Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

U kom gradu covece? Evo recimo http://www.guitarsuperstore.com/

 

pa samo uguglaj instruments superstore online (ako vec neces pravu radnju, fizicku) Britain.

 

A sta fali, http://www.musiciansfriend.com/ ili www.zzsounds.com ? Valjda sad salju svi za Srbiju.

 

Sad cu da ti objasnim. VRlo je vazno da bude u britaniji iz sledeceg razloga. Do skoro je 500 funti stajalo negde oko 750 evra, ali zbog ove krize sada i sta vec, funta je naglo opala, tako da je sada 500 funti 510 evra!!!!

 

Sve cene u britaniji su i dalje iste ostale u funtama, tipa mesa boogie dual rectifier je bio 1750 funti, i sad je jos uvek toliko, samo sto je to dp pre 20 dana bilo 2600 evra, a sad je oko 1800!!!!

 

Mislim da to treba i te kako iskoristiti, za bilo sta od opreme! Zato mora da bude britanija u pitanju! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ovako. Dva pitanja, tj konsultacije sa vama kolegama. Prvo je, gde bi trebala da ide Digitech Whammy pedala u lancu efekata? Ja kapiram da bi trebalo na isto mesto kao i flangeri, phaseri.....jer je i to modulacija. Znaci posle waha, dist-bost pedale, i mozda delaya.....?

 

I jos jedna stvar. Po nekom pravilu, da li bi i wah trebalo da bude vezan preko FX loop-a, ili on treba direktno da bude vezan za signal gitare?

 

Koliko sam upucen, FX loop postoji, zato sto svaka pedala, podize nivo signala za ne znam i ja koliko, za koliko volti ili sta vec, i kad bi to doslo u input pojacala, moglo bi da se sjebe pojacalo, jer ono ocekuje samo signal gitare, koji je opet ne znam koliki. Tako da ne razumem samo to oko waha?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad ovako. Dva pitanja, tj konsultacije sa vama kolegama. Prvo je, gde bi trebala da ide Digitech Whammy pedala u lancu efekata? Ja kapiram da bi trebalo na isto mesto kao i flangeri, phaseri.....jer je i to modulacija.

Ako ga koristiš u "detune" modu, onda jeste modulacija, i onda je tvoja pretpostavka tačna, ali ako ga koristiš kao pitch bender, što mu je primarna namena, i zbog čega se i zove whammy, onda bi trebalo da ide prvi u lancu, jer menja osnovni zvuk.

Mislim, ako ćemo školski.

Po nekom pravilu, da li bi i wah trebalo da bude vezan preko FX loop-a, ili on treba direktno da bude vezan za signal gitare?

Wah je zapravo parametarski EQ sa jednim notch filterom sa velikim Q faktorom, i promenjivom rezonantnom frekvencijom. Po nekom pravilu važe za njega sva pravila koja i za EQ, no u praksi se u ogromnoj većini slučajeva stavlja PRE distorzije, jer mu je uloga (kao i EQ kad je PRE dista) da menja sam karakter dista, a ne boju ili nivo. Pošto je FX loop na pojačalu POSLE pretpojačivača, gde nastaje distorzija, znači da bi po toj nekoj ustaljenoj šemi wah trebao vezati neposredno PRE pojačala, u INPUT istog.

Koliko sam upucen, FX loop postoji, zato sto svaka pedala, podize nivo signala za ne znam i ja koliko, za koliko volti ili sta vec, i kad bi to doslo u input pojacala, moglo bi da se sjebe pojacalo, jer ono ocekuje samo signal gitare, koji je opet ne znam koliki. Tako da ne razumem samo to oko waha?

Loše si upućen. FX loop postoji da bi efekti koji se po nekom nepisanom i ne baš striktnom pravilu stavljaju POSLE distorzije mogli tu i vezati u slučaju ako se koristi dist sa pojačala.

Primer:

Sviraš na Maršalu, i koristiš njegov dist. Imaš dilej pedalu. Ako je vežeš u INPUT, praktično si delay stavio PRE dista, i dešava se sranje, dilej izmuljavi drajv (da ne zalazim u detalje zašto i kako). Po nekom još labavijem pravilu bi i modulacije trebale ići POSLE dista, što takođe nije moguće izvesti ukoliko koristiš dist sa pojačala.

 

E zato su ljudi izmislili FX (effect) LOOP (send/return) na pojačalima, koji je postavljen POSLE pretpojačala, dakla POSLE distorzije, i pruža mogućnost kačenja tih efekata tu, gde bi im bilo mesto.

 

Nikakva folozofija oko napona, koječega i tih ostalih idiotarija, čisto samo još jedna opcija. Oni FX LOOPovi koji imaju prekidač za nivo signala imaju to za slučaj da im kačiš rekove (jer je dobar deo popularnih modulacionih i prostornih efekata u reku i rade sa linijskim a ne instrumentalnim nivoima signala), dakle samo opcija više.

 

Rezime:

Pretpojačalo tretiraj kao da je dist pedala. Njen ULAZ je INPUT, a izlaz je FX SEND, a posle se opet vraćaš u pojačalo (snagaša) sa FX RETURN.

Dakle po nekoj školskoj najustaljenijoj šemi, efekti koji idu PRE pojačala (u input) su wah, kompresor, limiter, pitch bender, EQ (ali samo u nekim retkim slučajevima kad ti služi da bi menjao osnovnu karakteristiku drajva sa pretpojačala), a efekti koji idu u FX loop su EQ (u većini slučajeva, tojest kada se koristi recimo za fino doterivanje zvuka ili za dizanje nivoa za solo na primer), modulacije (chorus, flanger, phaser, itd...), i prostorni efekti (reverb, dilej).

 

Ako koristiš i dist pedalu i dist sa pojačala, onda onaj koji služi kao booster drugom ide ranije u lancu.

 

Evo jednog primera baš nabudženog lanca, samo u cilju lakšeg razumevanja:

 

gitara -> whammy (u pitch bend, tzv. "whammy" režimu) -> kompresor -> wah -> overdrajv kao gain booster -> EQ (koji ovde služi da bi neke frekvencije imale izraženiju distorziju, naime na ovoj poziciji EQ ne može dizati nivo signala na način na koji je uobičajeno, jer je pre distorzije) -> INPUT od pojačala (tu onda dođe distorzija od pojačala) / FX SEND-> EQ za dizanje srednjih i generalnog nivoa za solo (primer) -> pedala za skidanje šumova ->VOLUME pedala -> Whammy pedala, u detune režimu rada, što je isti očin kao i neki chorus -> flanger (primer) -> delay -> reverb -> FX RETURN

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa okej kume, neće se čuti neonka iznad bine, ali u tom tvom navedenom slučaju gejt još uvek ne smanjuje zujku dobijenu od overdrajva koji radi "na leru".

Ja ne posedujem poseban noise gate. Imam ga ugrađenog na sva tri multiefekta što imam, ali to nije isto kao i zaseban "junit".

Ona popularna BOSS NS-2 pedala recimo radi tako što ima loop pa se u nju veže bukvalno sve od samog početka do onoga pre modulacija, a instrument se šteka i nju, što i jeste logično, jer ona treba da seče na toj daljoj tački (pre modulacija) ali da meri sam ulaz, tojest tačku koju si ti naveo. Ja tako nameštam sebi na procesoru. Slično kao i harmonajzer. On mi detektuje pitch sa samog početka ali "radi" tek posle dista. Ima tih zapetljanijih varijanti. Ne znam kako se to rešava kod zasebnih pedalica. Evo znam da NS2 radi sa tim loopom, i da je neka ranija Boss harmonajzer pedala pored redovnog inputa imala taj takozvani "detector in" gde se štekao klin signal. Sa eventideom i sličnom mu bratijom, kao i sa ozbiljnim gateovima se nisam sretao u praksi. Imaću po nekom svom proračunu za koji mesec para za takve sprave, no planiram da kupim auto. :D

Vatevr.

Možda sam se po pitanjetu nojz gejta zajeb'o, (mada mi to nije običaj), ali ajde sad i ja jednom da kažem "ja tako stavljam jer meni tako odgovara". :D

 

Cheerz! :pivopije:

 

edit:

a vidim editovao si post, no svejedno... :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ga koristiš u "detune" modu, onda jeste modulacija, i onda je tvoja pretpostavka tačna, ali ako ga koristiš kao pitch bender, što mu je primarna namena, i zbog čega se i zove whammy, onda bi trebalo da ide prvi u lancu, jer menja osnovni zvuk.

Mislim, ako ćemo školski.

 

Wah je zapravo parametarski EQ sa jednim notch filterom sa velikim Q faktorom, i promenjivom rezonantnom frekvencijom. Po nekom pravilu važe za njega sva pravila koja i za EQ, no u praksi se u ogromnoj većini slučajeva stavlja PRE distorzije, jer mu je uloga (kao i EQ kad je PRE dista) da menja sam karakter dista, a ne boju ili nivo. Pošto je FX loop na pojačalu POSLE pretpojačivača, gde nastaje distorzija, znači da bi po toj nekoj ustaljenoj šemi wah trebao vezati neposredno PRE pojačala, u INPUT istog.

 

Loše si upućen. FX loop postoji da bi efekti koji se po nekom nepisanom i ne baš striktnom pravilu stavljaju POSLE distorzije mogli tu i vezati u slučaju ako se koristi dist sa pojačala.

Primer:

Sviraš na Maršalu, i koristiš njegov dist. Imaš dilej pedalu. Ako je vežeš u INPUT, praktično si delay stavio PRE dista, i dešava se sranje, dilej izmuljavi drajv (da ne zalazim u detalje zašto i kako). Po nekom još labavijem pravilu bi i modulacije trebale ići POSLE dista, što takođe nije moguće izvesti ukoliko koristiš dist sa pojačala.

 

E zato su ljudi izmislili FX (effect) LOOP (send/return) na pojačalima, koji je postavljen POSLE pretpojačala, dakla POSLE distorzije, i pruža mogućnost kačenja tih efekata tu, gde bi im bilo mesto.

 

Nikakva folozofija oko napona, koječega i tih ostalih idiotarija, čisto samo još jedna opcija. Oni FX LOOPovi koji imaju prekidač za nivo signala imaju to za slučaj da im kačiš rekove (jer je dobar deo popularnih modulacionih i prostornih efekata u reku i rade sa linijskim a ne instrumentalnim nivoima signala), dakle samo opcija više.

 

Rezime:

Pretpojačalo tretiraj kao da je dist pedala. Njen ULAZ je INPUT, a izlaz je FX SEND, a posle se opet vraćaš u pojačalo (snagaša) sa FX RETURN.

Dakle po nekoj školskoj najustaljenijoj šemi, efekti koji idu PRE pojačala (u input) su wah, kompresor, limiter, pitch bender, EQ (ali samo u nekim retkim slučajevima kad ti služi da bi menjao osnovnu karakteristiku drajva sa pretpojačala), a efekti koji idu u FX loop su EQ (u većini slučajeva, tojest kada se koristi recimo za fino doterivanje zvuka ili za dizanje nivoa za solo na primer), modulacije (chorus, flanger, phaser, itd...), i prostorni efekti (reverb, dilej).

 

Ako koristiš i dist pedalu i dist sa pojačala, onda onaj koji služi kao booster drugom ide ranije u lancu.

 

Evo jednog primera baš nabudženog lanca, samo u cilju lakšeg razumevanja:

 

gitara -> whammy (u pitch bend, tzv. "whammy" režimu) -> kompresor -> wah -> overdrajv kao gain booster -> EQ (koji ovde služi da bi neke frekvencije imale izraženiju distorziju, naime na ovoj poziciji EQ ne može dizati nivo signala na način na koji je uobičajeno, jer je pre distorzije) -> INPUT od pojačala (tu onda dođe distorzija od pojačala) / FX SEND-> EQ za dizanje srednjih i generalnog nivoa za solo (primer) -> pedala za skidanje šumova ->VOLUME pedala -> Whammy pedala, u detune režimu rada, što je isti očin kao i neki chorus -> flanger (primer) -> delay -> reverb -> FX RETURN

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

Hvala ti puno.

 

Ovo ostalo otprilike sve da znam, samo se nisam susretao sa whammy-ijem ranije, pa mi nije bilo najjasnije. A to za signal pedale mi je rekao skoro, neki beogradski majstor, koji popravlja pojacala, pa samo da proverim da li je tacno. Onu drugu namenu, ispostavilo se jedinu FX loop-a znam od ranije.

 

Ali se na kradju posle svih kombinacije desilo, da mi je whammy davao nenormalno zujanje, kad ga stavim direkt u glavu, preko inputa, tako da se zavrsilo da sam samo wah ustekao u input, a ostalo u fx loop, sa whamm-ijme na pocetku lanca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem i ptrrebna mi je pomoc.Pre par dana sam imao saobracajku i pored mene je nastradao moj fender stratocaster mexico.Slomljen mu je vrat.Ovi iz mitrosa ne priznaju garanciju na takvo ostecenje.Gde i kod koga bi mogao poruciti da mi se napravi novi vrat ili naci original stratocasterov?Naravno zanima me i koliko to zadovoljstvo kosta?Ko god ima neku informaciju neka je prosledi ovde ili na pp.Hvala svima unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem i ptrrebna mi je pomoc.Pre par dana sam imao saobracajku i pored mene je nastradao moj fender stratocaster mexico.Slomljen mu je vrat.Ovi iz mitrosa ne priznaju garanciju na takvo ostecenje.Gde i kod koga bi mogao poruciti da mi se napravi novi vrat ili naci original stratocasterov?Naravno zanima me i koliko to zadovoljstvo kosta?Ko god ima neku informaciju neka je prosledi ovde ili na pp.Hvala svima unapred!

Za pravljenje vrata možeš ici kod Žana ili Mirka(pod uslovom da si iz Beograda).Žanov tel imam, i on je: 064/1466364. Kad prodje ovo novogod. ludilo, cimni ga, pa ces znati koliko je pravljenje vrata. Mirkov tel nemam, jebga. A ako hoces da kupis vrat, onda jebga ne znam. I onda ces morati da ides kod nekoga da ti taj vrat namesti kako treba.

Shtull!

 

Jebga...

 

Edited by хипербилирубинонемија

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa okej kume, neće se čuti neonka iznad bine, ali u tom tvom navedenom slučaju gejt još uvek ne smanjuje zujku dobijenu od overdrajva koji radi "na leru".

Ja ne posedujem poseban noise gate. Imam ga ugrađenog na sva tri multiefekta što imam, ali to nije isto kao i zaseban "junit".

Ona popularna BOSS NS-2 pedala recimo radi tako što ima loop pa se u nju veže bukvalno sve od samog početka do onoga pre modulacija, a instrument se šteka i nju, što i jeste logično, jer ona treba da seče na toj daljoj tački (pre modulacija) ali da meri sam ulaz, tojest tačku koju si ti naveo. Ja tako nameštam sebi na procesoru. Slično kao i harmonajzer. On mi detektuje pitch sa samog početka ali "radi" tek posle dista. Ima tih zapetljanijih varijanti. Ne znam kako se to rešava kod zasebnih pedalica. Evo znam da NS2 radi sa tim loopom, i da je neka ranija Boss harmonajzer pedala pored redovnog inputa imala taj takozvani "detector in" gde se štekao klin signal. Sa eventideom i sličnom mu bratijom, kao i sa ozbiljnim gateovima se nisam sretao u praksi. Imaću po nekom svom proračunu za koji mesec para za takve sprave, no planiram da kupim auto. :D

Vatevr.

Možda sam se po pitanjetu nojz gejta zajeb'o, (mada mi to nije običaj), ali ajde sad i ja jednom da kažem "ja tako stavljam jer meni tako odgovara". :D

 

Cheerz! :pivopije:

 

edit:

a vidim editovao si post, no svejedno... :pivopije:

 

Editovao sam, skapirao sam isti princip, nije moja svetinja nego meni licno tak oodgovara. Mnogi ljudi stavljaju noisegate gde i ti (dobro ako ne bas u FX petlju ono na kraju lanca pre ulaz u preamp sekciju, posle svih 'prednjih' efekata. Ali tu je rec o cisto prozaicnom problemu. Kad covek barata losom tehnikom onda ima smisla da stavi noisegate tu gde kazes. Ja ne koristim godinama (decenijama) pedale sem wah-a i eventualno nagaznog OD-Screamer varijante cisto za signal boost. Vrlo malo drive-a ('distorzije') napenalim na tom OD-Screameru, sta li (obicno Screamer, OD mi stvarno ne treba u zivotu). Boogie mi daje zvuk na svim kanalima. OD-Screamer/booster je tu samo da neki put malo izdigne nivo signala (<< 3db) kad treba da se istakiva malo neka fraza, pasaz, vinjeta, ili eventualno solo. Bitnija mi je u stvari tu tonska kontrola, malo smanjim treble na Screameru kad se podigne signal da dobijem pevljiviji (violin smooth) ton za stakato fraze. Za ritam nikad to i ne koristim (pedale). Hocu da kazem da kad imas normalnu solidnu opremu (ali po americkoj definiciji, pardon) ne treba puno da brines o sumu iza predpojacala. Ako si dobro podesio pedale (a o rack sistemima i da ne govorim, to je sve studijski kvalitet, znaci besumno je ako nesto ne zaseres kablovima, povezivanjem i uopste postavkom i redosledom efekata) nema tu suma. Medjutim ako sad odes na probu u veliku prostoriju sa stejdzom i rasvetom, o svirci da i ne pricam (a ja nesto i ne sviram na Marakani) magneti na gitari i kabl sa iste pocinju da opako luduju. Onda jos kupe i sum za drugih pojacala i razglasa. Noise gate ga tu jednostavno odmah sasece u korenu. Drugo, kad sviram bucno, sum se i ne cuje, osnovna pretpostavka kod moje upotrebe noisegate je taj 'tojt' sound and feel, gde ako imas puno 'denfovanja' tj, palm muting, i puno stop-go deonica, brejkova jelda, ne cuje se ono ogavno njistanje, sustanje, a bogami i poneko zveketanje zica (mada se to postize pre svega tehnikom a potom kompresijom na samom lampasu). Bazicno, bendu kao sto su Ramones-i ili Green Day, noisegate im ne treba u ludilu sem na samom kraju stvari oni ionako imaju uvek one-two-three 'segue' (ne znam kako mi to kazemo ovih dana). Bendu kao sto je MEtallica recimo, ili Dream Theater, treba ko leba. Na stranu sumovi od njihovog scenskog osvetljenja i ozvucenja, taj problem ja skoro necu imati.

 

Drugo, noisegate pravi probleme kad je iza delaya.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontam, Kume. 'Fala Bogu pa si se razmazio tamo po tim 'merikama. Može ti se. Iskreno mi je drago zbog toga.

Nego, da budem iskren, taj noise gate mi nikad onako zapravo nije bio preko potreban. Veoma retko koristim toliko jak drajv, maltene nikad, pričao sam čoveku onako uopšteno teoreCki...

 

Drugo, noisegate pravi probleme kad je iza delaya.

Naravno. Ni u jednom trenutku nisam spominjao noise gate posle dileje. Jedino što ja vezujem posle dileje je reverb, a i to samo teoretski, jer ga u principu nikad ni ne koristim (reverb). Dileju još tu i tamo...

 

Uzdra'lje! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno. Ni u jednom trenutku nisam spominjao noise gate posle dileje.

 

Aha, pardon, promace mi. My bad.

 

Ni ja vise ne koristim efekte, jer H-8000 (ili ajde H-7000) nemam, a od ovih sranja sto imam ili sam imao, samo malo stereo dileje, onako kako Petrucci i ja to radimo. Reverb 0, Chorus 0, Flanger 0, whammy 'rucno', wah nozno, Screamer/Boost, nozno, Phaser 0, i sve to ostalo napolje. Boogie-ji, kompresija, noisegate, EQ, malo kazem stereo delaya (zavisno od prostora 40 i 80ms ili malo jace, Petrucci koristi 200ms i 400ms ali on svira u Budokanu malo cesce).

 

Da imam taj Eventide, slatko bi mu se nahebao dadaije.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem i ptrrebna mi je pomoc.Pre par dana sam imao saobracajku i pored mene je nastradao moj fender stratocaster mexico.Slomljen mu je vrat.Ovi iz mitrosa ne priznaju garanciju na takvo ostecenje.Gde i kod koga bi mogao poruciti da mi se napravi novi vrat ili naci original stratocasterov?Naravno zanima me i koliko to zadovoljstvo kosta?Ko god ima neku informaciju neka je prosledi ovde ili na pp.Hvala svima unapred!

 

 

Kakav je prelom?Gde je pukao vrat?Nema potrebe za novim vratom ukoliko moze da se sredi,to ces videti kod majstora dal moze nesto da ucini,ako ne,da ti napravi nov.Bilo je par tema na hermony cantral forumu,gde su ljudi najneverovatnije prelome sredjivali...A ako bas hoces nov ili koriscen mozes i na Ebay-u,da potrazis,ima da se nadje dobar vrat za stotinak,200 evrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav je prelom?Gde je pukao vrat?Nema potrebe za novim vratom ukoliko moze da se sredi,to ces videti kod majstora dal moze nesto da ucini,ako ne,da ti napravi nov.Bilo je par tema na hermony cantral forumu,gde su ljudi najneverovatnije prelome sredjivali...A ako bas hoces nov ili koriscen mozes i na Ebay-u,da potrazis,ima da se nadje dobar vrat za stotinak,200 evrica.

 

 

Gitara je bila na prednjem sedistu i prilikom udarca poletela napred,a tabla automobila je prilikom sudara uletela do sedista.Prelom je negde na petom pragu (drvo skroz),sipka je iskrivljena tacnije deformisana.To su mi rekli drugi jer ja jos nemam snage da je pogledam.Najverovetnije cu praviti novi vrat jer ovaj nikada nebi mogao biti ono sto je bio.A i nemam para za akrobacije.Jedva sam skupio i za ovog stradzu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav je prelom?Gde je pukao vrat?Nema potrebe za novim vratom ukoliko moze da se sredi,to ces videti kod majstora dal moze nesto da ucini,ako ne,da ti napravi nov.Bilo je par tema na hermony cantral forumu,gde su ljudi najneverovatnije prelome sredjivali...A ako bas hoces nov ili koriscen mozes i na Ebay-u,da potrazis,ima da se nadje dobar vrat za stotinak,200 evrica.

 

 

 

Gitara je bila na prednjem sedistu i prilikom udarca poletela napred,a tabla automobila je prilikom sudara uletela do sedista.Prelom je negde na petom pragu (drvo skroz),sipka je iskrivljena tacnije deformisana.To su mi rekli drugi jer ja jos nemam snage da je pogledam.Najverovetnije cu praviti novi vrat jer ovaj nikada nebi mogao biti ono sto je bio.A i nemam para za akrobacije.Jedva sam skupio i za ovog stradzu.

 

 

E do kurca.E okusaj srecu ovde na forumu,ako je neko kojim cudom menjao vrat na stratu pa mu ostade stari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde i kod koga bi mogao poruciti da mi se napravi novi vrat ili naci original stratocasterov?Naravno zanima me i koliko to zadovoljstvo kosta?Ko god ima neku informaciju neka je prosledi ovde ili na pp.Hvala svima unapred!

Ima moj drugar oriđiđi stratokasterov vrat. Ne znam da li bi, ni za koliko to prodavao, pitaću ga.

 

:pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

a imash boogie-a ?

 

Nekako vec niz godina pazarim okolo samo Boogie-je. Neverovatne naprave za male pare, kad uporedis sa 'butik' proizvodjacima pojacala gde za duplo vece pare ti prodaju jedan kanal i jedan zvuk. Onda ispada da je Boogie bas ono 'best buy'. A tonovi su mu nenadjebivi i individualno. Uzmes recimo RoadKinga ili Roadstera i zavrsio si za narednih 10-20 godina sa pojacalima.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekako vec niz godina pazarim okolo samo Boogie-je. Neverovatne naprave za male pare, kad uporedis sa 'butik' proizvodjacima pojacala gde za duplo vece pare ti prodaju jedan kanal i jedan zvuk. Onda ispada da je Boogie bas ono 'best buy'. A tonovi su mu nenadjebivi i individualno. Uzmes recimo RoadKinga ili Roadstera i zavrsio si za narednih 10-20 godina sa pojacalima.

 

 

Pa aj sad ti meni reci gde to imas boogie-e za male pare??? Kad su to otprilike najskuplja pojacala. (i to opravdano, stvarno su neprejebivi sa tonom, bilo sta da sviras , od bluesa do death metala)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trabunjao sam vec negde o tome. Bazicno, u Boogie-jima od Mk III pa naovamo, ti dobijas bar tri kanala potpuno fizicki i elektricno odvojena. U pretpojacalu. Pkus par opcija u izlaznom pojacalu (kombinujes lanmpe i rezim njihovo rada, u A-klasi ili kombinovano u A i AB (razliciti ili isti modeli lanpi) To su oni smislili. Sve prethodno navedeno. I sad ti recimo u RoadKingu imas 4 kanala plus zilion opcija za kalibrisanje izlaza i napajanje svih kola (lanpa ili silikonska dioda). Mislim, svaki kanal ima jos po tri moda. To je 12 razlicitih 'pojacala' u jednom, plus ove varijante oko napajanja i izlaza. Elem, oni ti odrade sve te pizdarije da zvuce lucidno, a platis 2600$ tog RoadKinga. Ili kupis jos 5 pojacala da namontiras sve zvuke, i to valjanih pojacala, i platis svako recimo svega 1500$. Znaci 6x1500$ = 9000$. 2600$ << 9000$. Ta je fora. Pri tome ovi iz Boogie-ja zvuce isto tako dobro.

 

Sto se 'butik' firmi tice, Mesino najskuplje pojacalo je taj RK od 2600$ kinti (glava, kutija obaska), a glave ovih drugih proizvodjaca tek startuju na toj cifri. Buddha, Matchless (koji se raspao u medjuvremenu), Bogner i tako dalje i tako dalje sve do perverzija tipa Alessandro od 15,000$ kinti za Class-A (ali ona prava) ojacavaleca od bruto 18 vata. To su fantasticne masine, i svaka radi po jednu stvar skoro savrseno. A Boogie je za mnogo manje para onda skup svih tih pojacala. Ne svih, ali bar jedno 4 u RoadKingu. Ako znas sta radis i ne mrzi te da se igras jedno 3 meseca bez prestanka, provalio bi da izmenom samo cevi bi mogao da simuliras 10 pojacala. A gde su tu ostale opcije. Tweed supply, spomenuti isparvljac i simul-class (ono gore opisano sa klasama rada lanpi). Sve uredno patentirano, sve su oni smislili. Zasto je u stvari cena Boogie-ja tako mala? Zato sto je Randal briljantan inzenjer ali i solidan biznismen, i shvatio je da nije fora da napravi one-off pojacalo i da ga valja za $15k, nego da napravi fenomenalno pojacalo koje ce onda moci da reproducira po zelji na proizvodnoj traci (Boogie-ji su i dalje svi hand-made, ali postoji traka, nisu neka tri-cetiri lika u fabrici, njih ima sigurno preko sto mozda i dvesta zaposlenih. Ali svako je pojacalo hand-made, nasli su foru da prave hand-made pojacala koja sjajno rade, svaki komad, a komada mogu da proizvedu puno je imaju odlicno dizajniran proizvod. Jedan od najbitnijih faktora je i cinjenica da prave (fenomenalna) pojacala na stampanim plocama za razliku od butik firmi.

 

Butik firme cesto opravdavaju visoku cenu svojih proizvoda i cinjenicom da je elektronika u pojacalu povezana point-to-point, od tacke-do-tacke. Sve 'visi' u vazduhu. U realnosti, ne visi, postoje naravno mehanicki nosaci/postolja za komponente ali se zvuk prenosi bakarnom zicom visokog audio kvaliteta izmedju tih komponenti. Koje 'vise' mada su u realnosti uredno povezane poslednjih decenija. Elem, ne ide signal kroz stampanu plocu, nekom sarom, nego direktno do sledece komponente u kolu direktnom zickom sjajnog kvaliteta. O srebrnim i zlatnim zicama da i ne govorimo. Rucno radjeni transformatori. Kad je kolo savrseno dizajnirano, i savrseno napravljeno bez ikakvog osvrta na finansijsku konstrukciju, moze cudo da se napravi. Uglavnom, ovi baje iz Boogie-ja, njih jedno trojica su jednostavno tata-mate da smeste kompletan dozivljaj na stampanu plocu, koristeci najkvalitetnije komponente takodje (ali ne zlato i drago kamenje) i time spuste cenu proizvodnje jer je mnogo lakse obraditi stampanu plocu i naneti i povezati komponente na njojzi nego za point-to-point dizajn. Tu se samo na postavljanje i povezivanje komponenti potencijalno utrosi 10-20 puta veci broj sati. Ej bre. Malo li je. A sviraju prakticno identicno.

 

Prica naravno ide u nedogled...

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravih da ilustrujem sustinu problema. Marshall pojacala su recimo bila notoran primer. Pre nego sto su presli na stampana kola a posle i tranzistore, sezdesetih su pravljena point-to-point (wiring iliti lemljenje). Onda nisi imao dva ista Marshalla, pa je svako jurio neki koji radi onako kako mu odgovara. Pa su se ispredale legende, pozajmljivala pojacala. Cak da si srecnik i mali si decko ali matorci imaju kintu, odes ti do radnje sa kamarom para u dzepu ali ne lezi vraze, cetri Marshalla, svaki zvuci drukcije. Uzmes ti onaj koji ti najvise odgovara, okej, ali posle cujes neki peti, bolji bogati. Vise ti se svidza, a ista naprava. I tako u nedogled. Onda to krene, neka karijera posle par godina i postanes profi muzicar, turneje i to. Nema veze, nisi Ingveta ali sviras u bendu od Britni SPirs ili Bijonsss. Para kaplje, turneja sveCka, medjutim, sad ti treba da teglis svojih vec teskom mukom zaradjenih a Gandalfovim providjenjem pronadjenih i iskopanih MArshall-a, bas onakih kako si uvek hteo da zvuce. Negi da izgori, bedak..

 

Elem, Petrucci ne nosi svoje RoadKinge po celom svetu. Kad idu u Aziju, rece covek, tamo mu Mesa doturi sta treba. U Evropi je drukcija struja, znaci i tamo verovatno dobije verziju Boogie-ja sa step-transformatorom, ugradjenim. Ti zvuce malo drukcije (zbog tog transformatora). Malo, neprimetno. Sem na osciloskopu i verovatno njegovom uvu. Poenta je da ih on koristi stock fabricke, svaki model svugde isto radi, ako mu ne menjas lanpe i druge komponente ( a tu tek onda nastaje igranka bez prestanka). Drugo, i sirokoj masi mnogo bitnije, isti Boogie koji svira Petrucci ili Metallica mos da odes i kupis bilo gde na svetu, i to je to. Radi identicno fenomenalno (ako ga neki strucnjak, bivsi vlasnik, sogor, burazer frajera tvoje sestre ili neki osmi kvazi strucnjak 'sredjivao'). It's up to you da postanes baja.

 

Sta da ti kazem, kad budes imao prilike, zgrabi recimo Mk IV i maltretiraj ga jedno mesec dana svakodnevno na 4x12" tradicionalni kabinet sa cetir Celestion V30..Koji bilo. You tell me.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...