Jump to content

Budizam


Recommended Posts

"Otkud može biti ljutnje

u onome ko je oslobođen ljutnje,

ukroćen, ko živi sabran --

u onome ko je oslobođen ispravnim razumevanjem,

smiren, takav.

 

Među dvojicom gori je onaj

koji na bes besom uzvraća.

Onaj koji ne uzvraća

dobija bitku u kojoj se teško pobeđuje.

 

Živiš za dobro obojice

-- sopstveno i njegovo --

onda kad, znajući ga da je srdit,

sabrano boraviš u svome miru.

 

Kada tako lečiš obojicu

-- sebe i drugoga --

oni koji te za budalu smatraju

ništa o Dhammi ne znaju."

 

Buda

Akkosa sutta, SN VII.2

 

icon_flowers.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rođenje i smrt

 

Istina je da se rođenje i dukkha (patnja) ne mogu razdvojiti. Čak i u

onim slučajevima kada je minimalna, dukkha je ipak uvek tu. Otuda se

najmudriji mnogo više plaše rođenja nego smrti. Nasuprot tome, većina

nas se više plaši smrti nego rođenja. A smrt je samo prirodna posledica svog

osnovnog uzroka, a to je rođenje.

 

Ajahn Maha Boowa Nanasampano

 

canstock2023773.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvari su relativno jednostavne.

1. Da bi čovek izašao iz kruga preporađanja, mora da se probudi iz neznanja, koje je neiscrpni izvor žudnje i mržnje. Neznanje, žudnja i mržnja su tri glavna okova koja nas drže vezanim za samsaru, tj. sve nova preporađanja.

 

2. Budi se tako što vežba svoj um, da bi iz njega uklonio gornja tri okova.

 

3. Kako vežba? Buda je samu praksu opisao u četvrtoj plemenitoj istini, u kojoj je objasnio Plemeniti osmostruki put, osam područja u kojima se treba usavršavati.

 

Naravno detaljno je tu praksu rastumačio u mnogobrojnim svojim govorima. No pošto verovatno nemaš vremena da iščitaš ceo Kanon, može ti za početak koristiti tumačenje Osmostrukog puta koje imaš ovde

My link

 

Srećno putovanje :smile:

Edited by Dhamma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da podrazumjevao sam pod tim nepromjenljivu ličnost,ali ličnosti koja ne želi prosto da postoji vječno tj. da posjeduje ontološki sadržaj.Ona hoće mnogo više... da postoji kao konkretno,jedinstveno i neponovljivo biće...

 

Ne znam kako budizam gleda na ljubav?Jer po pravoslavnom učenju ja postoji samo ukoliko postoji ti...tj.pred ličnost se postavljaju dva izbora :

 

-ili sloboda kao ljubav

-ili sloboda kao ništavilo

 

Kod prve slobode jedne ličnosti,život i ljubav se poistovjećuju : ličnost ne umire upravo zbog toga što je voljena i što voli..

stim što i ova druga sloboda predstavlja takođe pojavu ličnosti,jer samo Ličnost može da traži slobodu,ali i negiranje njenog ontološkog sadržaja...

 

Ali,Budin stav je očigledan...jer su upravo Vaskrsenje i Nirvana dva antipoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da postoji kao konkretno,jedinstveno i neponovljivo biće...

nijedan chovek nije jedinstvena lichnost i bez reinkarnacije; svaki chovek kroz svoj zhivot bude vishe licnosti, odraste, a onda se sam menja, poboljsha, unishti, sve, samo ne stoji statichan. i to ne na nivou zhivota, ili godina, dok nekih ljudi se u par dana desi korenita promena lichnosti, tako da se slobodno recji da "to nije isti chovek".

 

Ne znam kako budizam gleda na ljubav?Jer po pravoslavnom učenju ja postoji samo ukoliko postoji ti

glupava floskula. i da ti prestanesh da postojish, ja cju da nastavim da postojim. necju nestati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako budizam gleda na ljubav?Jer po pravoslavnom učenju ja postoji samo ukoliko postoji ti...tj.pred ličnost se postavljaju dva izbora :

 

-ili sloboda kao ljubav

-ili sloboda kao ništavilo

 

Kod prve slobode jedne ličnosti,život i ljubav se poistovjećuju : ličnost ne umire upravo zbog toga što je voljena i što voli..

stim što i ova druga sloboda predstavlja takođe pojavu ličnosti,jer samo Ličnost može da traži slobodu,ali i negiranje njenog ontološkog sadržaja...

 

Ali,Budin stav je očigledan...jer su upravo Vaskrsenje i Nirvana dva antipoda.

 

Po Budinom učenju na konvencionalnom nivou postoje i "ja" i "ti", ali na apsolutno su to samo "nalepnice" koje stavljamo na različite sklopove elemenata koji čine biće :smile:

 

Inače ljubav je veoma važna u budizmu. To je jedan od kvaliteta koji treba razvijati da bismo uvideli iluziju "ja". Jer reč je ne o posesivnoj, egoističnoj ljubavi, već o onoj ko je tim veća što je "ja" manje...

 

U poređenje Vaskrsenja i Nirvane se ne bih upuštao. Ne poznajem ni jedno ni drugo dovoljno da bih diskutovao.

 

-------------------

 

Bol je neizbežan, patnja nije.

 

Zen izreka

 

 

0yAt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

nijedan chovek nije jedinstvena lichnost i bez reinkarnacije; svaki chovek kroz svoj zhivot bude vishe licnosti, odraste, a onda se sam menja, poboljsha, unishti, sve, samo ne stoji statichan. i to ne na nivou zhivota, ili godina, dok nekih ljudi se u par dana desi korenita promena lichnosti, tako da se slobodno recji da "to nije isti chovek".
Nisam pricao u kontekstu naseg trenutnog sazrijevanja jer svaka licnost nosi taj potencijal pronalazenja slobode,nego u ontoloskom smislu postojanja van nase bioloske ipostasi.

 

glupava floskula. i da ti prestanesh da postojish, ja cju da nastavim da postojim. necju nestati.
Da to je tacno.Nego ja sam mislio da moje JA ne bih mogao da ostvarim bez TI.To jest da je covjek sam na planeti ne bi nikada mogao da spozna sebe kao licnost.Mada u drugu ruku,da tvoje voljeno bice nestane,dzaba ti da imas sve ugodnosti slobode kada nemas sa kim da podjelis tu radost slobode.To je kranji cilj i Bogocovjeka kao Licnosti i smisao njegovog ovaplocenja kao Drugog Lica svete Trojice.On kao ovaploceni Logos svojom licnoscu upodobljava nas Bogu Ocu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo vecni, a ovo nase postojanje na materijalnom nivou nije iluzija, vec samo jedan deo, i to onaj najgrublji, naseg celokupnog bica. Smrt ne postoji u smislu da prestaje nas zivot. Fizicki zivot na ovoj zemlji je poput sna, u odnosu na onaj pravi, vecan zivot koji imamo. Prestaje samo da postoji fizicko telo, ali i ono samo menja oblik, energija je i dalje tu, prisutna kao neizostavni deo ciklusa kruzenja energije. Sve na ovom svetu je toliko izmesano i medjusobno zavisno da ako kazem sve je jedno, necu mnogo pogresiti. Religije daju razne odgovore na pitanje sta se desava sa nama nakon fizicke smrti, pakao ne postoji, to je izmisljeno radi kontrolisanja sirokih narodni masa, isto tako i raj. To su sve mentalne slike, bas kao i predstave bogova sa cekicem, sekirom, kopljem, dugom belom bradom ili djavola sa rogovima, andjela sa krilima itd itd. Sve je to jedna velika mesavina ljudske maste, tradicije, predanja, simbolizma, politike i cega sve ne. Nakon fizicke smrti, svako ce otici tamo gde pripada, ali ne postoji tako nesto kao sto je vecna muka ili vecna kazna. Najveca kazna, u sustini, jeste radjanje na ovom svetu, mada i ne mora biti. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam pricao u kontekstu naseg trenutnog sazrijevanja jer svaka licnost nosi taj potencijal pronalazenja slobode,nego u ontoloskom smislu postojanja van nase bioloske ipostasi.

poenta je da u ovom telu promena lichnosti mozhe da bude istog intenziteta kao ona koja bi se desila pri reinkarnaciji, tako da je argument protiv reinkarnaciji koji se temelji na "jedinstvenosti i konkretnosti" biva pobijen. ni ti ni ja nemozhemo da znamo da li se ili se ne deshava reinkarnacija posle smrti.

 

Da to je tacno.Nego ja sam mislio da moje JA ne bih mogao da ostvarim bez TI.To jest da je covjek sam na planeti ne bi nikada mogao da spozna sebe kao licnost.

za mene je ovo vrsta besmislene lazhne analogije istao kao i "da baba ima tochkove da li bi bila tramvaj?". niti mozhesh da znash kako bi to izgledalo, niti treba da razmishljash o toliko teoretskim sutacijama da je to besmisleno- 1 chovek sam na planeti.. glupost.

 

Mada u drugu ruku,da tvoje voljeno bice nestane,dzaba ti da imas sve ugodnosti slobode kada nemas sa kim da podjelis tu radost slobode.

neznam na shta ciljash ovde, pa patnju koja se radja zbog zhelje za nekim, kada neko taj nestane? ili da iskoristim umesto budistichku hrishcjansku terminologiju- tuga koja se radja kada nestane onaj prema kome osecjash pristrasnost.

 

To je kranji cilj i Bogocovjeka kao Licnosti i smisao njegovog ovaplocenja kao Drugog Lica svete Trojice.On kao ovaploceni Logos svojom licnoscu upodobljava nas Bogu Ocu.

opet nastavljash sa floskulama koje su ustvari mantre. nemaju znachenje, ali ti mislish da imaju neku duboku i svetu poruku da prenesu. ako nemozhesh da objasnish normalnim govorom, onda nemoj ni da matrash.

 

Mi smo vecni.

chak i ako nemislish na lichnost, nego na postojanje "elan vital"-a, onoga shto zovemo "dusha", i to je diskutabilno. nemozhesh da znash dal postoji vechno..

 

Religije daju razne odgovore na pitanje sta se desava sa nama nakon fizicke smrti, pakao ne postoji, to je izmisljeno radi kontrolisanja sirokih narodni masa, isto tako i raj.

glupava predsrasuda, i to uglavnom anti-hrishcjanska. i platon je verovao u pakao (ko mozhe da traje maksimum 1000 godina), i budisti i hindusi veruju u pakao (koji mozhe da traje milionima godina), i postojanje raja i pakla je vrlo logichna doktrina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne postoji pakao u onom obliku kako ga ljudi uglavnom danas zamisljaju. Raj i pakao su samo deo jednog ciklusa. Svet vecnih muka mozda postoji, ali jedna dusa ne moze imati vecno mucenje, vec ce stalno dobijati novu sansu.

 

U Budizmu svi svetovi su u medjusobnoj zavisnosti, kao tocak - to je samsara, a dostici nirvanu znaci izbeci taj tocak. Dakle, izbeci ne samo pakao, veci svet titana i bogova, koji su takodje pod uticajem samsare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Рогозубе,размишаљања о реинкарнацији можеш прочитати овдје :

 

http://www.scribd.com/doc/388038/Otac-Serafim-Rouz-Razmisljanja-o-reinkarnaciji

 

Као што видиш оне у себи носе доста нелогичности,а ти као философски теиста и логичар би то требао да уочиш.

 

za mene je ovo vrsta besmislene lazhne analogije istao kao i "da baba ima tochkove da li bi bila tramvaj?". niti mozhesh da znash kako bi to izgledalo, niti treba da razmishljash o toliko teoretskim sutacijama da je to besmisleno- 1 chovek sam na planeti.. glupost.

Користим се управо тако радикланим аналогијама,да би ти показао значај човјекове личности која не може да буде остварена без његовог саживљавања са ближим у коме је сакривена тајна личности и на крају са Богом као Личношћу у коме проналазимо своју онтолошку слободу,јер она постоји само у Богу.

 

opet nastavljash sa floskulama koje su ustvari mantre. nemaju znachenje, ali ti mislish da imaju neku duboku i svetu poruku da prenesu. ako nemozhesh da objasnish normalnim govorom, onda nemoj ni da matrash.
Не мислим ја то,то су показали светитељи ко су то искуствено проживљавали и остварили своју онтолошку слободу у свом литургијском етосу.

 

 

 

-----

 

Рај и пакао је прије свега унутрашње стање душе:

 

Само ће у Рају, у вечном животу човек познати тајну страдања, схватиће да су овде, на земљи, жалости, напори, болести и туге велики благослов Божји: човек пије чашу из које је пио Сам Господ Исус Христос. Због тога ћемо у вечном животу захваљивати нашим непријатељима, захваљиваћемо клеветницима, онима који су се према нама неправедно односили, зато што су они, сами то не знајући, помагали нашем спасењу.

Овде, на земљи, нам је много тога нејасно, али овде видимо само прву страницу Књиге која ће се открити у вечности, а тамо ћемо схватити сву дубину премудрости Божије, сву силу Његове љубави. -

 

Архимандрит Рафаил Карелин

 

Кажем, они који се муче у паклу, муче се, јер не могу да поднесу да их неко јарко воли...Потпуно је нетачно мишљење да су грешници у паклу лишени Божије љубави.Љубав је подарена свима једнако... Али љубав има двојаки учинак: она је мучна за грешнике, док је уживање за оне, који су живели у складу са њом.

 

Свети Исаак Сирин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne postoji pakao u onom obliku kako ga ljudi uglavnom danas zamisljaju.

"uglavnom"? tome nema mesta u prichi o nechemu ozbiljnom (a metafizichka pitanja jesu takva). dakle, nemozhesh da hocjesh da uchestvujesh u nekakvoj raspravi i lupetash gluposti kao to da su pakao i raj izmishljotina sa svrhom kontrole mase.

 

Raj i pakao su samo deo jednog ciklusa. Svet vecnih muka mozda postoji, ali jedna dusa ne moze imati vecno mucenje, vec ce stalno dobijati novu sansu.

cju se slozhim.

 

U Budizmu svi svetovi su u medjusobnoj zavisnosti, kao tocak - to je samsara, a dostici nirvanu znaci izbeci taj tocak. Dakle, izbeci ne samo pakao, veci svet titana i bogova, koji su takodje pod uticajem samsare.

po mom mishljenju je ta doktrina od 31om svetu postojanja chisto sujeverje, a budin agnosticizam ga diskredituje kod svakog racionaliste.

 

______

 

 

Као што видиш оне у себи носе доста нелогичности,а ти као философски теиста и логичар би то требао да уочиш.

chitao sam davno rouza o reinkarnaciji, i mrzi me da chitam opet, on je ionako mrtav, pa nemogu da se raspravljam sa njim, ti ako hocjesh svojim rechima da vodish raspravu o reinkarnaciji, slobodno to i uradi, ja cju ti odgovoriti..

reinkarnacija kakvu propoveda arja samadzh (vrsta hinduizma), ili kakva je propovedana u neoplatonizmu (a ta 2 uchenja o reinkarnaciji se razlikuju) su savrsheno racionalne, tj. nemaju apsolutno nijednu nelogichnost, ni unutar sebe, ni izvan, dok hrishcjanska metafizika ima pregrsht.

 

Користим се управо тако радикланим аналогијама,да би ти показао значај човјекове личности која не може да буде остварена без његовог саживљавања са ближим у коме је сакривена тајна личности и на крају са Богом као Личношћу у коме проналазимо своју онтолошку слободу,јер она постоји само у Богу.

"da bi mi pokazao"? nikome nishta nemozhesh da pokazhesh lazhnom analogijom koja toliko daleko ulazi u teoriju da je besmilena.

 

Не мислим ја то,то су показали светитељи ко су то искуствено проживљавали и остварили своју онтолошку слободу у свом литургијском етосу.

nastavljash sa mantranjem.

 

Рај и пакао је прије свега унутрашње стање душе

po hrishcjanskom uchenju, raj i pakao cje posle vaskrsenja biti (pre svega) telesna stanja, jer cje ljudi imati tela, i npr. u paklu cje osecjati (i) telesne muke, i to vechno. glupost.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Kažem ti, prijatelju, da putujući nije moguće upoznati, videti ili

dostići drugi kraj sveta, gde nema rođenja, starosti, umiranja,

nestajanja i ponovnog rođenja. Ali u isto vreme, ne tvrdim da je

moguće dokrajčiti patnju, a da se ne dosegne kraj sveta, nego ukazujem

na to da je upravo u ovom telu, čiji je rast ograničen, sa njegovom

moći opažanja i razuma, sadržan svet, nastanak sveta, okončanje sveta

i put koji vodi do okoncanju sveta."

 

Buda, AN 4:45

 

fog.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osluškivanje Dhamme sve vreme

 

Kao meditantu, tvoja strategija bi trebalo da se sastoji u

osluškivanju Dhamme ili istinu stvarnosti sadanejg trenutka

sve vreme, čak i kada si sam samcit. Drugim

rečima, posmatraj Dhammu i danju i noću. Oko, uvo, nos, jezik i telo

su fizičke pojave (rupa-dhamma) koje su uvek sa nama. Prizori,

zvukovi, mirisi, ukusi i senzacije dodira su takođe tu da bi ih

video, čuo, omirisao, okusio, dodirnuo. A um? I on je tu. Tvoje misli

i osećanja o različitim stvarima -- dobrim i lošim -- takođe su

stalno sa tobom. I sve te stvari koje se događaju, na prirodan način

pokazuju istinu -- prolaznost, nedovoljnost i "ja" kao privid -- tako da

uvek imaš priliku da je vidiš. Kad list požuti i otpadne sa drveta, on

ti pokazuje istinu o prolaznosti.

 

Dakle, ako neprekidno koristiš ovakav pristup da posmatraš stvari sa

sabranošću i uvidom, za tebe se kaže da osluškuješ Dhammu sve vreme, i

danju i noću.

 

Ajaan Mun Bhuridatta Thera, The Ever-Present Truth

 

 

istockphoto_9991698-yellow-autumn-sweet-gum-tree-leaf.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta god da jeste, upravo sa time vežbamo

 

Zaista je izvanredna stvar imati takvu duhovnu praksu koja se fokusira

i naglašava da se naše vežbanje sastoji u tome da budemo sa TIME. Da

TO jeste naše vežbanje.... Treniramo svoj um i srce da budemo sa TIME,

šta god ga TO jeste, ovde, u ovom trenutku i na ovom mestu.

 

Ađan Munindo, Selling Samsara

 

single-brick.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

U skoro svakoj lošoj situaciji postoji mogućnost transformacije, kada neželjeno može biti promenjeno u željeno.

 

Ovakva emocionalna alhemija sadrži jednostavan, ali genijalan džudo zahvat: prihvatiti svako iskustvo kao deo puta transformacije, tako što ćemo ga načiniti objektom sabranosti. Umesto da uznemirenost i zbunjenost vidite kao prepreku, shvatate da i oni mogu postati predmetom pomne pažnje. Na taj način naši neprijatelji postaju naši prijatelji, pošto je svaka uznemirenost i ometajuća sila postala naš učitelj.

 

Nyanaponika Thera

 

alchemy_icon50.jpg

Edited by Dhamma

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...