Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Ljudi, kako se računa ukupan prosek ocena za vreme studiranja? Naravno, logika govori saberi ocene pa podeli sa brojem predmeta, ali načuo sam da se uzima prosek prve 3 godine (u slučaju 3+2) ili prve 4 (kod 4+1 sistema), pa se ta dva saberu i podele sa 2 :confused: Ako je ova druga varijanta, sprdnja, biću nezasluženo uspešan :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo mi je smešna ta druga opcija btw, uzmimo banalan primer da je neko diplomirao sa prosekom 6,00, a na masteru postigao prosek 10,00, i tako na kraju zabeležio 8,00 a da su mu 80% ocena šestice :D Uzeo sam primer čisto da ne ispadnem hvalisavac. I da, još jedno pitanje: da li je za upis na doktorske studije potrebno već imati temu za doktorsku disertaciju? Doktorske kod nas izgleda obuhvataju polaganje nekakvih 10-ak ispita, pa verujem da nije neophodno imati spremnu temu pre upisa. Pitam zbog realne mogućnosti da se prijavim za doktorske studije u inostranstvu, za koje bih se morao prijaviti do kraja ove godine, kada ću tek početi sa master studijama, pa mi tema za doktorat verovatno neće biti na umu, još.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Наравно да је смешно, као и скоро све везано за школство у овој распалој држави ("ако је негде има", што би рек'о Жика Вуковић). ИдиЈоти нису у стању да за 10 година стандардизују програм студија. Ни у држави, ни на универзитетима, а Бога ми, и на неким факултетима се смерови и услови рада разликују к'о небо и земља. Стока сељачка!!!

 

Што се докторских тиче, мислим да мораш имати идеју за пројекат већ на почетку. Кад будеш тражио, пријавићеш се на програм који већ има план пројекта, или ће тражити од тебе да изнесеш шта би требало да се ради.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo bre, ala ste se naložili, saberu se sve ocene u toku studija i podele sa brojem ispita. Ovo važi za osnovne studije, ne znam kako se računa ako je neko odradio i master. Pustite te fore oko sabiranja za srednjoškolce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да ли просек зависи од броја ЕСПБ бодова, односно да ли се сви предмети подједнако вреднују? На неким факултетима да, на неким не. Јебали их закони, статути и стратегије. Како се рачуна просек за докторске? Или за стипендију на завршној години на мастер студијама? У случају да си по програму 4+1, рачуна ти се нормално просек са основних студија, тј. 4 године. Ако си по програму 3+2, да ли се рачунају само основне студије (3 год.) или све укупно (3+1 год.). А да не говоримо о начину рада и квалитету наставе на различитим универзитетима/факултетима/смеровима. Обрни, окрени, можеш да радиш к'о коњ, а испаднеш магарац, а можеш и да 'ваташ 'ладовину и зајебеш систем.

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala. Mislim da ću staviti na vagu taj rani odlazak u inostranstvo i posao asistenta na neko vreme dok ne steknem malo više iskustva, pa samim tim i ideja za doktorsku disertaciju, pa još i nešto novca za doktorske studije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

То само ако су на тасу са местом асистента и сваке године: три месеца плаћеног одмора на Карибима, мис Венецуеле и кутија цигара коју је послао Фидел лично.

 

А докторске су свуда у свету као и сваки други посао - они теби плаћају за то, а не ти њима. Најбољи услови су у Швајцарској и САД-у, али генарлно гледано, било где на Западу, или Далеком истоку ћеш боље живети, више зарађивати и веће знање стећи као студент на докторским него овде.

 

Разлози за останак/одлазак најчешће нису економске природе. Много је битније у каквом окружењу радиш и какве су ти могућности за напредак.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo bre, ala ste se naložili, saberu se sve ocene u toku studija i podele sa brojem ispita. Ovo važi za osnovne studije, ne znam kako se računa ako je neko odradio i master.

Pa, čovek je pitao baš za računanje sa masterom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom na to šta studiram, verujem da je Nemačka najbolji izbor, kao jedan od svetskih lidera, što se hemije tiče. Zapravo, što se skoro svega tiče :D Pored toga, lepo sarađuju sa Srbijom na polju raznih stipendija. Naravno, nema tu nekog posebnog prijateljstva, zna se zašto oni nude Srbiji (ili bolje reći - mladim Srbima) takve pogodnosti.

 

EDIT: mladim ljudima iz Srbije :)

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najjaci su mi likovi koji se celog studiranja slepaju o drzavnom trosku i uzimaju svaku mogucu stipendiju i povlasticu, a u startu bezkompromisno planiraju da zapale. Nije ni cudo sto se raspadamo. Naravno na to uticu mnogi drugi bitniji faktori... Ali me kolektivno licemerje, predaja u startu i okretanje ledja problemima generalno uzasavaju, a evo na ovom primeru su konkretizovani.

  • Upvote 2
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li se gornji post odnosi na mene, ali stipendije za inostranstvo finansiraju vlade zemalja za koje se studenti prijavljuju, ili internacionalni fondovi tipa Erasmus Mundus. Što se ostalih stipendija tiče, znaš kako, naša država je maksimalno licemerna prema svojim stanovnicima, tako da ne vidim problem u tome što neko skuplja od stipendije za odlazak u inostranstvo. Čisto sumnjam da neko patriotski pristupa stipendiji, ljudi ih uzimaju jer jednostavno nemaju, a za to je kriv niko drugi nego država, koja, btw, treba da se stidi koliki su iznosi o kojima govorimo kad pričamo o stipendijama. Za preko 8.5 prosek 6000 dinara mesečno? Ma daj, bar da može da se plati dom i da se jede mesec dana od novca za stipendiju. Knjige i skripte da ne pominjem. Uz to, država je toliko licemerna da, i pored toga što nudi toliko jadne sume, pravi rang liste 4 meseca, stipendije počinje da isplaćuje u martu, i one stižu otprilike, što bi rekli, kad se njima digne. Tako da - da, uzmi novac, beži, zaradi, vrati se, osnuj nešto eventualno i pomozi, ne državi, već ljudima koji u njoj 'žive'.

  • Upvote 5
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@^TK^

Ајде!

Већина људи која је запалила или планира то, прво ради овде, или бар покушава нешто корисно да уради. С друге стране, скоро све стипендије те обавезују да останеш у држави/граду/фирми након студија, или им враћаш паре. Чист рачун, дуга љубав. Ако имам жељу да нешто радим, чак и у знатно лошијим условима него вани, а на сваком кораку ме подјебавају, сигуно нећу остати. Толико луд нисам. Уосталом, ја знам шта сам и колико урадио за свој град/државу/породицу и сматрам да ако одем, дугујем свима само једно велико, искрено "Хвала".

 

едит: претече ме Stolet и даде ваљан одговор

Edited by Dead Man Drinking
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Stolet, nije se odnosilo na tvoj post. Samo sam dala svoje vidjenje studentskih pijavica narocito medju mladjim generacijam za koje sam kompetentna da nesto kazem.Odlikuje ih velika koristoljubivost, mali kvalitet znanja. Tolika halapljivost ka svemu zapadnom nije normalna. Na svakom cosku cujem kako svi planiraju da pale odavde, pa se zapitam da li ti ljudi ikada pokusaju da realno sagledaju sebe i razmisle sta oni zaista tom zapadu predstavljaju i da li mu trebaju. Generalno gledano govorila sam o paljenju odavde kao o jednom trendu kom trazim uzroke moralne prirode. O lopovluku, iskvarenosti drzave i crkve mozemo do sutra. Ne poricem da to postoji,niti da je sve bajno i sjajno u vezi studiranja u Srbiji. Jednostavno sam za vise ukljucivanje moralnih vrednosti u celu tu pricu. ali ocigledno kada pare udju moram ispada na zadnja vrata.

Tako da - da, uzmi novac, beži, zaradi, vrati se, osnuj nešto eventualno i pomozi, ne državi, već ljudima koji u njoj 'žive

Ammm. problem je sto se ljudi nece vratiti.

Covek ispod je rekao С друге стране, скоро све стипендије те обавезују да останеш у држави/граду/фирми након студија, или им враћаш паре.

 

@ Dead man Drinking

Уосталом, ја знам шта сам и колико урадио за свој град/државу/породицу и сматрам да ако одем, дугујем свима само једно велико, искрено "Хвала".

Nemaju oni nista od tvog hvala. Nego ti sebe lepo prestani da posmatras kao izvozni mesni artikal. MIslis da samo u srbiji ima nadrkanih sefova? Doduse ako ce ti biti lakse tamo cete poodjebavati za velike pare. U tome je razlika. Svaka cast ako bi i za velike pare trpeo bilo kakvo podjebavanje.

Edited by ^TK^
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto se ne bi vratili? Lično, meni je cilj da naučim da radim na HPLC uređaju (uređaj za analizu tehnikom tečne hromatografije, nije ni bitno), pa da jednog dana otvorim malu laboratoriju za analizu (ovo je više san btw, ne deluje previše realno u našoj zemlji)u kojoj će da dominira baš ta tehnika, jer se njom može odrediti ogroman broj supstanci, mahom organskih, recimo da pokriva skoro sve na prilično profitabilnim tržištima tipa tržišta lekova npr. Uglavnom, problem je vrlo jednostavan - tako nešto bi me / će me koštalo / koštati mnogo novca, jeftiniji HPLC-ovi koštaju nekih 100 000 Evra. Tako bi mi jako odgovaralo da odem negde gde će mi stvarno na skoro savršeno znanje i prosek ocena blizak desetki dati više od 500-600 Evra, i gde ću moći da skupim solidnu količinu novca za otplaćivanje eventualnog kredita koji bi podigao za izgradnju jedne laboratorijice. Naravno, treba se i probiti, izgraditi reputaciju pre svega toga, a to je mnogo lakše u inostranstvu nego kod nas. Možda su to sve puste želje, ali svakako ću pokušati bar da se izborim za nešto čime ću moći da prehranim porodicu + nešto malo više od toga, jer realno, posao zahteva mnogo znanja, odgovoran je i povrh svega opasan. Ako se i ne vratim da otvorim lab, sigurno ću uložiti u svoju zemlju, a najviše u njen obrazovni sistem, recimo donacijama svojoj osnovnoj školi, srednjoj, ili samom faksu, kome je to očajnički potrebno, ali državu otprilike baš briga. Žalosno je da jedan fakultet mora da zarađuje novac kojim finansira svoje studente na budžetu i, uz to, kupuje instrumente koji vrede stotine hiljada Evra, dok država za svaki projekat samo lupa 'denied, denied' :mhihi: Nisam nešto pohlepan, nije toliki problem u novcu, već u tom stavu države, u omalovažavanju gotovo svih profesija za koje se u Srbiji školuju studenti.

 

EDIT: Naravno, to da postoji gomila studenata koji se ne trude stoji. Veoma velik procenat njih se krije iza čuvenog 'šta mi vredi kad nema posla', a posredi je najčešće, vrlo jednostavno - lenjost. Ja o tome razmišljam ovako nekako: ako se ne trudim nikada neću znati da li je to razlog što nemam posao, ili je razlog to što živim u državi u kojoj živim; ako se trudim, obezbediću sebi najbolje moguće uslove za zaposlenje, pa ako ni tako ne uspem, onda je kriva država, ALI ja još uvek imam trud i uspeh na studijama kao oružje za potragu za poslom negde drugde, u nekim eventualno poštenijim sredinama.

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao zainteresovan licno, da priupitam iskusne, ono oko pijavica - sta ima od stipendija za redovne studente, sad su poceli da me loze kako i za uspeh ima nekih nagrada? Pitam zbog klinca, WoW zavisnika koji ne ume sam da se snadje, pa ce tata to da mu sazna na YUM! Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi u mom okruzenju se nisu vratili. Zasto? njih treba pitati, ali pretpostavljam zbog lagodnog i lakog zivota, ali i pomame da se zaradi sto vise i neverice da ce ovde propasti.... pretpostavljam samo...

 

Naravno, to da postoji gomila studenata koji se ne trude stoji. Veoma velik procenat njih se krije iza čuvenog 'šta mi vredi kad nema posla', a posredi je najčešće, vrlo jednostavno - lenjost. Ja o tome razmišljam ovako nekako: ako se ne trudim nikada neću znati da li je to razlog što nemam posao, ili je razlog to što živim u državi u kojoj živim;

 

da, natravno da je tako. Prva sam za to da se radi sve sto je u tvojoj moci.

 

u nekim eventualno poštenijim sredinama.

 

auuu.... :haha: ja bih to nazvala nesto kao` u zemljama gde je opstanak najjacih (najverdnijih) manje izrazen odnosno gde nema potrebe za tim. sumnjam ja u postenje tamo gde postoji previse para, ali i tamo gde ih nema.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao zainteresovan licno, da priupitam iskusne, ono oko pijavica - sta ima od stipendija za redovne studente, sad su poceli da me loze kako i za uspeh ima nekih nagrada? Pitam zbog klinca, WoW zavisnika koji ne ume sam da se snadje, pa ce tata to da mu sazna na YUM! Hvala!

 

Verujem da ovo zavisi od fakulteta, ali PMF u Novom Sadu npr. daje neku (čitaj 'skoro pa da je i ne daje') nagradu za studente sa prosekom iznad 9.0, a nagrada je malo viša ako je prosek iznad 9.5. Pored standardne stipendije Ministarstva za prosvetu (one od 6100 dinara mesečno), ima još par zanimljivih naravno. Najbolje je na infostud sajtu pogledati, tamo su otprilike sve pobrojane. Izdvojio bih stipendiju za 1000 najboljih studenata, trebalo bi da bude oko 25000 mesečno, traži se prosek iznad 9.0, pa stipendija Ministarstva za nauku, sličan je iznos, ranije beše 9.0 potreban prosek, ali mislim da su ga podigli na 9.5. Takođe, ako se budete dvoumili, ne bih baš preporučio stipendiju fonda za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka, koju i sam dobijam, za nju je potreban prosek 9.0, ide se na nekakav test inteligencije, dele nekih 25 stipendija za studente prirodnih nauka, 25 za društvene, 25 za medicinu, 25 za tehničke, itd. Uglavnom, 12000 zlatnika mesečno, ali, za razliku od ostalih, 12 meseci godišnje se dobija, ali ja sam je više uzeo zbog NAVODNIH pogodnosti - dodeljivanje profesora mentora studentu u okviru nauke kojom se student bavi, pa besplatni kursevi stranih jezika po želji studenta, i tako nešto navedeno sa čim se treba otprilike pozdraviti :D Vidite šta vam najviše odgovara, ima vremena do oktobra-novembra kad se konkursi zatvaraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najjaci su mi likovi koji se celog studiranja slepaju o drzavnom trosku i uzimaju svaku mogucu stipendiju i povlasticu, a u startu bezkompromisno planiraju da zapale.

 

Daj mi broj telefona službe kojoj mogu da se prijavim sa zahtevom da mi školovanje ne bude besplatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...