Jump to content

Kuda ide metal?


mikki270

Recommended Posts

razvoj metal muzickog zanra (ili heavy metal zanra u sirem smislu) se priblizio kraju.

to je normalna stvar i desava se sa svim zanrovima u popularnoj muzici. svi stilovi i potpravci su istrazeni do kraja i originalnost se nalazi u nekim post- ili avangardnim strujama.

ne znaci to da se nova metal muzika ne stvara i da se nece stvarati jos dugo vremena (isto kao sto sad ljudi sviraju blues). zvuk bendova se modernizuje i postoji inovativnost (npr. bendovi kao sto su rotting christ, orphaned land itd) ali nema vise mesta za neke nove trendove u metal muzici i velike preokrete.

 

tematski, metal se pozabavio svim i svacim (od satanizma do hriscanstva i od piva do ljubavnih zalopojki), a stilski, iako je izgledao ogranicen u pocetku (rane-mid osamdesete) prosirio se i razudio do krajnjih granica (sto je fapril pricao, sporo-brzo, repetitivno-progresivno, agresivno-suptilno itd..). ipak svaki zanr ima neka svoja ogranicenja i ja mislim da se u metalu to pre svega ogleda u isljucivosti i puritanizmu u pogledu otvorenosti prema razlicitim uticajima iz drugih muzickih pravaca.

prema metal 'etici', kad neki zvuk ima odlike odredjenih drugih zanrova, odmah se smatra avangardnim, eksperimentalnim ili progresivnim te stoga manje metal.

to je na kraju i dovelo do zastoja u metal muzici (prvi zastoj je bio krah NWOBHM-a a drugi, glavni, pocetkom devedesetih) toga da vecina bendova vrti isti zvuk u krug i da se trendovi ponavljaju kroz generacije, ali sad su ti retro fazoni vec toliko izandjali da to nema nikakvog smisla, vec se kvalitet za mene, iz ove perspektive nalazi u originalnim starim bendovima, dobrim i uticajnim bendovima iz bitnih svetskih scena, originalnim aktuelnim bendovima (malobrojnim!) koji jos koliko toliko guraju napred granice metala (orphaned land i cynic npr.) i bendovima koji izlaze ili su izasli iz okvira metala i pritom rade nesto novo i originalno

 

ovih poslednjih ima dosta, ali posto su bendovi izasli iz okvira metal muzike i primaju najrazlicitije uticaje, vise nema govora o nekom jedinstvenom pravcu, nekom trendu.

 

znaci, novih stilova u okviru metala, u to sam siguran sto posto, vise nece biti (bilo je cak pokusaja koji nisu uspeli, setimo se "groove metala" ili "nwoahm" koji su bili odbaceni od strane ozbiljne metal zajednice), a bice u nekom duzem periodu sve manje dobrih bendova.

ovo ja ocenjujem subjektivno naravno, jer verujem da ce u decenijama koje dolaze biti kvalitetnih bendova isto kao sto ih sad ima, ali to ce biti nesto sto smo svi vec culi, a to prosviravanje mene pomalo odbija.

Edited by наркопедер
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) isto kao jos neki pevas tu staru dosadnu pesmu da je vec sve izmisljeno i da nema dalje...naravno samo odabrani pronadju, a obicno i oni slucajno nabasaju na nesto sto je originalno!

 

2) da bi se dogodila nova struja u metalu uopste to ne mora da bude toliko novo i originalno, power metal je postojao i mnogo ranije nego sto je postao ultra popularan, nije npr. Edguy nista posebno novo doprineo tom zanru.

 

3)ti pricas o nekim bendovima za koje ni mnogi dugogodisnji metalci nisu culi i pricas o njima kao nekim pokretacima, to je smesno.

 

4) siguran si da novih stilova u okviru metala nece biti? sacekajmo jos koju godinu i iznenadices se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3)ti pricas o nekim bendovima za koje ni mnogi dugogodisnji metalci nisu culi i pricas o njima kao nekim pokretacima, to je smesno.

 

Spomenuo je Rotting Christ, Cynic i Orphaned Land. RC i Cynic su legende u svojim žanrovima a OL su prilično poznat bend.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spomenuo je Rotting Christ, Cynic i Orphaned Land. RC i Cynic su legende u svojim žanrovima a OL su prilično poznat bend.

 

1. Legende u svojim zanrovima, koje slusa malecki procenat.

 

2. Orphaned land je prilicno poznat bend ako prilicno definisemo kao "malo morgen"

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) isto kao jos neki pevas tu staru dosadnu pesmu da je vec sve izmisljeno i da nema dalje...naravno samo odabrani pronadju, a obicno i oni slucajno nabasaju na nesto sto je originalno!

 

2) da bi se dogodila nova struja u metalu uopste to ne mora da bude toliko novo i originalno, power metal je postojao i mnogo ranije nego sto je postao ultra popularan, nije npr. Edguy nista posebno novo doprineo tom zanru.

 

3)ti pricas o nekim bendovima za koje ni mnogi dugogodisnji metalci nisu culi i pricas o njima kao nekim pokretacima, to je smesno.

 

4) siguran si da novih stilova u okviru metala nece biti? sacekajmo jos koju godinu i iznenadices se.

1. nisi dobro razumeo: ne kazem da je sve izmisljeno, ali sto se vise "izmislja" to su manje sanse da ce doticno delo biti 'metal', nego ce biti oznaceno kao neki pseudo-metal, dobice etiketu avantgarde, experimental, alternative, post- etc... sto se tice metal tradicije i metal kanona tu je sve receno sto se imalo reci. poslednja velika stvar koja se desila u smislu "izmisljanja" bio je black metal a to je bilo 1991, znaci pre dvadeset godina.

 

nemoj sad da se hvatas za minorne "trendove" kao npr 'industrial metal' ili 'folk metal' posto nisu dovoljno relevantni po mom misljenju, pogotovo ne folk metal (u jezgru obican black/heavy/power sa folk intrumentacijom)

 

2. power metal je tehnicki i kompozicijski napredniji 'heavy metal', a to je nastalo pre vise od trideset godina. power metal nije zasebna "struja"

 

 

3. treba sram da te bude ako nisi slusao bar jedan od bendova koje sam spomenuo, bas sam trazio neke bendove za koje sam pretpostavio da su ama bas svi culi na ovom forumu, iako mi oni nisu prvi pali na pamet (nego neki malo manje poznati bendovi)

 

4. sto posto siguran. mogu jos da ti objasnjavam ako je potrebno. ne samo da nece biti, nego je nemoguce da bude

 

 

 

edit: za orphaned land su svi culi u srbiji, nemas pojma, cak sam ih slusao na radiju u metal emisijama surnaest puta

Edited by наркопедер
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Legende u svojim zanrovima, koje slusa malecki procenat.

 

2. Orphaned land je prilicno poznat bend ako prilicno definisemo kao "malo morgen"

 

1) Malecki procenat ljudi sluša black i death metal??? Hello?

 

2) Evo, primera radi, OL na last.fm-u ima skoro 89.000 slušalaca - malo li je? Ko god trenutno voli progressive i folk metal u svetu čuo je za njih.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i neke stvari bolje da se ne menjaju, recimo stari folk metal u stilu Otyg mi nikada ne bi dosadio i ne treba da se menja. Ambient atmosfericni black metal takodje. Neka snimaju albume kao i pre 10-15 godina i ja sam zadovoljan. Ponekad ne zelim nesto novo da cujem, vec nesto staro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Pa ti onda slusaj te stare albume, pusti neka se muzika razvija i siri. Veci izbor.

 

Ako bi svi gledali tako kao ti da od folk metala postoji samo taj stil koji ti volis kao Otyg onda bi svaki bend bio isti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, znam da muzika treba da se razvija i napreduje, ali nedostaje mi sto u svom tom progresu nestaju bendovi koji su svirali odredjenu vrstu muzike, kao to vise nije in. Ja volim bendove poput Kayo Dot, koji je neka vrsta avangarde danas, ali isto tako volim da cujem Otyg, sirovi iskreni folk metal i reci cu iskreno, to je ono sto mi nedostaje. Danas se svi trude da idu u jednom te istom pravcu, sve nesto eksperimentisu, pa je tako i Vintersorg pokrenuo zilion projekata, koje inace volim, poput Waterclime-a koji je prog rock, ali voleo bih da ga pitam sto nije nastavio sa Otygom? Da li smatra da to vise nije zanimljivo, njemu licno dosadilo ili nesto trece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Vise sam voleo Maudlin of the Well. Inache , ako volis Pagan/Folk/Black obavezno preslusaj Alkonost , ali pocev od onog Demo snimka. Tj idi redom po godinama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vise sam voleo Maudlin of the Well. Inache , ako volis Pagan/Folk/Black obavezno preslusaj Alkonost , ali pocev od onog Demo snimka. Tj idi redom po godinama.

 

maudlin of the well je odlican, imaju i nov album, ne bas tako nov ali prvi nakon osnivanja Kayo dot, cini mi se. Hvala za predlog, cuo sam za Alkonost, dobri su oni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kontam da je vintersorg na temu tog folk metal zvuka rekao sta je imao u otyg-u i da je presao na druge stvari. 

 

mislim, ako ti se slusa otyg, imas dva dobra njihova albuma i jos nekoliko bendova u tom fazonu, zasto ti treba jos takvog materijala?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. nisi dobro razumeo: ne kazem da je sve izmisljeno, ali sto se vise "izmislja" to su manje sanse da ce doticno delo biti 'metal', nego ce biti oznaceno kao neki pseudo-metal, dobice etiketu avantgarde, experimental, alternative, post- etc... sto se tice metal tradicije i metal kanona tu je sve receno sto se imalo reci. poslednja velika stvar koja se desila u smislu "izmisljanja" bio je black metal a to je bilo 1991, znaci pre dvadeset godina.

 

Dobro sam te razumeo. To sto sada govoris se kosi sa onim sto si rekao:

 

razvoj metal muzickog zanra (ili heavy metal zanra u sirem smislu) se priblizio kraju.

to je normalna stvar i desava se sa svim zanrovima u popularnoj muzici. svi stilovi i potpravci su istrazeni do kraja i originalnost se nalazi u nekim post- ili avangardnim strujama.

 

Mislim da je posle black metala zaziveo power iako moze da se argumentuje da je postojao u nekom obliku i pre toga, a naravno i nu metal.

 

2. power metal je tehnicki i kompozicijski napredniji 'heavy metal', a to je nastalo pre vise od trideset godina. power metal nije zasebna "struja"

 

Isto mozes da kazes i za black metal da je malo ekstremniji 'heavy metal', a to je nastalo pre vise od trideset godina. black metal nije zasebna "struja"

Ne moze da se vodi normalna diskusija ako ces ti da definises pojmove i to potpuno apsurdno.

 

3. treba sram da te bude ako nisi slusao bar jedan od bendova koje sam spomenuo, bas sam trazio neke bendove za koje sam pretpostavio da su ama bas svi culi na ovom forumu, iako mi oni nisu prvi pali na pamet (nego neki malo manje poznati bendovi)

 

Ne samo da sam cuo za te bendove vec i slusao/slusam. Ali si delimicno sam sebi odgovorio iako toga nisi svestan. Ti mislis da su metalci samo oni koji dolaze na ovaj forum i samo oni koji znaju i slusaju OL. Ti onda vodis skroz odvojenu diskusiju sam za sebe o nekoj metal eliti za koju me zabole. Metalac je i klinac od 14 godina koji je otkrio mejdene pre 3 meseca i zna samo za njih. Znas koliko treba vremena da on otkrije druge legende metala pa da predje na neki konkretan zanr pa da eksperimentise pa da tek tamo jednog dana dodje do Cynic. A po tebi njega treba da bude sramota. Eeeej o cemu ti pricas?!

 

4. sto posto siguran. mogu jos da ti objasnjavam ako je potrebno. ne samo da nece biti, nego je nemoguce da bude

 

Ovo ti i verujem jer kad (ne ako) ga bude ti ces sebe ubediti da je to samo oblik heavy metala, a to je nastalo pre vise od trideset godina. dakle nije zasebna "struja"

 

edit: za orphaned land su svi culi u srbiji, nemas pojma, cak sam ih slusao na radiju u metal emisijama surnaest puta

 

Ti zivis u iluziji. To sto se druzis sa ljudima koji to slusaju i slusas te emisije ne shvatas da zivis u kutiji. Kada kazes svi su u srbiji culi za OL, bar se nadam da mislis na sve "metalce" u srbiji jer cak i tako si lud, a ako mislis na celu populaciju onda...uf stvarno ne znam sta onda!

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...