Jump to content

Klavijature u metalu


Recommended Posts

Ne mislim na priču o klavijaturama kao instrumentu (to valjda ima na podforumu za muzičare), već na njihovu ulogu u metal muzici. Po vašem mišljenju, koliko podržavate prisustvo klavijatura u muzici bendova koje slušate? Kapiram da to dosta zavisi od pravca koji neko preferira, ali generealno - da li mislite da je uloga klavijatura bitna, sporedna, ili možda nepotrebna?

 

Ja lično nisam neki fan klavijatura. Smatram da na gitari treba odsvirati sve što se može odsvirati, a da klavijature eventualno mogu da ulete radi atmosfere. U pravcima koje slušam, to uglavnom i jeste tako. Naravno, podržavam klavijature u svim vidovima symphonic metala, mada mislim da bi gde god je moguće trebalo koristiti i prave simfonijske instrumente. Inače, ne sviđa mi se bilo koji zvuk klavijatura. OK mi je kad vuče na orgulje, a nije loše ni kad je prisutan pravi klavirski zvuk (kao kod Savatage). Smetaju mi "svemirske" teme, često prisutne u prog metalu (zato preterano i ne volim taj pravac). Takođe mislim da bi solaže na klavijaturama trebalo izbegavati. Od electro muzike se ježim i smatram da metal uopšte ne bi trebalo mešati sa elektronikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja licno preferiram zvuke instrumenata na klavijaturi ali i psiho zvuci mogu da budu od koristi.Zavisi sta hoces da kazes,generealno u metalu najvishe volim kad su klavijature pozadinska atmosfera,nocturnus npr ali problem je u tome sto svi klavijaturisti zele da budu gitaristi pa sviraju one tetris solaze koje mi tako idu na kurac:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo se vratili u 1985. pa da pricamo o ovakvim glupostima?

 

Da, ili u '88 pa da lincujemo Mejdene sto su ubacili klavijature u SSOASS i izdali metal.   :uhoh:

 

Meni je licno zao sto nemam nekog klavijaturistu za svoj projekat. Ne trebaju mi nikakve solaze,samo da oboji pjesmu,doda joj punocu i neku harmoniju. 

Edited by Poor Twisted Me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno sam za soluciju bez klavijature..... U metalu treba forsirati zvuk gitare i izbiti ga u prvi plan. Klavijature nisu po mom misljenju previse bitne u celoj prici...

 

 

Клавијатуре су веома битне за неке бендове, за нека пак нису. Све је то субјективно.

Нпр. ја никад не бих могао да замислим један Nightwish или Dimmu Borgir без клавијатура, а опет би ми рецимо Marduk звучао смешно са истим. Волим клавијатуре, нисам противник, не волим електронику.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo se vratili u 1985. pa da pricamo o ovakvim glupostima?

Sada setih onog Iron Maiden mini dokumentarca "Behind Iron Curtains", gde u nekom klubu neki lik kaže Dickinsonu da hoće da svira Heavy metal sa sintisajzerom.

Fan: I like the Heavy Metal!

Bruce: Yeah!

Fan: But I would like to play the Heavy Metal by Synthersizer!

Bruce: Uh, you can't play Heavy Metal with Synthersizer!

Fan: Yeah, I want!

Edited by Divlji Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jeste, ja sam se malo salio. Na primer u Sabbathovom Air Danceu se bas lepo uklopilo,ali brate kad dodju oni sabani power metalci pa krenu da njakaju...Jos kad vidim onog majmuna iz Faggots of Bodom kako namesti onaj sintisajzer... :udri: Treba ga u Grand poslati :bigblue:

Edited by Hitler
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jeste, ja sam se malo salio. Na primer u Sabbathovom Air Danceu se bas lepo uklopilo,ali brate kad dodju oni sabani power metalci pa krenu da njakaju...Jos kad vidim onog majmuna iz Faggots of Bodom kako namesti onaj sintisajzer... :udri: Treba ga u Grand poslati :bigblue:

lol

gtfo i stfu

 

Zato je on tata na klavijaturama. :haha:

:da: :da: :da:

 

Dark Tranquillity ima najbolje uklopljene klavijature, ne drkaju puno po tome, a da "ono nešto" pjesmi.

najbolje receno

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bi svi hteli ali klavijaturisti su uglavnom pijanisti streberi pa tesko da oce da budu samo deo benda:)

 

Dobro si rekao: UGLAVNOM. :D

 

U mom bendu imamo klavijaturistu koji je uchio da svira uz saturnus, rhapsody, gamma ray itd. a voli da baca svemire jer je gay koji pored power/progressive metaLJa voli i tuc-tuc :)

 

primecujem da dosta bendova danas nema zivu klavijaturu, vec na matricu, pa bubnjar neka kolo vodi :)

Edited by .Vuk

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni su klavijature ok,nemam nista protiv ni jednog instrumenta.svaki je ok i cenim ako neko moze da napravi dobru muziku nebitno na kom je instrumentu

 

i evo kako zvuci kvalitetan metal sa klavijaturama

 

http://www.youtube.com/watch?v=mSRZRhGKSwM

Edited by Теша Тешановић

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm.. kao neko ko valjda spada u "metal klavijaturiste" mogu samo da kazem da treba biti raznolik i ne ulaziti u preterane ego tripove ("vidite sta ja mogu" - tehnicke bravure bez dushe i forsiranje samog zvuka klavira - npr. dream theater ponekad, children of boredom (kad ima klavira) i tako dalje).. daleko mi vise odgovara npr. stil klavijaturiste opetha i isisa sa kojima cesto provalis da je u pitanju klavijatura tek dedukcijom (nije neki drugi instrument, a zvuci kul). E sad naravno treba ponekad (ali samo kad ima smisla) ostaviti malo mesta i za neku kul deonicu koja je "klavirska" (i sto da ne, zahtevna, tek eto da se pokaze da covek ima i tehniku) ali mislim da nadrkavanje sa gitarom ko moze brze nije poenta i nervira me kad god cujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...