Jump to content

Zanimljivosti


Face Of Melinda

Recommended Posts

viae militaris su svi vojni putevi, jeste. mene zanima kog konkretno puta je deo ovo sto mi imamo.

imam i ponudjene odgovore pa ako neko prepozna, nek javi:

 

racijarija-naisus, prevalisa

viminacijum-racijarija, gornja mezija

alulum-sarmisegetuzi, dakija

 

:unsure:

Edited by _emilly
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ee, ali bas na ovoj karti ti je taj deo pored dunava u meziji. fazon je jos sto je car trajan napravio most preko dunava da bi pokorio dakiju, sto navodi na to da je put bio tu i pre nego sto je dakija usla u sastav rimske imperije.

 

elem, ja se dvoumim izmedju druga dva, bilo bi dobro da znam koja su mesta u trecem odgovoru posto su mi potpuno nepoznati nazivi. a prvo sam odbacila posto je , koliko videh na nekoj mapi, prevalisa obuhvatala deo albanije i kosova pa mi nije bas logicno da se prostire do racijarije. :icon_ne::icon_ne:

Share this post


Link to post
Share on other sites

auu jeste. izvinjavam se zbog izvale... 2. srednje to bese...

svakako mora da uljuci ratiaria-u , a ona je tacno na polovini puta paralelno sa djerdapom, dok je put ka naisus normalan na tok dunava. tako da mislim da je viminacijum-racijarija, gornja mezija, celom duzinom je paralelan sa djerdapom

Map%20of%20Roman%20roads%20on%20the%20Balkan.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preteče me čovek, da, odgovor pod b je tačan, Viminacium - Ratiaria, druga dva i nemaju neke veze sa Dunavom.Evo je i mapa na kojoj sam našao sve pomenute gradove:

 

Roman_provinces_of_Illyricum,_Macedonia,_Dacia,_Moesia,_Pannonia_and_Thracia.jpg

Edited by Stolet
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

aa, svaka cast za mapu, meni je promakla nocas, a ispale su mi oci trazeci po netu. :pivopije:

 

ovde se fino vidi sta je sta. a ovaj alulum iz dakije je izgleda apulum, samo su ovi sto su pisali pitanje stvarno idioti.

 

u svakom slucaju, meni je jutros na ispitu doslo bas ovo pitanje, i ja zaokruzih gornju meziju pa cu da vidim sta ce da bude. :twisted:

 

edit: aaa, jos jedna mapa. :wub: na ovom se vidi i apulum i sarmisegetuzi i vidi se da to nije to. aaaah! dobra mi bese logika nocas.

 

fala, fala! :pivopije:

Edited by _emilly
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pravim double-post, izvinjavam se. Bračni par oboleo od kuge u Njujorku 2002. godine. Oboje su bili alpinisti, tj. nešto slično, samo ne posebno ekstremno, vodili zdrav život... Uglavnom, ženu su uspeli da izleče bez ikakvih posledica, dok je za muža postojala šansa da će da umre sa ili bez amputacije oba stopala. Moralii su da mu amputiraju stopala i nekako je preživeo, hoda sada pomoću proteza. Spomenuli su podatak da od kuge godišnje oboli oko 2000 ljudi (rekao bih da se podatak odnosi na ceo svet, ali je verovatnije da se misli samo na SAD, pošto obično u emisijama daju podatke samo za tu zemlju), a u 15% slučajeva ishod je fatalan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ovo istina?

 

Margarin je izvorno stvoren radi tovljenja ćuraka. Kad je izazvao njihov pomor, ljudi koji su uložili novac u istraživanja, želeli su da vrate uloženo. Tako su zbili glave da bi smislili – šta učiniti s tim proizvodom kako bi vratili novac? Margarin je u to doba bio bela stvar, ni najmanje nalik na hranu, pa su mu dodali žutu boju i počeli prodavati ljudima kao zamenu za maslac-puter. Kako vam se to sviđa?

Smislili su još i dodatnu mudrost: dodali su margarinu različite ukusne stvari.

 

ZNATE LI UOPSTE... Koje su razlike između margarina i maslaca-putera?

 

Pročitajte do kraja ovaj tekst... Postaje vrlo zanimljivo!

 

I margarin i maslac-puter imaju približno istu kalorijsku vrednost.

 

Ali, konzumiranje margarina može povećati srčane bolesti kod žena za 53% u odnosu na konzumiranje maslaca-putera, kako to navodi najnovije istraživanje Harvard Medicala.

 

 

O maslacu-buteru

 

Maslac je nešto bogatiji zasićenim masnoćama (8 grama) u odnosu na margarin (5 grama).

 

Konzumiranje maslaca povećava apsorpciju mnogih drugih hranjivih sastojaka iz drugih namirnica.

 

Maslac ima mnoge hranljive prednosti, dok ih margarin ima svega nekoliko – a i to samo zahvaljujući dodacima!

 

Maslac je mnogo ukusniji od margarina i može pojačati i poboljšati ukus druge hrane.

 

Maslac je deo prehrane stolećima, dok je margarin ušao u upotrebu pre nepunih 100 godina.

 

 

A sad, o margarinu...

 

Vrlo mu je visok sadržaj masnih kiselina.

 

Utrostručuje smrtnost od oboljenja srčanih arterija.

 

Povećava ukupan holesterol i LDL (loš holesterol) i smanjuje HDL (dobar holesterol).

 

Povećava petostruko smrtnost od raka.

 

Smanjuje kvalitet majčinog mleka.

 

Smanjuje imunitet i imune reakcije organizma.

 

Smanjuje proizvodnju insulina.

 

I sada ona najpogubnija činjenica... A TO JE NAROČITO ZANIMLJIVO!

 

Margarine je tek JEDAN MOLEKUL udaljen od toga da bude PLASTIKA... i ima 27 sastojaka kao i BOJE!

 

Već ove činjenice dovoljne su za izbegavanje margarina do kraja života, kao i svega ostalog što je hidrogenizovano (što znači da je dodat vodonik, menjajući time molekularnu strukturu dotične stvari...

 

Poslužite se i sami eksperimentom:

 

Kupite pakovanje margarina i ostavite ga otvorenog u garaži ili na nekom mračnom mestu. Posle nekoliko dana, primetićete nekoliko pojedinosti:

 

* ni jedna muva, pa čak ni one dosadne sitne voćne mušice, neće ni prići margarinu (šta vam to govori ?)

 

* margarin se neće pokvariti ni promeniti miris, a to je zato jer nema hranljive vrednosti. I ništa neće narasti na njemu: ni gljivice, ni bakterije... čak ni oni sićušni mirkoorganizmi neće na margarinu naći podlogu na kojoj bi se udomili. A zašto? Zato jer je margarin gotovo plastika. Da li biste rastopili svoju plastičnu posudu i namazali je na svoju krišku hleba?

 

Pošaljite ovaj prilog svojim prijateljima i poznanicima (ako ih želite podučiti...)

 

Jer, kineska poslovica kaže ovako:

 

Podeli li neko s tobom nešto vredno, pa imaš od toga koristi,

tvoja je moralna obaveza da to saznanje podeliš s drugima..

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esencijalni: Tako je samo sto ne povecava samo smrtnost kod zena vec kod svih a kod zena naglo raste u menopauzi kada izgube protektivno dejstvo estrogena.

 

To je isto tacno da niedna muva nece da sleti na margarin ;)

 

Uvek maslac nikad maragrin :haha:

 

p.s. ne valja nijedno ni drugo od dva zla birajte manje, ja licno mnogo volim maslac, ali ga konzumiram umereno... Jer ako morate da uneste dnevno oko 2000 kalorija, masti treba da cine svega 600, proteini oko 200, a ostalih 1200 kalorija treba da ide na ugljene hidrate... E sada ako je vec unos masti redukovan mora pametno da se unosi u organizam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Houli fak! Mene odusevljavaju ovakvi ljudi... Ima ona rumunka gledao sam je na tjubu (neki fazon "ja imam talenat") kako crta po nekoj prasini (pesku, cemu vec) prstima i duvanjem u to. A emisija ide uzivo jebote...

 

edit: ukrajinka je u pitanju i nije bas kako sam pisao iz secanja, al' evo klipa :haha:

http://www.youtube.com/watch?v=e6kfOzvA6A4

Edited by tier_mfkr

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...