Jump to content

Windows 7


ProgressiveR

Recommended Posts

Sijalica je napravljena 1879. godine. Isn't that too old to be used now?

Ali Win XP i jeste u neku ruku zastareo. Hard diskovi su već dugo usko grlo desktop/laptop računara zbog slabog protoka u odnosu na RAM, a XP ne čini gotovo ništa da to sanira. Na (pravilno konfigurisanoj) Visti i sedmici se hard disk gotovo ne čuje i lepo osetiš da si za brzim i savremenim kompom. Na stranu performance dobici u iskorišćavanju procesora pri nekoj intenzivnijoj obradi podataka itd, govorim o čisto korisničkom utisku pri svakodnevnim poslovima. Dokurčilo mi je da na XP-u po osamdesetšesti put u toku dana startujem Firefox, i osamdesetšesti put čujem kako ga čita sa hard diska, a onoliki RAM zjapi prazan. Iskeširaj ga, jebo te ja.

 

Na kraju se sve svodi na to kakav komp imaš. Za P3/4 i giga rama, od XP-a ti ništa bolje ne treba jer će raditi super. Ali ako imaš dual/triple/quadcore i više RAM-a, treba ti, jer ćeš sa XP-om imati utisak da sediš za tim P3/4. Probano više puta.

Znači govorim o tim malim stvarima koje čine "kompjuterski život". Ako na kompu ništa drugo ne radiš osim recimo renderinga ili downloada ili igranja, stavi šta god hoćeš. Ali ako provodiš dosta vremena i ovako u bleji, onda ćeš koristiti udobniji OS, kao što ćeš u svojoj kući poređati nameštaj onako da lakše i brže prolaziš kroz stan i natrpati pun kurac nekih nepotrebnih govana po zidovima i policama čisto radi lepše atmosfere dok provodiš vreme tu.

 

E da, još se setih, na XP-u ne radi tastaturna kombinacija Ctrl+A ako se nalaziš u jednorednom textboxu, nego moram da skočim na kraj/početak reda pa shift+home/end ako me mrzi da dohvatam miš. A na Visti/7 radi. Sad nema nazad :) :) To su te sitne stvari koje čine "život".

 

@Progressiver i Metal Đakuzi: drajveri za sedmicu su isti kao za Vistu, osim za grafiku. Znači ploča, zvuk i sve ostalo, koristite Vista drajvere.

Edited by voodoo_

Share this post


Link to post
Share on other sites

/offtopic

 

Jadni li smo ako i kod nas to uvedu, ionako klime prave probleme sinusnom obliku naizmenične struje iz mreže, još kad bi svi prešli na te sijalice, osećam da bi naš trošni elektroenergetski sistem otišao u kurac svuda van Beograda i eventualno Novog Sada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije stvar samo u potrošnji, već i u kvalitetu struje.

Grubo rečeno, naizmenična struja bi trebalo da bude idealan sinusoidni signal od 50 herca frekvencije. U simetričnom trofaznom sistemu imaš tri provodnika za distribuciju čije bi struje trebalo da se potiru u zbiru, ali to u praksi nije slučaj jer ta sinusoida nije idealna i zbir nije 0, pa se uvodi dodatni, manji provodnik koji vuče nazad tu razliku (manja struja, manja veličina provodnika). E sad, te sijalice sa gasovima (a isti problem prave i klima uređaji, gde se isto vrše brza i učestala pražnjenja) unose više harmonike i deformišu tu sinusoidu, pa em što dobiješ lošiji oblik i kvalitet struje koji smeta svim drugim uređajima, em ti se povećava ta razlika sa početka priče, pa moraš da obezbediš i veći povratni provodnik (a ne možeš tek tako to menjati u ogromnom elektroenergetskom sistemu).

Aj kad imaš manji broj takvih sijalica pa i nekako, al kad ceo Beograd pređe na to, a uveče i noću sija znaš i sam kako, naročito zimi, može biti ozbiljnih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znao sam da ces reci da rade drajveri za Vistu :)

Ma ok je sve to ali dok stvari ne postanu zvanicne tj dok se Win 7 ne pojavi u prodaji(a tok ce tek na jesen,a kako covek rece pojavice se mozda i jos neki rtm)i izadje eventualno neki SP smatram da je bolje da,za sada,ostanes na Visti ili XP-u,sta vec koristis

Zaista ne vidim sto se ljudi bune za superfetch-pa jebote RAM i treba da bude iskoriscen a ne da zvrji prazan-ovako lepo sve iskesira pa sve pokrece instant,dok na XP-u disk drlja li drlja a memorija zna i da ne bude puna :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

razumem,zato i neke od njih imaju transformatore u sebi da bi regulisali to sto si naveo.

Odlično, pretpostavio sam da su nekako to rešili u međuvremenu, jer bi forsiranje onih najprostijih sijalica sa početka decenije bilo suludo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST
Ali Win XP i jeste u neku ruku zastareo. Hard diskovi su već dugo usko grlo desktop/laptop računara zbog slabog protoka u odnosu na RAM, a XP ne čini gotovo ništa da to sanira. Na (pravilno konfigurisanoj) Visti i sedmici se hard disk gotovo ne čuje i lepo osetiš da si za brzim i savremenim kompom. Na stranu performance dobici u iskorišćavanju procesora pri nekoj intenzivnijoj obradi podataka itd, govorim o čisto korisničkom utisku pri svakodnevnim poslovima. Dokurčilo mi je da na XP-u po osamdesetšesti put u toku dana startujem Firefox, i osamdesetšesti put čujem kako ga čita sa hard diska, a onoliki RAM zjapi prazan. Iskeširaj ga, jebo te ja.

 

Na kraju se sve svodi na to kakav komp imaš. Za P3/4 i giga rama, od XP-a ti ništa bolje ne treba jer će raditi super. Ali ako imaš dual/triple/quadcore i više RAM-a, treba ti, jer ćeš sa XP-om imati utisak da sediš za tim P3/4. Probano više puta.

Znači govorim o tim malim stvarima koje čine "kompjuterski život". Ako na kompu ništa drugo ne radiš osim recimo renderinga ili downloada ili igranja, stavi šta god hoćeš. Ali ako provodiš dosta vremena i ovako u bleji, onda ćeš koristiti udobniji OS, kao što ćeš u svojoj kući poređati nameštaj onako da lakše i brže prolaziš kroz stan i natrpati pun kurac nekih nepotrebnih govana po zidovima i policama čisto radi lepše atmosfere dok provodiš vreme tu.

 

E da, još se setih, na XP-u ne radi tastaturna kombinacija Ctrl+A ako se nalaziš u jednorednom textboxu, nego moram da skočim na kraj/početak reda pa shift+home/end ako me mrzi da dohvatam miš. A na Visti/7 radi. Sad nema nazad :):) To su te sitne stvari koje čine "život".

 

@Progressiver i Metal Đakuzi: drajveri za sedmicu su isti kao za Vistu, osim za grafiku. Znači ploča, zvuk i sve ostalo, koristite Vista drajvere.

 

Sve je to lepo i tacno je. Ali jebem mu oca Vista mi toliko ruzna da neznam koji im je k... bio dok su je pravili. Toliko je jadno uradjeno da bi ja bolje osmislio za jedno pre podne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalirao sam pre 10-ak dana Win7 ali s obzirom na to koliko je moj komp mator (Athlon 2400+), novi OS je bio prakticno neupotrebljiv. Niti sam imao zvuk (drajveri), niti normalnu sliku (takodje drajveri, ATi 9200)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate meni Win 7 i Vista izgledaju bas do yaya-mada Win 7 ima samo nesto drugaciju temu-isto sranje drugo pakovanje :)

 

 

To je zato sto je beta verzija , ikonice su preuzete od Viste , kapiram da ce biti izmena povodom toga jer su to najmanje sitnice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavih 7600-16385 build (wz0r kaže da je sign-off gold RTM, tako da je to final izgleda) na netbook umesto XP-a, ne mogu da verujem koliko bolje radi nego XP na ovakoj slabašnoj mašini, stvarno sam oduševljen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalirao sam pre 10-ak dana Win7 ali s obzirom na to koliko je moj komp mator (Athlon 2400+), novi OS je bio prakticno neupotrebljiv. Niti sam imao zvuk (drajveri), niti normalnu sliku (takodje drajveri, ATi 9200)...

 

Pokusaj sa RTM verzijom! citao sam na netu postove ljudi koji imaju masine slicne i losije od tvoje i win7 leti. ne znam koliko rama imas ali mi je jedna masina zapala za oko sa ovim karakteristikama: 1.2ghz proc, 1 giga rama i 5200nvidia i lik je postovao Screenshot ekrana (system) da ne bude da je baronisao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ozziris:

Videcu da ovih dana skinem RTM... Verzija koju sam ja instalirao je bila 7100 RC, i jeste ona radila zaista brzo, ali sam zbog vec pomenutih problema sa drajverima (zvuk + graf.) morao da se vratim na XP...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije, ali Vista i sedmica koriste WDDM drajver model za grafiku koji se oslanjaju na šejdere 2.0, tako da ako nema njih, nema ni drajvera.

 

WDDM does not allow some modes that were previously handled by the driver such as spanning mode (same desktop view across two monitors). The new driver model also currently puts a limit on what hardware can support it, it needs to have Shader Model 2.0 support at least (fixed function pipeline is now translated to 2.0 shaders) and some other hardware features that were not previously enforced (causing, for example, SM 2.0-supporting hardware such as Intel GMA 900 to fail the WDDM certification).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Display_Driver_Model

 

 

(spomenuti Intel GMA 900 ima hardverske pixel shadere 2.0 ali nema hardverske vertex shadere i onda ne može da ispoštuje sve)

 

Možda deluje kao malo surovo al moralo se negde preseći. Ni Shader model 3.0 kartica više nema u prodaji nego i one najjeftinije od 30 evra furaju DirectX 10 odnosno shader model 4.0 u hardveru.

Edited by voodoo_

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...