Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Nisam mnogo upucen jer se nije mnogo polemisalo o tome.Iz tog razloga sto em je delimicno zataskavano a sa druge strane je bilo neobjasnjivo sta bi to moglo da bude.Signal je emitovan u trajanju od 72 sekunde.

E sad jedna zanimljiva stvar,privatna kompanija koja se bavi osluskivanjem svemira SETI je na internet plasirala program kojim se svemir moze osluskivati i od kuce,preko kompjutera.

Ja sam koristio jedno vreme,nije losa fora al nisam imao mnogo vremena da se bakcem time pa sam ga obrisao.

 

Evo kako to izgleda u home edition

800px-Setiathomeversion4point45.png

 

I zanimljiva stvar je Fermijev Paradoks.To je u stvari fizicki paradoks po kome je visoka verovatnoca postojanja zivota van zemlje koja je u kontrastu sa nedostatkom dokaza za postojanje istog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ti znas previse. spremi se za otmicu i brisanje nesto memorije. Umesto toga, ubacicemo nesto po tvojoj zelji.

 

U veliki Mokri Lug čak ni vanzemaljxci ne svraćaju. :D

 

I zanimljiva stvar je Fermijev Paradoks.To je u stvari fizicki paradoks po kome je visoka verovatnoca postojanja zivota van zemlje koja je u kontrastu sa nedostatkom dokaza za postojanje istog.

A zašto je relevantna činjenica da nemamo dokaze? Kako se taj glupi fakat može suprotstaviti prostom logičkom verovatnoćom da je gotovo nemoguće da smo sami u univerzumu.

Hoću reći... to što mi glupi ljudi, i nemamo JOŠ uvek dokaze, ništa ne znači. Zar ne?

Edited by d4rk3lf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ne znaci,tamo negde nesto postoji.Nazalost to se mozda i nikad nece saznati.

Ako ga i bude,moze da se pojavi u buducnosti kada ljudski rod bude izumro,mozda je postojao milijardama godina pre nas pa je izumro.Mozda postoji paralelno negde tamo.To su pretpostavke i nagadjanja.A tehnoloski napredan zivot kao nas je mnogo redji nego sto to pretpostavke prikazuju.

Dakle prvo treba naci neki prosti oblik zivota da bi se stremilo ka nekom inteligentnom.Ako i postoji negde inteligentni zivot,kako izgledaju,kako su se razvijali,kakva im je tehnika?Sumnjam u tom slucaju da bi mogla postojati neka komunikacija...Varijeteta ima beskrajno mnogo kao sto je i svemir beskrajan...Samo se mozgovi zamaraju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odusevila sam se kada sam prvi put cula za taj SETI program, ali razocarala sam se. Prvih sat vremena sam zurila u monitor kao katatonicna, ali kako se nista nije desavalo... :)

 

Nego, nesto me je zbunilo pre par godina. Cula sam da je originalni izvor gama zracenja impozija supernove, a onda sam od profanke fizike u 2. godini cula da se jos uvek ne zna odakle gama zracenje potice. Da li je zaista jedini izvor tog zracenja supernova, ili sam se ja opet zajebala, kao mnogo puta, posto mi je nejasno da ja znam vise o tome od profanke! Sad sam ozbiljna!

 

Varg, prekini da pretis brisanjem memorije, provaljen si, cula sam od tvojih staresina da ti sledi shut down jer lose radis svoj posao! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbt kako do jaja izgleda.A koliko hiljada svetlosnih godina treba da se predje...Da bi se izaslo iz Mlecnog Puta potrebno je 100 000.

Ne znam dal ste upuceni kad je '77 iz pravca sazvezdja Orion stigao signal koji se na kraju preveo kao WOW?

 

 

Prva najava za World of Warcraft, tj. pocetak kraja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam mnogo upucen jer se nije mnogo polemisalo o tome.Iz tog razloga sto em je delimicno zataskavano a sa druge strane je bilo neobjasnjivo sta bi to moglo da bude.Signal je emitovan u trajanju od 72 sekunde.

E sad jedna zanimljiva stvar,privatna kompanija koja se bavi osluskivanjem svemira SETI je na internet plasirala program kojim se svemir moze osluskivati i od kuce,preko kompjutera.

Ja sam koristio jedno vreme,nije losa fora al nisam imao mnogo vremena da se bakcem time pa sam ga obrisao.

 

Evo kako to izgleda u home edition

800px-Setiathomeversion4point45.png

 

I zanimljiva stvar je Fermijev Paradoks.To je u stvari fizicki paradoks po kome je visoka verovatnoca postojanja zivota van zemlje koja je u kontrastu sa nedostatkom dokaza za postojanje istog.

 

 

Hvala ti puno na svim ovim informacijama,i mene bash dosta zanima sve ovo ali nisam toliko bash kopao i chitao!Odlican topic nema sta!!!

Edited by BruceBruce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ne znaci,tamo negde nesto postoji.Nazalost to se mozda i nikad nece saznati.

Ako ga i bude,moze da se pojavi u buducnosti kada ljudski rod bude izumro,mozda je postojao milijardama godina pre nas pa je izumro.Mozda postoji paralelno negde tamo.To su pretpostavke i nagadjanja.A tehnoloski napredan zivot kao nas je mnogo redji nego sto to pretpostavke prikazuju.

Dakle prvo treba naci neki prosti oblik zivota da bi se stremilo ka nekom inteligentnom.Ako i postoji negde inteligentni zivot,kako izgledaju,kako su se razvijali,kakva im je tehnika?Sumnjam u tom slucaju da bi mogla postojati neka komunikacija...Varijeteta ima beskrajno mnogo kao sto je i svemir beskrajan...Samo se mozgovi zamaraju

 

Lepo si rekao... Isto tako je moguce da (ko zna koliko daleko, i na ko zna kojoj planeti) postoje potpuno isti oblici zivota kao i na nasoj planeti... A samim tim, i oni bi bili ograniceni svojom razvijenoscu, i nikada ne bi mogli da dodju do nas.

 

I jeste paradoks da postoji visoka verovatnoca postojanja zivota van zemlje a da nema dokaza za postojanje tog zivota, ali treba se zapitati, da li je bas tako lako doci do dokaza... Mada, po meni, ipak me vuce vise ovaj deo koji kaze "visoka verovatnoca". Yo je u stvari beskrajoo visoka verovatnoca, jer je (koliko znamo) ceo svemir beskrajan... A isto tako, beskrajno je tesko da se naidje na bilo kakav dokaz...

 

Svaka cast na otvaranju teme! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

) ceo svemir beskrajan... A isto tako, beskrajno je tesko da se naidje na bilo kakav dokaz...

 

 

 

ali ja sam citao da svemir ima kraj i da je svemir u obliku nekakvog sestougla......nisam bas siguran kakvog je oblika ali bih volio da znam,mozda ce se nekad i to prouciti ali da li ima kraj ili ne to je veoma tesko pitanje.

ja mislim da ima negdje kraj.moracu da ponovo nadjem taj odlomak gdje sam to procitao pa cu da ga napisem ovih dana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pa da trebalo bi da prodje dosta vremena alim sami ti enki uslovi ukazuju na to da je postojalo prije uslova z azicot a mozda ga je i bilo...ko zna mozda je ta planeta odigrala neku bitnu ulogu u stvaranju zivota na zemli....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to bi onda bile neke amebe i sl. a prosli bi milioni godina dok se ne bi pojavilo nesto ozbiljnije. Mada, ja mislim da je ranije na Marsu bilo vecih uslova za zivot, tj. da je bio slican Zemlji.

 

Pa da... Tako nesto, mada bih ja pre rekao da je Mars ono sto ce Zemlja jednom da postane, jer mi nekako zvuci tacnije, ne znam...

Neka, prvo da naselimo mesec, a Mars kasnije... :zeleni:

 

E jedino sto mrzim to je onaj klise o "malim zelenim" ili ono kad imaju neke velike oci, klasican prikaz vanzemaljskog zivota... Ko kaze da, ako postoje, oni uopste imaju oci ili usi ili ruke ili glavi ili bilo sta??

 

Mogu postojati u ko zna kakvom drugom obliku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a zamislite da se odjednom razvije zivot na marsu,kako bi to funkcionisalo,mada moguc je kako kazu naucnici ima nekih elemenata za zivot.....

 

Zivot na Marsu nije moguc,bar za neke slozenije zivotne forme.Ekstremofili bi mogli tamo da zive.

Razlog sto ne bi mogao slozeni organizam da zivi je sto je slabija gravitacija pa je pritom vazduh razredjen.Povrsina Marsa je prekrivena finom prasinom koju kad podigne vetar nedeljama i mesecima kruzi u atmosferi.Znaci ostecenja disajnih organa,eventualne masine bi se 'pogusile' ako bi covek kolonizovao gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја верујем да нисмо ''сами'', а што се ''наше галаксије'' тиче - једино на нашој планети постоје облици живота.

 

''Прећи'' раздаљину од једне до друге галаксије је...па благо речено, немогуће за тренутна научна достигнућа која су позната. Ту на дело ступа машта.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali ja sam citao da svemir ima kraj i da je svemir u obliku nekakvog sestougla......nisam bas siguran kakvog je oblika ali bih volio da znam,mozda ce se nekad i to prouciti ali da li ima kraj ili ne to je veoma tesko pitanje.

Ne može svemir imati kraj ako gledamo u 3 dimenzije.

Postoje pretpostavke da se kad ideš istom putanjom, da se u stvari vraćaš na početak, te da je svemir prostorno ko lopta i da ne možeš izaći iz tog začaranog kruga, ali pitanje da li je to tako.

Ja verujem u onu najprostiju pretpostavku - svemir je beskrajan... koliko god da putuješ, uvek ćeš sretati nove i nove galaksije.

Simple as that.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da je beskrajan nije tako prosto bas, ljudi mogu samo da pomisle da kontaju ''beskraj'', ali kada se malo vise udubis u tu misao, skontas kako je to tesko za shvatiti. Nije to samo redjanje galaksija i kraj.

 

Pa lakše mi tako da zamislim, nego da zamislim velika vrata na kojima piše "Kraj svemira, nema dalje sinovac!". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lakše mi tako da zamislim, nego da zamislim velika vrata na kojima piše "Kraj svemira, nema dalje sinovac!". :)

 

 

hehe! A najjace je to sto mi (ljudi) nikada ni necemo moci da shvatimo beskraj kao pojam... Mozes da zamislis nesto sto nema kraja, ali ne mozes da razumes kako bre to nema kraja, i zasto ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da jos nismo dostigli taj nivo nadsvesti da bi to razumeli, valjda...

 

Nego, cinjenica koja me uvek baci u tesko razmisljanje je ta da se procenjuje da u celom univerzumu postoji MILIJARDE galaksija i da svaka od njih sadrzi MILIJARDE zvezda od kojih su manje od njih kao nase Sunce i da svaka od tih zvezda ima svoj planetarni sistem sa ko zna koliko planeta i plus to sto je nama najbliza zvezda Alfa Kentauri udaljena "samo" nekoliko hiljada svetlosnih godina i da bi stigli do nje trebalo bi da putujemo skoro 2.000 godina bez prestanka brzinom svetlosti, i tako to...

 

I onda neko kaze da smo sami u svemiru... ma najbolje.

Edited by White Man

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...