Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

26 minutes ago, oʞɾoƃ said:

Pročitavši prvu i poslednju rečenicu u ovom tvom odgovoru (ostatak sam preskočio), vidim da se malo šta promenilo, tako da ako već odgovaraš na moje postove, fer je da znaš da ih ja ne čitam, a ostali kako god žele.

ma no problemo, misim to je tvoja stvar da li čitaš, ja ne pišem za tebe, u tome i jeste stvar i realna poenta svega, što se istina ne piše za tebe ili mene nego za sve, i stoji za sve. To što biraš baš ovakav način čitanja je naravno samo tvoj problem, po meni bukvalno retardiran, jer bolje nemoj čitati ako misliš da čitaš samo prvu i poslednju rečenicu. Uopšte ne znam ni šta mi piše u prvoj i poslednjoj rečenici jer moje poente nisu izdvojene u posebnim rečenicama, al to bi kontao neko malo pormućurniji od onoga ko tako čita, zar ne. Aj pozdrav

22 minutes ago, Dead Man Drinking said:

I ni na jedno pitanje nemaš odgovor, već samo skačeš sa teme na temu, kako ti se ćefne.

teško da ja skačem s teme na temu kad eo pet puta insistiram da odgovoriš na pitanje od pre dva dana

elem, a kakve to konkretno ima veze kad se neki rat desio, ako govoriš da neki društveni sistem proizvodi rat, npr da socijalizam proizvodi bratoubistvo? Kontaš li da se srpsko-hrvatski sukob desio u Habsburškoj monarhiji i vrhunac dosegao u Kraljevini Jugoslaviji, odnosno Trećem Rajhu? A ne socijalizmu? U socijalizmu, čak i kada bi socijalizam bio uzrok rata 1991. je poginulo 100.000 ljudi, a u sukobu Srba i Hrvata u posljednjih 200 nesocijalističkih godina dramatično više.

Al tebi to objašnjavati je pitanje osnovne logike. Kad ratuju Skandinavci, to je civilizacija, kad Španci pokore Katalonce i drže ih pokorene 500 godina, to je civilizacija. Kad Mel Gibson snimi Brave Heart sa klanjima Škota stotinama godina, to on malo prećeruje, jer i to je civilizacija. Kad dođu Tuđman i Šešelj finansirani spolja od hrvatske i srpske dijaspore iz bajnih anglosaksonskih zemalja, koje nemaju nikakve veze sa socijalizmom, i kad dođe Arkan iz Holandije a Kapetan Dragan iz Australije, kad dođu islamisti iz Avganistana, za to je odgovoran socijalizam i realno ovaj Balkan je prkno civilizacije.

Zaboravimo Kvislinga Norvežanina, zaboravimo da su Šveđani prodavali čelik Hitleru, zaboravimo Franka u Španiji, zaboravimo Adolfa i Benita - ma Balkanci su imali logore, kasapnice, prodaju organa, Mengele je Srbin verovatno, logor dece u Braunau je Apis otvorio, ljudi u Keniji su pomrli pod britanskom vlašću jer im bilo dobro

I TAKO DALJE I TAKO DALJE

rekoh već na početku sve ove priče, problem je Šapiro, koliko pre pet minuta nisi znao da su Šveđani i Norvežani bili u ratu, pre dva dana nisi znao da je Češka razvila mančestersku tekstilnu industriju i bila razvijena i u 19. veku, ne znam jel primećuješ da redovno ne znaš 90% potrebnih informacija da bi uopšte doneo neki zaključak?

Mnogo pametniji od tebe su naravno odavno dokazali da ako je normalno plaćanje radne snage 4 soma a neko dobije 800, da je to krađa. I to čak nije govori ni Karl Marks u prvoj glavi Kapitala pre sto pedeset godina, nego Adam Smit kapitalistički ekonomista pre 250 godina.

Realno, eo ti, nema problema, ako misliš da bilo šta dokazuješ, od sada ime i prezime naučnika koji laprda ove tvoje nesuvislosti, uz svaku tvrdnju da postaviš referencu i citat, inače o čemu pričamo, dosta je laganje bre.

Edited by Srbin Hamza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta kaže Von Mizes na sve to, pusti Smita 🙂

Naravno da nije isto, ali ti to odbijaš da prihvatiš. Ili hoćeš da kažeš da je unutrašnja politika prema narodima u KJ/KSHS bila ista kao i u SFRJ.  Ako su dovoljni jedan Šešelj i Tuđman da se uruši takav sistem, onda bratstva i jedinstva nikad nije bilo.

WWII je možda i najznačajniji događaj u istoriji (ne)civilizacije i deli ljude/narode na one koji nakon toga žele bolji svet i one koji žele isti takav. Mi smo mislili da želimo bolji, ali smo dokazali suprotno. I Finci su tada ispali govna, ali sam siguran da se u Skandinaviji nikada nakon WWII ne može desiti ono što je bilo kod nas. Ti ako porediš srednji vek sa krajem dvadesetog, ne znam šta da ti kažem

I Vojvodina je bila razvijena u 19. veku. Zar nismo zaključili da je cela AU bila takva. Osim možda Bosne, ali nju su em kasno uzeli, em je to Bosna. I opet, osim Slovenaca, nijedan narod AU nije napravio tako veliki pomak. Možda je do toga što Vojvođani već 30 godina biraju najveća govna, često su gori i od ostatka Srbije

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo potkrepljuj svoje priče naučnim referencama, molio bih

ovako da ti ja odgovaram na tezu koju si sad promenio, jer ti je prethodna pobijena (da je socijalizam faktor izbijanja sukoba) pa sad da probamo s drugom nebulozom (socijalistički sistem toliko slab da nije mogao nekog Šešelja zaustaviti), pa onda da ide treća, a ja da citiram Mizesa, jel tako?

Ne braćala, citiraj naučnika koji tvrdi to što ti tvrdiš. Probaj malo manje da migoljiš i menjaš teze a više da potkrepiš referencama iskaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali čoveče, ja nikada nisam rekao da je socijalizam faktor izbijanja sukoba. Već komentarisao tvoju tvrdnju da je ljudska svet na nivou na kom je i društvo. Naše društvo je bilo na nivou bratstva, jedinstva i jednakosti 50 godina. Naša (pojedinačna) svest je na nivou: "ubi, zakolji da niko (osim nas) ne postoji". Nisam ni rekao da se svest ljudi ne može promeniti, ali da očigledno nije lako kao što ti misliš. Zato sam te i pitao kako misliš da napraviš sistem koji će to efikasno uraditi i koliko će vremena za to trebati. Ujedinjenje Evrope traje više od 60 godina i još uvek je jadno i bedno u poređenju sa onim što nam/svetu treba. Između ostalog i zato što među svim narodima postoji masa ljudi koji misli da ne treba ništa ni sa kim na deli. Osim možda sa ljudima istog porekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 hours ago, oʞɾoƃ said:

Ne vidiš kontradikciju ovde? :haha: Sveti gral kapitalizma je potrošačko društvo. Što je životni standard viši, to ljudi više troše.

Nema tu nikakve kontradikcije, nego si pogresno shvatio. Postoji ogroman deo populacije koji je prakticno izvan procesa proizvodnja - potrosnja, ili samo delimicno ukljucen. Ona gomila sirotinje po azijskim, africkim i juznoamerickim zemljama apsolutno ne predstavlja nikakvu potrosacku snagu kapitalizma. Sta oni trose? A moraju da jedu svakako, moraju negde da zive .... ukratko, smetaju.

Sto se tice nejednakosti,  nije poenta u tome, niti osporavam da ih je bilo.  A kao sto je i receno vise je nejednakosti u kapitalizmu, na raznim nivoima.

4 hours ago, oʞɾoƃ said:

Osnovna osobina čoveka je da zgrabi, profitira i pozicionira se bolje u odnosu na druge. To je razlog zašto komunizam nigde nije mogao da opstane - ljudska svest jednostavno nije na tom nivou, i ne mislim da će ikad biti. Kapitalistička privreda trijumfuje nad socijalističkom iz prostog razloga što tamo gde nema koristi i dobiti, nema ni motivacije. Ima bezbroj primera u istoriji koji to pokazuju.

O ovome bi moglo dugo da se diskutuje.  Mozda si generalno u pravu. Ali, mislim da je osnovna osobina intelektualca da stvara i da se dokazuje kao kreativno bice. Nisu Tesli bile motiv pare da stvara, ali onim kapitalistima koji su ga finansirali sigurno jesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak jesu u procesu proizvodnja-potrošnja, samo znatno manje u drugom delu te priče. Oni svakako rade za 2 dolara ono što posle u Danskoj naplate razni influenseri i marketing menadžeri 40-50 dolara. Smešno je posle objašnjavati da je ono što su ti jadnici uradili za 2 dolara u stvari  90% čitave proizvodnje, a tek 4-5% zarade. I onda takozvane eksternalije, najčešće posledice po životnu sredinu, naplate Danci tim jadnicima povrh krađe u proizvodnom procesu.

A ovo drugo, pa to je kad se tuđim kurcem gloginje mlate, siguran sam i da su Rimljani mislili da gde nema koristi nema ni motivacije, i onda su došli Germani, likovi koji su izvršavali smrtne kazne za preljubu fazon. Zamisli likove toliko patrijarhalne da ubijaju i žensko i muško zbog vanbračne veze i pojave se kod Rimljana koji jebu malu decu po orgijama.

Sve nema motivacije bez koristi dok ne dođu Goti i Vizigoti. Nego kako to pričati po yumetalu, ono kao misle da je nemoguće da će neko da im odrubi glavu zbog tradicije i religije, dok im se ne pojave teroristi na vratima.

Da se prisetimo

Our duty, which we have fulfilled, is to incite the ‘‘umma’’ to take up a
holy war in the name of God against America, Israel, and their
allies . . . It is time for the Muslim people to realize . . . that the countries
of the region have no sovereignty. Our enemies move about freely and
merrily in our seas, land, and air. They hit without asking permission
from anyone . . . I say that there are two sides in the conflict: the
international crusade movement allied with Jewish Zionism and led
by America, Britain, and Israel. And the other side is the Muslim
world. It is unacceptable in such a conflict that he commits an aggression,

enters my land and holy places, and robs the oil of the Muslims
and then when he is confronted with any form of resistance from the
Muslims he says: these are terrorists. This is either sheer stupidity, or
assuming that others are stupid. We believe that it is our legitimate duty
to resist this occupation with all the strength we have got and punish
the enemy with the same means that it uses against us.
Osama bin Laden, interview on Al Jazeera News Network, September
20, 2001 

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 hours ago, oʞɾoƃ said:

hahahahahaha

Ti u zemlji u kojoj je SNS na vlasti kažeš za novinare da su bahati, nekulturni i lažovi :haha: 

Pa naravno sine, i SNS kadrovi su najvećim delom korumpirana stoka (kao u ostalom što su i iz DS-a). 

Pa prvo bih uhapsio Vučićevića i oterao na robiju za vređanje intelifencije ljudi i snižavanje javnog morala, ali i Danica Vučinić ne bi mogla da radi posao, dok se ne nauči kulturnijoj komunikaciji, ili dok ne ode da joj presade mozak. 

Ja ne kapiram zašto ovaj demokratski sistem dozvoljava novinarima da šire laži, i da niko nikada ne odgovara. Jesu oni viša vrsta? Šta su? I sad sam ja fašista , što tražim da i oni imaju jednaku dozu odgovornosti, kao i ja i ti, pa sećam se vesti pre koju godinu na B92: "Sudar autobusa. Povređeno 27 putnika i jedan novinar", pa čekaj bre :) ko je tu fašista? :) 
Ima naravno i dobrih novinara, ali cenim da su nekih 5% , možda i manje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 3/30/2020 at 1:56 AM, Srbin Hamza said:

Ipak jesu u procesu proizvodnja-potrošnja, samo znatno manje u drugom delu te priče. 

Mnogi nisu ni u prvom delu, jer je u mnogim zemljama i  procenat nezaposlenosti visok. Sve to i rezultira niskom cenom rada. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...