Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

На пример то да тај су они спуштали школарине свакоме ко је са таквим захтевом дошао. Мојој колегиници нису, иако је три пута носила тај исти захтев. Да су уписивани студенти са 48 бодова на буџет - другар је имао 54 и није могао буџет да упише. А видим неке коментаре да постоје и људи са 60 бодова и веома високим просеком оценама који су морали да прођу сито и решето да би уписали следећу годину као буџетску.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Као неко ко је на челу државног универзитета, са пуним правом може да тражи заштиту од државних органа чији је задатак да успоставе јавни ред и да омогуће несметано одвијање редовних активности, конкретно одржавање наставе, извођење вежби итд.

 

Друго, шта није јасно код рангирања? Сви знају да постоји већ годину дана (бар на мом факултету, негде можда и дуже), па према томе морају и да се постављају. Ко каже да морају сви да буду на буџету? Високо образовање није обавезно, схватите то. Они би да излазе, иду на море, екскурзије, не раде ништа и онда у октобру да упишу следећу годину. Олош безобразни.

 

Једино што подржавам је смањење цене уписа у статусу самофинансирајућег, све друго је безобразлук.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Управо је стигла информација да је деканка филолошког укинула аутономију факултета, и да су упали пандури. Више информација следи.

 

Курузе, уопште није поента у тим изласцима, блејању и осталом о чему причаш. То никад нигде нисам чуо да се спомиње. А и што не би били сви на буџету? Јбг, то не би одговарало држави да још мало напуни своје џепове. Основно образовање је обавезно, па се опет и тамо плаћа пун курац срања. Ако ћемо по томе да високо није обавезно, па да треба да се плаћа.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/285952/Profesori-cepali-studentske-plakate-na-Filoloskom-fakultetu

 

Иначе, деканка је пре неки дан рекла студентима да су јадни и смејала им се у лице, док је њих десеторо делило један јебени сендвич! Њима на част.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Управо је стигла информација да је деканка филолошког укинула аутономију факултета

 

Sta ovo tacno znaci?

 

Btw, zar ne bi dekan trebao da bude neki kao dobri cicica koji je kao do jaja ortak studentima i to? Kol'ko sam ja skontala, nas dekan i prodekani su kao, kul...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

То значи да пандури сад могу тамо да упадају, и да раде шта им воља. Тј, практично речено, факултет више не припада факултету.

 

Није више тај чичица, и он је стварно био кул. Сада је моја некадашња професорка, жена према којој сам имао неограничено поштовање, а коју бих сада пљунуо у лице да је видим негде. Ех, шта фотеља направи од човека...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Btw, zar ne bi dekan trebao da bude neki kao dobri cicica koji je kao do jaja ortak studentima i to? Kol'ko sam ja skontala, nas dekan i prodekani su kao, kul...

 

Са нерадничком стоком не може нико бити ортак.

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисмо добили ни један једини услов. Да смо добили, не би више било блокаде. А то што се по медијима пласирају другачије информације, то може мачка о реп да се окачи. А вечерас ће бити окачен снимак данашњих инцидената, па да се коначно види шта је истина, а не да се продаје магла више. Поздрави своју мајку уз реченицу да су студенти мирно протествовали уз поштовање свих закона (без алкохола, без дрога, чак се није ни пушило), а да су професори ти који су правили инциденте уз оне коментаре ректора БУ да блокаду држе комуњаре па су због тога нео нацисти упадали.

 

ЕДИТ: Курузе, немој више да кењаш, кад не знаш шта је у питању. Ок, капирам ја да је код тебе на факултету све до јаја, да имате ВЦ-е у којима на поду може да се једе, и остало. То је зато што је код супер ситуација, за разлику шта се код нас дешава. А опет, на Правном је школарина дупло мања него код нас. И опет на ВЦ-и изгледају као да је бомба пала.

Edited by Јарослав

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, znas kako, i ja sam protiv toga da im se smanji na 48 bodova uslov za godinu, ali da traze da im se malo drugacije rasporede ispiti, da im se daju predrokovi, i tako to... Mislim da bi to bilo ok...

I to za skolarine, naravno...

I iskreno, mislim da je nacin na koji imaju nastavu vise nego banalan, sede po ceo dan na faksu, sa ogromnim pauzama, a fakultet pere novaca kol'ko 'oces, mogli su 6 puta da podinu jos 4 sprata sa parama koje uzimaju...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

На пример то да тај су они спуштали школарине свакоме ко је са таквим захтевом дошао.

Ja ponovo ne kontam o čemu ti pričaš, o linku koji sam ja ostavio ili koji si ti stavio, jer ja tu rečenicu ne čujem ovamo. Ljubiša Rajić jedna od rijetkih svijetlih tačaka na filološkom fakultetu kad se radi o razumijevanju studenata i borbi za njihova prava.

 

Ja mislim da u cijeloj situaciji treba naći sredinu, što mi izgleda nemoguće u ovom trenutku. Uvijek će biti ljudi koji će ljude što protestuju nazivati svakakvim pogrdnim imenima ali probajte i stavite se samo na poziciju studenata djece nezaposlenih roditelja (pa čak i da su oba roditelja zaposlena 1200€ je jedna ogromna cifra). Uvođenje apsolventskih rokova takođe podržavam, nisam još ni blizu toga da će mi zatrebati, ali apsolutno razumijem muku.

 

Poslije onakvih izjava rektora beogradskog univerziteta treba SVI da se pridruže protestima, jer nikada nećete znati kad se vama može desit nešto tako, kad može policija doći vašu đecu da bije zato što pokušavaju nešto da promijene u ovoj drlezini od države.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мислио сам на то што је рекао да они имају неку организацију професора, и да су некима спуштали школарине. Можда сам и лоше извукао из контекста, али то што је он причао ми се чини мало важним у односу на ово што се данас дешавало. За овај други пасус што си сада рекао се апсолутно слажем. Само што школарина није 1200 евра, већ 1600. А за ово треће... Том човеку треба да лети не само фотеља, већ и глава. Да он тако безобзирно већ данима позива на физичко насиље против студената... :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Чекајте, зашто причате стално о тим школаринама? Најбољи свакако упадну на буџет, а ови што нису у тој групи, или нека плате или нека почну да се баве нечим другим.

Edited by Underkuruz
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Чекајте, зашто причате стално о тим школаринама? Најбољи свакако упадну на буџет, а ови што нису у тој групи, или нека плате или нека почну да се баве нечим другим.

 

:wub:

 

 

ako neko želi da studira, a nema para, da bi bio na budžetu mora se posvetiti fakultetu. ako to ne može, onda i ne treba da studira

  • Upvote 1
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

А и што не би били сви на буџету?

 

Ovo je jako nezerelo razmišljanje. Zašto? Pa kada bi svi bili na budzetu u zemlji Srbiji, fakulteti bi imali samo rashode i nimalo prihoda. Morali bi 100% da se oslone na državnu finansisku pomoć, a da se osloniš na pomoć jedne ovakve države nije baš najpametniji potez. Kada bi to trajalo za 10 godina postojalo bi samo par državnih fakulteta, i sve ostalo bi bilo privatno, što dovodi do zaključka da bi moralo studiranje da se plaća.

 

Stoji da najbolji uvek upadnu na budžet, i svako ko se dobro iscima na kraju će završiti na budžet... ali ajde malo da mislimo o ljudima koji su na samofinansiranju šta oni to plaćaju. Verujem da neše fakultete definitivno nije vredno plaćati, em što sistem obrazovanja stagnira, em što nikako da modernizuju same objekte, em što u poslednje vreme sama diploma sve manje vredi pri prijavljivanju za posao. Na Arhitektonskom fakultetu samofinansiranje je 2000 evra, ja se samo pitam gde te pare idu, jer ko god da studira to mora sve ostalo od materijala sam da kupujem, a što se tiče samih tehnologija da se sami snalaze. Znate ono u US date grdne pare da studirate, ali barem znate da je to novac dobro uložen.

 

Mislim da je sistem obrazovanja u Srbiji mnogo veće goruće pitanje, nego 48=budzet. I u poslednje vreme izvozimo ogromnu količinu studenata, pogotovo iz nekih kadrova gde naša ekonomija to nikako ne može da podrži. Sami sebi pravimo gužvu i smanjujemo šansu za posao, tako da bi ja više voleo da se ljudi ako ne mogu da izvuku 60 poena tokom godine, i ne mogu sebi da plaćaju studiranje, okrenu nekom zanatu ili nečemu u čemu smo u manjku već dugi niz godina.

Edited by Lunar
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

:wub:

ako neko želi da studira, a nema para, da bi bio na budžetu mora se posvetiti fakultetu. ako to ne može, onda i ne treba da studira

 

Jel? a zasto se onda obavezivanjem na prisustvovanje predavanjima (koja su cesto beskorisna za polaganje ispita) oduzima prilika vrednim studentima sa samofinansiranja da svoje studije otplate tako sto pride rade nesto? Jel su to neradnici?

No dobro, ovo je vise relevantno za pitanje bolonjizacije.

 

Postoji mali milion razloga pored jednostavnog neučenja zašto neko nije bio u stanju da ostvari uslov za budžet.

 

+1

 

A sto se tice ovih zahteva studenata, nisu to neki nenormalni zahtevi. Za sta ljudi na Filozofskom i Filoloskom placaju hiljadu i nesto jura? Uslovi su katastrofalni, ne dobijas ni knjige ni materijal za studije, fakultet ne moze da ti obezbedi ni pisljivih 2 nedelje prakse koja je kao obavezna, ucis gradivo iz doba Tita, neke profesore totalno boli kurac za nastavu i studente a primaju ogromne plate...

Edited by WoS
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno neki PMF, kao i kod mene, svi na budžetu, manje nas je nego što fakultet prima na upis, vežbe su apsolutno obavezne i neophodne, i kul :)

 

EDIT: I tako faks od nas slabo novca dobija, a treba kupovati novo laboratorijsko posuđe, eventualno nove aparate koji koštaju dosta hiljada evrića, a niko nije na samofinansiranju. S druge strane, pravni faks u NS-u prima 800 ljudi, od kojih 150 na budžet. I jbt šta oni plaćaju sa 650 školarina?

Edited by Stolet
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...