Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Da sam u Srbiji, ja bih vjerovatno glasao za DS. To je sigurno glas protiv psihopatskog govnara, a neće biti bačen jer sigurno prelaze cenzus. Sa DJB ipak postoji realna šansa da ne pređu cenzus.

Ako glasaš za stranku koja nije prešla cenzus ili precrtaš listić, to nije bačen glas. Ako ne glasaš uopšte, to je bačen glas

 

I oće li neko ovoj trojici idiota dati bar jedan glas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako glasaš za stranku koja nije prešla cenzus ili precrtaš listić, to nije bačen glas.

 

Kako nije? I to ne da je bačen, već još gore - njime si direktno pomogao vladajuću većinu. Ti glasovi po našem izbornom sistemu dijele se strankama koje jesu prešle cenzus i to proporcionalno njihovoj snazi, tako da u slučaju da stranka za koju si glasao ne pređe cenzus, veći dio tvog glasa ide vladajućoj ekipi.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ne treba glasati za stranke koje očigledno nemaju šanse

a opet možda to jesu opcije koji vredi podržati sada kako bi sledeći put možda uradili nešto.

 

djb je po meni na jako blizu ulasku u skupštinu. ne mislim da je glas za njega bačen.

dveri su na nekoliko izbora ostajali ispod crte, a sada uskaču verovatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ja poznajem zakon, matematika ide ovako:

 

Imamo 6.700.000 glasača

 

Ako na izbore izađe 55%, to je 3.685.000 ljudi.

 

Vučko npr. dobije 1.600.000 glasova (malo manje nego prošli put), tj. 43,4% ili 108 poslanika

 

1. opcija - izađeš i zaorkužiš luzere

 

Neka njih 15% ukupno budu beli listići i glasovi za stranke koje su ostali ispod cenzusa (na prošlim ih je bilo ukupno 22%, ali sada će biti manje jer su tada ispod crte ostali DSS, Dveri, SRS, LDP i Radule. Na izborima 2012 ih bilo 16%). To je u brojevima 552.750 glasova, ili 8,25% biračkog tela. Ti glasovi su ukupno 21 poslaničko mesto i sada se raspoređuju onima koji su prešli cenzus, proporcionalno broju glasova koji su dobili. Kada se njihov procenat normira, AV dobija 51% preostalih mesta, tj. još 11 poslanika. Sada Vučko ima ukupno 108 + 11 = 119 poslanika, i nema apsolutnu većinu.

 

2. opcija - ne izađeš

 

Kada oni ne bi izašli, izlaznost bi bila 46,75% ili u brojevima 3.132.250. Vučkovih 1,6 miliona je sada 51,1%, tj. 128 poslanika i ima apsolutnu većinu

 

Bolje je glasati za nekoga ko sigurno prelazi cenzus, ali to je glasanje "protiv", a ne glasanje "za". Ali je svakako bolje izaći nego ostati kod kuće.

Edited by Dead Man Drinking
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zajebah se u računu. U prvom slučaju bi AV dobio više, tj. 127 glasova :D Ali opet manje nego u drugom. Razlika zavisi od broja belih

 

Mada dosta je tu faktora, jer da je manje izašlih, neki bi i prešli cenzus, itd

 

Mada dosta je tu faktora, jer da je manje izašlih, neki bi i prešli cenzus, itd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje je glasati za nekoga ko sigurno prelazi cenzus, ali to je glasanje "protiv", a ne glasanje "za".

 

Nažalost, u ovim današnjim okolnostima - to je zapravo i jedino preostalo, sve ostalo je maštanje i lijepe želje. Opozicija je razbucana do kraja i nema tu ni ozbiljnosti ni kapaciteta da se glatko preuzmu poluge vlasti, čak i kad bi im istu neko poklonio.

Sada je važna samo matematika. Da se (ako je ikako moguće) psiho svede na što je moguće manju mjeru, da vlast počne da se kruni, da bude prinuđen da pravi kompromise i ulazi u saveze sa strankama koje će ga ucjenjivati.

Tek nakon tog ciklusa "slabljenja" on će biti spreman za pad, a to vrijeme će dati šansu ostalim strankama da se konsoliduju.

 

Kako ja vidim - ovo je školski primjer izbora na kojima je važno isključivo za ili protiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada je važna samo matematika. Da se (ako je ikako moguće) psiho svede na što je moguće manju mjeru, da vlast počne da se kruni, da bude prinuđen da pravi kompromise i ulazi u saveze sa strankama koje će ga ucjenjivati.

Tek nakon tog ciklusa "slabljenja" on će biti spreman za pad, a to vrijeme će dati šansu ostalim strankama da se konsoliduju.

 

Kao guide za pobeđivanje tamo nekog gazde iz Resident Evil, majku ti božiju :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da su Borat i Borko odvukli znatan broj gamadi u SDS i Levicu, mada siguran sam da ih je još ostalo u DS-u

 

Nije ni loše što su se Boris, Čeda i Čanak grupisali, pa se iz aviona vidi od koga bežati. I to što su DSS i Dveri zajedno, a Vojvoda se vratio, pa će desničari nazad u skupštinu. Jedino što sad iskočiše ove zavetnice, da zbune prost narod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...