Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Kod mene se potvrde ne plaćaju (one za GSP, zdravstveno osiguranje itd), upis godine budžetske studente ne košta ništa (jedino moramo da platimo za produženje važenja čip kartica koje koristimo za verifikovanje prisustva predavanjima), prijava ispita se plaća tek od četvrte, imamo mogućnost odlaganja ispita...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kuruz

 

Što je najgore, to bi trebalo da bude sasvim normalno, jer jedan pravni faks nema ne znam kolike troškove. A ako je u NS na pravu školarina isto oko recimo 100 000 dinara, znači 1000E, na šta taj faks troši 650 000E koje dobije od brucoša, a šta radi sa ostalih, ne znam, zavisi od prolaznosti na godinama, ali sigurno više od 1 000 000E, koje dobijaju samo od školarina svake godine? Sa toliko novca računarski kabineti, projektori, nova stolarija ne bi trebali biti apsolutno nikakav problem, čak bi i uz to sve, i renoviranje amfiteatara svakih 5-6 godina fakultet bio u plusu. U kakvom li su samo plusu ako ne ulažu ništa :confused:

 

@Jaroslav

 

Pa, tako nešto, jer ja očekujem da naučim ono što moje buduće 'zvanje' povlači sa sobom i garantuje da sam savladao, a nije tako. Nadao sam se da ću, kako napredujem sa studijama, skupljati sve više znanja i sve više postajati profesionalac, a ono sutra malo, predmeti na masteru su samo ponavljanja prethodnih. Predmeti na masteru su smišljeni samo da bi se opravdalo navodno postojanje bolonjskog sistema na našem faksu, a ti predmeti su zapravo samo delovi onoga što smo već izučavali, npr. iz instrumentalne analize smo radili optičke metode u analizi kao oblast, i to je bio ogroman predmet, a u 4. godini iz predmeta 'analitička spektrometrija' opet radim te optičke metode, kod iste profesorice, i učim iz iste knjige, a predmet, umesto 200 pitanja ima 20, tj. samo ona koja se odnose na optičke metode. Od svih tih milion metoda koje sam navodno 'naučio', 99% znam samo teoriju, u praksi sam radio samo spektrofotometriju (čitaj 'najjeftiniji uređaj') :cry: To je moja tuga, hteo sam NMR za koji sam se jako zainteresovao i u kome mi je odlično išlo čitanje i tumačenje spektara, hteo sam HPLC jer mi se hromatografija jako svidela kao superefikasna analiza, ali ništa od toga, niti će biti. Pazi, ja sam se ubijao oko učenja tih stvari, formule, teorija, izračunavanja, čitanje spektara, a na kraju, ako ne znam da rukujem aparaturom mogu mačku o rep da okačim formule :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj fakultet ima troškove, ali se novac ulaže u korist studenata. Oni verovatno imaju velike viškove prihoda iznad rashoda, ali studentima je obezbeđeno sve što je potrebno. Da vidite samo konferencijsku salu i tri plazme u njoj. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stolet nemo druze da se nerviras, evo ja danas na dve strucne knjizice pljusnula 5 i po hiljada, a za par meseci moram da izdvojim jedno 150 jura za ultra mega kvalitetnu knjigu, a ako i neko usavrsavanje krene, mora da se kupi jos jedna knjiga od 200 jura :haha: Tako da sto se tice davanja para za knjige nije me zao, pogtovu sto se uci iz nekih prastarih knjiga :udri:

A ako je ono sto imas spektrofotometrija, brate mili, gledaj da palis vani, i moram da te podsetim kupuj Politiku ili pregledaj preko naseg ministarstva koje dodeljuje postdiplomske studije, i cekiraj koje su zemlje u opticaju. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, kod nas nema ni gotičarki. :D

 

Komentar mog brata koji je sa mnom išao do mog fakulteta juče: "Brate bre jebote, vrat sam iskrivio, ne zna se koja je bolja! Al' muškarci svi k'o pederi, svaki deseti izgleda normalno". :haha:

Ima jedna, videla sam pre neki dan, neki mrsavi grob u martinkama, :haha: ...ostalo je tacno,i za nas i za vas ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stolet nemo druze da se nerviras, evo ja danas na dve strucne knjizice pljusnula 5 i po hiljada, a za par meseci moram da izdvojim jedno 150 jura za ultra mega kvalitetnu knjigu, a ako i neko usavrsavanje krene, mora da se kupi jos jedna knjiga od 200 jura :haha: Tako da sto se tice davanja para za knjige nije me zao, pogtovu sto se uci iz nekih prastarih knjiga :udri:

A ako je ono sto imas spektrofotometrija, brate mili, gledaj da palis vani, i moram da te podsetim kupuj Politiku ili pregledaj preko naseg ministarstva koje dodeljuje postdiplomske studije, i cekiraj koje su zemlje u opticaju. ;)

 

Čekirao sam već, u aprilu se nadam lepim vestima :haha: Ne žalim se ja na onu knjigu, jako je fina, odlična objašnjenja, mnoštvo primera iz sveta prirode, nego njome aludiram na neopremljenost fakultetske biblioteke a insistiranje na literaturi koja je veoma skupa, a koju fakultet ne obezbeđuje, sem na taj bezobrazan način što ima par knjiga a knjiga je potrebna stotinama studenata.

 

E da, kad smo kod lepih vesti, za studije u inostranstvu - piše nešto ovako - rok za prijavu je 15. januar, pa piše da odluku donose do sredine aprila, i u zagradi piše 'pending degree'. Da li sam ja to pogrešno razumeo ili to znači da se diploma može do tada dostaviti, a ne mora do 15. januara? :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si na mom fakultetu, drukčije bi mislio. Školarina košta 90000, ali za te pare student dobija sve udžbenike (koji vrede oko 15000 dinara) i po tri prijave svakog ispita (koje inače koštaju 1000 dinara, pa ukupna ušteda iznosi između 7000 i 27000 dinara). Fakultet je savršeno uredan, amfiteatri i učionice su opremljeni svime što je potrebno, od projektora do nameštaja, čitaonice su prostrane, čiste i svetle, a stolovi se ne raspadaju, biblioteka je bogata literaturom, oba računarska centra su odlično opremljena, veza sa Internetom izuzetno brza, svake godine se plaćaju odlasci sportskih ekipa i pravnih timova na evropska takmičenja, budžetski studenti ne plaćaju bukvalno ništa (osim heftanja :haha: ) itd. Više puta sam pominjao toalete, pa sad neću :mrgreen:

Tebra, džabe sve to kad taj faks napravi najviše debila na godišnjem planu od svih ustanova u Srbiji.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT: Ako nema mesta da svi studenti sede, fakultet ne bi trebao da dobije akreditaciju. Tu je moralo biti muljanja :mhihi:

Ja sam tri godine studirao na fakultetu koji je ispunjavao uslove i koji na kraju nije dobio akreditaciju, zato što je bilo muljanja. A u akreditacionoj komisiji bio ginekolog. Da ne pominjem da su navodili da nema dovoljno površine u odnosu na broj studenata, beše je tu trebao da bude neki prosek. Pitam se koliko prostora ima Filozofski i slični državni fakulteti koji automatski dobijaju akreditaciju. Nama su srali za položaj aparata za gašenje požara kada im je ponestalo argumenata. Sramota, bre. To je ista bagra koja kasnije dođe na TV i priča protiv privatnih fakulteta i njihovih loših kadrova. Meni je tamo psihometriju i metodologiju predavao najbolji čovek na tom polju kod nas, čuveni Petar Kostić, koji je autor bezbroj istraživanja i instrumenata, maltene je revizirao svaki psihološki test koji se upotrebljava kod nas, legenda od čoveka. Ostatak profesora, sve iskusna ekipa, ne ovi koji drve teoriju na predavanjima kao profesori na Filozofskom, nego ljudi sa radovima i radnim iskustvom iza sebe, sa knjigama koje su pisali zarad nauke, a ne postojanja u svrsi udžbenika (mada su neki pisali i to). E, tu je komisiji bio problem što nema dovoljno profesora - a nije mogla da se upiše nova generacija, jer su oni to blokirali, pa samim tim nije bilo profesora koji bi pokrivali sve godine studija, jer nije bilo potrebe.

 

Prestajem da pišem, počeo sam da se prisećam svega. :haha:

 

A ovaj Kuruz se nešto diči uslovima na svom faksu... Ništa čudno, znamo koja profesija najviše krade. Uz pomenutu SPC, naravno.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebra, džabe sve to kad taj faks napravi najviše debila na godišnjem planu od svih ustanova u Srbiji.

 

Logično, najviše ljudi upisuje.

 

 

A ovaj Kuruz se nešto diči uslovima na svom faksu... Ništa čudno, znamo koja profesija najviše krade. Uz pomenutu SPC, naravno.

 

Meni moji pominju neke mastere, privatne firme, državnu službu, ali džaba im, jedino što me interesuje je advokatura. :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tvoju pismenu garanciju da ćeš diplomu faksa i/ili jezika imati do početka studija :da:

 

E hvala, upravo sam našao da kažu da oni koji nemaju diplomu mogu biti uslovno primljeni pa da diplomu pošalju do početka kursa. Poslao bih je ipak pre no što me potencijalno izaberu. Mada, kažu kao bachelor treba, a ja ću imati baš diplomu, verujem da to spada u 'bachelor or equivalent' mada nije ekvivalent nego jedna godina više xD Bilo bi dobro kad bi na faksu imali nekog koordinator za Erasmus, moraću o tome da se raspitam, mada sumnjam da postoji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stole

Rok je obicno 90 dana od momenta pocinjanja master kursa.

Imas samo dve opcije, dal ces krenuti na master u septembru ili ces krenuti u januaru. Negde su meseci drukciji, ali hocu da kazem postoji jesenji i prolecni semestar.

Ovaj drugi je narvno bolji zbog diplomiranja al ne nude ga svi fakulteti:)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tako mi nešto treba, hvala! Nailazim na oprečne informacije što se stipendije tiče, na našem Erasmus sajtu (tj. tom Tempus) piše da se dobija 1000E mesečno + za selidbu do 4000E + školarinu + zdravstveno osiguranje, što je prilično OK. S druge strane, na sajtu master program piše jednostavno 24 000E godišnje :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih volela da meni neko objasni sta u jednoj terenskoj nastavi (Vrdnik, 10 dana) moze da kosta 200 eura? Za te pare lepo mogu na more da odem, a ne na Frusku Goru. Je l' to funkcionise po principu platis puno, pa znas da ces poloziti sigurno ili sta?

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iju, cena bi bila odgovarajuća kada bi putovala iz Velike Britanije recimo :no: Jednostavno gledaj na to kao na obavezu, a čim je obaveza to znači da fakultet u tome vidi sigurnu lovu :haha: Kao kod nas - povećali su cenu overe semestra za 1000 dinara da ispiti iz tekuće godine su nam 'besplatni'. Ispit je ranije koštao 130 dinara, tako da si ti sa 1000 dinara mogla da polažeš oko 8 ispita xD Ista fora - ne znaju koliko studenti ispita polažu i to im je nesigurno, pa hajde da naplatimo više ono što svi sigurno moraju da plate svakih 6 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurna lova, naravno. Da znam da ce te za te pare i par novih mikroskopa da se uzme i citavi preparati, pa ok. Ovako ce profesori da se banjaju dok se ja koljem za sto bolju bubu.:angry:

Cekaj, je l' to samo na tvom fakultetu takav sistem placanja ili svuda? Jbg, brucos sam, nista mi nije jasno. :bigblue:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...