Jump to content

Softver - preporuke


imaginos

Recommended Posts

palo mi na pamet da mozda ne bi bilo lose da imamo temu za preporuceni (besplatan) softver? za razne namene, i sve to.. meni je trip da imam racunar na kome je sve free (osim windows-a). ;-) ako neko zna neki koristan program koji bi mogao biti zanimljiv, neka slobodno doda. linkove namerno nisam stavljao jer stalno izlaze nove verzije, a google je uvek tu.

 

 

Comodo Firewall Pro 2.4

firewall

za: ima foru da automatski detektuje "poznate" aplikacije. sam prepoznaje lokalnu mrezu i prilagodi se. moze dosta detljano da se podesava, cak i port po port, itd... dosta je bolji od besplatne verzije zone alarma.

protiv: nije moguce sacuvati podesavanja i naknadno ucitati.

 

 

Jetico

firewall:

prednosti: najbolji firewall koji sam ikad video. podesavanja su de najsitnijih detalja. mislim cak da mogu da se blokiraju windows servisi koji se javljaju, ko je dovoljno strpljiv da cacka i podesava.

mane: komplikovan za podesavanje, pa nije bas za neupucene. :(

 

 

Fast Stone Image Viewer

gledanje (i osnovna obrada) slika

prednosti: u full screen modu moze da se pristupi opcijama kad se mis dovuce na ivicu ekrana (na primer, gore je "filmslide" opcija, itd..). kropovanje, osnovna obrada slike, nekoliko efekata. batch rename, batch konverzija, kropovanje i slicno.

mane: nisam uspeo da nadjem ni jednu (sto ne znaci da ih nema).

(!): ima "smooth" opciju, koja je zlo i treba je iskljuciti. :)

 

 

PSPad

napredni editor (zamena za notepad)

prednosti: gomila opcija. html, java, c++ syntax highligt, semplovanje boje sa bilo koje tacke na ekranu (!), bookmarks, projekti (otvaranje vise fajlova odjednom koji se ticu iste teme), tabbed editor,

mane: broj custom makroa koji se mogu snimiti je ogranicen na 4 komada i unapred su odredjeni hotkeysi za njih. ne moze da u column modu istovremeno ispisuje u svim selektovanim kolonama (tu opciju sam video samo kod UltraEdita, koji nije besplatan).

 

 

Free Easy Burner

za rezanje CD/DVD-ova

prednosti: jednostavan i radi ono sto treba da radi.

mane: nema sve ono sto ima nero, ne moze da pravi omote, bla, bla...

 

 

Foxit Reader 2.0

pregled PDF-ova

prednosti: mnogo brze otvara PDF_ove od acrobat readera. jedna od najboljih kontrola stampanja uopste (zoom, pomeranje, margine, itd). nekad mi se cak isplati da dokumente konvertujem u PDF samo da bih mogao da ih stampam iz Foxita. rotacija, fitovanje na stranicu, vise stranica na jednu, itd..

mane: za sad ih nisam uocio.

 

 

KMPlayer

media player, dvd, diviks, mp3, itd..

prednosti: sadrzi svoje kodeke, mnogo opcija, kropovanje, zumiranje, sinhrnonizacija titlova, dovlacenje titlova sa neta, kontrola slike (kontrast, osvetljenje, itd), bookmarks.

mane: ne prepoznaje cp1250 kodni raspored u titlovima, vec mora da se baci u unicode.

 

 

XYplorer

zamena za windows explorer

ko je raspolozen da proba nesto novo, nesto divlje (tabbed win explorer sa gomilom opcija), itd... meni se ovo vise svidja od win commandera, iako ne moze da prikazuje dva foldera odjednom, na primer. ko voli da se zeza sa ovim, neka proba, zanimljivo je. postoji distribucija ovog programa koja nema install, niti ista pise po registry-ju tako da je isprobavanje totalno bezbolno u tom smislu. ;-)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ANT Movie Catalog

 

Савршен програм за каталогизацију филмова. Мали, једноставан, податке свлачи са ИМДБ (а има и скрипте за гомилу других сајтова), база се лако извози (у .csv формату), сами дефинишете које податке ћете извозити. Ко има преко 500 филмова овај програм мора да поседује.

Edited by Нежни Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firefox - Web Browser

OpenOffice.org - Kancelarijaski paket

GIMP - photo/raster image editor (alternativa Photoshopu)

Thunderbird - mail client

Inkscape - vector grafika

Vim/Gvim - najbolji hard-core tekst editor

 

(napomena: nisu samo besplatni, nego i slobodni i multiplatformski programi)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irfan View

 

Sjajan i mali program koji sluzi sa pregled slika i jos ponesto uz dodatne plugin-ove

Za svaku preporuku....

 

CDex

 

Opet mali i odlican program za ripovanje CD-ova-mozete Audio CD konvertovati u mp3,ogg,wma ili aac

 

Pidgin

 

IM klijent koji podrzava ICQ,Yahoo,MSN,AOL,Jabber i druge protokole-po mom misljenju dosta bolji nego Trillian ili Miranda :da:

 

VLC Player

 

Sjajni player koji u sebi ima sve sto potrebno za pustanje skoro svih video formata(kodeci nisu potrebni) te streaming i DVB

Isto tako moze pustati i dvd filmove,a tu su i ugradjeni sjajni prereset equilizer-i,te impresivan broj podesavanja....

Mana mu je sto ne moze da pusta Real format i nesto komplikovaniji interfejs

 

Media Player Classic

 

Slicne stvari kako i kod VLC-a-izuzetno mali i kompaktan program-oko 2MB

Prosto covek da ne poveruje sta je sve upakovano....

 

OpenOffice

 

Sve sto mozete da uradite u MS Office-u mozete i ovde,a potpuno je besplatan

 

Gimp

 

Zavrsava svaki posao sto se tice obrade fotografije-sasvim dovoljan za kucnu upotrebu kao i web dizajn,pa i za naprednije stvari

Zaista,kome treba preskupi PS izuzev suvim profesionalcima

 

Thunderbird

 

Dosta bolji nego sugavi MS Outlook,a besplatan+gomila ekstenzija

Odlican spam/junk filter i jos dosta toga..

Primetio sam da dosta ljudi prenebegava Thunderbird i koristi bedni Outlook Express iz Win-a sto je steta

 

Firefox

 

Ekstenzije :)

Najsigurniji i najbolji browser(subjektivno :) )

Kome jos treba IE :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copernic Desktop Search 2

desktop pretraga.

 

posto mislim da ima ljudi koji se ranije nisu sreli sa ovakvim korisnim alatom, objasnicu detaljnije. ovaj alat prvo prodje kroz fajlove na svim hard diskovima (ili samo nekim folderima koje sami izaberete) i indeksira ih. to znaci da napravi neku vrstu mape o tome STA se nalazi u kom fajlu. nakon toga, fajlove mozete pretrazivati ne samo po imenu nego i PO SADRZAJU. ovo je neverovatno korisno za ljude koji imaju mnogo "tekst" podataka: txt, pdf, word, excel, power point, kao i programski kod (java, c, asm...) ili bilo sta sto sadrzi dosta teksta. dakle, ako znam da sam u nekom dokumentu procitao, na primer "siemenes users manual", a ne mogu da se setim gde, ovaj program to izbacuje (skoro) TRENUTNO. meni je ovo korisno kad pisem programe, na primer, setim se gde sam upotrebio neki deo koda, i ovo odmah pronadje gde je. o tekstovima, dokumentima, raznim knjigama u PDF formatu da ne govorimo. moze da indeksira i html stranice. naravno, u rezultatima pretrage nalaze se i fajlovi koji u IMENU imaju frazu (ili njen deo) koju ste uneli. postoji u windowsu search content, ali to traje tri gladne godine i drlja po disku fajl po fajl i gleda sta ima u njemu.

 

nazalost, indeksne datoteke zauzimaju prostor na disku. za hard disk od oko 120GB, indeksne datoteke uzimaju oko 2-3GB, mada to zavisi od mnogo stvari (koliko ima fajlova na hardu koji se indeksiraju). na primer copernic-u mozete reci da ne indeksira fajlove vece od nekoliko MB, sto ce drasticno smanjiti velicinu indeksa (a ko jos pretrazuje filmove i muziku PO SADRZAJU FAJLA, na primer). indeksiranje traje vise sati, najbolje je pustiti preko noci da program to uradi. za ljude kojima je frka sa prostorom najbolje je da indeksiraju samo "my documents" folder ili gde vec drze podatke koje zele da pretrazuju (tekstove, slike, i slicno)..

 

postoji jos nekoliko programa koji rade isto ovo, od kojih je najpopularniji Google desktop, ali on ima nekoliko mana. prvo i osnovno, mnogi ga ne vole zato sto salje google-u neke podatke o vasim fajlovima, a to se ljudima masovno ne svidja (sa pravom). moze to da se iskljuci, ali ko ce da cacka podesavanja i firewall.. druga mana mu je sto nema toliko podesavanja, na primer, Google desktop indeksira fajlove samo kad ne radite nista na kompjuteru, a copernicu moze da se podesi da indeksira i kad je procesor nesto malo opterecen (a to je u svakodnevnom radu), tako da ce se brze napraviti indeksne datoteke (ko je nestrpljiv). filtritanje je dosta bolje u copernic-u, mozete pretrazivati samo po kategorijama sto daje preciznije rezultate pretrage. ima jos gomila mogucnosti..

 

inace, ako koristite outlook express copernic ili thunderbird (ima jos podrzanih mail klijenata) moze da indeksira i mailove, tako da ce se sadrzaj maila ravnopravno pojaviti u rezultatima pretrage. u ostalom, pogledajte sajt, pa vidite...

 

 

p.s.

postoji jos i exalead za ove potrebe, ali jos nisam ispobao.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

FDM aka Free Download Manger

 

Jednostavno najbolji program u svojoj klasi,DAP i GetRight mu nisu do kolena,nema dosadne reklame i naravno besplatan je :)

 

Image Burn+Deamon Tools

 

Dobra kombinacija za manipulaciju image fajlovima

 

XMPlay

 

Veoma mali i nezahtevan player(oko 1,7MB) i koji za razliku od ostalih moze da koristi Winamp plugin-ove/skinove

Pride broj podesavanja/opcija je zaista odlican,a kvalitet zvuka ekstra

Za svaku preporuku....

 

Spybot

 

Vrlo dobar adware remover

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

xplorer²

zamena za explorer (file manager)

dual pane (u svakom moze proizvoljno tabova, sto nisam vidjao kod drugih file managera), plus tree view. dakle, ekran se izdeli na tri dela (levo je drvo, a pored su dva panela kao u win commanderu). favorites folderi, sihnronizacija, i slicno. gomila opcija je dosupna samo u placenoj verziji, ali je besplatna verzija sasvim upotrebljiva.

 

evo linka: http://www.zabkat.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

neko je ranije preportucio Ad Muncher za uklanjanja reklama, sto googleovih sto banera i slicno. taj program je KEVA, samo ima manu da mu nakon nekog vremena istekne licenca.

 

jel ima nesto sto radi isto to, al' da je dzabe?

 

---

 

inace, od kad sam instalirao KMedia player, ni jedan drugi nisam pripalio, prosto zato sto ovaj pusta sve sto mi je ikad palo saka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

velika lista besplatnog softvera: http://www.vbmark.com/best-freeware/best-f...alternative.php

 

nema opisa, ali kako mi se na prvi pogled cini prepoznajem tu dosta freeware programa koji vaze sa dobri, tako da imam utisak da je lista nastala na osnovu nekog odabira... nije lose da imamo notirano ovde. ;-)

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...