Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Guest Brain Salad Guuuz

Časovi kuvanja obavezni u Britaniji

 

Kuvanje će prvi put postati obavezan predmet u britanskim školama, saopštila je tamošnja vlada, koja je pokrenula kampanju protiv gojaznosti među decom.

 

Britanski sekretar za škole Ed Bols rekao je da će u naredne tri godine biti obučeno 800 učitelja kuvanja i složio se sa organizatorima kampanje za zdraviji život da je novi predmet trebalo uvesti pre mnogo godina.

 

Osnovci od 11 do 14 godina učiće kuvanje na jednom času nedeljno, tokom jednog tromesečja. Trenutno, kuvanje kao izborni predmet uči oko 85 odsto starijih osnovaca. Po novom propisu, taj predmet kao obavezan biće uveden u sve škole do 2011. godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Časovi kuvanja obavezni u Britaniji

 

Kuvanje će prvi put postati obavezan predmet u britanskim školama, saopštila je tamošnja vlada, koja je pokrenula kampanju protiv gojaznosti među decom.

 

Britanski sekretar za škole Ed Bols rekao je da će u naredne tri godine biti obučeno 800 učitelja kuvanja i složio se sa organizatorima kampanje za zdraviji život da je novi predmet trebalo uvesti pre mnogo godina.

 

Osnovci od 11 do 14 godina učiće kuvanje na jednom času nedeljno, tokom jednog tromesečja. Trenutno, kuvanje kao izborni predmet uči oko 85 odsto starijih osnovaca. Po novom propisu, taj predmet kao obavezan biće uveden u sve škole do 2011. godine.

 

 

Ja kad sam isla u osnovnu skolu, imali smo predmet domacinstvo. Nismo kuvali, ali smo ucili i o hrani, hranljivoj vrednosti namirnica, pravili proracune.

Sada deca imaju gradjansko vaspitanje. Valjda je sada to potrebnije ili sta vec :confused: :confused: :confused:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sećam se domaćinstva iz osnovne škole. Mi smo na časovima kuvali jaja, a imali smo i neku vrstu prakse u vidu rada u školskoj kuhinji (kuvanje čajeva i mazanje sendviča za užinu).

 

Na tim časovima smo učili i kako čuvati hranu i šta nikako ne raditi sa istom. I dan danas pamtim da kad se u skuvan spanać sipa soda bikarbona dobija se opasan otrov koji može biti i smrtonosan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar nije tu edukaciju britanskih školaraca o vrednostima zdrave ishrane započeo Džejmi Oliver pre 5-6 godina?

 

Jeste, ali ne bas tako davno. :zeleni: U svakom slucaju, dobra ideja, ali ne i uspesna (bar u tim epizodama koje sam ja gledala).

 

Da, sećam se domaćinstva iz osnovne škole. Mi smo na časovima kuvali jaja, a imali smo i neku vrstu prakse u vidu rada u školskoj kuhinji (kuvanje čajeva i mazanje sendviča za užinu).

 

:icon_ne:

Edited by Skywave

Share this post


Link to post
Share on other sites

oliver je kralj..

 

 

njegove knjige su opasno skupe, sve po 35 dolara, ali vrijedi stvarno.. :da: zato sto ne sadrze gomile dobrih recepata samo, nego i jako mnogo prkticnih savjeta, u vezi zdravlja i kuvanja i sl.

 

i ovdje je arnold uveo gomile izmjena, mlijeko umjesto koka kole.. obavezno fizicko, ljekarski pregledi, zdravija ishrana.. treba vremena..

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa skupo je, kad poredis s drugim knjigama/kuvarima - knjige su inace bagatela..

 

a jeste ima nekih cudnih stvari, koje ni ja cak ovdje nisam mogla da nadjem, ili mozda ne znam da ih nadjem, ali dobra stvar sto ti uvijek da alternativu - ako nema @#@%^ onda koristi paradajz i sl.

poenta da su jela jednostavna i nutricionisticki kvalitetna.. najbitnije - VRLO ukusna. :da:

 

i ne smara sa zdravom hranom, vegeterijanstvom i sl. nego je prosto odabir naamirnica sasvim okej, za svaciji ukus i dzep..

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i nije to bog zna kolko skupo 35 dolara ako je knjiga bas dobra. Mada i on preteruje izmislja neke recepte i dodaje neke zacine u hranu koje ni bog ne moze da nabavi al ima i dobrih stvari.

Njegove knjige otprilike toliko koštaju i kod nas (oko 2500 dinara). Ima ih u IPS-u.

 

A što se začina tiče, nisam kod njega baš često viđao neke toliko neuobičajene, 90% toga može da se kupi kod nas. Jedino stvarno preteruje kad počne sa sirevima, te ovaj, te onaj, te ovaj svakako, te onaj nikako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brain Salad Guuuz

ja obožavam sireve, voleo bih da ih probam što više, ali ne koristim ih u kuvanju (ne računam tople sendviče, picu i špagete)

 

doduše jednom sam pravio njegove hamburgere, koji više liče na faširane šnicle, to je bilo super i u to ide rendani kačkavalj, ali nekako mi to nije roštilj kakav inače volim da pravim, mada opet kad ti dosadi standardica nije loše malo promeniti.

 

inače taj dan sam pravio bukvalno hamburgere, sa sve zemičkama i namazima, kao u nekoj hamburgeriji, ne znam šta mi bi, imao sam neki pera ždera napad, svako je sebi stavljao šta je hteo od začina, jelo se s nogu, valjda me mrzelo da pravim salate, seckam luk, mučkam meso i perem sudove, a valjalo je i cugati

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa da, ima ona njegova cuvena da se feta sir ne mjesa sa odredjenim vrstama ribe - cisto iz razloga probave.. onda plavi sir da ne ide sa spanacom, vjerovatno zbog tih nekih materija koje krenu da se otpustaju kasnije u zelucu, more coek da rikne.

mislim, treba biti pazljiv, pogotovo kad su `budjavi` sirevi u pitanju..

a da, ima on neke zacine - koji su onako malo i skuplji.. tipa za neki struk ruzmarina - dodje me 4 dolara.. to je van pameti.. ali ono, ko se zainteresuje, moze da uzgaja svoje biljcice u kuci, tipa bosiljak, majcina dusica, persun..

 

ko ima love, a nema bastu, i mrzi ga da se cima sa saksijama po kuci - obavezna preporuka aerogarden ;)

 

aerogarden_black_gh.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brain Salad Guuuz
Sećam se tog roštilja. Mogli bi opet tako nešto da opalimo uskoro.

 

ako ne pre, onda kad diplomiram

 

pa da, ima ona njegova cuvena da se feta sir ne mjesa sa odredjenim vrstama ribe - cisto iz razloga probave.. onda plavi sir da ne ide sa spanacom, vjerovatno zbog tih nekih materija koje krenu da se otpustaju kasnije u zelucu, more coek da rikne.

mislim, treba biti pazljiv, pogotovo kad su `budjavi` sirevi u pitanju..

a da, ima on neke zacine - koji su onako malo i skuplji.. tipa za neki struk ruzmarina - dodje me 4 dolara.. to je van pameti.. ali ono, ko se zainteresuje, moze da uzgaja svoje biljcice u kuci, tipa bosiljak, majcina dusica, persun..

 

ko ima love, a nema bastu, i mrzi ga da se cima sa saksijama po kuci - obavezna preporuka aerogarden ;)

 

aerogarden_black_gh.jpg

 

uh, ne podnosim ruzmarin, a na moru ga imam ko pleve, možda bi balkan mogao da se bavi izvozom ruzmarina???

 

feta sir??? što bi ga iko jeo uz ribu???

volim ga ali treba biti oprezan s njim, jer je pun soli i masnoća, inače omiljeni sir mi je - pogađate - pivnički, idealna stvar za meze, naravno obožavam kao i svaki čistokrvni sremac, naš sitni, odnosno švapski sir, to + domaći ajvar i da viš urnebesa!!!

 

mirođiju i peršun imam u dvorištu, to je sve od travki što koristim, mada imam i kojekakvih sušenih biljčica, ali to slabo upotrebljavam (tipa lovor)

Share this post


Link to post
Share on other sites

lovor obavezno stavljam kad kuvam pilece kosti za supu, jedan ili dva lista je dovoljno :da: i naravno u pasuljce, ali poslije vadim, ne valja da se jede bas.

 

feta je odlicna uz sve zivo brate.. ja spremim tortelini sa susenim paradajzom, dimljenim lososom i opalim fete preko - pa poslije zovem 911 kad me srcka uvati :lol:

 

 

pivnicki sir? nisam upoznata s tim.. znam ono hercegovacki, obavezno travnicki (cak ga i ovdje ima), gatacki suvi..

u posljednje vrijeme mnogo volim gaudu - ali sto kazes malo uz mezu, uz vino obavezno i neku dobru kobasicu/sunku..

 

inace su mi se smucili ovdasnji posrani sirevi u kojima ima kalcijuma koliko u prdezu. chedar, mozzarela, swiss, american.... idi brate - sve isti ukus. jedino se provolone izdvaja malo, ostalo mucni i prospi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jedem, sto kazes, te 'budjave' u svakak'im kombinacijama, samo da nije van pameti, ono tipa sir i cokolada. Stilton mi posebno drag, he-bo-on-ma-ter-svo-ju.

 

Inace, komsinice, nemoj tako, pomislice svet mi ovde gladujemo. Ima bre od 'tice mleko, nekmoli sir iz celog sveta. Pogotovu tu kod tebe u Friscu ima bre gurmanskih radnji ihaha. Iz celog sveta. E, tu sam fasovao onu najgrdju papriku iz celog sveta. Podmetnuli mi na Tenksgivingu pre jedno 10 godina. Izlazila para na usi jedno 15-tak minuta. Moj ortak uzo malo vece parce, nije mogao rec da kaze 45 min-a. A ljudi i ginu od toga (alergicni naravno).

 

A, da. 20,000 nekih 'internacionalnih jedinica ljutine'. Ono, musko ljuto papriko ima jedno 3000 u vr' glavo. N-e-z-a-b-o-r-a-v-n-o, I tell y-all.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jedem, sto kazes, te 'budjave' u svakak'im kombinacijama, samo da nije van pameti, ono tipa sir i cokolada. Stilton mi posebno drag, he-bo-on-ma-ter-svo-ju.

 

Inace, komsinice, nemoj tako, pomislice svet mi ovde gladujemo. Ima bre od 'tice mleko, nekmoli sir iz celog sveta. Pogotovu tu kod tebe u Friscu ima bre gurmanskih radnji ihaha. Iz celog sveta. E, tu sam fasovao onu najgrdju papriku iz celog sveta. Podmetnuli mi na tenksgivingu pre jedno 10 godina. Izlazila para na usi jedno 15-tak minuta. Moj ortak uzo malo vece parce, nije mogao rec da kaze 45 min-a. A ljudi i ginu od toga (alergicni naravno).

 

 

:)

 

neki zajebat `alapenjo?

 

 

ma jok, sacuvaj boze da gladujemo.. odem ja do nase radnje, ili do rusa, od smokija/plazme do sireva..

a i u Whole Foods ima svakojakih djakonija..

samo sto me nervira sto za popisano parcence sta znam - blue cheese, placam 5 dolara. ali ajde, dupe mi zine, nije mi zao za `ranu.

 

ja kod Hindusa neke svadbe radila, sine - nisam mogla da operem kari (lici na proliv, po boji) s ruka po sedam dana :) zamisli kad to padne na zeludac.. :ph34r:

inace, mnogo smrde njihove djakonije, ali hljeb/lepinja im zlata vrijedi.. cak sam ga i ja pekla - iz zajebancije.. imaju neku pec, sto lici na uspravni valjak, i u njoj pichi vatra.. a lepinju, kad nakuvas na ruke, zalijepis za zidove pecnice - moras biti brz, inace, izgore. ja im pobacala 10-ak lepinja u vatru dok nisam naucila :) poslije mi dosadilo.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj 'nan' hleb, ili onaj drugi, isto izgleda ali ga drukcije zovu (mozda stoga sto imaju jedno 300 narecja :) ti Indijanci sa istoka. Ja sam cuo kojekakve price o tim njihovim djakonijama (skoro sve sam probo), tipa ako to jedes celog zivota, smrdi ti koza na ehem...ka^ri (curry). Obzirom da sam se priblizio induskom celjadetu koliko to atomska fizika dozvoljava, mogu iz iskustva reci: 'nonsense!'.

 

E, Wholefoods :). Uzmi ako nadjes Le Montagnard Des Vosgues. Tiple creme, onaj ludacki. To i neka dinja i prsuta iz Parme. Ajooooooooooooooj.

 

 

E, da, nije jalapeno. Malo neko nanDzarasto alkaloidno bombo.

 

Kako 5$? To je, provincija :mhihi:.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

bombo i slicno tome ne zelim ni da gledam :)

odem jednom u El Torito i kr`nu mi u nachos nesto kao - nije halapenjo, ali je u majcinu.. prvo su mi trepavice otpale, pa onda i ostale dlake, da ne pominjem gdje :)

poslije toga, zamrzim Mehiko.

 

a da, jeste NAN - sjecam se posto sam morala svakih pet minuta da narucujem iz kuhinje.. ne pozivi ni 10 sekundi na stolu, posto valjda - to se i jede vruce.. poslije - k`o opanak, ne moze da se jede, samo ga zvaces :D

 

i ne znam ja sta si ti probo od induskih cestitih zena - ali meni ruke JESU smrdile na kari 7 dana ako ne i vise, a tek sto su bile zute/narandzaste.. poslije toga, na poso samo s hirurskim rukavicama. osim kad prebrojavam pare :)

 

 

 

taj wholefoods je pravljen za holivudski dzep ali dobro.. ajde, ce adjem taj `le monta sta god`. i prsutu - sto bi rekli ameri - `ham for rich people` :)

 

 

 

 

brain salad:

ja stigla prije 3 godine. pravim domacu klopu SKORO svaki dan.. nekad mi se prijede lazanja, ali sarma, musaka, pita, supe, gulas.... redovno na meniju. sto ne bi bili..

 

a dersu - ne pitaj ga.. taj spava s hinduskinjama, boga pitaj sta jede tek :)

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brain Salad Guuuz

baš sam i pomislio na sarmu, zbog kiselog kupusa, kao i ostala jela sa istim, a takođe i zbog suvog mesa, ipak se to ovde sve pravi u kućnoj varijanti, a znam da tamo baš i nema svinjokolja

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ima..

dosta nasih kiseli kupus regularno, prave zimnicu - ja licno ne, boli me dupe da se cimam za dvije tegle ajvara, kad ionako mogu sve kupiti..

a sve ima i po radnjama, od kiselog kupusa, do slanine, travnickog sira, tommy majoneza, jafe, djuveca, plazme, cunga lunga zvaka, milka cokolada, itd itd ..

 

neki dan bas uzela kajmaka tonu :D ne znam ni sta ce mi toliko..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...