Jump to content

Deus Ex serijal


Jabba the Hutt

Recommended Posts

Soldier of fortune??? sta mu dodje sof?

 

Fallout je rafinisaniji jer je ipak rpg u izomeriji dok deus ex nije jer je pucacina/rpg hibrid za sta je trebalo imati muda da se napravi tada.Ima igrivost problema,ali prica je nazalsot veoma realna i samo predskazuje dementnu buducnost bolesne ljudske civilizacije.1984 na steroidima.

Edited by Egzistencijalni Bol

Share this post


Link to post
Share on other sites

SOF mi je jedino bio sexy jer smo ga igrali u stilgaru 2000 u igraonici,kada jos je counter bio u nekoj beti 4.5 ili 6.5...

 

Stari dobri c4,eh kada se setim...

 

Gracanica,srbi kolju neduze albance i ostali tripovi :puke:

 

Fallout 2,ima ovaj nenadjebiv deo.Stari dobro Ron Perlam!!! Overite city of lost children,taj film je inspirisao kreatore fallouta,a i perlman glumi u njemu.U pitanju je francuski film

 

http://www.youtube.com/watch?v=_mcJAI6oRYY

 

Iskoristise foru sa mozgovima u fallout tacticsu iz filma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au brate.. jedino zbog cega je SoF dobio ikakav kvlt status je ono masakriranje vec mrtvih protivnika i ceo taj damage system.. igra je bila sem toga najobicnija pucacina sa nista-posebno grafikom, ako mene pitate. Skinuo sam trojku.. za sada deluje dosta drugacije gameplay od keca i zaista grafika (mene, makar) neverovatno podseca na Mass Effect 2 stil ali se vec vidi da ce prica biti sjajna. Combat kao i u kecu (ali na drugaciji nacin, doduse) deluje malo retardiran a i u najavi je glavni lik kudikamo manje kul od JC-a.. glumac koji mu daje glas smesan i zvuci kao jos smoreniji Solid Snake sto je prilicno tragi-komicno. Ali nema veze.. atmosfera i prica su bitne a ovo za sada obecava..

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje kenjanje je na osnovu toga shto su Deus Ex i SoF iz iste godine. Cherechenje i pucanje u muda ljudima dok pishaju dok je to terala moja Riva TNT na 16 MB (LADA NIVA GRAFICHKIH KARTICA!!!!), nekako sam vishe vezan za brku. Pricha u Fallout 2 je totalna ludnica i mislim da i dan danas ne postoji igrica koja ide shire. Lepo je kad se skupi 3-4 dela jednog naslova, pa se nagomilava u epiku, ali je Fallout u svakom svom delu jebao keve svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

novelty value otkidanja delova tela iz sof ne moze se porediti sa ozbiljnim igrackim iskustvom koje su pruzale najbolje igre iz perioda.

vidis jedan nivo video si poentu cele igre, jebes to, ako nema sta da te tera do kraja ne vredi ni igrati (sto se mene tice)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolesni sadisto.Blekeru.

 

Ja sam zgranut tvojom zgranutoshcu. Zar ne vole svi da pucaju ljudima u jaja dok ovi pishaju??? :D

 

novelty value otkidanja delova tela iz sof ne moze se porediti sa ozbiljnim igrackim iskustvom koje su pruzale najbolje igre iz perioda.

vidis jedan nivo video si poentu cele igre, jebes to, ako nema sta da te tera do kraja ne vredi ni igrati (sto se mene tice)

 

mimo Raymana, THPS2 i Diabla 2 ne videh neku igru koja mi se vishe dojmila od Sof te godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo predjoh igru sa svim krajevima, pa da kaže, šta mi je na mislima. Od trenutka kada počinju spoileri stavio sam spoiler tagove, i ako stvarno malo postoji spoilera, ali ajde za svaki slučaj.

 

Da li sam razočaran igrom? Jesam.

Dal je igra loša? Nije, igra je sasvim dobra.

 

Ali ajde polako. Ja sam ogroman fan cyber-punka, kunem se u Ghost in the Shell, Blade Runner, Akiru i slično... tako da sam generalno dosta upoznat sa tematikom, filozofijom i razmišljanjem unutar ovog žanra. Juna 2010, video sam nešto od čega mi se vilica zalepila za pod, E3 2010 trailer za Deus Ex: Human Revolution. Jednostavno trailer me je očarao, opčinio, osvojo, jedina misao posle njega mi je bila, želim da posedujem ovu igru. Trailer je obilovao strašnom simbolikom, super vizualnim pristupom, i predivnom futurističkom atmosferom. Da, da.... svi znamo kakav je bio Deus Ex 2, mada najveća mana Deus Ex 2 nije bila njegova igrivost, već što su pobegli od onog koncepta što je načinilo Deus Ex unikatnom igrom, i napravili jednu klasičnu futurističku pucačinu sa tu i tamo naglaskom da je reč o Deus Ex nastavku, nešto kao Rambo 1(First Blood) sa njegovim ostalim nastavcima. Ali ovo je jednostavno izgledalo kao pravi nastavak, jednostavno to je bilo to. I sa vremenom do sledećeg E3a igra je gradila neverovatni hajp oko sebe, i nekako ko da je igra formirana po nekim mojim kriterijuima. Cela ta zamisao ponovne Renesanse(a, kao grafički dizajner, imam ogromno poštovanje, poznavanje i obožavanje ove oblasti), tako jest Cyber Renesanse, prožeto sa teroijom transhumanizma, zavera tajnih organizacija, evolucijom, ljudskom etikom i moralom... Moje očekivanje i priželjkivanje je dostiglo neki maksimun. Očekivao sam igru koja će stajati rame uz rame sa originalom i redefinisati u igrama cyber punk. Kao što vidite očekivanja su ogromna, ali ajde da vidimo šta smo dobili.

 

 

 

Mislim da sam ovde na temi već iskazao i prikazao moje frustracije povodom priordera, ali nekako se dočepah originala, pa makar i to bila obična verzija. Eh, sada odakle da krenem... Ajde prvo ono od najvažnijeg za mene, priča. Kada počinjete igru imaćete osećaj, da ste upleteni u nešto veće od vas, da je igra ogroman behimot koji čeka da pokaže svoje pravo lice, ali ne pre nego što otkrijete sve o njemu. Nažalost kako igra odmiče, osećaj bledi i uvidećete da ste zapravo umesto behimota jašete jednoroga koji lineralno trči kao novoj sivoj budućosti. Nije da taj unikorn nije magičan i interesantan, ali očekivali ste nešto ozbiljnije, veće, kompleksnije. Po mom mišljenju najveći adut u cyber punku je filozofija, filozofija šta je to što nas čini ljudima, AI koji ima ličnu svest, moralne dileme unapredjivanja sebe, kuda nas tehnologija vodi, šta će se dogiditi kada ljudi počnu da se igraju bogova... od svega ovo može da se napravi odlična priča, koja se gradu uz pomoć filozofije, činjenica i ličnog razmišljanja stvaraoca. Nije da DE:HR, nema svoju filozofiju, ali sve do samog kraja imam osećaj da su tu ubačenje činjenice iz teroije koje su u praksi samo površno prikazane. U nijednom trenutku me igra nije ostavila sa nekim razmišljanjima koje ću me kopkati tokom igre, nigde igra ne razbija nove teritorije i unosi neku novu samostanu filozofiju i razmišljanje, ni u jednom trenutku se nisam osetio moralno odgovornim za neke moje postupke(dobar primer iz ove godine je Witcher 2 koji je fenomenalno odradio posao sa tim moralnim dilemama, a i da puno ne dužim oko toga Witcher 2 je fenomenalna igra). Sam kraj koji je više neki monolog, sa četri različita kraja, tako jest četri različita monloga je više trenutno stanje i skup ideja na generalnom planu evolucije, transhumanizma itd. Imam osećaj ko da su momci koji su pravili igru, pročitali dosta knjiga, izvora, artikla i izvukli najvažnije iz toga i sastavili kraj igre. Nije da sam ja nešto novo saznao, ali definitivno ima dosta poučno i ispravno u bilo kojem od četri monologa da izaberete, i drago mi je ako neko ranije nije bio upućen u celu tu problematiku da ga to malo zainteresuje i natera malo da istraži materiju, pošto sam govor na kraju je odličan i propraćen veoma lepim animacijama. I sva ona silna simbolika koja nam je prikazana na traileru je najviše iskazana na samom dizajnu koji je abnormalno dobar, ali ne tolko u priči.

 

Kao veliki pobornik i ogromni ljubitelj priča u igrama(da ja verujem da Hideo Kojima može da se bez ikakvog ustručavanja zove Tolstoj igara, verujem ako predjete neki old-school JRPG je kao da ste pročitali tri knjige...), veoma mi je važan taj aspekt i zato ga toko forsiram. Naš glavni junak nije tolko interesantan, bivši swatovac, sam po govoru i gradji dosta gord i grub karakter, cool akcion heroj itd. Nije on loš da vi upravljate sa njim, pogotovo da što vi birate šta će da priča. Znači ništa tolko interesantno nit harizmatično kod njega, ali svi znamo da kao i u dosta svetskih književnih dela da u takvim situacijama sporedni karakteri izvlače priču i čine je posebnom, znate ono Don Kihot I(naglasak) Sančo Pan. Od svih sporednih karaktera najinteresantniji su mi Sarif i Elisa. Tu su još okej onaj lik za ljudska prava i onaj milioner Hughe Darowe koji je finansirao Sarif industries. Znači sporedni karakteri su mi okej, ali verujem da je script writer malo više uložio truda da produbi ove karaktere i da im još dialoga da bi to bila prava stvar. Totalni promašaji su mi bossovi tako jest ona tri plaćenika(i ako su odlično dizajnirani) i Megan. Megan je imala potencijala da bude najinteresantniji karkater, pošto je ona taj enigmatični karakter, koja zna "tajnu" i oko koga se vrti dobar deo igre. Trebali su više dijaloga da joj daju i dosta više da prodube njen karkater, pošto je greota što su ispustili tako sjajnog karaktera iz ruku. Igra ima jednu veliku manu oko svega toga, sada kada bi hteo da izvučem neki dialog koji je onako pamtljiv i unikatan, neka scena koja će ostati za vek vekova kao pečat, ne mogu da se setim ni jednog. Možda Darowov poslednji govor... Kad povučemo crtu, priča je solidna. Možda zna nas koji smo picajzle, priča ne pruža puno, ali za generalnu publiku je dobra. Priča ima neki osećaj špijunskog trilera, nešto poput Bornovog Identiteta u budućnosti, i konstantno je aktivna i pitaš se gde će te odvesti kasnije i šta sleduje. Pomalo me podseća na trend hvaljenja Biowareovih priča poput Mass Effecta i Dragon Agea, koje su meni okej, ali to je nešto što možemo da vidimo u bilo kom malo boljem komercijalnom holivudskom filmu(evo za primer Džejms Kameron), tako jest nije nešto grandiozno za kolko je hvaljeno. Ja mislim da ljudima koji su zadovoljni pričama u navedenim igrama, biće i zadovoljni sa pričom u Deus Ex Human Revolutionu.

 

Ono što je mene najviše oduševilo oko igre, je dizajn koji je fenomenalan, čak zapravo ne sećam se da sam dugo vremena video interesantniji i originaliji art direction u jednoj igri. Vidi se da je cela ta zamisao ponovne renesanse, bila zapravo ideja art directora, i fantastično i u dobrim delovima suptilno implementirana na karkatere i dizaj nivoa. Penthouse od Zhao, Meganova soba(jebeno Maljevičevo belo na belo), The Hive, sve je unikatno dizajnirano i sa mnogo stila i dosta modernih tendecija u umetništvu danas. Mada ta renesansa se dosta ogleda u načnu odevanja bogataša, sa mešavinom viktorianske mode, geometiskih/reljefnih dodataka ukrašenih sa floralnim paternima. Karakteri izgledaju stvarno interesantno, i modeli odeće mogu slobodno da idu kao pravi modeli koji bi se izlagali na revijama, jer izgledaju fantastično. Izgleda kao nešto staro ali ponovo dosta moderno, nešto što i generalno i treba da predstavlja cyber punk. Skulpture i tesksturalni reljefi na zidovima u obliku geometriskih abstrakcija koje se prožimaju kroz igru su prva klasa, mada postoji neki odredjeni geometriski patern u obliku trougla koji se isto pojavljuje po celoj igri. Isto tako implementacija umitničkih dela i aluzija na njih ima na pretek, počevši od renesanse pa do konstruktivizma, ali kolko god razumeo Rembranta u Sarifovoj kancelariji, tako mi je smečno videtiga u stanovima u geto naseljima. Primera stvarno ima puno, ko naprimer ukrašavanja arhitekture raznim floralnim abstrakcijama i implementiranje vode u isti, prelep dizajn Belltowera i Renesanse Towera... Preoduševljen sam art directionom u igri, i još od onog trailera iz E3 2010, art direction je drastično uticao na mene kao razmišljam kao grafički dizajner,i počeo sam da verujem u instaliranje baš jakog ART DIRECTIONA u igre. Inače igrom preovladjuje neka zlatna boja, koja baš odlično odaje taj cyber futuristički osećaj, a i ponovo čini budućnost u igri prilično mračnom i tmurnom. U gradovima kroz koji možete da se šetate baš je takav osećaj i stvarno je verono uradjeno. Isto tako ljudi na ulicama i policija stvarno odaje jednu takvu atmosferu, i ako ne nešto veliki gradovi za istraživanje dosta imaju interesantnog konteksta i atmosfera u bilo kojem delu grada je fantastična. Mene je dosta podsetio na neki miks Vampire the Masquarade i Metal Gear Solid 2(Big Shell pogotovo). Znači atmosfera je isto jedan veoma jak adut ove igre.

 

Što se tiče same mehanike igre, najviše me je podsetilo na Splinter Cell Conviction. Postoji više načina da se igra igra, dal hoćeš da ulećeš u konflikt i da ga rešavaš sa teškom artiljerijom ili da li vam više odgovara neka šunjalica sa otkrivanjem alternativnih puteva, ili će te pak osloniti se na vaše hakerske sposobnosti. Sve u svemu igra vas dobro nagradjuje ako se malo potrudite da dodjete do rešenja na alternativan način. Igra na vas stalno baca različita rešenja i putove i stvarno imate velku mogućnost da birate. Mada sam gameplay zna nekad stvarno da bude slugish, i mehanika kretanja nije baš najsjajnija i nekako nema taj ispeglan flow koji je konstantan,a i close combat nema tu mekoći i opuštenost koju naprimer ima Assassins Creed. Isto tako pucanje je uradjeno dosta konzolski i stvarno treba navikavanje, dok AI barem na normaln na čemu sam ja igrao je zadovoljavajuči ali su protivnici veoma precizni i trebaće malo vremena da se naviknete na ovaj sistem. Na samom početku nećete imati neke vajde od augmentacija, ali vremenom će postati definitivno vaš weapon of choise i stvarno postoji dosta korisnih i zanimljivih augmentacija koje će vam olakšati život, od nevidljivosti, gledanje kroz zidove, razbijanje zidova, skakanje sa bilo koje visine... ali dosta troše energije, pa će vas to naterati da ih racionalno koristite. Jedan od mana gameplaya je quest orijentacioni sistem, desiće se da često dugo lutate gradom u potrazi za destinacijom gde treba stići, a ni mapa vam ništa puno ne pomaže.Znači sistem igre je okej, mada ima tu dosta šta da se poboljša, ali pošto je ovo timu prva igra, oprostićemo im. Zvučni efekti su dobri i samo naglašavaju odličnu atmosferu u igri. Sama muzika je isto okej, mada nije mi neka specifična melodija ostala u uhu, tako da ne verujem da je ovaj neki soundtrack koji bi mogao da se sluša van igranja igre. Jedino ona pesma iz E3 2011 trailera, iliti kada se boriš sa onim trećim bosom mi zvuči odlično.

 

Igra ima dosta konekcija sa originalnim Deus Exom. Od samog prvog intro, pa do suptilnih emailova koji nalazite na raznim kompjuterima tokom igre, pa sve do NWO baze... ali ni jedan od tih konekcija nije ni malo upleten u glavnu priču nit će te imati osećaj da imate interakciju nit osećaj sa dešavanjima iz originalnog deus Exa. Ne mogu da kažem da nisam uživao u Human Revolutionu, stvarno sam uplovio u atmosferu igre i uživao šetajući i istraživati svet HRa, akcije i konteksta ima dovoljno da vas drže zavezanim za stolicu, a priča će vas ostaviti da se pitate šta je iza sledećeg ugla. Sam izbor i varijacije činiće igru interesantnom, i definitivno zabavnom ako imate malo strpljenja. Neki zaključak je da sam razočaran, ali to je samo zato što sam očekivao previše, ali sama igra je dobra. Jednostavno sam verovao da će Deus doneti neke nove teorije, nova razmišljanja, nova objašnjenja i probiti neke nove teritorije. Ali izgleda da ta potraga za vatrom, će ostati za neke buduće generacije, ali možda najsnažniji efekat koja ova igra može postići je da zainteresuje igrače za ovu tematiku, i da se oni upoznaju sa kultnim izdanjima iz ovog žanra, pa možda ko zna nekad u budućnosti... Sve u svemu zaobidjete neka moja preterivanja oko tematike i cyber punka i ovde leži sasvim dobra igra, i imate moju preporuku za sve igrače koji imaju strpljenja i uživaju da uplove i istražuju novi svet. Da je više ovakvih igara, svet bi bio bolje mesto.

 

 

Eh, da i od svih krajeva ja totalno podržavam Sarif kraj, i totalno podržavam tehnološku revoluciju koja će nam pomoći da postanemo više od ljudi i da uklonimo sve falinke koje smo dobili prirodnom selekcijom i evolucijom, jer samo pogledajte oko sebe kolko nam je tehnologija pomogla i olakšala živote.

 

 

 

Ocena 8.5 na 9.

 

br br br

Edited by Lunar
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo nešto novo, sajt sa skrivenim stvarima koji treba da bude hint, za nešto novo u Human Revolutionu. http://13311tower.com/

 

I Yahtzze je recenzirao prvi Deus Ex, obavezno pogledajte.

 

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/4093-Deus-Ex

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pored nisanjenja, sada mi smeta i skakanje u igrici -.- U pm, kako je nezgrapno uradjeno. Nemam nikakav osecaj kada hodam po ivici zgrade, ne znam koliko mi treba da bih pao, koliko trebam da skocim, ne mogu da ocenim itd... 20 puta sam poginuo, dok nisam skocio na neku klimu na zgradi xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...