Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

Melinda, slazem se sa tobom, ali neke stvari su nepisano pravilo. Npr: Moja kuma (bilo je davno) je bas drzala do sebe, nije pusila, zdravo se hranila nije pila Itd. Ali je umrla od raka u 46-toj. Moj deda :) :) legenda. Taj je pusuio, pio, kafa, rostiljska hrana (Bogme masno) itd. I umro je u 90-toj. Pa ti vidi.

 

E sad koliko je meni poznato, bar tako kaze vecina doktora, da mnoga teza oboljenja prvenstveno dolaze od stresa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, pa ja u tvoje polje medicine ne mogu da zalazim jer nemam pojma, pojasni malo :bigblue:

Zar ne bi trebalo hronicno stresne osobe malo odleze u bolnici, ipak stres izaziva neuroze, a bogme i depresiju ( I to sam cuo)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam nekoliko kila viska , taman da imam mali stomacic koji lako mogu da skinem , i brzo se vraca kad se vratim kuvanju... ;)

nisu samo debeli ljudi nezdravi... danas, vecina devojaka je toliko mrsava da ima hormonskih problema(da ne govorimo da od silnog pokazivanja svog istog mrsavog stomacica usred zime ,mogu samo upalu jajnika da nabace!!) !!

To po meni uopste nije naivno!! Isto koliko je lose biti nagojen, pretovljen, debeo i sl. isto tako nije dobro biti premrsav...

I sve naravno zavisi od metabolizma, najbolja je zdrava barena hrana , tecnosti dosta(ali ne sokovai alkohola), i naravno ni u cemu preterivati... ni u jelu ili zacinima i sl...

 

sad vec baljezgam , ali sam sigurna da svi ove "mudrosti" vec dobro znaju... Sad, jedino koliko je kome tesko da ih se pridrzavaju...

Tesko mi je da poverujem da svi imaju dovoljno vremena da UVEK kuvaju, ili i ako imaju tehnickih mogucnosti da se hrane zdravo(da znaju da kuvaju, kuvaju zdravo i sl) koliko dugo ce proci a da se nekom stvarno ne prijede neka pljeskavica, palacinka ili nesto iz pekare...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko mi je da poverujem da svi imaju dovoljno vremena da UVEK kuvaju, ili i ako imaju tehnickih mogucnosti da se hrane zdravo(da znaju da kuvaju, kuvaju zdravo i sl) koliko dugo ce proci a da se nekom stvarno ne prijede neka pljeskavica, palacinka ili nesto iz pekare...

Teško da svi imaju naviku da svakodnevno kuvaju i vode računa da je to zaista zdrava hrana, ali fora cele priče jeste u umerenosti. Moramo sami sebi postavljati granice, ali nikako u smislu kažnjavanja i nekog prevelikog odricanja. Trebalo bi da u toku radnog dela nedelje vodimo računa o ishrani, a za vikend se možemo malo i opustiti i tu dolaze u obzir ili pljeskavica ili palačinka ili nešto treće... Ali opet, sve u granicama normale.

 

 

Tesko mi je da poverujem da svi imaju dovoljno vremena da UVEK kuvaju, ili i ako imaju tehnickih mogucnosti da se hrane zdravo(da znaju da kuvaju, kuvaju zdravo i sl) koliko dugo ce proci a da se nekom stvarno ne prijede neka pljeskavica, palacinka ili nesto iz pekare...

Teško da svi imaju naviku da svakodnevno kuvaju i vode računa da je to zaista zdrava hrana, ali fora cele priče jeste u umerenosti. Moramo sami sebi postavljati granice, ali nikako u smislu kažnjavanja i nekog prevelikog odricanja. Trebalo bi da u toku radnog dela nedelje vodimo računa o ishrani, a za vikend se možemo malo i opustiti i tu dolaze u obzir ili pljeskavica ili palačinka ili nešto treće... Ali opet, sve u granicama normale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jes', k'o da neko ima vremena da brine o tome shta jede kad pochne da radi.... :no:

 

EDIT: c,c,c,c koliko tema o gojaznosti...kad sam ja bija djeckich metalci su uglavnom imali problema da s' ugoju....hm ono jes' curice jesu bile mestimichno do umereno popunjene, al' ko shto reche pokojni Fredi Fat Bottomed Girls u make the rockin world go round...stoga drage devojke s dupe koje s' njishe, nemo' se stidite nego ga ponosno nosite! :pivopije:

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato treba jesti kuvano,barem dva puta nedeljno ribu,nikako ne treba jesti posle 22h,barem 2 vocke dnevno,bolje je jesti bareno nego przeno,maslinovo ulje je zdravije od suncokretovog,piletina i riba umesto svinjetine i ovcetine,pileci file na rostilju je zdraviji od pljeskavice,cedjeni sok nema konzervans i secer,bonzitu umesto tviksa,koristite kondom,redovno izlazite na izbore,provodite barem 20 min dnevno u nekom aktivnom sportu,redovno ucite,spavajte oko 8 sati,dajte krv,pomozite ugrozenim rakunima... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

ako neko moze da se seti jos po neke izlizane fraze koju je cuo milion puta u zivotu,neka doda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol

 

Ja ne vodim preterano racuna o svojoj ishrani. Naime, ne jedem gluposti, ali zaista. Brzu hranu uopste ne (u meku na primer nisam bila najmanje 10 godina), pljeskavice i slicno... Ne jedem skoro uopste van kuce, ali zato znam da se prejedem kod kuce... Ali ljudi, kad baba napravi sarmu... Ili pohovane paprike... Aaaa

 

Po mojoj kevi, koja je makrobioticar, ja se hranim potpuno nezdravo, i umrecu od nekih bolestina koje cu navuci ne vodjenjem racuna o ishrani, ali nije bas tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Toteme

 

Sto se hronicnog stresa tice... to predstavlja svaki stres koji nam se desava u nekom dugom vremenskom periodu da mi prilagodimo nas nacin zivota, jelte, njemu.

npr. ako te nervira cesma iz koje kaplje voda, a ne mozes u nekom duzem vremenu da resis problem i pri tome ti se kao naviknes to ti je hronican stres.

Akutno je nesto tipa. Udaris se, ili se iznerviras ali prodje.

A da bi se resio hronicnog stresa, morao bi da eliminises uzork npr kolege sa posla :), uslove rada, recimo stvari koje su tesko primenljive i na koje moras da se naviknes. Stoga ti svoj organizam u celosti, navikavas na te za tebe "nenormalne" uslove.

Tako da pema ovoj teoriji starenje je neminovno. :)

 

Sada sto se tice ishrane... interesuje me koliko ste informisani

 

1. Sta koliko kalorija sadrzi?

2. Sta odredjene namirnice sadrze? (vitamine, jone K, Ca, Mg, masti, holesterol)

3. Znacaj tih namirnica za vas organizam?

4. Optimalan dnevni unos?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po nekim teorijama cim se rodimo mi smo pod stresom tako da.... samo pricanje o stresu dovodi do stresa :)

 

A cek el su ovo pitanja za bambija pa da odgovaramo? :)

Da niste imali vezbe iz fiziologije sa ishranom, energetski metabolizam itd...pa otvori temu?

Koliko se ja secam EP ( energetski promet ) mi je bio preko 3000 Cal (kJ) / 24h :) heh imao sam najvise u grupi :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi delom zbog toga, a delom iz nekog drugog razloga sam otvorila temu... imam neku ideju za neki rad pa cisto me je interesovalo kako ljudi razmisljaju... kada das anketu imas ponudjene odgovore a ne obrazlozene, a ovde ce se valjda diskutovati. jbga zagrejala sam se za endokrinu... :)

Jednom prilikom cu ti pricati vec ima nekih novina u medicini koje su me, recimo zaintrigirale :wink:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da ishrana je mnogo zanimljiva....ishrana u sportu...vrh

Pogotovo sto se u danasnje vreme sve vise ulaze u proucavanje i f-sanje metabolizma i uticaja hrane ( razvijene zemlje )

 

Ne znam da li si uzela pitanja ili ovako ali mislim da su malo...losa...Mali broj ljudi zna sta i kako, evo ja sam to kao ucio i interesovao se pa...blah

 

>Sada sto se tice ishrane... interesuje me koliko ste informisani

 

1. Sta koliko kalorija sadrzi?

2. Sta odredjene namirnice sadrze? (vitamine, jone K, Ca, Mg, masti, holesterol)

3. Znacaj tih namirnica za vas organizam?

4. Optimalan dnevni unos?<

 

1 - Na svim proizvodima pise koliko kalorija sadrzi doticni proizvoid, samo treba pogledati. Licno, znam za neke osnovne namirnice.

2, 3 - Takodje pise, za vecinu svakodnevnih namirnica znam.

4 - ha

 

Imas novooformiranu organizaciju kod nas koja se bavi ishranom tj problemima u ishrani, cak mislim da sam i ja clan :) pa cu ti javim ako si zainteresovana...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da ishrana je mnogo zanimljiva....ishrana u sportu...vrh

Pogotovo sto se u danasnje vreme sve vise ulaze u proucavanje i f-sanje metabolizma i uticaja hrane ( razvijene zemlje )

 

Ne znam da li si uzela pitanja ili ovako ali mislim da su malo...losa...Mali broj ljudi zna sta i kako, evo ja sam to kao ucio i interesovao se pa...blah

 

>Sada sto se tice ishrane... interesuje me koliko ste informisani

 

1. Sta koliko kalorija sadrzi?

2. Sta odredjene namirnice sadrze? (vitamine, jone K, Ca, Mg, masti, holesterol)

3. Znacaj tih namirnica za vas organizam?

4. Optimalan dnevni unos?<

 

1 - Na svim proizvodima pise koliko kalorija sadrzi doticni proizvoid, samo treba pogledati. Licno, znam za neke osnovne namirnice.

2, 3 - Takodje pise, za vecinu svakodnevnih namirnica znam.

4 - ha

 

Imas novooformiranu organizaciju kod nas koja se bavi ishranom tj problemima u ishrani, cak mislim da sam i ja clan :) pa cu ti javim ako si zainteresovana...

 

 

Ej ma znas u cemu je caka...

Imas ljude koji pricaju stalno koliko treba da unesu kalorija dnevno i cak znaju preporucene vrednsti, i kazu ja uzmem mao ovoga-malo onoga... sto se apsolutno ne slaze sa svim prethodnim sa cim su rekli da su upoznati.

Zato me je intersovalo naravno... nisu u pitanju tacne vrednosti, ali okvirne recimo da bi ljudi trebalo da znaju to.

Inace bice neka predavanja iz endokrinologije, na koja planiram da idem, a vezana su za ishranu.

Pricala sam sa jednom profesorkom i na ova 4 pitanja koja sam postavila ce ako odredjeni planovi zazive u nasoj zemlji znati da odgovori svaka druga osoba ;)

 

 

Ergo, intersuje me zaista da li neko obraca paznju na te stvari u svojoj ishrani.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman ljudi - ne reaguje svaki organizam isto na odredjenu hranu...

Sto je za nekog lek, za drugog je otrov.

Od cega se neko goji, nekom drugom ne smeta.

Mislim da svako treba da slusa svoj organizam koji jasno signalizira sta nam prija, a sta ne.

Ishrana mora da bude raznovrsna i BUKVALNO SARENA.

Mislim da je glavni uzrok gojaznosti ipak stres i osecaj nesigurnosti koji dovodi do trazenja "spasa" u nekontrolisanom unosu, a ne u vrsti hrane.

Kada sam eliminisala svoj uzrok stresa (a bio je golem :) - cak 2,05 m visine), dovela sam se u "red", bez krupnih promena u ishrani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok... posto sam primetila da niko nije skapirao o cemu je tema... ja pobrisah pola postova.

 

Elem ljudi mene je interesovalo vase misljenje oko vec 4 prethodno postavljena pitanja, ali izgleda da niko nema misljenje o njima. S' obzirom da sam videla koja vam je prva asocijacija za ovu tema... a pri tom pogresna... sto se mene tice ne mora biti dalje diskusije.

Ostavicu temu ako ima neko nesto da kaze sto se tice postavljenih pitanja u suprotnom, bacicu je ja u djubre.

 

Pozzz :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
raznovrsnost i umerenost...

sto se tice zdravih namirnica

preporucujem spljeskanu psenicu...

mnogo je dobro... stavlja se u

jogurt ili mleko (cokoladno mleko :wub: )

 

i naravno obavezan je neki sport...

 

 

Fuj ne stavljam ja nista u moj jogurt ili mleko. Narocito ne u cokoladno mleko!

:mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probala sam i ne svidja mi se :)

Inace ludim za mlecnim proizvodima, mogla bih samo to da jedem i da budem savrseno srecna :mhihi:

 

Inace ono "fat & happy" je zezanje, nemam nesto preterano mnogo kilograma s'obzirom na to koliko mnogo jedem i koliko sam malo fizicki aktivna :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

joj, znam... i ja... sve od mleka :wub:

e blago tebi kad mozes da jedes, i ne

vezbas nista i da budes mrsava :D

ja cim pocne sezona sladoleda prsnem...

sve ode u zadnjicu :(

sad se kao malo uzdrzavam :D

i resih kao da povecam rezim

vezbi... al videcu da li cu uspeti

to da uklopim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sta se opterecujes time?

Sta fali da imas malo guzu ;)

Ja sam inace prirodno bolesno mrsava, i onda kad se ugojim 5kg izgledam kao da sam nabacila 20 :)

Dobijem stomacinu i podbradak :mhihi:

Ali obozavam non-stop nesto da jedem, tako da sam u proteklih 6meseci skocila sa 50kg na 65!!!

Mosh misliti na sta sam licila.

Sad imam nekih 55 i ok mi je jer bas mnogo jedem, a sva fizicka aktivnost mi je to sto sam na poslu sve vreme na nogama (radim u extra dobro posecenoj prodavnici 7h sa musterijama bez pauze), tako da kad dodjem kuci umorna sam i ne pada mi napamet da vezbam, zalepim se ispred monitora i to je to :)

Eto to je to :)

Aj ti kazi tvoju kilazu ja sam bila super iskrena :D

A da visoka sam oko 1.70m

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...