Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

ja sam napisao navodno,ne vidim u cemu je problem sa ljudima da citaju samo one delove koji njima odgovaraju i od toga prave podlogu da podjebavaju.

to ne znaci da ja ili ti verujemo u tako nesto,ako je vec tema svemir onda mozemo da se bavimo i pretpostavkama,kao sto se bave i naucnici jer nemaju relevantnih dokaza o postojanju zivota o svemiru.

i sta sad?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa! Ako nemaju dokaza onda niko ne može da tvrdi da postoji život još negde, ma koliko svemir bio veliki. Veličina svemira ne može biti argument da život postoji (Fermijev paradoks i sl.). Sačekajte još 20-ak godina, jer je to vreme koji neki stručnjaci smatraju dovoljnim za otkriće vanzamaljskog života. Taj rezultat ćete videti na sajtu NASA-e, nekog univerziteta, opservatorije... I mala je verovatnoća da ćete odmah videti fotografije neke šume, crva ili vanzemaljca, to tako ne ide.

http://www.nrao.edu/

Video sam da si stavio "navodno", ali to nije čak ni pretpostavka, to je čista zajebancija

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

U trenucima dokolice ja sa razmisljao o necemu

Palo mi je na pamet da je struktura atoma slicna strukturi planetnih sistema

Jezgro oko koga se u orbitama vrte elektroni

Moguce da je nas univerzum samo deo milion malih univerzuma koje zadrzi materija oko nas(atomi jeli)

Doduse to je moje misljenje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Palo mi je na pamet da je struktura atoma slicna strukturi planetnih sistema

Jezgro oko koga se u orbitama vrte elektroni

Moguce da je nas univerzum samo deo milion malih univerzuma koje zadrzi materija oko nas(atomi jeli)

Doduse to je moje misljenje :)

 

To je i meni padalo na pamet ranije. Potpuno ista stvar :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nekako deluje primamljivo ta teorija :)

 

Inace secam se da kada sam procitao Odiseju u Svemiru 2001 da sam maltene po ceo dan posle toga gutao informacije sa wikija o Suncevom sistemu :)

 

Posebno interesantan je Saturnov mesec Japet koji na ekvatoru ima planinski prsten i koji uvek ima jednu tamnu sekciju kao neki oblak-i to ne tamnu u smislu okrenutosti prema Suncu ;)

 

Evo slika

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astrofizičari kažu da je najveća moguća brzina - brzina svetslosti. Kako su najbliži sistemi i galaksije u kojima je moguć život sličan našem, najverovatnije udaljeni hiljadama svetlosnih godina od naše planee, sve i da ima živih bića na njima, oni ne mogu da dođu do nas, niti mi do njih. Ne isplati se ni nama ni njima da putujemo hiljadama godina. Jedino ako postoje neki vanzemaljci osposobljeni za život i razmnožavanje na svemirskom brodu, pa da taj brod luta svemirom hiljadama godina i slučajno naiđe na nas. S druge strane, ne verujem da bismo se mi sa Zemlje upustili u takav poduhvat.

 

Zemlja je idelna planeta za život ljudi. U Sunčevom sistemu nema druge planete kojoj bi se ljudi mogli lako prilagoditi. Do nekih udaljenih planeta sličnih Zemlji je, kao što rekoh, teško, gotovo nemoguće doputovati. Zato treba da čuvamo ovu planetu koju imamo, jer ako poremetimo uslove života na njoj, nestaćemo i mi. Znam da bi ovaj post bio podjednako primeren i temi ekologija, ali u tome je poenta - u njemu se vidi da postoji jasna veza između astronomije i ekologije. Astronomi nam donose saznanje da za nas nema dostupne alternativne planete, te da se manemo potrage za njom, a onda nastupaju ekolozi u pokušaju da spasu ovu koju imamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astrofizičari kažu da je najveća moguća brzina - brzina svetslosti.

 

Wrongo! Mrzi me da citam dalje.

 

Tek kad covek debelo izuci Einstein-Rosen-Podolsky paradoks, ondaK moze da kenja o smislu zivota ( i o najbrzoj brzini u svemiru). Rekoh sto puta, serem vam se u obrazovanje. Pa tu bre niko nije ostao da nekoga nauci. Ultra budaletine ostale. Ovi vasi profesori. Kill 'em all.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace ako postoji zivot u svemiru i ako mogu da prime nase signale to znaci da bi sad primila ona 'civilizacija' koja je udaljena 100 svetlosnih godina od nas jer se tada pojavio prvi tranzistor.Sve dalje od toga je besmisleno traziti.Radio talasima naravno.

Pronadjena je planeta slicna Zemlji ali kao sto Princ rece prakticno je nemoguce stici do tamo.Bestezinsko stanje utice na skelet coveka,kosti postaju lomljive,tu su jos i kosmicko zracenje i solarni vetar.I naravno psihici stabilne osobe koje bi izdrzale tako dug put.Bolje da sedimo tu gde smo i da ne kenjamo mnogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sto si rekao stoji, ali mislim da ipak zanemarujes razvitak tehnologije. Putovanje na Mesec je do relativno skoro smatrano za najobicniju mastariji, a danas zivimo u vreme kada postoji ozbiljno ramatranje kolonizacija drugih planeta u nasem sistemu, ko zna kakve ce tek stvari biti dostupne u eri nasih praunuka npr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace ako postoji zivot u svemiru i ako mogu da prime nase signale to znaci da bi sad primila ona 'civilizacija' koja je udaljena 100 svetlosnih godina od nas jer se tada pojavio prvi tranzistor.Sve dalje od toga je besmisleno traziti.Radio talasima naravno.

Pronadjena je planeta slicna Zemlji ali kao sto Princ rece prakticno je nemoguce stici do tamo.Bestezinsko stanje utice na skelet coveka,kosti postaju lomljive,tu su jos i kosmicko zracenje i solarni vetar.I naravno psihici stabilne osobe koje bi izdrzale tako dug put.Bolje da sedimo tu gde smo i da ne kenjamo mnogo

 

72 tacnije. Radio transmisije nisu napustale etar oko Zemlje do Berlina 1936. Hitler je prva stvar koju ce cuti/videti extraterestrijalni likovi. Jebat ga. Ironija.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hitler je prva stvar koju ce cuti/videti extraterestrijalni likovi. Jebat ga. Ironija.

 

Хахаха, не могу да вјерујем...

У чуду ће се наћ ванземаљци. :bigblue:

 

Наравно ако већ давно давно нису чули за Земљу и били на њој... :ph34r:

И то је занимљива тема...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U trenucima dokolice ja sa razmisljao o necemu

Palo mi je na pamet da je struktura atoma slicna strukturi planetnih sistema

Jezgro oko koga se u orbitama vrte elektroni

Moguce da je nas univerzum samo deo milion malih univerzuma koje zadrzi materija oko nas(atomi jeli)

Doduse to je moje misljenje :)

hahaha, to sam i ja mislio kad sam bio srednjoškolac, a sad vidim da i mnogi ljudi koji imaju saznanja na tom nivou (ne poznaju kvantnu fiziku) imaju takva razmišljanja... na kraju krajeva, tu je i tzv. "planetarni model atoma" koji se još uvek koristi za rešavanje nekih problema...

 

Wrongo! Mrzi me da citam dalje.

 

Tek kad covek debelo izuci Einstein-Rosen-Podolsky paradoks, ondaK moze da kenja o smislu zivota ( i o najbrzoj brzini u svemiru). Rekoh sto puta, serem vam se u obrazovanje. Pa tu bre niko nije ostao da nekoga nauci. Ultra budaletine ostale. Ovi vasi profesori. Kill 'em all.

 

ček, ček... aj molim te, napiši nešto o tome... mene su učili da ako sam ja u sistemu koji tera u odnosu na sistem iz kojeg je poslat svetlosni signal brzinom recimo 0.98*C, taj signal će u mom sistemu opet imati brzinu C...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@krchulj

ipak neces morati da guglas :) :)

 

Svaka galaksija ikada promatrana, za koju su belezeni podaci, se udaljava od 'centra explozije' i od bilo koje druge ikada posmatrane galaksije, za koju su takodje belezeni podaci (u oba slucaja, o polozaju). Neko se mozda doseti i sa pravom pita: kako je to onda dolazilo do sudara istih? Moze biti paradoksalna tvrdnja, to sirenje? No to je tema za drugu pricu (no fakat se siri, izracunato prvo, potom i izmereno, kraj price zasada, dok ne pristignu novi PODACI, koji ce mozda slutiti nesto drugo, i onda nazad na tablu, u TOME je lepota nauke - igranka bez prestanka).Sto se tice dimenzija koje behu spominjane u vise navrata, nije potpuno jasno koliko ih ima i gde! Vrlo je lako doduse dokazati (merenjima) postojanje ovih triju dimenzija koje dozivljavamo svaki dan, malo je teze shvatljivo (ali isto lako za dokazati) vreme kao cetvrtu dimenziju. Medjutim, moderna kosmologija, koja je u medjuvremenu usvojila poslednji krik terminologije, govori o 10 ili 11 vreme-prostor dimenzija iz kojih se ne daju uvek videti sve ove druge sto postoje. Drugim recima mi takodje zivimo u prostoru od 11 (najnoviji teorijski proracuni, da ne kazem spekulacije, od latinske reci za spijuniranje tj. posmatranje) od kojih trenutno nasim culima i aparaturama 'vidimo' i 'osecamo' samo 4. Ali , rade ljudi na tome dan i noc, cuce se u toku milenijuma :rockdevil:.Uzgred, apropo ovih dimenzija postoji teorija o holografskom svemiru koja, ukratko, implicira da ne zivimo u 'objektivnoj realnosti' vec u gigantskom, fantazmagoricnom hologramu, znaci percepcija se menja, zavisno od ugla iz kog se stvari posmatraju. I bukvalno. I apstraktnije. Usko vezano sa tim je i Ajnstajn, Podolski, Rozen paradox (EPR) vezan ne samo za 'holografski svemir' vec i za 'kosmicku brzinu' koju neko spomenu. Naime, upravo je taj paradox mucio Ajnstajna i pobijao njegovu sopstvene racunice u specijalnoj teoriji. Ajnstajn, Podolski i Rozen su tries pete skuvali kafu jednog dana, seli i skontali da koristeci Paulijev (Vofgang Pauli) princip isklucivosti, mogu da pobiju Ajnstajnovu 'specijalku'. U pitanju je princip lokaliteta, koji ukratko tvrdi da su sve pojave u kosmosu lokalnog karaktera (sem naravno sirenja istog, i.e. kosmosa). Vazna napomena, ovde nije rec o tome da li vaze iste zakonitosti diljem svemira, vec konkretne pojave, tipa bilo explozija supernove (da li se 'oseca' i utice na nesto sire u svemiru) ili prosto spin nekog fotona. Za fizicki experiment (tzv Bell Test) se upravo i posmatra foton ispicen iz 'fotonske pumpe' (where do they get those cool gadgets?) kroz nelinearni kristal koji pocepa foton na dva identicna, ciji je zbir energija i momenta inercije jednak originalnom fotonu ('ocu' ili 'materi' kako ko preferira). Onda se meri njihov spin da ne kazem smer polarizacije i ako se ispostavi da su isti onda su im i talasne funkcije tacno i predvidljivo korelisane (pre osmatranja doduse, o Hajzenbergu, care). Imajuci sve to u vidu, proizilazi da fotoni 'komuniciraju' neko stanje drugim fotonima, stavise u ovom slucaju, svom rodjaku. E sad, tu je zec. Posto su sve pocetne fizicke velicine u experimentu poznate, moguce je izracunati (ali ne i izmeriti direktno, znaci indirektno, racunicom, na osnovu poznatih merenja) brzinu kojom fotoni komuniciraju svoje stanje jedan drugom. Preko 800.000 km/s, skoro tri puta jace nego 'kosmicki limit'. Testirano vise puta i svaki put su rezultati nedvosmisleni. Fotoni, a tako i druge cestice u svemiru komuniciraju brzinama mnogo vecim od brzine svetlosti. EPR paradox, i merenja, ne postavljaju gornji limit na brzinu. Neki fizicari u tom smislu onda rezonuju da se promene stanja cestica reflektuju instantno, sto otrpilike znaci recimo ako neka cestica na zemlji promeni stanje, promenice i njena sestra (po talasnoj funkciji) u drugom solarnom sistemu, instantno. I onda se opet vracamo na pricu o dimenzijama.Sto se samog B.B. i singulariteta tice, to je JEDNA od teorija. Ima ih 4-5. Neke su medjusobno kompatibilne, neke i nisu. Koga zanima lako ih pronadje. Isto vazi i za kraj ovog svemira, ima jedno 4 koliko toliko prihvacene teorije, sta ce biti kako ce biti (hej, niko tu ne tvrdi da zna sta ce biti, nego PODACI indiciraju). 'Big Crunch' (povratak u singularitet) je jos uvek jedna od opcija i zavisi od toga da li je izvor tamne materije u svemiru (sace biti, tamna materija wtf?) nepresusan. Uzgred budi receno, ovaj univerzum koji zovemo svojim, ne siri se u svim pravcima ravnomerno (odgovor na nagradno pitanje odozgo), i nekom posmatracu sa veeeeeelike daljine, stavise izvan naseg kosmosa, isti (nas kosmos) se cini dvodimenzionalnim! Aaaaaaaaa. Da, da. Kosmos se za sada moze vrlo lako zamisliti kao list papira, otrpilike 2xA4 format u duzinu i 1xA4 u sirinu; debljina iliti visina je zanemarljiva u tom smislu, kao i debljina obicnog papira. Drugo, ako sad uzmete takav papir u ruku i postavite ga u horizontalnu ravan, znaci brate kao sto lezi na stolu, i na sredini krace stranice (znaci one 1xA4 formata) na samoj ivici papira nacrtate tacku, tu je taj famozni B.B.. I znaci siri se dvaputa brze, moze biti, u duzinu nego u sirinu. Paj sad ovo? Kako to da se ne siri radijalno, u svim smerovima? Zasto B.B. nije u centru tog papira nekako? Nije. Radi se na tome. Nemamo podatke narode, jos uvek. Sto je i razumljivo. Jeste svaka nama znana explozija u slobodnom prostoru radijalna, ali kad se desi, dok se prasina ne slegne, mi ne vidimo sta se desavalo u trenutku explozije, iza centra explozije. Od svetla. Da ne kazem, od explozije!Ja rek'o bice kratak post, a ono...Za kraj, davno su poceli moderni fizicari da rade na famoznom pitanju 'sta je bilo pre pocetka, pre B.B.' i naravno ima nekoliko teorija, od kojih je najimpresivnija M-Teorija koja je trenutno najsladji kolac za fizicare, i jedno 50% najjacih likova iz korelisanih oblasti rade na tome, da nas ne boli glava. :pivopije: T

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jes, ima smisla da postoje brzine vece od brzine svetlosti...

Ali na takvom svemirskom brodu koji bi putovao vecom brzinom, kontam, imali bi malih problema sa osvetljenjem npr kabina... udjes u kabinu, upalis svetlo a ono ostane hiljadama kilometara iza tebe... pa onda lampice na instrumentima, i slicne drangulije... mada bas i nisam siguran, moze biti da bi se svetlost kretala u odnosu na referentni sistem broda... ali onda bi opet farovi broda bacali svetlost u odnosu na neki svemirski referentni sistem brzinom svetlosti+brzina broda > 2c... to bi bila jako cudna svetlost...:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno tako. Jako cudna. Veoma izoblicena. Zahvaljujuci Fukoovom klatnu. Ne, Arhimedovim krugovima. U stvari Doplerovom efektu, ali nemoj da siris.

 

 

Krchulje, lenjivche, da ne ispadnem sad nadzak baba kad se vec Uruk Hai potrudio da Yu-gla mesto tebe, evo izvoli, na tacni, sa jagodom i slagom i rendanom cokoladom ozgo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...