Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

Upravo zbog takvih stvari mi žao što je zapad to usvojio. To je njihova (tibetanska, indijska, zavisno o čemu govorimo) kultura, tradicija, oni stvarno žive taj život, asketski, minimalistički, dok je današnji čovek sve samo ne minimalista. Zapravo, ne bi uopšte bio problem da se to i u ostalim delovima sveta praktikuje, ALI uz učenje i življenje po principima tog učenja, a ne kao neko pomagalo za zaboravljanje na probleme života. Primer su i borilačke veštine - svi hoće da znaju da se biju i da znaju kung fu - ali niko neće da bude Šaolin monah jer to zahteva odricanja od, pa, skoro svega, a većina ljudi na to nije spremna, ili to ne želi i slično.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ rogozub

To su specijani slucajevi u specijalnom pokruzenju, nisu za primer.

 

Kao i Shaolin

The traditional diet of the Shaolin consists primarily of rice, vegetables and fruits.

 

Read more: Shaolin Monk Diet | eHow.com http://www.ehow.com/way_5650324_shaolin-monk-diet.html#ixzz1EzwhnuKw

 

A i tu se brate preteruje, mislim podrazumeva se da je covek dosta vremena u pokretu, pa ne sedi ceo dan na dupetu valjda.

Iznenadio bi se koliko ljudi dnevno jedva izadje iz kuce do radnje a kamoli nesto drugo. Znam prevsishe takvih ljudi. I kad izadjete da se setate onda posle 2 km moraju da sednu jer ih bole noge. A eto cudo jedno, skoro nista ne jedu a ne mrshave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, ali ako neko samo uzme i jede voće, povrće i rižu to ne da nije dovoljno da se bude zdrav kao jedan Šaolin, nego ju :D Prvo, skoro je neverovatno koliko oni fizičke aktivnosti imaju, drugo, uče kako ovladati svojim telom i duhom a takvo učenje neće nikakav 'stručnjak' reprodukovati u svojoj navodno stručnoj knjizi. Previše je to providno - pre eto 15-ak godina nigde se takvih knjiga nije moglo naći, otprilike to beše đavolsko štivo, a danas evo prava poplava takve literature. Šri Činmoji i Sogjali Rinpoćei na svakom koraku icon_smile.gif

 

U onu dijetu treba dodati i Šaolin trening icon_smile.gif Verujem da bi to bio priličan problem :) Malo sam njihovu obuku gledao, mislim da ne bi bilo mnogo zainteresovanih laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ rogozub

To su specijani slucajevi u specijalnom pokruzenju, nisu za primer.

evo ja jedem dva obroka dnevno, ruchak i vecheru, oba obroka su vegetarijanska i vrlo mala, i nishta mi ne fali. josh sam izbacio sir i jogurt ne bi li smrshao (ne mrshavim od vezhbanja jer radim samo anaerobne vezhbe).

 

Kao i Shaolin

kao shto si citirala- oni jedu skoro samo pirinach vocje i povrcje, a za razliku od zapadnog choveka- po skoro ceo dan su aktivni i vezhbaju. shto cje recji da choveku ni ne treba mnogo hrane.

 

a inache, svi se prejedaju. postoji glad- kada telo shalje impulse mozgu da mu treba nutricija, apetit- koji je na psihichkom nivou (kako svi jedu- po navici, zbog ukusa, kad kazhu ljudi "prijelo mi se neshto slatko") i neurotichno jedenje (tako dosta ljudi jede- kad im je dosadno, kad su nervozni, itd). ovo prvo- glad, poprilichno sam siguran da skoro niko odavde nikad nije ni osetio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka dobro pogleda trening prvo icon_smile.gif Odgledao sam par dokumentaraca o njima, i čini mi se da je trening mnogo više stvar psihe nego fizičkog bića. Naravno, teško je to do jaja fizički, ali bez psihe, neverovatne koncentracije i osećaja za svaku tačku na telu, nema uspeha. Nije to nešto za ljude koji vole da treniraju i slično. Ako ti brat ima više od 6-7 godina, mislim da mu je već kasno, čak nisam siguran ni da li primaju polaznike koji imaju više od 7 godina. Mislim, hipotetički govoreći, kad bi stvarno probao da se tamo zamonaši :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskomercijalizovano i pojednostavljeno do nivoa idiotizma. Mislim, nije svrha postojanja Šaolin monaha da se tuče icon_smile.gif Niti da bude zgodan, ili mršav ili šta već icon_smile.gif

 

Evo dosta dobar dokumentarac, imaju svi delovi na youtube:

 

http://www.youtube.com/watch?v=J6Z-ekyyK8o&feature=related

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam bas sigurna koliko su te price o stetnosti fluorida tacne. Ja sam koristila te paste neko vreme ali mi je zubarka striktno zabranila da ih koristim jer su neefikasne i kad tad bi zubi poceli da mi propadaju, a koliko znam fluoridi su vrlo vazni za organizam , narocito za kosti i sprecavanje osteoporoze, mozda bi neki hemicar mogao malo bolje da objasni. Jedina razlika izmedju leka i otrova je doza.

 

Isto tako,nisam bas ni sigurna za organsku hranu, sestra mi je na poljoprivrednom faksu i znam da je pisala rad na temu organskih pesticida, i kako nisu nista ni losiji ni bolji od komercijalnih, kao i da nema bas puno dokaza da je organski proizvedena hrana nesto zdravija u odnosu na konvencionalno prozvedenu hranu. Propaganda na obe strane :haha:

Edited by ~SilentWarrior~

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su te paste bez fluorida sranje. Fluorid sprečava karijes i kažu da je jedan od važnijih higijenskih izuma XX veka. Inače, pogledajte na pastama, u njima nema ni 1% fluorida, a sam NaF nije posebno otrovan, kao ni ostali fluoridi koji se koriste u pastama. Evo sad sam pogledao na mojoj pasti, ima 0.75% natrijum-fluorofosfata. Btw, ovo ne znači da ima 0.75% FLUORIDA, već se procenat fluorida dobija proporcijom, uzimaju se odnosi molarnih masa natrijuma, fluoridnog anjona i fosfata. Fluorid je u tome svemu najmanji, ima molarnu masu 19, natrijum ima 23 (ali u Na-monofluorofosfatu ima 2 natrijuma, pa je 46 ukupno), a fosfat (PO4^3-) 95. Ukupno 160 grama po molu, od čega je 19 fluorid. Znači, od tih 0.75% samo 0.09% je zapravo fluorid. Naravno, otrovan je fluorid u većim dozama, evo pronađoh da je kod pacova letalna doza 0.125g po kg telesne mase, znači 10g npr. za mene koji imam 80kg. Znači, ako uzmemo da fluorida ima 1% u pasti (a nema ga nikad tako mnogo), trebalo bi mi 1kg (100x10g) paste za zube da pojedem da se ubijem icon_smile.gif Eto, kad čujete nešto što vam zvuči glupo, proverite malo literaturu i ta-da, ništa strašno mhihi.gif Konkretno, za moju pastu, za koju sam izračunao da ima 0.09% fluorida, trebalo bi mi više od 10kg da progutam da umrem mhihi.gif

  • Upvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebalo bi mi 1kg (100x10g) paste za zube da pojedem da se ubijem icon_smile.gif Eto, kad čujete nešto što vam zvuči glupo, proverite malo literaturu i ta-da, ništa strašno mhihi.gif Konkretno, za moju pastu, za koju sam izračunao da ima 0.09% fluorida, trebalo bi mi više od 10kg da progutam da umrem mhihi.gif

 

Pa nije poenta u tome da umres odmah, ako je otrovan, otrovan je. Recimo ako se stavlja u vodu koja se pije svaki dan i u pastu kojom se peru zubi vise puta dnevno mozda nakon odredjenog perioda i moze da dodje do nekih komplikacija. Nisam strucan i ne tvrdim da je tako, samo kazem da je moguce iako sam totalni laik sto se tice hemije. Znaci bitno je znati da li je on generalno stetan i da li svakodnemni unos moze da izazove komplikacije. Jbg. ne nastaje ni rak preko noci.

 

Btw. mislim da bi umro i od pola kile komotno, 'ce da probas pa da nam javis :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno, SVE je štetno icon_smile.gif Sve zavisi od količine. A za fluorid koji se nalazi u pastama nije dokazano da je štetan tokom dužeg perioda izlaganja. Bilo bi tragikomično da je sad tek otkriveno da je štetan. Realno, hemija je neverovatno napredovala od sredine XX veka, i nešto tako bitno kao što je fluoridni anjon nema šanse da nije dovoljno istraženo. Ni u vodu hlor (tj. hlorid) ne stavljaju u nekim otrovnim količinama, tj. ne bi trebali. Nastaju velike zabune oko tih termina hlor-hlorid fluor-fluorid. Hlor kao gas (Cl2) je neverovatno otrovan, ja sam se zamalo onesvestio kad sam prao epruvete kad sam sa hlorom radio. Hlor i fluor kao elementi imaju 7 elektrona u poslednjem energetskom nivou, pa jako jako lako reaguju kako bi postigli oktet (8 elektrona) sjedinjavanjem sa nekim drugim elementom. Zato su tako otrovni, za nešto što je reaktivno odmah se može pretpostaviti da je otrovno, jer na kraju krajeva i trovanje je niz hemijskih reakcija. E, ali fluorid i hlorid (F- i Cl-) imaju 8 elektrona u poslednjem energetskom nivou, stabilni su, nisu reaktivni kao F i Cl u elementarnom stanju, tako da nisu ni približno otrovni koliko F2 i Cl2. Nastaju velike zabune jer se za hlor i fluor obično kaže da su užasno otrovni, a grade milion jedinjenja i nisu sva ta jedinjenja otrovna. Pa eno primer kuhinjska so laugh.gif I ona može biti otrovna, ako se mnogo jede remeti se balans elektrolita u organizmu, a NaCl je jak elektrolit, a Na+ i Cl- su među najvažnijim jonima za organizam, tako da se ni sa običnom kuhinjskom solju ne treba zajebavati.

 

Većina hemikalija je otrovna, skoro pa da nema bočice kod nas na faksu na koju nije nalepljena neka sličica lobanjice :D Ili bar onaj X :) Ranije je bilo situacija da se odjednom za neki proizvod otkrije da je štetan, kada je počelo ispitivanje tih modernih bolesti, kancera, tumora. Mislim da se ranije benzen npr. stavljao u aftershave, a benzen je do jaja otrovan, ima oznaku T+, i, što je najgore, vrlo lako prodire kroz kožu. Isto tako su npr. dimetil-živom mazali šešire kako bi krzno bilo glatko i onako zalizano, a kasnije je otkriveno da je dimetil-živa jedno od najotrovnijih jedinjenja, dovoljna je kap da usmrti čoveka; što je još gore, ne umreš odmah, tek posle 5-6 meseci dobijaš simptome na nervnoj bazi, na kraj poludiš i umreš mhihi.gif To je tzv. šeširdžijska bolest, koja je bila inspiracija Kerolu za Ludog šeširdžiju u Alisi mhihi.gif Ali takva vremena su prošla, nema široke upotrebe nekog jedinjenja bez istraživanja njegove toksičnosti. Pa eto, ako nećete da koristite paste sa fluoridom, očekujte karijes, a od paste sa fluoridom vam neće ništa biti.

 

Upravo pronađoh zanimljiv podatak - najveći broj trovanja fluoridom potiče od podzemnih voda! Što je najzanimljivije, taj fluorid potiče od rastvaranja granitnih stena, tako da čovek nema veze sa tim trovanjem laugh.gif Ironija icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako su npr. dimetil-živom mazali šešire kako bi krzno bilo glatko i onako zalizano, a kasnije je otkriveno da je dimetil-živa jedno od najotrovnijih jedinjenja, dovoljna je kap da usmrti čoveka; što je još gore, ne umreš odmah, tek posle 5-6 meseci dobijaš simptome na nervnoj bazi, na kraj poludiš i umreš mhihi.gif To je tzv. šeširdžijska bolest, koja je bila inspiracija Kerolu za Ludog šeširdžiju u Alisi mhihi.gif Ali takva vremena su prošla, nema široke upotrebe nekog jedinjenja bez istraživanja njegove toksičnosti. Pa eto, ako nećete da koristite paste sa fluoridom, očekujte karijes, a od paste sa fluoridom vam neće ništa biti.

 

Sad tek to kažeš! Gdje si bio kad sam radila The Alice Riddle, grrrrr! :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je jedna od zanimljivijih stvari što se tiče trovanja upotreba olova u industriji i ishrani tamo početkom i sredinom dvadesetog veka. Jebote, hrana je bila pakovana u olovo, olovo u konzervama, posudama, svemu. Što nisu znali u industriji da je štetno, da ne spominjem. Zamisli čoveka koji radi u fabrici na traci kojom prolaze proizvodi od olova...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam samo kako u industriji nisu znali da je stetno, jos su stari Rimljani skontali da je olovo otrovno jer su prve cevi za akvadukte bile olovne.

Verovatno j eto tada i kao i sad bio fazon "ovako je jeftinije".

A da, onaj cuveni istrazivac pocetkom 20 veka sto je trazio Severni Pol ili tako nesto odlepio je kao i cela njegova ekspedicija jer su imali takvu konzerviranu hranu, dobili su trovanje metalom i onda su random pomrli od hladnoce.

 

mislim da je ovaj http://en.wikipedia.org/wiki/Franklin's_lost_expedition

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i nije baš, danas čovek može da potraži sastojke i ispita sam po internetu, ne mora da bude hemičar. Za svaku poznatiju hemikaliju na Wikipediji imaš navedene toksične i letalne doze pri akutnom i hroničnom trovanju. A to da li su analize odrađene kako treba je sasvim druga stvar, vidimo da to ni u najrazvijenijim zemljama ne funkcioniše baš kako treba, eno kao primer Nemačka i dioksin.

 

Što se trovanja tiče, hronična trovanja često su uzroci nekih misterioznih bolesti, koje su misteriozne i dan danas, npr. kanceri, vrlo će retko pacijentu reći 'e dobio si rak od toga i toga' već govore samo o verovatnoći, a ispitivanja idu u pravcu nagađanja - uzmemo pacova, trujemo ga olovom pa da vidimo šta će mu biti. Ranije se ljudi nisu mnogo bavili tim stvarima, prvenstveno jer nisu ni znali da takve bolesti postoje, jer su bile nešto novo. Sada se mnogo istražuje na tom polju, ali nešto nema mnogo rezultata, ili su možda skriveni od javnosti, farmaceutskim kompanijama sigurno finansijski više odgovara da prodaju citostatike u ogromnim količinama nego da se odjednom nađe neki magični lek koji će izvući pacijente iz bolnica i uništiti proizvodnju citostatika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ortoreksija

 

Hm, dosta zanimljiv članak, mada RTS obično pojma nema što se tiče vesti koje imaju bilo kakve veze sa naukom. Komentar se odmah javio sa shvatanjem da je članak napisan protiv vegetarijanaca, očigledno pokazavši da tekst nije ni pročitao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja znam da je jedan kevin kolega jeo samo svezhe (sirovo) vocje povrcje i ponekad svezhe mleko, i to je sve shto je jeo, i onda kad je ishao da radi neke testove, doktori mu rekli da se previshe zdravo hrani, ne secjam se tachno, al neki fazoni, kao, pocheli da mu se talozhe vitamini il minerali u organizmu, i kao, to je moglo da mu sjebe organizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...