Jump to content

Digitalne Kamere


Vincent Hess

Recommended Posts

E tu ti je sony sigurno najbolji... samo pripazi da li ces da kupujes mini dv ili onu koja odmah snima na dvd. Nisam siguran kako editujes snimak kod dvd kamera i zato sam se odlucio na mini dv... Inace mini dv su kasetine koje traju po sat vremena (ako nisi upucen)

Tu se i ja slažem, mada bih ja pre kupio mini dv kameru nego DVD, jer imam neki osećaj da se DVD kamere lako kvare (zbog lasera, itd. ...), mada je prednost DVD kamere ta što prazan DVD cd možeš kupiti skoro svugde.

 

Ljudi tema je o KAMERAMA, ne o fotoaparatima !!!

Eh, jebiga, za kamere se ne razumem toliko. Jedino što bih ti preporučio jeste da kupiš neku koja ima stedi šot ili neku sličnu funkciju da ti se ne bi slika tresla dok snimaš sa zumom. (nisam baš siguran da tih funkcija ima kod kamera ph34r.gif )

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Probacu u nekoliko crta da ti pomognem na sta da obratis paznju. Prvo odmah da znas da nikad neces naci sve u jednoj kameri, sto bi zeleo, uvek ima kompromisa. Ne znam kojim budzetom raspolazes, ali pretpostavljam da mislis na kamere do 400 eura.U toj klasi sve kamere imaju jednu manu koja se ogleda da daju los ili relativno los snimak pri slabom svetlu. Naci ces u karakteristikama da neke kamere imaju "night shot" ili "night mode", vec kako ga zovu. To je samo poigravanje sa softwerom i nista radikalno se ne dobija. neke kamere imaju ugradjenu lampu na samoj kameri, koja "kao" osvetljava predmet.To ima neke svrhe ako snimas nekoga ili nesto KRATKO izbliza. Razmisli da li ti to treba jer neki modeli imaju malo visu cenu bas zbog toga.Pod pretpostavkom da ce da ti sluzi za kucno snimanje obrati paznju na njenu sirokougaonu karakteristiku snimanja. tj sa zumom na nuli koliko vidno polje zahvata ta kamera. To ima veliki znacaj kada zelis da snimas u sobi i kada je soba mala.Neke kamere imaju video ulaz. To znaci da mozes da konvertujes analogni video zapis sa VHS ili 8 u digitalni DV. Ako mislis da ti ne treba ta opcija onda jednostavno uzmi model bez toga i mozda ustedis cak i 50 eura. Obavezno izaberi kameru koja ima digitalni stbilizer slike. Kod Sony se zove "super stady shot", postoje Sony kamere sa SAMO "stady shot" (njih preskoci). kod drugih kamera ne znam kako se zove ali lako ces procitati.Sto se tice zuma, mislim da je sasvim dovoljno 10x,mada ne znam sta zelis da slikas.Vecina kamera ima opciju da mozes da je koristis kao aparat. Naravno ne moze NIKAD da bude kao aparat ali cak i sa 1 Mpx mozes da napravis dobru sliku 10x15. Sto vise Mpx, to bolje, ali povecava i cenu kamere, ti vidi da li ti to treba.Za mene je vrlo bitna stvar kako mi kamera lezi u ruci. Drzao sam dosta kamera i ne mogu da kazem da sam bas sa svima odusevljen sto se tice udobnosti pri drzanju i rukovanju. Prvenstveno mislim na rukovanje sa zoomom.Znaci odes u prodavnicu i vidis kako ti lezi, da li odgovara anatomiji tvoje sake.Neke kamere imaju spori zoom, neke imaju podesavanje u koracima, na nekima zavisi od brzine pokreta i vreme drzanja, vrlo intuitivno ljudskoj pameti. Neke kamere imaju prikljucak za eksterni mikrofon, neke ne. Motor kamere proizvodi buku, tako da ako zelis "malo" bolji zvuk onda uzmi model sa prikljuckom za eksterni mikrofon.Ako zelis da koristis stalak malo cesce pogledaj da li je navoj za stalak metalni. vecina kamera sada ima, ali postoje neke sa plasticnim navojima.Imas opcije sa daljincem i bez, ti proceni da li ti treba ili ne.Jedna vrlo bitna stvar je velicina i tezina. po pravilu sto manje i lakse to skuplje.Sto se tice formata, tu ti predlazem DV kameru. Ove sto koriste DVD-R medjium kompresuju materijal.mislim da je protok oko 7-8 Mb/s a na DV je 25, pa proceni razliku sam. Tesko je za editovanje i mali je kapacitet snimanja,cini mi se oko 20 min u najboljem modu. Pogledaj koliko traje baterija, varira od proizvodjaca do prozivodjaca.Pogledaj da li za taj model postoji opciona baterija sa povecanim kapacieteom. Veruj mi kada odes u divljinu to ti je prva stavka.Jos nesto vrlo bitno. Ako imas nesto novca preko, najbolja investicija ti je da kupis najjeftiniju Panasonic sa oznakom 3 CCD. Kaze za nju jer prva Sony u toj klasi kosta oko 1000 eura. Mislim da ima najjeftinija Panasonic sa 3 CDD za oko 40.000 din. 3CCD je oznaka za kameru koja ima 3 senzora i 3 chipa za obradu, svaka od osnovnih boja se obradjuje posebno i mesa se. Dobijas cistiju sliku sa prirodnijim bojama. Svaka profi je 3 CCD.Ovo sam ti samo nabacao neke stavke na koju treba da obratis paznju. Na osnovu zelja i novca i testova (dacu ti link na kraju) ti izaberi kameru prilagodjenu svojim namerama. Sto se tice koji ces brand da uzmes. U toj klasi neces nista pogresiti ako uzmes bilo sta od Sony, Canon,Panasonic. Ovo nije red po kvalietu brenda. Ja licno imam Sony. Da je Canon izasao mojim zahtevima u trenutku mozda bih uzeo Canon, ko zna?

evo link

http://www.camcorderinfo.com

Jos nesto. Novije kamere nemaju onaj tockic kojima se regulise mod i sl, vec se sve radi preko displeja. Rad sa displejem zna da bude problematican ako imas deblje prste. Tu problem resava ona olovka za palm, ali nije prakticno u radu. Ja licno imam tanje sexy icon_smile.gif prste i ne pravi mi rad sa displejem, ali sam video u praksi dosta mucenja sa tim.Idi na sajtove i informisi se sta koja kamera ima, pusti trgovce DUDUCI SU! (mislim na prosecne). Verovatno sam neke stvari zaboravio jer nisam isao po stavkama, zezno sam se u samom startu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greota, a znam ljude koji su odlicni fotografi, a nemaju para ni za obican digitalac.

A400 sam kupio proslog leta u Beogradu, dao sam 157 evra.Ali racunaj da kupis jos i torbicu, SD karticu sa bar 128 MB jer uz aparat dobijes sa samo 16 i punjac za punjive baterije koje treba da dobijes uz aparat i koje mogu da se pune jako dugo; ja jos uvek punim iste one koje sam dobio uz aparat.Punjac sam platio oko 1600 din, Hamin, ima i Vartin koji kosta oko 6000, ali nema nikakve razlike.

stigo mi aparat.

canon powershot a430. uz kameru stigle 2 baterije, interface cable, memory card od 16 mb, av cable i disk (program i cuda).

ostaje mi dakle da uzmem punjac za baterije i karticu. samo jos nisam izvalila koji brend za karticu, koje oznake, da ne omasim - jos citam uputstva, ima 200 strana biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto imamo foto studio imao sam prilike da slikam sa nekoliko modela...

 

Prvo je bio Canon A60. Ok, ali suvise spor zoom za moj ukus.

 

Trenutno najvise koristim KONIKA MINOLTA Z3

 

user posted image

 

Odlican je!

 

Iako ima samo 3 Mpix, ima 8x opticki zum + digitalni (koji ne treba koristiti, btw) Carl Zeiss lens...

 

Evo jedan primer sta sam slikao sa njime...

 

 

user posted image

 

 

 

A naravno, vise puta sam koristio i ovo cudoviste...

 

http://www.dpreview.com/reviews/FujiS2Pro/...s/frontview.jpg

 

FUJI S2 Pro .... SLR of course... pa jos kad ga uparim za 70-200mm objektivom x zum aparata to ispadne 300mm.... otpadnu ti ruke ali mozes da slikas na 100 metara bez problema

 

Evo dva primera kakve sam slike pravio sa njime...

 

 

 

user posted image

 

user posted image

Edited by El_Nino

Share this post


Link to post
Share on other sites

ono sto sam ja citala o HP aparatima i u odnosu na ponudu koju mi salju u katalozima, nisu ni primirisati canonu.

ja uzeh a430 i od evo tri dana cackam opcije koje ima. ima ih trista, trebace mi sto godina icon_smile.gif

ali za pare koje dadoh (130 dolara)- ovo je i vise nego dovoljno.

 

icon_da.gif uzela sam na preporuku mnogih, preporucujem dalje. naravno, ko oce i bolje od toga, `bolje` se istrese..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amerika napredna zemlja pa pruza svima mogucnost da biraju. Ja kada sam kupovao kameru u Americi, odustao sam od PAL-a. Na internetu sam nasao sam par radnji koje imaju PAl kamere i naravno ne sve modele. Recimo poredjenja radi, ja moju kameru platio oko $900, ista takva PAL bila 1300.Opet je bila jeftinija nego takva ista PAL kamera u evropi, recimo u evropi bila oko 1200 eura (kod nas 1500, al mi nismo evropa).Jeste da NTSC zovu "not twice same colour" ali meni vrsi posao i sa tim epitetom. Ne konvertujem u PAL jer noviji DVD playeri i TV podrzavaju NTSC. Naravno samo konvertovanje bi bilo suludo. Jos jedna stvar, koju sam citao, moze da bude tacna a ne mora. Recimo za SONY proizvode, najrigoroznija kontrola ispravnosti proizvoda je u Americi. Cini mi se da sam pre 2 god uzeno Nikon 4800 za $300 u Americi a ovde je bio 420 eura kod generalnog zastupnika. pardon za $300 sa rezervnom baterijom icon_smile.gif Tako da generalno ko hoce da kupi aparat, pravac amerika. Pa cak ako te i ocarine, to mu dodje 10.5 % carina + 18% porez+ jos neke takse, sve skupa oko 30%, jeftinije se vata. Ja ne razumem zasto bi neko kupio HP aparat, kada stoji cinjenica da kada su oni pravili automobile (naravno dobre), ove poznate firme su pravile BAS aparate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali za pare koje dadoh (130 dolara)- ovo je i vise nego dovoljno.

Znači u SAD je to 100e, a kod nas je takav aparat 160e ili 205 dolara (u pakom-u) + kartica + punjač za baterije. Jel' prima A430 kartice od 1GB? Našao sam kod ortaka za 30e SD od 1GB. Po kojoj ceni se kreću punjači za baterije?

 

U razmatranju mi je i Nikon Coolpix L4 LP, kakva iskustva imaju ljudi sa tim modelom i uopšte Nikonom?

Edited by BaalBehrit

Share this post


Link to post
Share on other sites

kazu da je nikon zaostao u trci za digitalcima u odnosu na canon, e sad to vjerovatno profesionalci najbolje znaju. ja koliko vidim , dobro su skuplji, a recimo za 150 dolara nude aparate koji nemaju ni pola sta imaju neki canonovi. bar onoliko koliko sam ja citala specifikacije za mnoge modele.

 

punjac za baterije nisam dobila uz aparat - nisam vidjela da se dobija uz bilo koji model.. mada, sinoc sam gledala da uzmem neki, `energizer` kao univerzalni, ima neku opasnu garanciju - kosta 25 dolara. to u `best buy` koja se smatra skupljom radnjom. sigurno ima i za 20-ak dolara takav neki model.

 

evo citam sad, izgleda da moze 1gb: http://www.superwarehouse.com/Canon_PowerS...3B001/p/1481693

 

 

 

Tako da generalno ko hoce da kupi aparat, pravac amerika. Pa cak ako te i ocarine, to mu dodje 10.5 % carina + 18% porez+ jos neke takse, sve skupa oko 30%, jeftinije se vata.

 

pa dosta toga jeste sasvim sigurno dobro jeftinije, plus izbor je veci i sl. meni se svidja sto gomila kompanija nudi opcije `bez takse` ili oni placaju taksu (samo odredjenim danima), ili sacuvas kupone koje ti salju.. (ja sam s kuponima uspjela da kupim playstation 2 za 100 dolara, a cijena je bila 150 i nesto).. plus sto preko neta mnogo njih nude proizvode jeftinije, i za postarinu imaju smijesne opcije, tipa - ako je preko 50 dolara, onda je dzaba, ili "samo srijedom je postarina 1 dolar" i tako neke `povlastice`.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da kupis A430 jer ne mozes manuelno da podesavas brzinu otvaranja blende i F broj! Ima drug. Pravi vrlo dobre slike i boje su mu skroz odlicne, ali mi se to ne svidja er ne mogu da eksperimentisem. I ne svidjaju mi se opcije, mnogo su skresane u odnosu na A520 koji inace imam. I glupe su nekako, ne znam, bar meni.. tezi mi je mnogo za snalazenje od A520.

 

 

E jel bi neko kupio A520 koji je kupljen u aprilu (jos vazi garancija) i islikano je tek 800-900 slika? Nije ostecen i slicno.

 

 

 

A po meni najbolji sajt je www.dcviews.com

Ima za sve zive aparate, i plus ima linkove na mnogo dobre reviews o svakom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo... Ne HP, nikako HP, i ni pod razno HP... Oni nemaju veze s vezom sto se tice pravljenja aparata. Ocajna im je optika, ocajan im je softver na samim aparatima. Jednostavno ne mogu da konkurisu firmama koje proizvode aparate od pamtiveka (kao sto neko rece). Al opet nije ni Canon kao sto je nekad bio, ipak sve to proizvode mali Kinezi...

 

A sad posto je tema o kamerama. Slazem se da je Sony dobar izbor, mada imam iskustva i sa Canonom i mogu da kazem da i nije neki kvalitet zvuka na njemu. JVC se nije pokazao kao los, al ipak nije za neku poluprofi uporebu kakva tebi treba. Nego kupi lepo Sony od soma evra i obavezno s kasetom, zajebi DVD, nije neki kvalitet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Imam SLR-digital. jeste da je kostala skupooo, ali reko kad vec kupujem, red je da kupim kvalitetan fotoaparat. Inace drug koji se bavi fotografisanjem konjskih trka (sto je ovdje godisnja atrakcija) platio je sebi kameru od $30.000 omgh, ali naizgled to je njemu sitna para, gledajuci da ga 4000/5000 plate za jednu sliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

ja treba da kupim kameru krajem jula, a ne mogu reci da se razumem nesto preterano, tako da ako neko zna nesto vise o tome neka kaze (u smisli koje firme treba kupovati, koje ne, na koje stvari obratiti paznju itd).

Hvala

 

 

Panasonic VDR-D150

Bilo ih je u VEG-u u nekadashnjem Bulevaru revolucije, kako god da se sad zove. Daju na neke suludo duge rate, ispadne oko par hiljada mesechno, inache je ukupno oko 35 hiljada dinara. Zasad dobro sluzi, mozesh da kupujesh one jeftine dvd za oko 40 dinzi i odlichna je slika. Uzgred, imash tu i dodatak za SD karticu (mada nju kupujesh po zelji i verovatno u nekoj drugoj radnji) u sluchaju da nemash fotoaparat... Znam da nije najkvalitetnija fotografija (tj. da je kvalitetnije sa fotoaparata), ali nemam josh uvek SD karticu pa da to mogu i da tvrdim. Ako te neshto konkretno interesuje, pitaj. Josh jedno upozorenje, u toj radnji u Bulevaru ima nekoliko radnika, ali samo jedan zna sve da ti objasni kako valja, ostali se slabo razumeju u tehniku. Sve ovo u sluchaju da josh nisi kupio/kupila kamericu... Mashem i sve najbolje!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam Canon A510, koji je naslednik modela A75.. Apsolutno sam zadovoljan, ima brdo manuelnih podesavanja, kvalitet slike je odlican, jedini je jeb sto ima ogranicenje pri snimanju klipova.. Na novijim modelima nema tog ogranicenja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...