Jump to content

Recommended Posts

Ukratko receno, sve ovce hoce svog pastira.

i pastir ovce. to je obostrana potreba. evo jednog ovde u quote-u ispod, crkveni mišić mali gricko...

 

Анархизам (грчки: anarkhos - без владара) је идеологија и филозофија

kao i demokratija, i komunizam, i nacizam, i monarhija, i tiranija.... sve su to ideologije koje se temelje na nekakvih filozofijama..

o5:

mislim da politichke teme nisu dozvoljene na forumu..

wannabe pastirče :mhihi:

 

-----------------

Грицкање сира три дана...

 

 

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazite slazem sa nekim stvarima koje neki inteligenti anarhisti imaju da kazu.ovome drustvu nedostaje ideja koja koja nas sve objedninjuje i zato mi postajemo sebicni.drzave su tu samo da bi sebicnost imala svoj legalitet.drugim recima drzava je sredstvo koje vladajuca klasa koristi da bi ostavarivala svoje ciljeve.ja sam jedno vreme se jako zanimao za anarhizam i svidjao mi se je nacional anarhizam.nacionalisam anarhizam je meshavina nacionalisam i anarhizma po kome drzava nije potrebna vec je potreban bezdrzavni nacionalisam.oni takodje veruju da je rasno meshanje losa stvar.nacional anarhizam stvarno postujem

Problem je, naravno, u tome sto vecina pojedinaca ne moze (citaj ne ume) da se ponasa normalno bez nametnutih kodeksa ponasanja (drzava, crkva, sekta, najobicnija organizacija). Ne kazem da su ti kodeksi nuzno losi, taman posla. Bilo bi idealno kada bi svaka individua mogla u sebi da pronadje odgovarajuci kodeks ponasanja koji bi bio prihvatljiv i za sve ostale,tj. ne bi povredjivao nikog. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Анархизам (грчки: anarkhos - без владара) је идеологија и филозофија

kao i demokratija, i komunizam, i nacizam, i monarhija, i tiranija.... sve su to ideologije koje se temelje na nekakvih filozofijama..

 

kao i religija...to si zaboravio da kazes...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je, naravno, u tome sto vecina pojedinaca ne moze (citaj ne ume) da se ponasa normalno bez nametnutih kodeksa ponasanja (drzava, crkva, sekta, najobicnija organizacija). Ne kazem da su ti kodeksi nuzno losi, taman posla. Bilo bi idealno kada bi svaka individua mogla u sebi da pronadje odgovarajuci kodeks ponasanja koji bi bio prihvatljiv i za sve ostale,tj. ne bi povredjivao nikog. 

 

da kodeksi ponashanja moraju da postoje i cak i sama anarhisticka teorija predvidja njihovo postojanje.vecina ljudi nerazume da anarhija neznaci totalni haos i nedostatak drustvenog uredjenja vec samo nedostatak drzave.anarhija govori o bezdrzavnom uredjenju ljudskih odnosa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je, naravno, u tome sto vecina pojedinaca ne moze (citaj ne ume) da se ponasa normalno bez nametnutih kodeksa ponasanja (drzava, crkva, sekta, najobicnija organizacija). Ne kazem da su ti kodeksi nuzno losi, taman posla. Bilo bi idealno kada bi svaka individua mogla u sebi da pronadje odgovarajuci kodeks ponasanja koji bi bio prihvatljiv i za sve ostale,tj. ne bi povredjivao nikog. 

Ako se čovjek rodi, a zatim ga roditelji ostave u nekoj nedođiji u kojoj nema života, kako ljudskog, tako ni životinjskog. Recimo da dijete odraste, makar do 16-te godine. Kako će se ponašati? Koji kodsks će sljediti? Koji kodeks bi ti sljedila da si bila u takvoj situaciji? Naravno da je svaki kodeks ponašanja nametnut i naravno da se niti jedno ljudsko biće ne bi ponašalo "normalno" da mu taj kodeks nije nametnut u nekom trenutku. Sama tvoja klasifikacija određenog ponašanja kao "normalnog" je nametnuta kodeksom.

Edited by Thule

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anarhizam mozda sad deluje kao utopija,ali kroz 200-300 god nece biti tako.

Najvece zabluda u vezi sa a. je to shto 95%ljudi ne zna pravu definiciju anarhizma,zamishljajuci haos,ubijanja, a ne drzavu bez vlasti u kojoj nema ratova,izrabljivanja i propagande.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misliš da 330 miliona ljudi zna pravu definiciju anarhizma? Za jedno 'iljadu godina će čitati ljudi o izgubljenoj zemlji Anarhijadi, kao što mi sada čitamo o Mu i Atlantidi. Sve je to super, ali za pred spavanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liberali predstavljaju moderne kvazi-anarhiste.

 

KVAZI.

Ako se čovjek rodi, a zatim ga roditelji ostave u nekoj nedođiji u kojoj nema života, kako ljudskog, tako ni životinjskog. Recimo da dijete odraste, makar do 16-te godine. Kako će se ponašati? Koji kodsks će sljediti? Koji kodeks bi ti sljedila da si bila u takvoj situaciji? Naravno da je svaki kodeks ponašanja nametnut i naravno da se niti jedno ljudsko biće ne bi ponašalo "normalno" da mu taj kodeks nije nametnut u nekom trenutku. Sama tvoja klasifikacija određenog ponašanja kao "normalnog" je nametnuta kodeksom.

Rekla sam:

"Bilo bi idealno kada bi svaka individua mogla u sebi da pronadje odgovarajuci kodeks ponasanja koji bi bio prihvatljiv i za sve ostale,tj. ne bi povredjivao nikog."

 

Naravno da ne smatram da je svako od nas rodjem sa odredjenim kodeksom ponasanja koji mora da iskopa iz podsvesti.Naravno da covek uci, ali jednostavno bih volela kada bi ljudi mogli da se ponasaju lepo i slucaju da na to nisu NATERANI. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekla sam:

"Bilo bi idealno kada bi svaka individua mogla u sebi da pronadje odgovarajuci kodeks ponasanja koji bi bio prihvatljiv i za sve ostale,tj. ne bi povredjivao nikog."

 

Naravno da ne smatram da je svako od nas rodjem sa odredjenim kodeksom ponasanja koji mora da iskopa iz podsvesti.Naravno da covek uci, ali jednostavno bih volela kada bi ljudi mogli da se ponasaju lepo i slucaju da na to nisu NATERANI. 

Rekla si i ovo, te sam ti na to odgovorio: "Problem je, naravno, u tome sto vecina pojedinaca ne moze (citaj ne ume) da se ponasa normalno bez nametnutih kodeksa ponasanja (drzava, crkva, sekta, najobicnija organizacija)."

 

Čovjek je životinja, ako je ostavljen sam, ponašaće se kao životinja. Milioni godina evolucije, nestadoše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo, rekla sam da je problem NAMETANJE, a ne UCENJE!

Alo i tebi. Odgovorio sam kako mi se učinilo da vidim, a učinilo mi se da kažeš da većini ljudi treba da se nametne kodeks ponašanja, pa sam rekao da mora svakome da se nametne. Ako sam omašio u svojoj replici, pardon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo i tebi. Odgovorio sam kako mi se učinilo da vidim, a učinilo mi se da kažeš da većini ljudi treba da se nametne kodeks ponašanja, pa sam rekao da mora svakome da se nametne. Ako sam omašio u svojoj replici, pardon.

 

Stvarno si me pogresno razumeo.:(

 

Utopija, bla bla...i ne moze to da se ostvari, jer nije prirodno...ljudi nisu isti i tacka...stoga, to je budalastina...ta ideja...

Pa de facto je svaki drustveni sistem utopijski. Samo me interesuje sto se na primer demokratija uzdize u zvezde dok anarhiju povezuju sa potpunim haosom.

Edited by Margaritha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Utopija, bla bla...i ne moze to da se ostvari, jer nije prirodno...ljudi nisu isti i tacka...stoga, to je budalastina...ta ideja...

 

Тако је.Када је на снагу ступио некадашљи материјалистички социјализам,њени творци су имали на уму остваривање неког сличног концепта,али су "заборавили" да људи имају слободну вољу и то њихово наметање се косило са том Богом даном врлином са којом људи и јесу људи на овом парчету земље.О самом хлебу живе животиње, човек потребује за свој живот још нешто, сем хлеба, - потребује светиње.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno si me pogresno razumeo.:(

 

 

Samo me interesuje sto se na primer demokratija uzdize u zvezde

 

Pa uzdizu je, da bi preko nje vladali, prosto...predstavljaju to kao nesto dobro, ustvari u ime demokratije vladaju, otimaju, bla bla....mrzi me da pisem, vreme je za grad, alkohol, provod :D

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako idem redom.anarhizam je nemoguc kao drustveno uredjenje.

 

Ma koliko zvučalo "utopijski", ali to što još nije dostignut na nekom globalnijem nivou ne mora značiti i da je nemoguć i da bi bio disfunkcionalan.

 

samo ideja je utopijska zato sto ljudi po svojoj prirodi teze da prave prirodne hijarahije.ne vidim nista dobro sto moze da nastane iz anarhizma.sto se tice domacih anarhista pa imamo ono anarho-sindikalno uduruzenje u novom sadu koji inace pricaju nesto o anarhiji imaju sajt ali nemaju muda.a stav okoline prema anarhistima,pa kao prvo vecina ljudi nije upucena u anarhizam i vecina ljudi sa razlogom ih ne voli

 

Postoji razlika između pojmova "hijerarhija" i "ljudske različitosti".

Različitost ljudi je očigledna i prirodna stvar, dok su hijerarhije konstruisani, napravljeni odnosi među ljudima. Pride, hijerarhije su uspostavljene najčešće silom, tako da je kanda diskutabilno govoriti o njima kao o nečemu što je po defaultu "prirodno".

 

 

A to je ustvari prepisano iz Male politicke enciklopedije...Dakle anarhizam kao utopijska pojava,neostvarljiva poput recimo komunizma ili socijalizma...

 

Jedna bitna napomena: komunizam (i fašizam naprimer) su bili ostvareni i uspostavljeni na jednom globalnom nivou, anarhizam nije.

 

 

Da li je moguce ostvariti anarhizam? A da li mislite da se covek toliko intelektualno razvio da moze da ostvari drustvo kao skladnu i koherentnu celinu bez postojanja drzave i centralne vlasti?!

 

Za nepostojanje država i centralne vlasti bi moglo da se kaže da je to dugoročni, krajnji cilj anarhizma. Pravo pitanje nije da li je to moguće, već - koliko je lako ostvariti taj cilj? Svakako, nije ni malo lako niti jednostavno. Za dostizanje jednog tako visoko postavljenog cilja nemoguće je doći do njega nekim brzim i jednostavnim rešenjima.

 

Dalje, anarhizam upravo i podrazumeva akciju, pa se ne može reći da se tu samo radi o nekakvoj utopijskoj fikciji iako njegov krajnji cilj sada deluje podaleko od ostvarenja. Protesti, štrajkovi, bojkot, udruživanje u sindikate... samo su neki od načina kojima se anarhisti bore (nekada s uspehom nekada baš i ne) za ostvarenje nekih svojih ciljeva i prava.

 

A biti anarhista u Srbiji je stvarno uloga za najveće kukavice. Idite u neki stabilan politički sistem pa se kurčite.

 

Hm, pre mi se čini da bi trebalo da bude obrnuto, po nekakvoj elementarnoj logici, no dobro...

 

 

Pojavljuju se na svakom Sajmu knjiga, imaju svoj štand i svoje pamflete na kojima piše ''ako ova knjiga košta više od 1 evra, ukradi je!''

 

A što bi je pravi anarhista i toliko platio uopšte.....

 

Ne razumem šta je loše u tome ukoliko knjiga košta manje od 1 evra?

Elem, ni jedan anarhista još uvek ne živi van sistema, ma koliko ga se gnušao. Dakle, ne može ti neko danas odštampati knjigu uz pomoć čarobnog štapića i zatim ti je dati za dž. Potreban je novac da bi se knjiga odštampala, koji opet treba neko da zaradi. Nikome nije cilj da gubi svoj zarađeni novac i upada u bezpotrebne dugove. To "1 evro" je samo stvar odbijanja profitnosti od cele stvari i to je sve. Uzmi ili ostavi, na kraju krajeva.

 

 

Ali nije mi jasno zasto svi misle da je anarhizam haos? To je punk koncept anarhizma ali ne i pravi koncept anarhizma kao politicke doktrine! Da bi se anarhizam ostvario potrebno je generalno uzdizanje ljudskog morala i intelekta na jedan visi nivo sto je nemoguce...Pravi anarhizam ne znaci da svako moze da radi sta pozeli vec samo one stvari koje su moralno i ljudski korektne, koje ne ugrozavaju druge ljude vec doprinose razvoju drustva u celini...

 

Anarhizam je pre svega jedan radnički pokret, a ne propovedanje nekakvih moralnih i političkih korektnosti. Punk, a donekle i metal su samo subkulturne pojave koje su dobrim delom inspirisane anarhizmom, jer uglavnom dolaze iz pozadine radničke klase. Ne i anarhizam per se, jer ipak u tim subkulturnim pokretima ipak ne postoji neka jasna politička agenda.

 

pazite slazem sa nekim stvarima koje neki inteligenti anarhisti imaju da kazu.ovome drustvu nedostaje ideja koja koja nas sve objedninjuje i zato mi postajemo sebicni.drzave su tu samo da bi sebicnost imala svoj legalitet.drugim recima drzava je sredstvo koje vladajuca klasa koristi da bi ostavarivala svoje ciljeve.ja sam jedno vreme se jako zanimao za anarhizam i svidjao mi se je nacional anarhizam.nacionalisam anarhizam je meshavina nacionalisam i anarhizma po kome drzava nije potrebna vec je potreban bezdrzavni nacionalisam.oni takodje veruju da je rasno meshanje losa stvar.nacional anarhizam stvarno postujem

 

Anarhizam je u svojoj biti kosmopolitski. Nacionalizam i ideje o rasnoj separaciji to nisu, pa se tu baš i ne može ozbiljno govoriti o nekakvom anarhizmu.

 

Liberali predstavljaju moderne kvazi-anarhiste.

 

Heh, čak i kad deluje da i jedni i drugi pričaju o sličnim stvarima, postoje ogromne razlike među njima. To su pozicije sa kojih govore. Liberali pričaju sa pozicija buržoazije i vlastodržaca, anarhisti sa pozicija radništva.

 

poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji razlika između pojmova "hijerarhija" i "ljudske različitosti".

Različitost ljudi je očigledna i prirodna stvar, dok su hijerarhije konstruisani, napravljeni odnosi među ljudima. Pride, hijerarhije su uspostavljene najčešće silom, tako da je kanda diskutabilno govoriti o njima kao o nečemu što je po defaultu "prirodno".

ljudska razlicitost razlicitost stvara hijarahiju

 

 

Anarhizam je u svojoj biti kosmopolitski. Nacionalizam i ideje o rasnoj separaciji to nisu, pa se tu baš i ne može ozbiljno govoriti o nekakvom anarhizmu.

 

anarhizam je po definiciji ideologija koja propoveda drustveno uredjenje bez drzave.to ne iskljucuje nacionalisam niti rasnu separaciju.a upravu si vecina anarhizama je kosmopolotiska.zbog toga anarhsti i levicari nikada nece biti pravi anti-globalisti

Share this post


Link to post
Share on other sites

1)Jedna bitna napomena: komunizam (i fašizam naprimer) su bili ostvareni i uspostavljeni na jednom globalnom nivou, anarhizam nije.

2)Anarhizam je pre svega jedan radnički pokret, a ne propovedanje nekakvih moralnih i političkih korektnosti. Punk, a donekle i metal su samo subkulturne pojave koje su dobrim delom inspirisane anarhizmom, jer uglavnom dolaze iz pozadine radničke klase. Ne i anarhizam per se, jer ipak u tim subkulturnim pokretima ipak ne postoji neka jasna politička agenda.

 

 

1) Komunizam nikada nije bio ostvaren! Imali smo Lenjinizam, Staljinizam, razne varijacije komunizma ali prava ideja komunizma nikada nije ostvaren... osim na papiru...

2)Anarhizam nije samo radnicki pokret! Ideje anarhizma su postojale jos u Antickoj Grckoj pre nego sto je radnicka klasa nastala a ponovna piopularizacija anarhizma kao politickei socijalne doktrine pocela je sa nastankom radnicke klase...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste li ikada razmišljali o tome da može postojati država bez vlasti, tj. država u kojoj poslanici, misnistri, predsednici neće vladati nad narodom, već služiti narodu? Odnosno, obavljati poslove od opšteg interesa i biti plaćeni za to - na način kako svi drugi rade svoj posao, vodoinstalater namešta slavinu, hirurg operiše, novinar vodi vesti... Takav anarhizam bi bio OK i onda bi opravdao svoj naziv, koji znači ''ne-vladavina''. Samo što su ljudi navikli da izjednačuju vladavinu i državu, pa onda to prevode sa ''ne-država''. U stvari je nemoguće da društvo funkcioniše bez nekog državnog oblika, jer je društvu potrebna organizacija koja bi se bavila opštim interesom, a to je upravo država.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Komunizam nikada nije bio ostvaren! Imali smo Lenjinizam, Staljinizam, razne varijacije komunizma ali prava ideja komunizma nikada nije ostvaren... osim na papiru...

2)Anarhizam nije samo radnicki pokret! Ideje anarhizma su postojale jos u Antickoj Grckoj pre nego sto je radnicka klasa nastala a ponovna piopularizacija anarhizma kao politickei socijalne doktrine pocela je sa nastankom radnicke klase...

Prava ideja bilo koje ideologije nikada nije ostvarena, tako da komunizam nije ništa poseban po tom pitanju. Kada bi čovjek sproveo bilo koju ideologiju u djelo vjerovatno bi umro, pošto ne bi imao čemu više u životu da se nada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U stvari je nemoguće da društvo funkcioniše bez nekog državnog oblika, jer je društvu potrebna organizacija koja bi se bavila opštim interesom, a to je upravo država.

 

Da se i ja jednom slozim sa tobom...

 

Neko je gore nesto spomenuo, da vlast sluzi narodu tj, poslanici i vlada, to me nesto podseti na Platona, on je vini mi se govorio kako drustvo tj. vlast treba dati najmudrijima, filozofima, i tako to...mislim da je to pisao u svom delu Drzava...ako se ne varam...

Hm, mogao bih se podsetiti te knjige...

 

 

A o ovim tzv anarho pankerima ne bih trosio reci, nisu toga vredni...jadno i smesno...a uz to i smrdi :)

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Jeste li ikada razmišljali o tome da može postojati država bez vlasti, tj. država u kojoj poslanici, misnistri, predsednici neće vladati nad narodom, već služiti narodu? Odnosno, obavljati poslove od opšteg interesa i biti plaćeni za to - na način kako svi drugi rade svoj posao, vodoinstalater namešta slavinu, hirurg operiše, novinar vodi vesti... Takav anarhizam bi bio OK i onda bi opravdao svoj naziv, koji znači ''ne-vladavina''. Samo što su ljudi navikli da izjednačuju vladavinu i državu, pa onda to prevode sa ''ne-država''. U stvari je nemoguće da društvo funkcioniše bez nekog državnog oblika, jer je društvu potrebna organizacija koja bi se bavila opštim interesom, a to je upravo država.

 

 

društvo je u zadnjih sto godina postalo tako komplikovano da je bilo kakva nedržavna inicijativa smiješna.... Anarhizam je nemoguć u ovako složenim društvima... on bi bio moguć samo:

 

1. svjesnim uprošćavanjem ljudskog društva, a to znači razno odbacivanje prvo neekološke tehnologije, a onda i ostalih otuđujućih tehnologija, riječju - namjerno ''nazadovanje'' ka prirodi.

 

2. poslije Trećeg svjetskog rata.

 

 

 

Prvo neće dozvoliti ''avatari modernosti'', mnogo para bi izgubili kad bi im ljudi batalili novu robu, automobile, kamione, avione....

Drugo bi ubilo jedno 90% stanovništva na zemlji, a pitanje je da li bi došlo do anarhije ili neke plemenske organizacije....

 

 

 

sve u svemu, mrka kapa za anarhizam..... iliti: ''U stvari je nemoguće da društvo funkcioniše bez nekog državnog oblika, jer je društvu potrebna organizacija koja bi se bavila opštim interesom, a to je upravo država.'' :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...