Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

marshall je jedno od najglupljih pojacala na svetu. Mrzim njegov ton, uvek prsti, cak i kad mu skines visoke, opet je prepun visokih. Samo se vataju na to sto su prvi radili full stack verzije pojacala, i neka fora, kao marshall......bili su najbolji, ali '80-tih godina, jer nisu imali konkurenciju, ali sad su realno sasvim prosecna pojacala......Bottom line, je da meni licno njihov ton ni malo ne prija, cak vise skroz mi je bezveze

 

 

 

Ni meni se ne svidja fenderov zvuk pojacala pa ne kazem da je pojacalo glupo!!To sto ono ne zadovoljava tvoje potrebe ne znaci da je sranje!!

 

Ne odgovara ti zvuk, ok trazi onaj koji ti odgovara, eksperimentisi sa svim mogucim pojacalima, pa ces na kraju naci onaj koji ti se svidja !!!

 

 

Meni moj jcm800 sa rocktron voodu-om sasvim radi dobar posao i jako sam zadovoljan!!

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тако је Стеване, понуди човека!

 

Ово ме сећа на неке старе дане на форуму, на дане када је знање било на нули а дужина на хоризонту. :вуб:

 

Па као поштовалац лика и дела Андрије Жупана, морао сам да станем у одбрану!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blago vama gde vi svirate. Metal, brlja, haos... meni na poslednjoj svirci jedno pivo prosuto po pojačalu, štimer pao na beton i šutnut iza bine, dvojicu ljudi sam (sasvim slučajno naravno) udario gitarom u glavu... anarhija totalna. Jednom prilikom, dok smo se pakovali izbila opšta šorka, lete flajke, padaju mikrofoni (sva sreća pa nisu naši bili). I sad ti tamo nosi engla ili dizela.

 

Ovi moji đitaroši imaju pivi bandita i maršala valvestejta (može se reći ok kombo pojačala ili bar zadovoljavajuća) pa se uvek nosi beridžer na te manje svirke. Ko j**e go**o nek crke. Na većim te i ovako čeka neka dobra krmača (jcm800 skoro pa uvek).

 

Više bi mi bilo žao da neki tripl iks skuplja prašinu i čeka snimanje, nego da taj berindžer rikne. Kupićemo odma novo. Ma kupićemo dva.

 

Ovo nije prozivka, samo me zanima vaš rezon davanja 1000+ evra na pojačalo. Moj rezon je sve novce u gitaru. Kad se skupi još novaca, ili plus još jednu gitaru ili zamena i doplata za bolju gitaru.

 

Eto pa ožežite, jumetal je rat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ozbiljno? Na primer Mark IIc+ klo(v)na?

 

Imam kompletne sheme za IIc+ (i druge Boogie-je). Imam i IIc+. Ista fora, ne mozes vise da nabavis originalne Schumacher trafoe, pa je kao situacija sranje. S druge strane, sve je to bullshit, odneses specifikaciju baji koji mota trafo i isti kurac. Ljudi vole da kenjaju i mistifikuju. Izmeris potrebne vrednosti sa oba trafoa (mreznog i izlaznog) sa originalnih komada (ako ti ih neko da ili imas pojacalo u pitanju). Ono sto je zajebaniji deo posla je u stvari rastavljanje trafora, jer moras tacno da vidis kako je pravljen, geometriju i te fore. I od kog materijala mu je jezgro. I slicne kerefeke. Rastavis pa sastavis. Baja nadje onda materijal pa namota i zbudzi. Nema tu nikakve tajne. Mozes da odes i do Schumacher-a ili Mercury Magnetics da ti ga oni odrade, ali kostace te vise. Oni verovatno i ne rade one-off. Morao bi neku serijicu da im narucis.

 

Soldano, kida, kidao je i uvek ce kidati. To je jos veca egzotika od Boogie-ja, mada nije butik firma (vise). Solidni su i Rivera. Soldano, Lee Johnson, Randall Smith, Mike Bendinelli, to su kraljevi poslednjih par decenija.

 

Noviji Boogie-ji ne moraju da se otpanje da bi imao sjajan zvuk. IIc+ mora, ali zato postoje atenuatori kao sto je recimo THD koji ja koristim za po kuci. DA ne porusim prozore po ulici. Ne mozes ti ni da zamislis kako to arlauce na 7. Na 10 se nikad ni ne svira, morao bi da si na stadionu. Bukvalno ispadaju vrata iz ragastoa, prozori pucaju 3 bloka dalje ko da ih je djule pogodilo.

 

Boogie nije iskopirao Soldana, naravno. Soldano je osnovan 1986. a Boogie '67 valjda. Alo bre. Boogie ima sve to uredno patentirano, niko drugi nema ama bas nista vredno pomena. Sem Fendera u neka davna vremena. Znas koliko Marshall ima patenata. Nula. Boogie je za pojacala ono sto je Ferrari ili Rolls Royce za istoriju automobila. Ili Mercedes.

 

Moguce je naravno sve. Projektujes dva kola i stavis u isto kuciste. Problem je dizajn tih kola, radni rezimi. Jedan isti trafo i ispravljac ne radi optimalno za dva dizajna elektricnog pojacavackog kola. Pa onda moras da 'match'-ujes oba kola (kanala) ka faznom obrtacu i izlaznim lampama (pretpostavljam da niti ces praviti odvojene izlazne stepene niti ces mu ga dati po single-ended izlazu gde ti onda jelda ne treba faszni obrtac jerbo nema sta da se obrce). Ionako je glavna fora u pre-ampu, bar sto se tice gain-a. Tu se formira zvuk, tu su tonske kontrole, tu se radi kaskadovanje i prebacivanje kanala. Izlaz ne radi ama bas nista, sem sto podize amperazu i dodatno klipuje signal za onu soft distorziju (koja ti uvek treba, zato i otpanjis pojacalo da bi izlazne lampe 'podgrejao' kako valja).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Draža: pa kad kupis gitaru za vise od 1000e, onda kupis i pojacalo za vise od 1000e :)

 

isto tako na nekoj haoticoj svirci neko moze da ti sjebe gitaru, tako da ti se isto vata...

 

ako ti je bas frka za jacalo, spustis glavu onda na pod sa strane i nema da brines dal ce da padne. ako ga neko gadja pivom onda bas jebiga... onda razmislis dvaput na kakvu svirku ides (ili pred kakvim ljudima sviras). ako je toliki haos jebe se njima (publici) koje si pojacalo doneo, samo da je krv i lom, onda mozes i tranzistorca nekog da poneses pa udri.

 

Boogie je za pojacala ono sto je Ferrari ili Rolls Royce za istoriju automobila.

 

to se apsolutno slazem i bas to je ono sto sam hteo jos pre neki dan da napisem, pa mi promaklo :D a nije Ferari za svakog...

 

 

 

elem, sledece nedelje ulazimo u studio, snimacu preko Laney GH100L i MB Dual Rectifiera pa cemo vidimo crno na belo kako ce da se slazu :D

 

btw, Kalife, kakva su ti iskustva sa Mesa glavama za bass? u Banjaluci smo svirali jednom na jednoj... kida. prebrutalno.. al takva im i cena, jbg. mnogo skuplje od gitarskih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Buddha

 

Pazi samo da lanpe ne budu neko voce. Nezahvalno je svirati bilo kakvo pojacalo kome ne znas poreklo ili konfoguraciju, da li je modifikovano i kako, da li je neko menjao fabricke lampe, koje, kada. Samo po sebi, pojacalo nista ne znaci ako je neko stavio krs lanpe. Pti tome mislim na ove u predpojacalu koje formiraju ton, a potom i na izlazne. U tom smislu je lanpas zajebaniji od tranzistorca jer svaka budala ima pristup samim crevima pojacala. I onda moze da zajebe kompletan ugodjaj pojacala od par soma dolara.

 

Kad na zapadu ides da pazaris koriscenog lanpasa od lika, ako je lik to pazario iz fabrike (tojest od dilera) ima uredno nove fabricke lanpe u startu. Posle duzeg koriscenja, treba ih i zameniti. Ali ono sto je krucijalno je da lik mozda voli da se zajebava sa tim stvarima pa je sebi nasao neku sjajnu kombinaciju i koristi 5 razlicitih modela lanpi u predpojacalu. Takvi likovi obicno onda uredno sacuvaju fabricke lanpe, i kad hoce da prodaju napravo, onda ili ti ponude da prvo cujes pojacalo sa 'njihovim' dizajnom (njihovim odabirom lanpi) a ako ti se to ne svidza ili da bi mogao objektivno da procenis kako to pojacalo radi, trazis da vrate nazad fabricke lanpe na svoje originalne pozicije (te lanpe mogu da se menjaju iz pozicije u poziciju kako god ti volja). Tek tada mozes da procenis kako je onaj cika u fabrici, inzenjer Pavlovic, mislio da ta naprava treba da se cuje. E onda kad kupis takvo napravo, kreces i sam da experimentises, i igranci nikad kraja.

 

Lanpe (ove u predpojacalu) u zavisnosti od pozicije i modela (proizvodjaca) menjaju zvuk u toj meri (o falicnim i dotrajalim da i ne govorim) da mozes da si namestis jako puno fazona. Lanpe su ti kao recept za kolace, stalno se tu nesto meri, premerava, menja dodaje, oduzima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blago vama gde vi svirate. Metal, brlja, haos... meni na poslednjoj svirci jedno pivo prosuto po pojačalu, štimer pao na beton i šutnut iza bine, dvojicu ljudi sam (sasvim slučajno naravno) udario gitarom u glavu... anarhija totalna. Jednom prilikom, dok smo se pakovali izbila opšta šorka, lete flajke, padaju mikrofoni (sva sreća pa nisu naši bili). I sad ti tamo nosi engla ili dizela.

 

Ovi moji đitaroši imaju pivi bandita i maršala valvestejta (može se reći ok kombo pojačala ili bar zadovoljavajuća) pa se uvek nosi beridžer na te manje svirke. Ko j**e go**o nek crke. Na većim te i ovako čeka neka dobra krmača (jcm800 skoro pa uvek).

 

Više bi mi bilo žao da neki tripl iks skuplja prašinu i čeka snimanje, nego da taj berindžer rikne. Kupićemo odma novo. Ma kupićemo dva.

 

Ovo nije prozivka, samo me zanima vaš rezon davanja 1000+ evra na pojačalo. Moj rezon je sve novce u gitaru. Kad se skupi još novaca, ili plus još jednu gitaru ili zamena i doplata za bolju gitaru.

 

Eto pa ožežite, jumetal je rat.

 

 

Pa ja to gledam ovako. Dzabe ti gitara od 1000+ evra, ako sviras na pojacalu od 200e.

Sta hocu da kazem. Moja logika. Imas 2 kombinacije. Kupis pojacalo od npr 1500 e, i gitaru od 300. A onda uzmes pojacalo od 300e, i gitaru od 1500. Sta mislis na kojoj ces kombinaciji imati bolji ton. Ja mislim sa skupljim pojacalom. Naravno, najbolje je uzeti prvo dobro pojacalo, pa onda dobru gitaru. Ja sada zato i prodajem mog PRS-a, jer sam to shvatio, i stize mi mesa dual rectiflier. Picicu neko veme esp-ija nekog i sl, pa kad skupim pare opet, pada neki PRS Custom, ili Les Paul....

A mesa sada stize, i ostaje do kraja kod mene!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi treba mi pomoc, skupio sam oko 1500 eura hteo bi da kupim neku glavu i kutiju. E sad sta kupiti i ma dosta toga mada kod nas u Srbiji je malo toga pristupacno da se proba. Sviram metal muziku i sedmozicanu gitaru i imam veoma glasnog bubnjara tako da treba da bude neka 100W lamaska glava sa nekom kutijom bar 300W.

Edited by LTE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi treba mi pomoc, skupio sam oko 1500 eura hteo bi da kupim neku glavu i kutiju. E sad sta kupiti i ma dosta toga mada kod nas u Srbiji je malo toga pristupacno da se proba. Sviram metal muziku i sedmozicanu gitaru i imam veoma glasnog bubnjara tako da treba da bude neka 100W lamaska glava sa nekom kutijom bar 300W.

 

 

Peavey 6505, ili neki randall. Posto nemas dovoljno za mesa boogie. Idi u artist, i probaj, tmao imaju ''najmetalskija'' pojacala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

probao sam i te male marshalchice...sve zavisi kod njih od modela do modela...

drugar je imao tog marshalchica koji je hvatao jednu radio stanicu, bez zajebancije...neka novosadska radio stanica...

 

 

Jesu bili narodnjaci?Nista lepse nego kad vezbas uz pratnju(a da ne moras da palis ziku preko kompa i sl). :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se, do 150e. Bacio sam oko na Laney LG35R, jer ce mi verovatno biti dovoljan i za neku manju probu, da nema neko iskustva sa tim? Ili bilo kakva druga preporuka je dobrodosla.

 

Ja ti isto preporučujem fender frontmana 25R. Samo mislim da je novi oko 200 eura... Ja sam ga video kod Ranisa i nisam se nikad pokajao što sam kupio isti.

Mislim da je dosta bolji od Laney-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...