Jump to content

Kuda ide metal?


mikki270

Recommended Posts

nemoj da si zlonameran.. drzi se teme. zasto mi ne verujes? kako mislis da moze da se pojavi neki novi dominirajuci ili bar vrlo popularan pravac, kad se poslednji put to desilo davno (...u svakom slucaju; i ako uzmemo da je power zaseban pravac, pricamo o devedesetima), a u medjuvremenu se pojavilo nekoliko metal struja koje nisu prihvacene kao metal od strane kritike i najsire publike, jednostavno su izbacene iz kanona. (vec sam ih pomenuo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam zlonameran. Metal je stvar proslosti sto se popularne muzike tice i naravno da se stvari sporije sada desavaju ali se desavaju i desice se nesto veliko. Taman kad pomislis da je sve uradjeno neko se pojavi. Naravno korak dalje je da se svi naloze zesce na to i drugi krenu da improvizuju na tu temu. Zasto se to nece desiti, pa po meni hoce. Ti kazes black metal 1991, ja kazem nu metal 2000, sada je 2010, zato i postavljam ovo pitanje.

 

Nije nu metal samo neko resio da repuje na metal rifove, mnogo je sofisticiranije od toga, bili su takvi pokusaji mnogo ranije. Da nije postojao Korn do danas ti bi isto pricao, da je nemoguce nista novo, kad ono pukne nu metal na sve strane.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Wonderfall

nu metal se ne pika, to sranje veze sa metalom nema

 

Svakako da ima, hteo ti to da priznaš ili ne. Pratim diskusiju i mislim da si ovom izjavom sebe poprilično diskreditovao u pogledu objektivnosti, koja je za ovakvu polemuku neophodna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Wonderfall

Drugim rečima, čuješ ono što želiš, i to prilično selektivno, ako mogu da primetim. Ni ja ne gotivim Nu metal, ali svakako zbog toga neću prevideti i ignorisati činjenice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cinjenice su da nu metal nema svrhu koju ima i ostali metal,nastao je pretezno u americi jer se tamo dosta svira live da bi deca mogla da skacu..Kao i svakoj umetnosti danas i u muzici postoji ocigledan napredak,najvishe mi je drago sto sve vishe ima bendova sa orginalnim konceptima kao npr deathspell ili portal i dok je pametnih ljudi(citaj metal ljudi) uvek ce umetnost i opstati!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li je nu metal, zaista metal ili nije?

pa neki bendovi jesu, neki ne.

recimo korn po meni nema neke veze sa metalom, ali slipknot ima. što opet ne znači da mi korn nije milion puta bolji. :D

 

a što se same teme tiče...

ne znam.

zaista se od black metala ništa epohalno u metal muzici nije desilo. razni hibridi u kojima je metal (RIFOVI!) tek deo ukupne slike se ne mogu računati (gotik, simfo, folk, ambiental, razne uvrnute avantdardne/eksperimentalne boleštije) iako lično takve pravce i najviše slušam, činjenica da je to daleko od čistog metala i da retko kad tu ima zaista originalnih rifova.

pojedini bendovi su uspeli da bez silnih orkestara, folk instrumenata i čega sve ne, dođu do originalnosti - eksperimentisanjem sa najuvrnutijim ritmovima (Meshuggah, pre svih).

 

originalnih bendova će i dalje biti - tu nema dileme - ali neki globalni trend teško da je moguć. ono, možeš natrpati u pesmu od 10 minuta svašta i zadiviti relativno malu metal zajednicu, ali napraviti zaista originalan rifovski hit od tri minuta i na njega navući ceo svet - teško.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao i svakoj umetnosti danas i u muzici postoji ocigledan napredak,najvishe mi je drago sto sve vishe ima bendova sa orginalnim konceptima kao npr deathspell ili portal i dok je pametnih ljudi(citaj metal ljudi) uvek ce umetnost i opstati!!!

Cuo sam da je mensa ukinula test inteligencije. Samo te pitaju koliko si upoznat sa doticnim bendovima i voila eto ti IQ.

 

Cinjenice su da nu metal nema svrhu koju ima i ostali metal,nastao je pretezno u americi jer se tamo dosta svira live da bi deca mogla da skacu..

Ovo je fantasticna misao! Novi kandidat za nobela.

 

da li je nu metal, zaista metal ili nije?

pa neki bendovi jesu, neki ne.

 

Ajde ljudi skoncentrisite se bar malo pre nego sto napisete ovakve gluposti.

Edited by mikki270
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

kome uopšte treba novi trendi podžanr metala?

kome treba finntroll i ensiferum pored otyga ili moonsorrowa?

svi ti prvaci su vremenom postajali karikatura samih sebe. melodeath, folk metal, power metal, gothic metal, nu metal, metalcore... lagano možeš iz cele hrpe da izdvojiš pet-šest valjanih i odbaciš gomilu klonova.

Edited by truliandedzombileš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kome uopšte treba novi trendi podžanr metala?

kome treba fintroll i ensiferum pored otyga ili moonsorrrowa?

 

Ti, naravno, znaš da isti čovek radi muziku za Finntroll i Moonsorrow i da je MS samo dve godine stariji? :haha:

 

A, što se mene tiče, sve dok, recimo, taj Finntroll izdaje dobre albume (a ovaj poslednji je, recimo, bio dobar) ja ne vidim razloga da ne postoje.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Wonderfall

Što se mene tiče, sve dok izlaze albumi koji me i posle 15-16 godina praćenja metala iznenađuju, nije me mnogo briga u kojem se pravcu metal kreće. Nemam aposlutno nikakvih predrasuda po tom pitanju jer da se metal nije ukrštao sa najrazličitijim spoljnim uticajima, odumro bi još pre 20 godina.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti, naravno, znaš da isti čovek radi muziku za Finntroll i Moonsorrow i da je MS samo dve godine stariji? :haha:

 

A, što se mene tiče, sve dok, recimo, taj Finntroll izdaje dobre albume (a ovaj poslednji je, recimo, bio dobar) ja ne vidim razloga da ne postoje.

 

da, znam.

ok, ne baš najsretniji primer.

i taj finntroll je super bend u poređenju sa, recimo, alestormom ili blackguardom... koji su tek pravi plodovi trenda.

naravno, i u folk metalu se i dalje pojavljuju kul bendovi, recimo prošle godine fenomenalni crimfall, mada mislim da je i tu bilo nekog Moonsorrow petljanja :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se mene tiče, sve dok izlaze albumi koji me i posle 15-16 godina praćenja metala iznenađuju, nije me mnogo briga u kojem se pravcu metal kreće. Nemam aposlutno nikakvih predrasuda po tom pitanju jer da se metal nije ukrštao sa najrazličitijim spoljnim uticajima, odumro bi još pre 20 godina.

Upravo tako. Kada me muzičko delo pogodi, zabavi, natera da mislim i osećam godinama nakon izlaska, znam da je to ono što se čuva i što je bitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da se mnogi mozda nece sloziti ali za mene je Korpiklaani "Tales along this road" definicija folk metala (posebno psema "Under the sun") u smislu da cim cujem taj izraz prva asocijacija mi bude upravo taj bend i taj album. Dakle, bez ikakvih viking i (posebno) black metal uticaja. Naravno, posle njih ide OL - Mabool, Amorphis - Elegy/Tales itd. itd.

 

 

A sto se tice toga "Kuda dalje sa metalom", mislim da ce iznenadjenja uvek biti, manjih ili vecih. Mislim, ljudi su jos '90 mislili da je u metalu sve vec receno, da nema dalje, da su sve teritorije vec istrazene, da su krajnje granice dosegnute itd. a sad je 2010. i sada takva jedna konstatacija deluje poprilicno naivno i kratkovido.

 

 

Evo npr., ja bih licno najvise voleo da cujem neki metal bend koji bi na neki volseban nacin uspeo da bude u isto vreme i progresivan i regresivan, haha. To jest, da spoji nespojivo a da pri tom zvuci skroz slusljivo i prirodno. Da prelaz izmedju "ekstrema" bude suptilan. Npr. ultra virtuozno sviranje tipa Spiralni Arhitekta/Behold the Arctopus! se iskombinuje sa nikad jednostavnijim rifovima tipa Ramones. Ili, dubokoumni i apstraktni tekstovi tipa In the woods/Agalloch/Arcturus se iskombinuju sa tekstovima o zenama/zezanju/opijanju... i to sve u jednoj pesmi! Kakva bi to bolest bila. :lol:

 

 

Dakle, UVEK ima mesta za progres posebno u ovom zanru kome je inovativnost jedna od osnovnih karakteristika. Mislim, ako je danas metal ovakav kakav jeste, kakav li ce biti tek za 50 godina? 2060. godine? Sigurno ce i tada biti onih koji ce svirati old-school thrash (u fazonu, osmi thrash metal talas po redu, obrada Metalike pomocu neke vanzemaljske audio tehnologije; ok, malo sad lupetam ali kapirate na sta mislim) ali ce isto tako biti i nekih novotarija, na ovaj ili onaj nacin.

 

 

(naravno, ovo sve pod uslovom da su drevne Maje pogresile i da od smaka sveta 2012. ne bude nista) :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, UVEK ima mesta za progres posebno u ovom zanru kome je inovativnost jedna od osnovnih karakteristika. Mislim, ako je danas metal ovakav kakav jeste, kakav li ce biti tek za 50 godina? 2060. godine? Sigurno ce i tada biti onih koji ce svirati old-school thrash (u fazonu, osmi thrash metal talas po redu, obrada Metalike pomocu neke vanzemaljske audio tehnologije; ok, malo sad lupetam ali kapirate na sta mislim) ali ce isto tako biti i nekih novotarija, na ovaj ili onaj nacin.

uvek nema mesta za progres unutar jednoga zanra jer tome zanrovi i sluze da stvaraju barijere i upucuju slusaoce na neki poznat zvuk

 

 

metal je ekstremno ogranicena muzika, to nisu moje predrasude nego cinjenica

 

evo recimo uzmite neki od najboljih bendova danasnjice tipa mastodon. metalci i stampa jednostavno ne prihvataju taj bend kao metal. previse je originalan, previse odudara od norme. daju mu neke pseudo metal etikete tipa 'progressive sludge', 'hipster-metal' itd..

 

znaci izlazi iz okvira zanra. to pokusavam da kazem. recimo, kad je kreator izbacio outcast svi su srali po tom albumu i govorili da nije metal. metal zajednica je kurva. zbog toga je metal stuck in place.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korpiklaani ti može biti definicija folk metala ako pod tom definicijom ne podrazumevaš ništa više od neozbiljne hopa-cupa zajebancije.

 

Upravo. Ljudi, popijte tri-cetiri case crnog piva i pustite gorepomenuti album i sve ce vam se samo kasti. :bigblue:

 

 

Ne ozbiljno, kapiram da svako ima svoje vidjenje kako nesto treba da zvuci ili izgleda, to je skroz ok. Evo, za mene licno, folk metal je upravo to: NARODNE MELODIJE U KOBINACIJI SA DEBELIM I MASNIM RIFOVIMA U POZADINI. Nista vise i nista manje. Yes, it's that simple. Znaci, sto vise violine i harmonike to bolja i ludja atmosfera. Jos ako je u nekoj kafani uzivanciji nikad kraja.

 

 

Jos samo nesto da dodam. Ljudi danas cesto kazu: "Pa sve sa cim je metal mogao da se iskombinuje vec je iskobinovano". Ok, ali to je SAMO JEDNA DIMENZIJA RAZMISLjANjA. Metal mozda i ne mora da se kombinuje ni sa cim novim da bi bio originalan i svez. Evo, ja bih recimo voleo da cujem soundtrack za neki film koji bi skroz bio u metal fazonu (ne znam da li to vec postoji)? Eto, movie metal! Zamislite neku komediju sa Rowanom Atkinsonom a u pozadini pici neka metalurgija koja totalno podrzava atmosferu u filmu. To bi bilo skroz hevi i (za sada) nezamislivo. Ili recimo, bas me zanima kako bi zvucao onaj indijski tradicionalni instrument sitar na distorziji? Zasto se ogranicavati samo na vokal, gitaru, bubnjeve i bas? Distorzirane orgulje? Metal snimljen pod vodom nekom buducom nano-tehnologijom? Ok, sad bas lupam ali eto... Od hiljadu pokusaja jedan mora biti onaj pravi koji ce pokrenuti lavinu kopiranja i "klonova".

 

 

Jos nesto, ne mora svaka promena ili novina u metalu da bude radikalna da bi ceo zanr ucinila zanimljivim. I te male "inkrementalne" promene se itekako racunaju. To je kao kad bi neko rekao "Od albuma slusam samo suve klasike, samo albume koji su uticali na ceo zanr, koji su bili prekretnica zanra i sl.". U tom slucaju bi slusao svega nekolicinu albuma i to je to. Zar ne?

 

 

uvek nema mesta za progres unutar jednoga zanra jer tome zanrovi i sluze da stvaraju barijere i upucuju slusaoce na neki poznat zvukmetal je ekstremno ogranicena muzika, to nisu moje predrasude nego cinjenicaevo recimo uzmite neki od najboljih bendova danasnjice tipa mastodon. metalci i stampa jednostavno ne prihvataju taj bend kao metal. previse je originalan, previse odudara od norme. daju mu neke pseudo metal etikete tipa 'progressive sludge', 'hipster-metal' itd..znaci izlazi iz okvira zanra. to pokusavam da kazem. recimo, kad je kreator izbacio outcast svi su srali po tom albumu i govorili da nije metal. metal zajednica je kurva. zbog toga je metal stuck in place.

 

Mislim da pogresno rezonujes. Mozda je metal zanr na samom svom pocetku bio ogranicen i uzak ali samom pojavom bendova koji su POMERALI TE GRANICE on vise nije toliko ogranicen. Slazes li se? I jos nesto, sad ispada da je metal najograniceniji zanr na svetu. Sta onda tek reci za "tuc-tuc" tehno/rejv ili hip-hop? Koliko su tek oni ograniceni?

 

 

Inace, mislim da je PROGRES sam po sebi svojstven ljudskoj rasi u svim oblastima zivota (pa i u muzici) i kad god vidim bend koji, recimo, snimi deset albuma koji svi zvuce "isto ali razlicito" to radi NA SILU samo zato da ne bi "izdali svoje korene", da bi ostali "true", da bi "zadrzali isti duh" itd. Dobro, to je samo neko moje misljenje.

 

 

E da, Mastodon su super. Ko kaze da nisu metal? Ko to kaze, ko to laze? ;) Po toj logici, Opeth TEK nisu metal jer... mislim... jer treba uopste da objasnjavam?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@popeče

Metal je itekako ograničen.

Ostavi po strani fanove koji pljuju svaku promenu, jednostavno imaš gitaru na kojoj je već skoro sve odsvirano. mešanje svega i svačega sa metalom u suštini ne pomera granice žanra, već samo, jelte, kombinuje sa drugim ustaljenim pravcima. mislim, za mene therion ili agalloch nikad neće biti primeri prave gitarske, žestoke muzike (iako ih OBOŽAVAM!), već je to death (koji pak skoro da ni ne slušam).

 

elektronska muzika koju si pomenuo (a koju ja ne slušam baš) je izrazito raznolika, originalna i lišena ograničenja.

Edited by truliandedzombileš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mešanje svega i svačega sa metalom u suštini ne pomera granice žanra, već samo, jelte, kombinuje sa drugim ustaljenim pravcima.

 

apsolutno.

 

 

samo sto je to, vidis tacno bas za metal, a ostali zanrovi su mnogo inkluzivniji i mnogo bolje podnose uticaje izvana. zbog toga je metal ograniceniji od vecine drugih zanrova. (elektronska muzika, recimo, prakticno nema ogranicenja.. to je svakako najslobodniji zanr. tehno je samo jedan relativno uzak stil, ali i tu ama bas svasta ima, uzmimo jedan aphex twin)

 

@popaj: ovo ce ti mozda (mozda i ne) zvucati kao iznenadjenje, ali na samom pocetku dok heavy metal forma jos nije bila skroz uoblicena, metal je bio vrlo raznolik i raznovrstan, a novi bendovi su godinama i godinama vrsili tehnicku 'rafinaciju' a nisu sirili granice zanra nego suzavali. 

 

ima izuzetaka doduse, i hevi metal muzicari su postepeno dosli pod uticaj drugih muzickih pravaca:

 

1. nwobhm - pretrpeo uticaj panka i britanskog klupskog roka

 

2. thrash - pretrpeo uticaj hardkora

 

3. crossover - jak uticaj hardkora, moze da bude i fanka i hip hopa

 

4. progressive metal - pretrpeo razne uticaje uglavnom progressive rock/jazz/fusion, ali bendovi su neretko isterani iz metal kruga ako se udalje od osnovnih formi (dt forma, qr itd...)

 

itd. ima jos par primera

 

e ono sto ja hocu da kazem je da je metal iscrpeo sve kompatibilne spoljasnje uticaje jos davno (kad su neki bendovi kao recimo fear factory krenuli da se furaju na industrial, metal fanovi su rekli "to vise nije death metal nego nekakva industrial muzika"; industrial metal nikad nije ni zaziveo kao pravac; kad je atheist izdao elements, scena je odgovorila, "to nije death metal nego nekakav fusion" itd..). posto su ciste metal forme maksimalno uoblicene i izbrusene (do apsurda; npr. mnogi tech- bendovi sviraju zbog tehnike, a ne zbog muzike), a 'pool' spoljasnjih uticaja istrosen, metal nema kuda da se siri. 

Edited by наркопедер

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam vremena da dublje ulazim u problematiku, samo par random misli koje su mi pale na pamet:

 

 

- Gledaj, sama cinjenica da uopste postoje zanrovi je i dobra i losa stvar. Dobra je jer ti omogucava da se lakse snadjes u okeanu bendova i lakse nadjes muziku koja ti se svidja. Losa je jer automatski namece neka vestacka ogranicenja i ocekivanja kod ljudi koja bend mora da postuje da ne bi bio 'odbacen' ili isprozivan. Jer da nema zanrova, ti ne bi imao pravo da pljujes po nekom bendu zato sto se menja i da kazes npr. "A odvratno, ovo nije pravi old-school death" jer tada ne bi ni postojao 'death metal' (postojao bi kao muzika ali ne bi imao ime), ne bi bilo 'old school' i 'new school', ne bi bilo nekih ustaljenih 'normi', ti ne bi imao nikakva ocekivanja itd. vec bi samo mirno prihvatio ili zaobisao neki bend.

 

Mislim, kad grupa bendova krene da svira neku novu muziku, nastane novi zanr. Tada se i jave i ljudi koji zavole taj zanr upravo zbog te prvobitne grupe bendova (pionira). E sad, kako se javljaju novi bendovi koji uzmu ONO SUSTINSKO tog zanra i obogate ga necim novim, zanr se prosiruje. Isto tako, siri se i krug ljubitelja te mjuze. Evo, ja mozda nikada i ne bi postao ljubitelj metala da nisam cuo Opeth koji su sto svetlosnih godina daleko od onoga sto se danas naziva 'tradicionalnim metalom' ili 'true metalom'. Dakle, razlika je u subjektivnoj percepciji.

 

U zavisnosti od toga sta je 'to sustinsko' sto definise zanr razlikovace se i kako ces tretirati neki bend. Ako kazes da je njegovo visocanstvo RIF glavna odlika metala onda je nu-metal itekako metal. Sve zavisi od kriterijuma.

 

 

- Kazes da je elektronska muzika neogranicena. Ja kazem da je ogranicena samim tim sto nema zivih instrumenata vec se sve svodi na elektronske zvukove, semplove i sl. A i ako se javi neki zivi instrument ili vokal on je onda debelo digitalno obradjen ili propusten kroz onaj vokoder. Eto, po meni je to ogranicenje.

 

Ali mozda ima nesto i u mentalitetu i stepenu tolerancije fanova? Npr. ako bi neki el. bend odlucio da 'prosiri malo zanr' time sto bi ubacio GUSLE u pesmu, ljubitelji el. muzike bi to sigurno zdusno prihvatili i rekli 'Wow, elektronska mjuza je najbolja, tako je raznovrsna, mozes sve da radis!' dok bi, u slucaju da to uradi neki metal bend, prosecan metalac rekao 'Aaaa fuj, to nije true metal, to je skrnavljenje, to je zajebancija, hocu PRAVI metal, vratite se u velicanstvenu '86. i ostanite tamo!'. Tolerancija je cudna stvar.

 

 

- Uostalom, nije na nama smrtnicima da se nerviramo i raspravljamo oko toga kuda metal ide (ili bi trebao da ide), prepustimo to nasim dragim muzicarima umetnicima (aka 'metal bogovima') da odluce. Na nama je da slusamo ili ne slusamo tj. podrzimo ili ne podrzimo to sto oni smisle i cao. Vec postoji i previse metala koji ne mozes preslusati ni za 1.000 godina tako da dok ocekujes sledecu 'veliku stvar' poslusaj nesto sto do sada nisi, meni je poprilicno raznovrstan. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...