Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Filološki

malo sam upoznata sa situacijom, pa me nerviraju tako neki postovi..

 

da spomenem i to da blokadu vrši 60 studenata, čiji je broj u međuvremenu spao na 30. većina njih je ili sa filozofskog fakulteta ili apsolventi koji ne mogu da završe fakultet godinama, i koji odbijaju da pokažu indeks i kažu iz koje su generacije

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Даме и господо, представљам вам српску просвету:

 

http://www.youtube.com/watch?v=7G4riFJNMjI&feature=channel_video_title&fb_source=message

 

@Лунар: Нисам хтео то да кажем, лоше сам се изразио.

 

Filološki

malo sam upoznata sa situacijom, pa me nerviraju tako neki postovi..

 

da spomenem i to da blokadu vrši 60 studenata, čiji je broj u međuvremenu spao na 30. većina njih je ili sa filozofskog fakulteta ili apsolventi koji ne mogu da završe fakultet godinama, i koji odbijaju da pokažu indeks i kažu iz koje su generacije

 

Са које си ти то групе?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koji su se sve zahtevi provlačili po medijima ovih dana, ali sledeći (navodno osnovni) zahtevi su potpuno osnovani:

 

1) Ukidanje rangiranja. Udarite prag koliki god treba, makar i 60 ESPB, ali nemojte praviti pijacu od fakulteta, gde jedni drugima treba da skaču za vrat da se slučajno ne bi zajebali pa pomogli nekom da položi ispit koji mu fali do čiste godine. Postavite uslov i pridržavajte ga se bez obzira na procenat studenata koji ga ispuni. Rangiranje je jeftin i podmukao način da država svake godine uzme tačno određenu količinu para od studenata, bez obzira da li opšti uspeh napreduje ili nazaduje.

 

2) Školarina u visini tri prosečne plate. Dati Filološkom 120.000 je ZLOČIN, cela romanistika sa svojih 400 studenata nabijena je u jednu salu i jednu autobus-učionicu, zapravo pregrađenu biblioteku. Nemamo table, nemamo udžbenike, nemamo računare, internet ili projektore, nemamo čak ni pošten audio-sistem, nemamo ništa, a prinuđeni smo da održavamo časove po čitaonicama i zbornicama.

 

3) Apsolventski rokovi. Ja sam npr. svoja predavanja odslušao, gradivo je potpuno debalansirano i ostavljena su mi ČETIRI ispita iz književnosti da ih položim u četvrtoj godini, od kojih SVAKI ima i pismeni i usmeni deo, što bi bio podvig položiti i bez ostalih predmeta, a kamoli kad mi je to samo 30% ukupnog broja ispita četvrte godine. Ostala su mi dva ispita do kraja, a fakultet me sprečava da diplomiram pre aprila, jer mi bez ikakvog razloga nije omogućeno da polažem dve potpuno nevezane književnosti u istom roku, tako da moram prvo jednu, pa drugu.

 

Ovo je krajnje subjektivan pogled na stvari, na opštem planu je slika mnogo gora.

 

I ono što ljudi stalno gube iz vida - ljudi, ako je neka osoba naučila određeno gradivo, ona ga je NAUČILA, dakle ona to znanje POSEDUJE, i svako ukidanje ili sužavanje rokova je način države da te saplete ne bi li pao na samofinansiranje. Mnogo bi veće dobro bilo da profesori prestanu da budu bolekurični i da puštaju svaku budalu kojoj se posrećilo da izvuče određeno pitanje, nego da nam daju tri roka u 40 dana i posle čekaj pola godine do naredne prilike, ko te jebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covece pa kod vas je brutalna divljina :da:

 

Kod nas na medicini su bolonjsku integraciju uradili postepeno, prvo nema prenosenja ispita, tek od trece do seste godine moze da se prenese i to samo jedan ispit. U toku godine obavezna nastava i redovni kolokvijumi, ali zauzvrat davali su nam rokove znaci imali smo januraski, februarski, aprilski, jun, jul, spetembar, oktobar i okt.II.

E sada ako se ne ispune uslovi gubi se budzet, a pri tom je i ukinut apsolventski rok. Koliko vidim niko iz mladje generacije se nije zalio na ukidanje apsolventskog roka jer su se ljudi navikli da rade i daju ispite i ne zele da gube budzet.

 

Ne znam zasto je tako tesko uvesti redovne rokove prilagodjene nastavi, kontam da profani na Filoloskom i Filosofskom mogu to vreme sebi da priuste ako mogu doktori koji rade i drzavno i privatno i ubijaju se od posla, ne znam zasto je njima toliko tesko :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez sve šale, filozofski i pravni fakulteti ne bi trebali ni da imaju školarine. Zaposlene plaća država iz svog džepa, eventualno da date po 1000 dinara za nove table, stolove i stolice.

 

A rektor poziva na linč studenata na faksu, mhm. Kod nas su otprilike svi složni u osudi države, i studenti i osoblje, ali ne zbog budžetiranja i novca, jer smo, jelte, svi na budžetu, već zbog toga što nam faks propada i što ne možemo da naučimo ono što treba u životu da radimo, a za to je kriva država i samo država. Toliko faks dobija novca od iste da je prinuđen da radi i naplaćuje ispitivanja za vodovod, za neke rudnike i fabrike, i tako xD Od toga slabo ima hleba, jer eto, na jednom ovakvom faksu vi svakih par godina morate da obnovite svoje (jadne) zalihe posuđa, koje korišćenjem propada. Recimo da svako od nas studenata mora da ima bar po jednu biretu od 10, 25 i 50cm3, ali haha, we wish, jedna košta oko 5000 dinara :D O mašinama da i ne govorim, tu su već hiljade i stotine hiljada evra u pitanju. Poenta - šta bi bilo kada bismo kukali zbog kvaliteta znanja koje nude naši fakulteti? Ja npr. odbijam da završim master na mom faksu jer samo ponavljam gradivo iz dva predmeta 3. godine, učim o instrumentu koji ni nemamo na faksu, da bih posle morao da plaćam usavršavanje i rad na tom instrumentu, koji sam navodno savladao tokom studiranja. Naravno, ništa bez veza i uvlačenja u guzice radi dobijanja prilike da se to uopšte odradi. Meni taj način obrazovanja ne odgovara, budžim prosek i odoh negde gde ću naučiti ono što mi treba. Ne znam zašto se bilo ko čudi kako smo eto 2. u svetu po 'odlivu mozgova' :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, kol'ko mi je jadno poimanje geografije, nisam ni znala da to postoji xDDD

Shame on me =.=

12 ortaka iz srednje je vec na Kembridzu/Oksfordu/MIT-u, nedostaju mi uzasno... Ja ne znam da li cu moci da odem kad za to dodje vreme...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da je Burkina Faso, tako sam pročitao u članku pre par dana, ali nema veze, prođeš Nigeriju i to je to :)

 

@matematičarka

 

Uh, SAD mi je predaleko, još za studiranje u punoj dužini, previše. Master negde u Evropi mogu podneti, uz manje-više redovne posete kući. Ako se jednog dana zaposlim tamo, sve mi je jedno gde živim, dolazio bih svakako kad god hoću.

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

pravni fakulteti ne bi trebali ni da imaju školarine.

 

Da si na mom fakultetu, drukčije bi mislio. Školarina košta 90000, ali za te pare student dobija sve udžbenike (koji vrede oko 15000 dinara) i po tri prijave svakog ispita (koje inače koštaju 1000 dinara, pa ukupna ušteda iznosi između 7000 i 27000 dinara). Fakultet je savršeno uredan, amfiteatri i učionice su opremljeni svime što je potrebno, od projektora do nameštaja, čitaonice su prostrane, čiste i svetle, a stolovi se ne raspadaju, biblioteka je bogata literaturom, oba računarska centra su odlično opremljena, veza sa Internetom izuzetno brza, svake godine se plaćaju odlasci sportskih ekipa i pravnih timova na evropska takmičenja, budžetski studenti ne plaćaju bukvalno ništa (osim heftanja :haha: ) itd. Više puta sam pominjao toalete, pa sad neću :mrgreen:

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vas fakultet je druga prica, kontam da imate najsavremeniju "opremu" od svih drzavnih fakseva...

Je l' imate lift btw? :D xD

 

EDIT:

@StoleT Vidim ja to T, al' zasto neki Stole ne bi mogao da doda sebi t na kraju, ako je Stole vec bilo zauzeto? Ili ako se preziva na t? xD

 

EDIT2:

@Kuruz Je l' i dalje imate otvorene debate? Nisam dugo bila na tome, mogla bih opet...

Edited by ~HaVoC~
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Код нас школарина кошта 120000, али за те паре студент добије комплетну литературу коју мора да прочита и коју мора сам да купи (а коју су, наравно, написали професори који ту предају), добија ВЦ-е у којима се СИДА добија само кад уђеш у њих, добија распале столове, предавања са још 200-300 других студената, на којима се стоји сат и по времена јер нема места да се седне (учионица предвиђена за макс 45 људи), добија нет центар који не ради већ 6, 7 година, добија предавања из информатике на Виндоузу 98 (ок, сад су негде ставили 7), нервозне бабускере на шалтерима (једна ми је једном приликом буквално рекла "нећу сад то да ти оверавам, идем да доручкујем")...

 

Џек-јебени-пот!

Edited by Јарослав
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, a imamo dva sprata, prizemlje i suteren. :mrgreen:

 

Mi imamo 4 lifta (as far as I know) i 2 su staklena... Scena prosle nedelje, naguralo se nas sedmoro random ljudi u taj jedan stakleni lift, ne moz' vise muva da stane unutra... Samo vidis neka uber masna goticarka stoji na vratima i onako tuzno gleda kako se vrata zatvaraju... Kad tad nije pukla sajla kol'ko se tres'o lift od smeha, nece nikad xD

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, kod nas nema ni gotičarki. :D

 

Komentar mog brata koji je sa mnom išao do mog fakulteta juče: "Brate bre jebote, vrat sam iskrivio, ne zna se koja je bolja! Al' muškarci svi k'o pederi, svaki deseti izgleda normalno". :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to je OK, ali ovi što ne dobijaju knjige i fakulteti su im neuredni stvarno ne bi trebali plaćati. Novosadski pravni faks je suprotnost tome što si naveo, a za besplatne udžbenike nisam čuo. Ali dobro, to je korupcionaško leglo, kod njih studenti na neki način upisuju 3. godinu sa 3 položena ispita, molim, ako postoji ovde neko s tog faksa, da objasni kako je to moguće. Btw, čisto da dodam, kod nas ništa nije besplatno, tj. povećali su cenu overe semestra za 1000 dinara i sad su prijave ispita 'besplatne', ranije su bile 130 dinara; overa semestra je 2200, upis oko 5000, osiguranje 6000 (to se valjda samo u prvoj godini plaća), prijave za ispite su po 5-10 dinara, isto i sa papirićima šugavima sa listama ispita koje prijavljuješ; potvrda o studiranju je 30 dinara, i tako xD Biblioteka je odlično opremljena (ako studiraš u 1970. godini), fantastično zastarele knjige pune grešaka. Literatura koju nam preporučuju je ili fantastično skupa ili skoro nemoguća za nabaviti (tipa 'Struktura molekule', jebeno zagrebačko izdanje - 'nađite nekako'), ili npr. legendarna Organska hemija Volharda, koja košta 7000 zlatnika. U biblioteci imaju JEDNU ILI DVE, a to nam je kao obavezna literatura. Toliko mi je žao studentarije da razmišljam da moju poklonim biblioteci jer mi više ne treba (a potrebna je za bar 3-4 predmeta). Ali, nije to sve ništa posebno, glavnu zamerku sam već naveo, opreme se nema a to je jednoj eksperimentalnoj nauci najpotrebnije :cry:

 

EDIT: Ako nema mesta da svi studenti sede, fakultet ne bi trebao da dobije akreditaciju. Tu je moralo biti muljanja :mhihi:

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas nema devojaka, samo krmad -.- Od nas 86 u grupi, 7 je zena, jedna je debela emoskinja, jedna se nikad nije pojavila, jedna nosi gumenjake, 2 su omg wtf debele, jedna izgleda normalno, al' mraci k'o nezdrava -.- Sto se muskog dela populacije tice, pola su steroidcine xD

 

EDIT: Ja do sad nista nisam platila, osim skripti za oba semestra, to me je izaslo 4500... Ti retardirani papirici i formulari i ta sranja sve kosta po 5 dinara, i nikakvo osiguranje nam ne traze... Cak mislim da nam je kad polazemo prvi ispit to za dz al' to ce morati Egzistencijalni da potvrdi...

Edited by ~HaVoC~
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...