Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

@Enchantress

 

Уопште ми није намера да вређам било чију кухињу. Можда се стиче погрешан утисак, кад се тако неки део поста извуче из контекста, али поента је да ја обожавам традиционалну српску кухињу и да ми се то што су они тамо служили у циљу остављања утиска богзнакакве елите која се издигла од ритуала служења печења на свадбама није свидело. Једноставно не волим такву храну. Не кажем да је лоша, већ да је не волим. А то је, што би мој (хвала Перуну) сада бивши професор хемије рекао, само моја "интимна импресија", коју ја, ето, поделих са форумским народом.

 

@ Smorock

 

Ова свадба је била... чудна. Трубачи, севдаси... лудило до зоре, а све то без пристојног комада меса. Не иде, брате... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

shunka je meshano kojeshta pa u crevo a pechenica je mishic u pac pa se sushi ili dimi ;)

(znam, imam ispit iz toga i gledala sam ih kad su pravili)

 

sad sam pravila kozachke kape :) njam.

 

Bolje se pokri usima, jer ako ti ih ja dovatim, stavicu ih u pihtije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Novom Sadu se dobro zna sta je pechenica, ne znam sta ovi sremci piju.

 

Sremci piju spricer! Narocito uz sunku! A pecenicu retko kad i pravimo jer je sramota susiti ribic koji se stavi na jedan zub i u cugu nestane. Bez sunke od 10 kila najmanje, nema susenja mesa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEEEEEJ! BEZ SVADJE NA OVOJ DIVNIJ TEMI!!!!!

 

UKUSI SE RAZLIKUJU!

 

shto se tiche terminologije u prehrambenoj industriji nisam kompetentan ali to se razlikuje od sela do sela poenta je shvacena posle 2posta nema potrebe za daljim prezhivanjem.....

 

primetio sam zanimljive postove o tome shta je jelo a shta sirovina gore. mozhda greshim ali sve chemu se doda makar jedan zachin i podvrgne nekom procesu prerade ma koliko jednostavnom da bi dobili jestiv proizvod je ustvari jelo! tu smatram i pred-jela i glavna jela salate i dezerte ma koliko jednostavni bili.

 

svadja izmedju onih koji gotive slozhena i prosta jela nije na mestu jer prase se peche par sati i treba ga znati ispeci, o slanini da nepricham ima je u toliko varijacija na nashu radost il gadost da njen znachaj nema svrhe opovrgavati!

 

recepti su super samo napred!!!!!!!

 

daj te neki narodni PASULJ - KROMPIR PAPRRIKASH - SLADAK KUPUS - SARMA - PUNJENE PAPRIKE - CUFTE U SOSU i sl

Share this post


Link to post
Share on other sites

ono shto se kupuje u radnji, znash. sve shto se prodaje kao shunka ti je kojeshta pomeshano pa stisnuto u crevo.

 

Dobro kazes, sve sto se prodaje kao sunka. Sunka se ne kupuje u radnji nego zakoljes lepo svinju i osusis but. U radnji se kupuje sunkarica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah, ali i to se zove shunka, dzaba se bunite. :)

 

To se zove stisnjena odnosno prashka shunka. Kad udjes u mesaru i trazis shunku neces dobiti neko govno u crevu nego komadinu mesa na koski.

 

Pisalo i na tarabi pička, pa Perica odrao jezik.

 

Hue, hue, hue. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah, ali i to se zove shunka, dzaba se bunite. :)

 

Dakle smatram se kompetentnim za ovu temu jer sam polozio gastronomiju odavno. Sunki postoji vise vrsta, a razlikuju se po nacinu pripreme, nacinu susenja i duzini susenja (ukoliko se radi o susenom mesu). Za sve je karakteristicno da se prave od butina zadnjih nogu svinje. Moze biti susena u komadu, stisnjena, rezana itd. Ukoliko je rezana, naziva se sunka u crevu samo zbog porekla mesa, ali nikako zbog karakteristika sunke. Kao sto postoje pilece ili curece grudi u crevu, postoji i but u crevu poznatiji u mesnoj industriji kao sunka u crevu, jer se pravi od istog mesa kao i osnovni reprezent među specijalitetima od buta, tj. sunka.

 

Prema karakteristikama mesa, od prednjih nogu svinje se dobija slican specijalitet, ali se naziva plecka.

 

Za pečeno i pohovano meso ostavljaju se pored vrata, krmenadle i kolenica zatim plećka i but. Meso koje se nalazi na unutrašnjem delu krmenadle, tzv. mala pečenica (biftek), može se takođe iseći i ispohovati, ili ostaviti u komadu i zavijeno u maramicu ispeći, a može se i po dužini probušiti varjačom, filovati mesom od kobasice i ispeći sa hurkom i kobasicom.

 

Krmenadla ili svinjska pečenica i vrat se mogu odvojiti od kostiju i pripremiti za salamuru ili za drugu upotrebu. Ovako pripremljena svinjska pečenica, vrlo je cenjen specijalitet, a poznata je pod nazivom "užički pršut". Ako se krmenadla i vrat čuvaju u zamrzivaču, treba voditi računa da se pakuju u takve porcije koliko je porodici dovoljno za jedan obrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi doshla mi kandzhi jedna VOJNA knjizhurina o "zdravoj hrani" lol!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ima preko 600str a4 formata a nigde nevideh recept za drnch i makarone. prosto da se chovek zapita ko nas je zajeb'o. lik na drugoj strani pishe o tartar bifteku i kojekakvim pikanterijama a kurtonke ni za lek? naravouchenije cele knjige je POBITE DZHUBAJCE NA VREME!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...