Jump to content

Aktuelne krize i nemiri u zemlji i svetu


kuruz

Recommended Posts

Ovako, ja sam bio jedan od učesnika tog događaja i znam iz prve ruke šta se dešavalo. Ne slušajte vi mnogo medije, posebno ako je B92 u pitanju. Naravno, ne opravdavam to što je ambasador uradio, jer je pogrešio i vreme i mesto i publiku i postigao potpuni, ali potpuni kontraefekat. Iako je većina stvari koje je rekao na mestu, problem je u formi, ne u sadržini. I mene je doveo u vrlo neprijatnu situaciju, jer sam jedan od retkih na tom događaju ko nije pronatovski orijentisan i ima simpatija za rusku ulogu u međunarodnim odnosima, pa sam imao dodatnih problema posle da branim svoje argumente.

 

Naime, za vreme diskusije koju je vodilo par stranih istraživača, pažljivo sam pratio šta radi Konuzin, jer je sedeo na par metara od mene. Imao je slušalice (što znači da je slušao prevod) i zapisivao nešto kad god bi ovi spomenuli Rusiju, a činili su to uglavnom u negativnom kontekstu. Kad je diskusija završena, Konuzin je zatražio reč i onda, na iznenađenje svih, ustao sa stolice, stao ispred panela i počeo da se obraća publici, umesto učesnicima diskusije. Do sada nisam imao pojma da tako dobro govori engleski, očigledno mu slušalice nisu potrebne. Da, rekao je da se, dok mi ovde diskutujemo, odigrava pokušaj KFOR i EULEX da za Albance zauzmu sever Kosova, te da Rusija i naš ministar spoljnih poslova vode bitku za Srbiju, dok NATO zemlje nastupaju protiv Srbije. Da, pitao je ima li ovde Srba - zašto, zato što se nijedno pitanje učesnicima diskusije nije ticalo Kosova (a pričali su o globalnim bezbednosnim izazovima, nije bitno). I dodao da nas Srbe nije briga šta se dešava našem narodu na Kosovu, dok Rusija brani srpske interese, umesto da to sami Srbi čine. To je prvi trenutak kad sam se osetio neprijatno, kao da mene lično proziva, iako se slažem s njim. Zatim, kada je počeo da govori o interesima Rusije koji su kompatibilni sa interesima Srbije, za razliku od interesa NATO zemalja (a Rusiju su baš prozivali zbog sleđenja sopstvenog interesa). To je druga neprijatnost, jer sam juče imao izlaganje gde sam upravo govorio o poklapanju interesa i ubio se ubeđujući strance zašto Srbija nema nikakav interes da uđe u NATO. I konačno, kad je pitao diskutante da li žele da nastavi, a jedan od njih rekao ne, pa se okrenuo publici i postavio isto pitanje - naravno, većina stranaca i naši natovci počeli horski da govore ne - on je demonstrativno napustio skup. I većini bilo drago, a ja sedeo nekoliko minuta kao ošamućen. Posle sam morao nanovo da objašnjavam strancima stvari, da im pričam kako su to radili i neki drugi ambasadori, pominjem Montgomerija i slično, ali džaba, čovek je ovim postupkom naneo dodatnu štetu ruskom imidžu (barem u tim krugovima), pa moja objašnjenja retko da su imala efekta.

 

Naravno da sam imao i drugog izbora. Mogao sam da se javim kad je pitao ima li Srba i kažem - evo, ja sam Srbin, ne uzbuđujte se zbog natovaca. Ili, da ga pitam što nije bio tu juče da čuje moje izlaganje - u čemu je smisao da ja danas postavljam ljudima pitanje o srpskim interesima kad sam o tome naširoko i nadugačko juče rekao sve što sam imao. I konačno, mogao sam kad je izašao da krenem i ja za njim i da mu kažem - gospodine ambasadore, evo ja se slažem s vama, nisu baš svi protiv Rusije. Ali, šta bih postigao time? Bio bih obeležen kao neko ko se solidarisao sa Konuzinovom preteranom i kontraproduktivnom reakcijom. Uz to, jedna stvar koju je rekao nije mi se svidela. Pomenuo je ruske dobrovoljce koji su se "borili i ginuli" na Kosovu 1999, iako ih nije poslala država Rusija. Hoće da kaže, ruski dobrovoljci su se bez ikakvog ličnog interesa borili za Srbe, a mi Srbi sada ćutimo. E pa, tu i leži problem. Nama dobrovoljci nisu mnogo značili. Nama je trebala pomoć upravo države Rusije da se odbranimo od NATO, a ona je izostala, iako smo verovali u nju. Gde ste bili tada, ambasadore? Sada nam pomažete, ali kako, mlaćenjem prazne slame u Savetu bezbednosti, dok NATO i Albanci na Kosovu preduzimaju konkretne akcije? E, tu je caka. Da, nama Rusija hoće i može da pomogne, za razliku od NATO koji je protiv nas u celoj priči, ali oko te ruske pomoći ja ne gajim iluzije - ona je dragocena, ali ograničena. Zato nema smisla da je on preuveličava i još nam drži lekcije kako su Rusi veći Srbi od Srba (iako stoji to da Rusi definitivno jesu veći Srbi od NEKIH Srba). Da je ovakav govor održao na mitingu SNS, dobio bi gromoglasan aplauz. Da ga je napisao na yumu, dobio bi mnogo pluseve i po jedan minus od Faprila i imaginosa. Ali, na ovom skupu se MOGLO I MORALO odigrati pametnije. Propustio je ambasador finu priliku da na pravi diplomatski način natrlja nos natovcima, ovako je sve uprskao.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

jest da je prošlo 2 sedmice, ali sad tek videh.

 

u-235 (osiromaseni) moze biti opasan ako se udahne, proguta ili ako se srapnel zavuce pod kozu

 

 

jest, osiromašeni uranijum je ''bezbedniji'' od naftnog zagađenja, pa zato na Kosovu umiru od raka, od silne nafte na Ibru

 

tačno je, mora da se proguta, a gde se nalazi taj uranijum, u zemlji, a šta se dešava sa tom zemljom, pada kiša, a šta radi kiša, odlazi u podzemne vode, a šta rade podzemne vode, idu u pičku lepu materinu, do svakog izvora vode u blizini, reke, jezera, ne biraju, a gde to onda ide, u navodnjavanje zasijanih površina, koje su ionako već ''obogaćene'' uranijumom, jer je čitava zemlja to primila.

 

Da, moraš da ga progutaš da bi se razboleo. Pa gutaš ga, samo ne znaš.

 

Neka oni lepo zasiju taj uranijum u sopstvenom dvorištu pa ćemo da razgovaramo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li ovde srba?

Rusima sve manje verujem, al covek je potpuno u pravu. Kako iko moze ocekuje da bilo ko stane iza njega kad nije spreman za svoju zemlju da se zalaze!?

sta reci kda nam babetina sonja liht sa glavom goveda ima bilo kakvu funkciju u i ovako rastrzanoj zemlji...ko nas jebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve lepo piše u prethodnom postu.

Izvinjavam se, ne videh. Zvucalo mi poznato prezime sa spiska al' nisam provalio odmah cak ni kad si drzao izlaganje . Snimali smo i sam taj ispad, hrpa novinara nas je smorila da im kopiramo tih sedam minuta. Nisam gledao vesti al' pretpostavljam da su vec nesto objavili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se, ne videh. Zvucalo mi poznato prezime sa spiska al' nisam provalio odmah cak ni kad si drzao izlaganje . Snimali smo i sam taj ispad, hrpa novinara nas je smorila da im kopiramo tih sedam minuta. Nisam gledao vesti al' pretpostavljam da su vec nesto objavili?

 

Objavili su na raznim televizijama, koliko sam uspeo da ispratim. I to mi je baš bilo zanimljivo da i B92 i RTS prikazuju iste kadrove, vidi se da su snimale iste kamere. Sad tek provaljujem, ti si onaj kamerman sa repom što je stajao napred, vidim ja odnekud mi poznat lik... :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, ajde neka meni neko lepo objasni, sta mi ustvari tamo blokirano, tj koga?

Kolko sam skapirao Kfor je blokirao "granicne" prelaze i dolazi tamo Eulex policija pa hoce da dovedu i ova albanska govna itd itd .

E sada,vidim nasi nasipali neki sljunak,kamioni , blabla, negde ... Ono sto sam ja ukapirao jeste da su to radili iza samog prelaza i ne vidim kakvu funkciju to ima...

Siguran sam da sam nesto propustio ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je zato što očigledno nije u pitanju samo borba za kontrolu graničnih prelaza, već čitave teritorije severnog Kosova. Kontrola nad prelazima još uvek ne znači kontrolu i nad teritorijom, ali Srbi znaju da je to sledeća faza. Zato postavljaju barikade uzduž i popreko, gde god mogu da ometu protivnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Sta god da ispadne na kraju,nas ce da okrive,krivice nas za barikade,za ometanje rada EULEKS-a i KFOR-a,krivice nas za nerede,za opstrukcije,za nerad,za paralelne institucije,Jarinje i Crnjak,sto ne priznajemo Kosovo,ma za sve sto im padne na pamet.

 

 

uvešće nam sankcije i umrećemo od gladi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, ajde neka meni neko lepo objasni, sta mi ustvari tamo blokirano, tj koga?

Kolko sam skapirao Kfor je blokirao "granicne" prelaze i dolazi tamo Eulex policija pa hoce da dovedu i ova albanska govna itd itd .

E sada,vidim nasi nasipali neki sljunak,kamioni , blabla, negde ... Ono sto sam ja ukapirao jeste da su to radili iza samog prelaza i ne vidim kakvu funkciju to ima...

Siguran sam da sam nesto propustio ...

 

jedino sto si propustio je to da sta god da su naumili,uspece,a narod opet napraviti budalama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...