stupnju civilizacije jer samo inhibira dalji napredak i boljitak covecanstva. samo najprimitivnija drustva danas mogu imati koristi od religije, i to samo privremeno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a meni je smesna ideja da neko ima par decenija zivota a da ne zna sta je to "teorija", niti razume koncept nauke i pored jasnih istorijiskih pokazatelja da se naucno shvatanje pojava menja onako kako se otkrivaju nove cinjenice...

pa opet vrlo mali broj ljudi danas shvata da je danas zvanichna nauka danashnja religija, kako je to lepo rekao fajerabend, i to ne samo po odnosu ljudi prema njoj (ono shto kazhe nauka i pishe u udzhbenicima je sigurno istina) vecj i po sushtini sosptvenih teorija.

 

a infantilne osobe i deca ne mogu da se pomire sa tim da nesto ne znaju sigurno, vec beze u slepa verovanja bez ikakvih osnova i traze neke tvrda i nepromenljive zivotne oslonce, a posto ne mogu sami sebi da ih stvore - beze u verovanja i religije...

shto se tiche teoloshke epistemologije postoje dve grupe reshenja- fideistichka reshenja i racionalistichka reshenja. pod fideistichka reshenja potpadaju ateizam i teizam, a pod racionalistichka agnosticizam i deizam (ranije poznat kao filosofski teizam). deizam je religija gde ljudi odbacuju veru i sveta pisma i priche o prorocima i na osnovu razuma i prirode dolaze do mishljenja da bog postoji.

 

covek nije religiozno bice, vec ga tome nauce stariji - ako objektivno gledamo.

helen keler je primer da to nije tachno. to je zhena koja je poznata kao prva gluvo-slepo-nema osoba koja je zavrshila fakultet (chak je tokom svog zhivota napisala knjigu o duhovnosti, i pisala o socijalnoj pravdi i pravima zhena).

kada ju je uchiteljica ana salivan nauchila rech "bog" i objasnila joj shta ta rech oznachava u govoru, helen je rekla da je vecj znala za boga, samo nije znala koja se rech koristi za njega.

Edited by рогозуб
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa opet vrlo mali broj ljudi danas shvata da je danas zvanichna nauka danashnja religija,

ovo je netacno. nauka nema nikakve elemente religije...

poredjenje autoriteta koji se u nauci javlja sa religijiskom formom autoriteta - je kompletno promaseno poredjenje.

mnogo puta u istoriji se desilo da naucni autoriteti budu oboreni, i da se pogled na svet promeni. to se u religiji nikad nije desilo.

 

zbog toga je poredjenje nauke i religije - totalno besmisleno i glupo.

 

 

a lupetanje tipa "nauka je religija danasnjice" je najobicniji propagandni materijal za pateticno zapomaganje i kukanje nad "losim svetom" da bi se ispao "pravednik" i onaj koji toboze ukazuje na neke nepravde i slicno.. od praznog moralisanja nema nista..

 

helen keler je primer da to nije tachno. to je zhena koja je poznata kao prva gluvo-slepo-nema osoba koja je zavrshila fakultet (chak je tokom svog zhivota napisala knjigu o duhovnosti, i pisala o socijalnoj pravdi i pravima zhena).

kada ju je uchiteljica ana salivan nauchila rech "bog" i objasnila joj shta ta rech oznachava u govoru, helen je rekla da je vecj znala za boga, samo nije znala koja se rech koristi za njega.

kao sto sam vec objasnio - covek kad se rodi, i dalje kroz zivot biva suocen sa mnogim nepoznanicama. i izmislja objasnjenja, masta o nekom visem bicu koje "o svemu vodi racuna". koncept boga je posledica dve stvari: 1)neznanje, 2)infantilna osobina da se prihvataju naivna objasnjenja u odsustvu realnih (nesposobnost da se kaze "ne znam").

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo je netacno. nauka nema nikakve elemente religije...

pomenuo sam religiozni odnos masa prema nauci; a drugo, danashnje zvanichne nauchne teorije odbacuju logiku i razum, tako da ne znam kakve to veze mozhe da ima sa pravom naukom, a trecje, sam nastup nauchnika kao propovednika koji ti otkrivaju apsolutnu istinu je takodje religijski.

http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Feyerabend#Role_of_science_in_society

 

kao sto sam vec objasnio - covek kad se rodi, i dalje kroz zivot biva suocen sa mnogim nepoznanicama. i izmislja objasnjenja, masta o nekom visem bicu koje "o svemu vodi racuna". koncept boga je posledica dve stvari: 1)neznanje, 2)infantilna osobina da se prihvataju naivna objasnjenja u odsustvu realnih (nesposobnost da se kaze "ne znam").

najvecja nepoznanica choveku je sam chovek- lichnost, razum, slobodna volja, da li postoji i kako postoji. i ako chovek prihvati da tako neshto postoji, jedino realno objashnjenje za postojanje tako nechega je postojanje boga.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

danashnje zvanichne nauchne teorije odbacuju logiku i razum

ovde je "case closed", posto je ovo sto si napisao notorna besmislica...

 

najvecja nepoznanica choveku je sam chovek- lichnost, razum, slobodna volja, da li postoji i kako postoji. i ako chovek prihvati da tako neshto postoji, jedino realno objashnjenje za postojanje tako nechega je postojanje boga.

prazna prica i govornistvo bez konkretne teze...

 

-----------

 

samo za prave vernike: http://www.eatliver.com/i.php?n=7991 ;)

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

jasno i glasno sam ti rekao da si PRECUTAO ISTINU kad si navodio polovicne argumente

То што се теби не допада што ја пишем и што ће ти увек нешто сметати то је нешто друго од тога шта сам ја хтео да кажем. Капирам да ми не верујеш и то је такође твоја ствар и разликује се од тога шта сам ја хтео рећи.

 

covek nije religiozno bice, vec ga tome nauce stariji - ako objektivno gledamo.

Свакако,али говорим о људима који немају контакт са модерном цивилизацијом. То што је теби Бог безвезе,то је твој угао гледања,а у медицини је рецимо много тога и данас непознаница,мада ми сматрамо медицину као егзактну науку. О психологији да не говорим,ту тек има мноштво теорија као у философији. Дакле мало има познавања суштине ствари,у математичком смислу речи,већ само очекивања последице због предпостављања неког узрока.

 

Религија не само да није штетна већ је нешто што је позитивно.

 

Иначе слажем се да је Хелен Келер један пример који итекако показује да особа која је одсечена од света има неки концепт о Богу. Сад то што неко не жели да прихвати да можда има шансе да Бог постоји,то је већ нешто друго.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Helen Keler je stvorila koncept boga usled delimične senzorne deprivacije, reći ću još jednom. U eksperimentalnim uslovima, senzorna deprivacija dovodi do pojave halucinacija - taktilnih, olfaktornih, zvučnih, kao i do trenutnih poremećaja u kinesteziji.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мени се више чини да се неки упињу да покажу да Бог не постоји,као да је то неко егзактно знање и као да се то може "доказати".

Рецимо постоје покушаји да се нешто што је медицински необјашњиво покуша рационално објаснити али чињеница је да рационалног објашњења често - нема.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si mislio da se ja upinjem da dokažem nepostojanje boga (pošto nisi imenovao nikoga posebno, moj post je poslednji), nije tako. Nije moj interes da dokazujem nepostojanje, ali bih oberučke prihvatio validan dokaz o postojanju.

 

Ovo za medicinski neobjašnjive stvari mogu da prokomentarišem kao trenutni nedostatak racionalnog objašnjenja. Pa, čovek se mnogo toga pitao kroz istoriju čovečanstva, te je bilo potrebno da prođe i po nekoliko hiljada godina dok objašnjenje nije došlo od nauke, čistim empirijskim putem. Naravno, to kažem budući da nisi dao neki određen primer, ovo je uopšteno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...