Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pa super, samo što svoju 90:10 statistiku temeljiš na gotovo nepostojećem statističkom znanju. Iliti neznanju.

Dakle, kao što rekoh, u ovom trenutku sumnjam da znaš šta su uopšte varijable, koliko ih treba uzeti u obzir, u kakvoj vrednosti i kakvom međuodnosu.

Ne kontaš čak ni klasičan primer kritike idealizma s potonulim čovekom. Poenta je da seme jabuke ne rađa jabuku nego kvalitet zemlje, vode, đubriva, onoga koji okopava, njegovog obrazovanja, oruđa, vremena i ostalih sredstava, potom od klime, prirodnih nepogoda, zaštite od grada, i tako sve do tvojeg estonskog supermarketa. A to je obična jabuka a ne država.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Netačno, brutalna neistina. Vučiću nude kredite samo za infrastrukturne a ne proizvodne kapacitete.

 

To je ono što je Če Gevara nazvao patuljak sa toliko malim rukama i nogama da ne može da mrdne.

 

Hoćeš da digneš industriju, neće ti odobriti. Čak će ti tražiti da im izgradiš Lidl da bi ti kreditirali autoput. Da se oni voze za Grčku a ti kupuješ njihove proizvode. Ne daj bože da ti dozvole da im konkurišeš u proizvodnji.

 

Klasični primer Če Gevarinog patuljka je Srbija decenijama. Hoćete ekonomiju, morate prihvatiti Božu Đelića za ministra. Lik se poziva na Miltona Fridmana u svojoj knjizi. Bukvalno tvrdi da su mu Slovenci sugerisali da ne privatizuje banke a Hrvati da uloži u poljoprivredu, on napisao da neće ni jedno ni drugo.

 

Sinoć direktor Dragiše Mišovića reko da su ovi teli da privatizuju Torlak i još neke institute ali nakon ovog to ne samo da mora biti sprečeno nego instituti ojačani.

 

Toliko drviš o nekim apstrakcijama svi konkretni detalji ti prođu nezapaženi.

 

Apsolutna je činjenica da ogromna većina zemalja koja su krenule u tranziciju nisu postigle rezultate, a ono malo koje jeste, e za to nisi uzeo u obzir mnoštvo varijabli, od činjenice da su Estonija i Koreja geopolitički bitne Amerikancima pa nadalje.

 

Ukratko, ne uzimaš ni ekonomske ni političje ni društvene, istorijske ni kulturne faktore koji su u igri. Ti nemaš tezu nego slogane, a to je neozbiljno botovanje.

 

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da je tačno. Vidiš, nakon što su Srbi izabrali Đelića, Dinkića, Vlahovića da im vode ekonomiju... odlučili su da im se ne sviđa u kom smeru to ide, i odluči da izaberu Đelića, Dinkića, Vlahovića... da im vode ekonomiju (kao savetnike/partnere SNS-a)

Sve zemlje istočnog bloka su prošle kroz tranziciju bolje od Srbije. Osim Bosne i Moldavije. Nije to dovoljno dobro, ali je bar malo bolje. I to malo bolje pravi nekakvu razliku.

Naravno da do određenog trenuka "moraš" malo više da slušaš šta ti govore, ali možeš doći do stadijuma kada možeš da okreneš vodu na svoju vodenicu. Evo, sve 4 države Višegradske grupe su po nekim pitanjima gurnule prst u oko EU/EK, i nikom ništa. Doduše, ništa od toga ni njima neće doneti neku korist, ali bar će glavonje zadržati svoje privilegija, e deo raje biti ponosan.

Naravno da imam u vidu istorijske, kulturne, geografske razlike, zato nijedna zemlja/uređenje ne može biti 100% isto kao i drugo. Ali poenta je da bude slično koliko god može. Bar kada je reč o dobrim stvarima

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve što si rekao pokazuje da nemaš bog zna šta u vidu. Višegradska grupa i jeste napravljena da ometa EU u sklopu kordona prema Rusiji u ime SAD.

Srbija nema takav odnos prema SAD niti ga može imati u skoroj budućnosti. Sve si uzo u obzir sem najgrdniju silu planete i njen uticaj na sankcije i ratove koji su uništili 50% ekonomije.

I opet, to gde se Srbija nalazi u odnosu na istočni blok su tvoje odokativne procene bez ikakvih podataka što iz 2020. što iz 1990.

Prosto je fenomenalan tvoj kafanski pristup bez elementarnih informacija i znanja o svim tim društvima.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimon nam sad treba, ipak je nediplomirani stručnjak za bacile i lekove, daj šta daš.

Jbg žalosno je raspravljati se oko ovoga, kad je očigledno da sadašnje države ovo nisu dobro organizovale da je čak džaba ako su bile uspešnije do sada a nisu bile spremne za ovo.

Nama su uzori sada na stotine mrtvih dnevnoj dozi, čeka se da Tramp uvede ratno szanje i socijalističku ekonomiju, o čemu pričamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, Srbin Hamza said:

Sve što si rekao pokazuje da nemaš bog zna šta u vidu. Višegradska grupa i jeste napravljena da ometa EU u sklopu kordona prema Rusiji u ime SAD.

Srbija nema takav odnos prema SAD niti ga može imati u skoroj budućnosti. Sve si uzo u obzir sem najgrdniju silu planete i njen uticaj na sankcije i ratove koji su uništili 50% ekonomije.

I opet, to gde se Srbija nalazi u odnosu na istočni blok su tvoje odokativne procene bez ikakvih podataka što iz 2020. što iz 1990.

Prosto je fenomenalan tvoj kafanski pristup bez elementarnih informacija i znanja o svim tim društvima.

Da, baš ih ometa. Saterali su ih u ćošak. A ovi sami skinuki gaće i okrenuli dupe ka USA

Ako te mrzi da proveriš podatke od danas, pre 20  i 30 godina, reci, ja ću ti naći sve i skupiti na jedno mesto. Crno na belo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skupi, naravno, samo podatke za šta? Pitam te koje varijable koristiš, ali ne navodiš maltene ništa. Do sada si vrteo vrlo redukcionističku tezu.

Naravno, ja ne tvrdim da Srbija nije mogla popraviti neke aspekte i da je sve molo biti bolje, ali baš da sustižemo Češku to teško.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 hours ago, Dead Man Drinking said:

Češka je možda bila u malo boljoj poziciji, Estonija nije. Taj odnos si lupio, nema nikakvog osnova. Problem je što je Češka 2010 bolja nego Srbija 2020

Da, i Kina i J. Koreja i Estonija su neoliberalne. I živeti u Estoniji je danas 3 puta bolje nego živeti u Kini. Jedino se Teša ne bi složio sa tim. I nije u svakoj zemlji neoliberalizam doneo isto stanje

 

tebi tacno da se dodeli orden kad se sa ovim diletantom siptarskim raspravljas 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bata
Uzmi šta god hoćeš. Ekonomiju, zakonodavstvo, sudstvo, državno uređenje, ljudska prava, kulturu, brigu za okolinu, međunarodne odnose, hax ball... Samo nemoj košarku i vaterpolo. I uvek će biti isto

Najveća tuga je što kad truba država hoće da uradi nešto loše, ona donese loš (za građane) zakon. A kod nas mogu da donesu bilo kakav zakon i da rade po svom. U novijoj istoriji svet nije video predsednika države koji toliko gazi Ustav i zakone kao ovaj naš. Bar po tome cenim više svu slovensku braću i sve gluposti koje prave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Slovenija nije kršila zakone i ljucka prava? Kršila je i ona majstore, no nije to bitno, nemam ja ni snage za ovo jer i dalje ništa konkretno ne govoriš.

 

Eo, ajd mi daj samo ovaj podatak, koliki je bio procenat ljudi koji su završili fakultet u Srbiji, Češkoj i Estoniji 1990.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

57 minutes ago, Dead Man Drinking said:

U novijoj istoriji svet nije video predsednika države koji toliko gazi Ustav i zakone kao ovaj naš. Bar po tome cenim više svu slovensku braću i sve gluposti koje prave.

Ali za to nije primio niti jednu kritiku od nekog evropskog politicara ili neke institucije, a gde mi tezimo da idemo i gde su pozivaju na neke standarde, ljudska prava ..... Naravno, sve dok igra po njihovim pravilima. To ti valjda govori nesto o celokupnom svetskom poretku, i mestu koje je za nas rezervisano. Slicno je i u CG i vecini okolnih zemalja. Sve sto su oni zahtevali od nas je da privatizujes privredu po svaku cenu, ukines carine, smanjis plate ... bez da te je iko pitao da li si spreman da to uradis i po koju cenu, sve je moralo preko noci da se uradi ... 

  • Like 2
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ima kritika, samo nemaš gde ovde da ih čuješ ili pročitaš.

Uostalom, prethodni put kad su se mešali, mi smo kukali što zabadaju nos u tuđe dvorište.

I ne, mi ne idemo u njihovo društvo. To znaju svi, osim Srba. Njima ni iz džepa ni u džep. Što bi se cimali. Isto kao i ti za Madagaskar.

Politika, ekonomija, industrija... nisu zero sum igre. Niko ne mora da izgubi, da bi neko dobio

Share this post


Link to post
Share on other sites

54 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Politika, ekonomija, industrija... nisu zero sum igre. Niko ne mora da izgubi, da bi neko dobio

😄  Stvarno, posle ovoga ne vredi nista vise ni reci. Naravno da jesu zero sum igre. U tome je cela sustina zivota na planeti. Kao sto su i zero sum igre u dzungli, pa lav da bi preziveo mora antilopa da izgubi. Ali kod ljudi je jos gora situacija jer u dzungli lav kad pojede antilopu on se zasiti i miran je par dana, dok coveka ne mozes da zasitis, njemu nikad nije dosta. Zbog toga je sve veci jaz izmedju bogatih i sirotinje. Zbog toga se i vode ratovi, zbog toga i postoji konkurencija na trzistu. Oko cega se bore korporacije na trzistu ako za sve ima mesta pod suncem. Sve na svetu je ograniceno, od prirodnih resursa, na prvom mestu, pa sve ostalo: ljudski resursi, trziste itd. 

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drago mi je da smo konačno utvrdili uzrok naših neslaganja, pa ne moramo više da diskutujemo. Šteta samo što to nije bilo ranije, uštedeli bismo dosta vremena

Na temu visokog obrazovanja. Izuzetno zanimljiva statistika, posebno u Evropi. Skinite .csv fajl za lakše sortiranje. Koga ne mrzi, nek prečešlja celu Evropu, od Portugala do Rusije i od Švedske do Grčke. Koga mrzi, visoko obrazovanje u državi jeste veoma važno, ali nije ni potreban ni dovoljan uslov da bi država bila kudikamo normalna. Naravno, za sam vrh jeste neophodno. Pod uslovom da je kvalitetno.
https://ourworldindata.org/tertiary-education


Mada, teško da je i sam procenat relevantan parametar za ocenu uspešnosti nekog društva. Nešto mi se čini da npr. gender studies neće unaprediti društvo i državu koliko neke druge oblasti. Možda i grešim

@Kuruz
Ne razumem šta bi bilo drugačije da 100% ljudi neće u EU, u odnosu na trenutno stanje koje je oko 70%. Dvotrećinska većina je dovoljna za sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 hours ago, Dead Man Drinking said:

Drago mi je da smo konačno utvrdili uzrok naših neslaganja, pa ne moramo više da diskutujemo. Šteta samo što to nije bilo ranije, uštedeli bismo dosta vremena

Ne znam kad smo mi to ranije diskutovali :) Verovatno si me pomesao sa nekim, kao sto si mnogo toga ovde pomesao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mislim (samo) na tebe, već na sve koji imaju takvo mišljenje po pitanju gore navedenog stava (zero sum). Evo i onaj iznad s kojim sam u poslednje vreme pričao više nego sa ženom, izgleda deli isti stav. I još je takvih (ovde) ;) 

Ali ako ništa drugo, nekako mi je lepše o ovim stvarima diskutovati na yumu nego sa ljudima oko sebe :d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitao sam da dokažeš to. Ne znam kako diskusija može dalje. Super što si otkrio jednu okosnicu neslaganja. Međutim, neko laže oko te okosnice, zar ne?

Naravno da sem puke brojke obrazovanih, koju nisi potpuno ni dao jer nema iz 1990, treba i struktura obrazovanih, ali kako si demonstrirao jednu varijablu tako bi i sto narednih.

Ali mene više zanima ovo zero sum, molio bih samo na to da se usredsrediš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...