Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Pa lakše mi tako da zamislim, nego da zamislim velika vrata na kojima piše "Kraj svemira, nema dalje sinovac!". :)

 

Хахаха, оно што би било страва јесте да се ''изван граница бесконачности'' (пази ти тај термин, молићу лепо) заправо свака мисао материјализује у неком облику или виду.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne može svemir imati kraj ako gledamo u 3 dimenzije.

Postoje pretpostavke da se kad ideš istom putanjom, da se u stvari vraćaš na početak, te da je svemir prostorno ko lopta i da ne možeš izaći iz tog začaranog kruga, ali pitanje da li je to tako.

Ja verujem u onu najprostiju pretpostavku - svemir je beskrajan... koliko god da putuješ, uvek ćeš sretati nove i nove galaksije.

Simple as that.

 

Ja u to verujem,da je svemir na neki nacin kao lopta,ako ides pravo,pre ili kasnije ces se vratiti na pocetak.

A možda je moguće i da je na neki način beskrajan,npr. stalno se širi stvarajući nove galaksije.

Pretpostavimo da svemir ima kraj,sta je iza njega?

Ništavilo.

Edited by Sandman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je ''zvanicna'' naucna teorija da se svemir siri, jos od bing benga, sto ce reci da ima nekakvu granicu. Medjutim, ta teorija je dosta klimava jer samo daje nova pitanja na koja, za sada, nemamo odgovor. Sta je bilo pre bing benga, tj. sta je van granica svemira?

 

nistavilo? Sta je defincija nistavila? Odsustvo svetlosti, materije, vremena..??

 

U svakom alucaju, koja god da je teorija tacna, dobijamo samo jos vise pitanja koja zahtevaju dalju potragu. Sto ce dalje reci da ljudi nemaju pojma. Mi mozemo spoznavati samo one dogadjaje koji su odredjeni zakonima koji vladaju i nama. Sve drugo sto prevazilazi nasa cula, telesnost i inteligenciju, mozemo osetiti intuitivno. I to tek sporadicno, pomalo, nista u celosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definiši ništavilo.

 

Otkud znam,ja sam tako rekao jer je Zagor tamo dospeo kada je prosao granice svemira. :bigblue:

odatle je penny the wise!

Nikako da nastavim sa citanjem "It"-a. :no::(

 

Ja mislim da je ''zvanicna'' naucna teorija da se svemir siri, jos od bing benga, sto ce reci da ima nekakvu granicu. Medjutim, ta teorija je dosta klimava jer samo daje nova pitanja na koja, za sada, nemamo odgovor. Sta je bilo pre bing benga, tj. sta je van granica svemira?

Ja ne verujem u taj big bang,i te teorije o nastajanju i sve to.Nista mi ne znamo,samo pretpostavljamo.

 

nistavilo? Sta je defincija nistavila? Odsustvo svetlosti, materije, vremena..??

Otprilike bi tako nesto bilo...

U svakom alucaju, koja god da je teorija tacna, dobijamo samo jos vise pitanja koja zahtevaju dalju potragu. Sto ce dalje reci da ljudi nemaju pojma. Mi mozemo spoznavati samo one dogadjaje koji su odredjeni zakonima koji vladaju i nama. Sve drugo sto prevazilazi nasa cula, telesnost i inteligenciju, mozemo osetiti intuitivno. I to tek sporadicno, pomalo, nista u celosti.

Upravo to.

Edited by Sandman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa o tome se radi.

Uvek mi bezveze kad čujem tu reč "ništavilo".

Iza svega je ništavilo... posle svega je ništavilo.

Ništavilo ovo, ništavilo ono.

 

A niko ne zna da ga definiše.

 

Ništavilo je valjda kad si toliko mamuran da ne možeš ni ruku da pomeriš i imaš snage samo da pomisliš kako bi to bilo lepo da ima nekoga da ti kafu nalije u usta preko nekog levka. :)

 

Nema vremena,nema prostora.Dakle nista,ako je tacna pretpostavka da se svemir siri znaci da on sirenjem tome nista daje prostor i vreme.Tesko je zamisliti,ali od neke logike se mora poci

E da ga jebem.

Nema prostora?

Pa onda se nigde ne nalazi i ne možemo da dođemo do njega. Zar ne?

Nema vremena?

Šta? Stoji sve na svom mestu. To mi tek nije jasno.

I onda koja je poenta oslanjati se na nešto što fakat ne možemo ni da zamislimo.

 

Pa mnogo bolji odgovor bi bio "nemam pojma šta se nalazi van svemira", nego nekakvo ništavilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

proucavanjem drugih planeta u nasem suncevom sistemu ne znam tacno na kojoj sada mislim da je u pitanju neka manja pluton ili neptun biti dosta elemenata za razvoj zivota i da bi ljudska civilizacija mogla tamo upravo da se prebaci.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

proucavanjem drugih planeta u nasem suncevom sistemu ne znam tacno na kojoj sada mislim da je u pitanju neka manja pluton ili neptun biti dosta elemenata za razvoj zivota i da bi ljudska civilizacija mogla tamo upravo da se prebaci.....

 

Realno, Mesec je najpogodniji za naseljavanje, i Mars donekle, gledajuci uslove koji vladaju na njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno, Mesec je najpogodniji za naseljavanje, i Mars donekle, gledajuci uslove koji vladaju na njima.

Slazem se sa ovim. Ako jednog dana dodje do toga (a doce) ove dve opcije su najrealnije.

E sad ovo je neka moja vizija buducnosti, bogati ce da se nasele na nekoj drugoj planeti gde ce da bude raj u malom, a donji sloj drustva ce ostati na zemlji da iskopava rude, preradjuje razne materijale koji ce se posle transportovati gornjem sloju. Znaci zemlja ce biti jedna ogromna fabrika, moce da se dise jedino sa gas maskama, pojavice se nove vrste tumora, silovanja, ubistva, kriminal ce biti na visokom nivou, jednom recju haos. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ovo je neka moja vizija buducnosti, bogati ce da se nasele na nekoj drugoj planeti gde ce da bude raj u malom, a donji sloj drustva ce ostati na zemlji da iskopava rude, preradjuje razne materijale koji ce se posle transportovati gornjem sloju

Vrlo moguć scenario.

Ono što me najviše plaši, jeste iznošenje elemenata - materije sa zemlje (recimo voda i zemlja).

Po mojem mišljenju, dovoljno je da izneseš 1% vode sa zemlje pa da se naruši ceo eko-sistem.

 

Sličnu temu je začeo i Herbert u svojem delu Dina, oko donošenja vode na planetu Arakis, jer je zbog te vode bilo sve manje i manje začina.

 

E da, cuo sam za satelit Evropa. Zanimljivo je.

 

Mislim da je to zato što je ceo od leda (bar površina).

Pa postoji pretpostavka da bi se otopljavanjem tog leda stvorila neka atmosfera.

Možda grešim, who knows.

Edited by d4rk3lf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neisplativo je naseljavati Evropu ili Mars, ili cak Mesec, cak i za te "vise" slojeve drustva, jer bi osposobljavanje tih planeta za zivot ljudi prvo dugo trajao, drugo ogroman novac bi bio potreban za gradnju tih staklenita ili sta god da smisle, a i prenos vode i neophodnog bi mnogo kostao. Taj SF scenario je pogodniji za Zemlju, kao sto rece Varg, ako bogati rese da se sklone od postapokaliticnog haosa koji bi nastao zbog sve manjeg izvora pijace vode, nestasice goriva, zagadjenog vazduha, napravili bi karantin negde u Sahari, a mi jadni i ubogi bi lecili cireve od radijacije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pocinjati sve iz pocetka za inteligentni zivot koji je navikao na sve ovo danas sto ga okruzuje je nemoguce.Kolonizacija dalekih svetova MOZDA bude moguca kada ljudski um shvati poimanje cetvrte dimenzije,kada bude bio spreman da psihofizicki izdrzi daleka putovanja u bestezinskom stanju.To je nemoguce sada i u daljoj buducnosti poznajuci anatomiju coveka.Bilo je prica o stanju hibernacije tokom putovanja,ali niko se ne usudjuje da dozvoli da taj 'luksuz' krene u eksperimentalne svrhe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...