Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

On 8/16/2020 at 8:36 PM, Srbin Hamza said:

spacer.png

Bože kakava budala. U  Jugoslaviji lijeva stranka uzela vlast i ništa nije ostalo u privatnim rukama, sva moć, i ekonomska je bila u rukama rukovodstva partije. Doduše, vrlo brzo se prelilo u levičarske privatne ruke. Ali to je ok, oni svoje bogatstvo daju sirotinji raji i svi su živeli srećno, zadovoljno i u miru do kraja života

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čovek priča za Francusku i savremeni kapitalizam, šta je s tobom...

 

a kad već pokrećeš pitanje SFRJ, to za partiju nije istina jer su postojali republički savezi, pritom svaki podeljen na političke birokrate i ekonomske tehnokrate. Tehnokrate nisu socijalisti od 1965. godine, kada pokreću tržišnu reformu. O ideološkim birokratama da ne pričamo, oni su nacionalisti gotovo čitavo vreme. Tako od tri vrste vlasti, političke, ekonomske i ideološke, samo prvi su socijalisti.

Odatle Milošević osamdesetih pokreće "antibirokratsku revoluciju", jer on je tehnokrata i neoliberal, a ne levičar. On ima moć a ne politički birokrata Jović. Jović je kao neki socijalista ali nema snagu da išta uradi protiv bankara Miloševića, Peterlea, Drnovšeka itd...

Tebe buni zato što pojednostavljuješ. Tipa SFRJ je socijalistička. Zapravo, SFRJ je pretežno državni kapitalizam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesmo implementirali 1945-1965 i imali rast 10% godišnje

no niko i ne traži socijalizam, zar ne kontate da je ovo najgori kapitalizam svih vremena, bukvalno onaj iz 19. veka je manje štetan po populaciju, životnu sredinu i demokratiju

to više i nije pitanje izbora, u roku od 10 godina svi ti napuhani finansijski baloni završavaju svoje i prskavaju

onda dolazimo

 

spacer.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 hours ago, Srbin Hamza said:

Čovek priča za Francusku i savremeni kapitalizam, šta je s tobom...

Vi levičari nikako da shvatite da su ljudi govna i da kad određenoj grupi (partiji) bilo koje ideologije daš moć, tu će se vrlo brzo probiti grupa govnara koji će svu vlast koju im je narod predao, zloupotrebiti za svoju ličnu korist. I to je tako svuda. Bilo i biće. Jedino je trenutno stanje takvo da je negde malo lakše pišati po sirotinji raji (Srbija, Kina, Rusija, USA...), a negde malo teže (Nemačka, Francuska, Italija, Britanija...). Ali svi to rade. I radiće. Ne mora se skalirati do nivoa države da vidiš kako to funkcioniše, uzmi bilo koji malo veći ili srednji kolektiv.

Rast BDP-a, kao i sam BDP je relativno besmislena metriak za poređenje (ekonomskog) uspeha. To koristimo samo zato što je jednostavno i lako za manipulaciju, tj. svako može da natera vodu na svoju vodenicu :d Čak i Psiho. Sad idi reci kako je poslednjih 20 godina godišnji rast BDP-a u Kini 7% a u Danskoj 1,5% i kako je zbog toga bolje živeti u Kini nego u Danskoj. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi desničari nikako da shvatite da su ljudi onakvi kakvo im je društvo i ekonomija, kakvo im je okruženje kojem se prilagođavaju. Ne znam koliko je teško to skontati, npr kad pričaju o Darvinovoj evoluciji sve je okruženje, kad pređu u društvene nauke poturaju nam Robinzon Kruso priče, jer mi smo iznutra truli. Ideology is strong with this one.

a pazi, jel moguće da toliko protivrečiš sebi, dakle super, rast u Kini je posledica toga što ima šta da se razvija dok u Danskoj, koja je razvijena, ne može ići toliko brzo. I onda dođeš i kažeš da je SFRJ sa svojih 10% zapravo Kina, a Srbija danas je zapravo Danska? Prvo, to i dalje znači da je SFRJ odlično odradila poso. Drugo, Srbija nakon bombardovanja je morala imati te procente rasta tokom oporavka. Nije ih imala jer nije ni bilo oporavka, samo prodaje porodičnog srebra.

Porediti se sa pljačkaškim kolonizatorom poput Danske je smešno, prvo nek vrate pare ljudi koji su pokrali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 hours ago, Srbin Hamza said:

samo izvoli i demantuj

nemam vremena da ulazim u razmenu gomile teksta s tobom, izvesno bez ikakvog smislenog rezultata
čitaj "Ekonomski model socijalističke Jugoslavije: Saga o autodestrukciji" Miodraga Zeca i Ognjena Radonjića, na primer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj Miodrag Zec,  iako zanimljiv za slušati i harizmatičan,  ima gomilu nekih protivrečnosti.
Ja, koji se ne razumem u ekonomiju, pa to redovno primećujem kod njega. 

Uzmi neku emisiju danas, i od pre 3 godine, i ima da nađeš 10 protivrečnosti. 
Imam utisak da priča samo ono što mu prvo pada napamet, bez neke razrađene konstrukcije koje se drži. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikakav ja problem nemam sa kritikom sfrj ekonomije. Samo ko kaže da je sfrj isključivo socijalistička mora to i da dokaže.

 

Šta kaže Zec, da jeste socijalistička? Nikos Pulancas kaže da nije. Rastko Močnik kaže da nije. Če Gevara kaže da nije.

 

Ne treba meni razmena tekstova, samo dokaz da rast pre 1965. nije bio kako sam i reko. Može i Zec i Lakićević, nek svaki neoliberal dođe, al sa dokazima

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 hours ago, Srbin Hamza said:

Vi desničari nikako da shvatite da su ljudi onakvi kakvo im je društvo i ekonomija, kakvo im je okruženje kojem se prilagođavaju. Ne znam koliko je teško to skontati, npr kad pričaju o Darvinovoj evoluciji sve je okruženje, kad pređu u društvene nauke poturaju nam Robinzon Kruso priče, jer mi smo iznutra truli. Ideology is strong with this one.

Nisam ja desničar. Ja sam levičar, al' nisam budala.

Što se okruženja tiče, 70 godina su naši narodi i narodnosti živeli u istoj državi, pre toga jedno 50 godina pričali o zajedničkoj državi, bez (Austro)Ugara i Turaka, i poubijali se na kraju k'o najveći neprijatelji. 30 godina kasnije, i dalje se mrze. Koliko je onda vremena potrebno da se ljudi prilagode? Kako misliš da će se ljudi prilagoditi dovoljno da žive kako bi trebalo? Ja smatram da je Jugoslavija priridno stanje ovih naroda, ali bio bih budala ako bih mislio da je moguće da se ovi narodi prilagode toj ideji u narednih 100 godina, verovatno i duže. Inače, i Mizes je mislio da Srbi i Hrvati mogu živeti zajedno i da različita religija nije nešto što može bitno uticati na to.

Tom logikom, iako smatram da je socijalistčko uređenje u teoriji najbolji mogući oblik države/zajednice država, mislim da sam dovoljno razuman da shvatim da je iz trenutnog stanja nemoguće doći u takvo u narednih 100 godina, verovatno i duže. Posebno ne na izborima niti revolucijom. Te da su svi današnji socijalisti/levičari sa svojim programima i stavovima u suštini ili dokoličari ili budale

Quote

 

a pazi, jel moguće da toliko protivrečiš sebi, dakle super, rast u Kini je posledica toga što ima šta da se razvija dok u Danskoj, koja je razvijena, ne može ići toliko brzo. I onda dođeš i kažeš da je SFRJ sa svojih 10% zapravo Kina, a Srbija danas je zapravo Danska? Prvo, to i dalje znači da je SFRJ odlično odradila poso. Drugo, Srbija nakon bombardovanja je morala imati te procente rasta tokom oporavka. Nije ih imala jer nije ni bilo oporavka, samo prodaje porodičnog srebra.

 

To što je SFRJ uradila sa ekonomijom i industrijom u posleratnom periodu je verovatno nešto najbolje što je urađeno u tom segmentu na ovim prostorima za takav period. Međutim, to ne znači da je takva država i takva politika dobra. Posebno ne za ljude koji su ostali bez imovine, ili još gore, bez glave, zbog toga što su smatrali da trenutno uređenje nije baš toliko dobro.

Hrvatska je imala solidan rast u periodu 10-15 godina posle rata, 5-6%. Ti likovi što su pisali 2% je trebalo da budu bar toliko pošteni da izbace ratne godine. I treba imati u vidu najveću ekonomsku krizu od WW2 u periodu 2009-2013

I opet, koga briga za Srbiju. Mi smo izuzetak, tj. jedna od najjadnijih država istočnog bloka. Daleko od toga da su Poljaci nebeski narod, zadrti su k'o i mi, ali je Poljska danas ipak bolja država za život od Srbije. Češka je uradila bukvalno sve što su Đinđić i demokrate pisale u svom programu (prodaja firmi za 1 krunu, subvencije strancima, privatizacija svega...), a danas su među najvećim nacionalistima u Evropi, članica EU, imaju odličnu IT industriju, uspeli su da održe i unaprede mašinsku na nivou po kom su bili poznati, napravili su domaće firme koje se bave novim i naprednim tehnologijama, turizam cveta kao i uvek, sektor usluga im je takođe na zavidnom nivou, jedino im je pivo velikih pivara sranje, jer to mora da se desi kad ih prodaš velikanima. Sreća pa imaju alternative.

Quote

Porediti se sa pljačkaškim kolonizatorom poput Danske je smešno, prvo nek vrate pare ljudi koji su pokrali.

I opet, to što se obogatili na tuđi račun pre 200 godina, ne znači da je to uzrok njihovog današnjeg uspeha. Neke države su opljačkale 10 puta više (Španija, Portugal) pa su danas truba. S druge strane, neke nisu nikad pljačkale (Finska, Češka), pa su sasvim lepo mesto za život mirni.

 

 

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...