Jump to content

Recommended Posts

Nema dobrog rata bez droge.

 

Mene su inace popisali kada nisam bio tu. Ne znam kako su moji matorci popunili moju veroispovest. Moram da ih pitam. Ni te statistike nece biti tacne jer ce eto mozda mene prijaviti kao pravoslavca, a to nisam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Najzad nabavih skener.Stavljam za neki dan autenticni potpis amfilohoija u signature,pa nek me banuju ako su protiv boga!!! :rockdevil:

 

Ne postovah u pravosljavlje da ne ispadne spam,a i iz mog postovanja ka toj firmi koja vec 2000 godina posluje pozitivno bez obzira na sve ratove koji izazvase,kuge,side i ostalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cuh bar 10tak takvih slucajeva.naravno matorci te prijave kao vernika da ne brukaju familiju.onda im je djavo kriv kada im nikne crkvna na travnjaku ispred kuce/zgrade.

Mene keva prijavila kao pravoslavca, iako zna da nisam religiozan, valjda se nada da će me "proći" :haha:

Mada mene su i ovde u bgu popisali, gde sam se naravno izjasnio kao ateista, kad budu upoređivali verovatno će uzeti da je pravoslavac ispravan podatak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda ipak ovde, jer je dobar razlog da se smeje organizovanoj religiji.

 

Baš sam čuo skoro da će sada i u našoj vojsci biti sveštenika, tj. "ispovedača" svake potrebne religije, sa ciljem da vojnici imaju sa kime da popričaju i pomole se. Što mi nikako ne ide u glavu, jer, ako treba sa nekim da popričaju, to je terapeutski tim koji je odgovoran za rešavanje problema pojedinaca. To što za molitvu nije potrebna osoba pored tebe niti građevina je potpuno druga priča.

Парадокс у твојој глави,вероватно да,али реално га нема.

Да би људи могли да се моле у цркви,а да су рецимо негде на положају,где је нема,зато је то направљено.

За служење свете Литургије је свакако добро да постоји нека грађевина,мада се света Литургија може служити и на отвореном.

У нашој војсци ће бити римокатоличких бискупа,православних свештеника,исламских имама и припадника протестанстког свештенства.

 

A tek kada se setim one fore, paradoksa takoreći, da se vojnici sa druge strane mole tom istom bogu za sigurnost, svoj život i snagu u borbi. Svi računaju da su miljenici svog božanstva.

 

Лепо си ово рекао,само си заборавио једну ствар. Религија не познаје термине да је Бог на нечијој страни. Бог је Бог свих,и при томе не држи он ничију "страну" нити му је неко посебно "миљеник".

 

Mene keva prijavila kao pravoslavca, iako zna da nisam religiozan, valjda se nada da će me "proći" :haha:

Mada mene su i ovde u bgu popisali, gde sam se naravno izjasnio kao ateista, kad budu upoređivali verovatno će uzeti da je pravoslavac ispravan podatak.

Е сад зависи,ако не славите славу онда је сасвим логично да се пријавиш као атеиста...

како је кренуло,ако се толико људи попише као атеисти,имаћемо гомилу атеиста која слави славу,што ће бити парадокс... Уствари већ јесте,а како је кренуло биће таквих случајева све више...

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najzad nabavih skener.Stavljam za neki dan autenticni potpis amfilohoija u signature,pa nek me banuju ako su protiv boga!!! :rockdevil:

 

Ne postovah u pravosljavlje da ne ispadne spam,a i iz mog postovanja ka toj firmi koja vec 2000 godina posluje pozitivno bez obzira na sve ratove koji izazvase,kuge,side i ostalo.

 

Mislim da su petokraka i drugovi svojim diktatorsko-ispiratorskim sisteomom & drugari i drugarice konceptom prevazišli svih 2000 godine i još nazad.Tim "dubokim" simvolima čekića i srpa prikucalu su i pokosili sve ono ljudsko i dostojanstveno,čime se čovjek kao biće može uzdići nad smrtnom tvorevinom.Raslabljenog karaktera i gordog razuma,jedino osjećanje koje ostaje iza njih je patetična nostalgija koja vonja na usmrdjeli grob bludnog vladara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Е сад зависи,ако не славите славу онда је сасвим логично да се пријавиш као атеиста...

како је кренуло,ако се толико људи попише као атеисти,имаћемо гомилу атеиста која слави славу,што ће бити парадокс... Уствари већ јесте,а како је кренуло биће таквих случајева све више...

 

Ja ne slavim, roditelji slave, ništa posebno doduše, samo ručak za par ljudi, i crkveni rituali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne slavim, roditelji slave, ništa posebno doduše, samo ručak za par ljudi, i crkveni rituali.

Aха,океј,па добро,ако су се они изјаснили као верници онда океј,рекао сам у контексту да се неки одрасли људи изјашњавају као атеисти а славе славу. Сигурно да има верзије да је неко у кући верник а неко не,то разумем,али како је кренуло,не би ме чудило да има случајева где су сви атеисти,а да славе славу.

Какав парадокс.

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, opravdanje im je nešto "ma baš me briga za slavu, idem da jedem i pijem"

Isti slučaj sa vernicima koji veze nemaju u šta veruju, nego znaju samo za božić, uskrs i slavu, i to iz istog razloga, zbog hrane i pića.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrzi me da diskutujem.ja sam marksista a ne komunista,ali dzaba kada to ne razlikujete kao sto ni ja ne razlikujem afilohija od vere ka bogu.Komunizam nije protiv religije vec protiv drzavne religije.Dakle stirktni sekularizam,a ne kao danas novi premijer grcke da ljubi ruke popovima i kune se na Bibliji.

 

A isus je ako ista bio najblizi marksizmu jer je bio za deljenje resursa,novca zivotinja a i ljubavi.A ne da jedan ima sve a ostali sipak.Al dobro,to je normalno sa religijama,posebno monoteistickim.Imamo jednog boga,jednog kralja,ili papu/patrijarha.Pa oni imaju hotline sa bogom i tako u nedogled.Jedan vlada u izobilju,ostali crkavaju od gladi.Kao Romanovi.

 

I pesma,ne obracajte paznju na spot

 

http://www.youtube.com/watch?v=6SKk4vjC3wg

Edited by Egzistencijalni Bol
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ria - tesko je to okarakterisati a jos teze objasniti sustinu tog paradoksa.Mada,ajde da kazemo da pricamo o generacijama rodtelja 40-tih,50-tih,60-tih godina.Vecina slavi slavu jer je to duboka tradicija naseg naroda (iako je taj okamenjeni tradicionalizam vrlo los) a sa druge strane o samoj sustini slavljenja i povezanosti tog sa nasim zivotima kroz Liturgijski etos,e tek o tome ne treba trositi rijeci,jer je rijec o potpunom narodnom ludilu.Da ne kazemo da je taj stepen ludila toliki,da scena da se neko i izjasni kao pravosalvni hriscanin a potom o tome nema blage veze (što je jel i najčešća situacija).Tipican primjer imam u mojim roditeljima,oni su ta generacija koje je sistem iza njih potpuno izio i rasturio,i u srca im smjestio neke jeftine vrijednosti i težnje...Danas je slava Bogu mnogo bolje,jer blagodat svjedočenja vjere je velika i mogućnost da o istoj čujemo i naučimo je ogromna.Samo da da Bog pošto svako vrijeme ima svoja iskušenja tako i naše,da se te vrijednosti prepoznaju i usade u naša srca,pa će dati Bog da svjetlost svetitelja kojeg slavimo kao slavu zasija i u nama i tako naše živote učini dostojanstvenim,mudrim i velikim.Mislim jedini smo narod koji na ovakav način proslavlja svetitelje.Kod Grka,Rusa,Bugara itd.uglavnom se slavi imendan svetitelja čije ime nosimo i daje nam se savjet da se na istog ugledamo i molitveno prizivamo.Tako da ova naša posebnost da svaki dom ima svog zaštitnika je jedinstvena i slava Bogu na tome. :zeleni:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ajde bre, mnogo je vise ljudi koji se izjasne kao pravoslavci a da i nisu neki vernici, nego sto je na popisu deklarisanih ateista koji slave slavu.

 

Pada li vam na pamet mozda da ti praznici imaju i drustveni znacaj? Okupljanje i zblizavanje familije i prijatelja i sve sto ide uz to. Takvi praznici su postojali i pre hriscanstva, i postoje svuda u svetu, samo su umotani u razlicito religijsko ruho u zavisnosti od toga koja je veroispovest tu zastupljena.

Dodas na to i ljudsku sklonost da jedni druge uzimaju zdravo za gotovo i da se samo za vreme praznika sete koliko se vole i koliko su bitni jedni drugima, i time znacaj praznika bude jos veci.

 

Nije nikakvo cudo sto slavu, bozic i uskrs slave i ljudi koji i nisu neki vernici, zato sto su odrasli slaveci te praznike, slavili su ih i dok jos nisu imali sposobnost da nesto shvate i mogucnost da biraju hoce li da budu vernici ili ne.

 

Vecina ljudi koji slave hriscanske praznike i ne znaju sta tacno predstavlja simbolika svakog praznika, i kako tacno da izvedu te rituale.

Doduse, dok se izjasnjavaju kao vernici, crkvi su jednako dobri kao i oni kojima je to stvarno bitno i koji se trude da sve to razumeju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrzi me da diskutujem.ja sam marksista a ne komunista,ali dzaba kada to ne razlikujete kao sto ni ja ne razlikujem afilohija od vere ka bogu.

Добро,знамо да су марксисти упропастили изворни атеизам Марксов...

Комунизам,онакав какав је био код нас у СФРЈ свакако да је против религије али то споља није смело да се види. Ал слаба корист од тога када се то примећивало.

Свакако да празници имају и друштвени значај,нису џаба комунисти пренели славље са Божића седам дана раније и промовисали Нову Годину као и разне друге празнике,уравниловке,сигурна радна места,нерад и плате које капљу итд...

SixStepsOnTheMoon: Γрузијци имају нешто попут наше славе,нисмо ми једини.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Парадокс у твојој глави,вероватно да,али реално га нема.

Да би људи могли да се моле у цркви,а да су рецимо негде на положају,где је нема,зато је то направљено.

За служење свете Литургије је свакако добро да постоји нека грађевина,мада се света Литургија може служити и на отвореном.

У нашој војсци ће бити римокатоличких бискупа,православних свештеника,исламских имама и припадника протестанстког свештенства.

Pogrešno si me shvatio. Razumem da je to "terenska zamena" za crkvu ili drugu versku građevinu. Kažem da čovek može da se moli bilo gde i da nisu potrebni zidovi, niti velika figura božanstva. Evo, i sam kažeš da liturgija može da se služi na otvorenom. Ne osporavam nikome pravo da se moli, uopšte nisam ciljao na to.

 

Лепо си ово рекао,само си заборавио једну ствар. Религија не познаје термине да је Бог на нечијој страни. Бог је Бог свих,и при томе не држи он ничију "страну" нити му је неко посебно "миљеник".

Još jednom si me pogrešno protumačio. Nisam ja zagovornik te ideje, nego vojnici koji tako razmišljaju. Ja, kao ateista, ne mislim da bog zauzima stranu, to je jasno. Ali, primera radi, vojska A se moli bogu da istraju i pobede u ratu, da ostanu živi. Vojska B se moli za isto to istom bogu, dakle ONI zaboravljaju nešto i računaju da je bog na njihov strani. Shvataš? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, vidim nove koze po avatarima, moraću i ja moju da apdejtujem :da:

 

Selfish approach - a prayer serves as a means to get something the person wants and cannot get. The person finds it logical for God to owe the person a favour for all the church-going and adorance it gifted to God.

 

EDIT: Nije ovo ništa protiv rogozubovog posta, nego sam eto stavio to approach pored inspirisan linkom. To je to otprilike, nema neke preterane filozofije, odgovori su najčešće krajnje trivijalni jer su i ljudi uglavnom takvi. Ako te obožavam i verujem u tebe, činim ti tako uslugu i očekujem da mi je vratiš i ispuniš ono što ja želim. Apelujem na razumevanje, nisam nigde napisao da se svi mole iz ovih razloga, ali na ovoj temi je neophodno naglasiti :)

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, i sam kažeš da liturgija može da se služi na otvorenom. Ne osporavam nikome pravo da se moli, uopšte nisam ciljao na to.

Да,али литургија не може да се служи ако си сам,и ако нема свештеника.

Дакле није исто да се служи у случају потребе једном на отвореном,а друго је да се служи стално на отвореном као правило.

Свакако да се можеш молити и када нема цркве,али у Литургији свештеници причешћују такође имамо и исповест која је везана за присуство свештеног лица.

Све то човек не да не може да уради сам,него је то немогуће да се тако и размишља.

 

Ali, primera radi, vojska A se moli bogu da istraju i pobede u ratu, da ostanu živi. Vojska B se moli za isto to istom bogu, dakle ONI zaboravljaju nešto i računaju da je bog na njihov strani. Shvataš?

Схватио сам те,али хтео сам да кажем да војници ако размишљају тако,погрешно размишљају... Бог не држи посебно страну једног народа или једне нације,Бог је Бог свих људи.

 

Meni je sam koncept molitve ZA NEŠTO besmislen. Bog je sveznajuć i održava ravnotežu u univerzumu - zašto bi bilo šta menjao zbog želje nekog smrtnika?

Ако човек не може ништа да мења својим трудом,тада би испало да је све унапред зацртано,што би било мало безвезе,зар не ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@stolet

Apelujem na razumevanje, nisam nigde napisao da se svi mole iz ovih razloga, ali na ovoj temi je neophodno naglasiti

prochitaj tih par rechenica sa linka

 

@caria

Ако човек не може ништа да мења својим трудом,тада би испало да је све унапред зацртано,што би било мало безвезе,зар не ?

molitva o kojoj pricha gojko je suprotnost toga- necju ja da se trudim, nego cju da molim boga da odradi umesto mene..\

 

...

Ali, primera radi, vojska A se moli bogu da istraju i pobede u ratu, da ostanu živi. Vojska B se moli za isto to istom bogu, dakle ONI zaboravljaju nešto i računaju da je bog na njihov strani. Shvataš?

chak i molitve zahvaljivanja su pod-vrsta molitve kojom se neshto trazhi, jer kad se zahvaljujesh bogu na hrani, podrazumevash da ti je bog dao hranu, shto nije. a shto je i morbidno, ako se zahvaljujesh bogu na hrani (podrazumevajucji njegovu makar pomocj u nabavljanju iste) shta to onda govori o odnosu bogu prema onima koji umiru od gladi.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...