Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

di box je samo konvertor impedanse, a za ulaz u komp treba i neko blago pretpojacalo (nista jako posto je nivo signala hambakera vec sam blizu -10dBu)...

 

inace, upravo zavrsavam izradu mog pretpojacala koje ce sluziti da gitaru utaknem direktno u komp. to je u stvari DI-BOX + preamp, a napravio sam izlaze i visoke i niske impedanse. izlaz niske impedanse sluzi da vezem gitaru na line in ulaz kartice, a izlaz viskoe impedanse sluzi da preko njega idem u pojacalo koje ce se ponasati kao da imam aktivne magnete (plus jos vise nabudzen signal). jos nisam stigao da testiram i isprobam celu stvar, ali za neki dan ce i to doci na red... oci mi ispadose od lemnjenja. icon_smile.gif

 

sledece sto mi je na umu da napravim je "emulator" aktivnih magneta koji ce raditi na 9V bateriju i nosice se na kaisu gitare, ali o tom po tom...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

di box je samo konvertor impedanse, a za ulaz u komp treba i neko blago pretpojacalo (nista jako posto je nivo signala hambakera vec sam blizu -10dBu)...

 

inace, upravo zavrsavam izradu mog pretpojacala koje ce sluziti da gitaru utaknem direktno u komp. to je u stvari DI-BOX + preamp, a napravio sam izlaze i visoke i niske impedanse. izlaz niske impedanse sluzi da vezem gitaru na line in ulaz kartice, a izlaz viskoe impedanse sluzi da preko njega idem u pojacalo koje ce se ponasati kao da imam aktivne magnete (plus jos vise nabudzen signal). jos nisam stigao da testiram i isprobam celu stvar, ali za neki dan ce i to doci na red... oci mi ispadose od lemnjenja. icon_smile.gif

 

sledece sto mi je na umu da napravim je "emulator" aktivnih magneta koji ce raditi na 9V bateriju i nosice se na kaisu gitare, ali o tom po tom...

a onda Gargamel promeni ime u Tesla... icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok koliko bi me onda izasla varijanta preamp + di box, koliko kapiram ima i nekih sprava koje su integrisani preamp i di box? Napominjem da mi ovo treba samo za neko vreme dok ne skupim kintu za pojacalo, necu nista snimati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje - koja je kljucna razlika izmedju overdrivea, distorzije i fuzza. Koliko kapiram svi oni na neki nacin distorziraju zvuk procesom clippinga, tj secenjem brega i dolje zvucnog talasa, ali po cemu se razlikuju onda. Overdrive je valjda kao meksi, vise za blues, a disorzija tvrdja. Ko zna vise, jel moze da pojasni?

To jesu izrazi za vrlo slične pojave. Često se i koriste pogrešno. Ja se već ne sećam dovoljno tih stvari, ali one i ne mogu da se precizno objasne, već samo onako šta bi to teoretski trbalo da bude.

 

Kada se kaže overdrive, misli se na onaj zvuk koji dobiješ kada neko matoro pojačalo prepanjiš. Odatle , a i iz tog vremena je i izraz. To su uglavnom slabije distorzije, i mnogo više osetljive na dinamiku.

Pojava klipovanja pojačavača.

Da postoji školski udžbenik za ovo, tu bi pisalo da se to koristi u blues-u i hard rock-u.

 

Distorzija bi opet po nepostojećem školskom udžbeniku trebala da bude naprava koja se u suštini sastoju od dve diode vezane u kontraparalelu, pa se tu onda sve iznad 0.6 V seče, i trebalo bi da ima jače izobličenje od overdive-a.

 

FUZZ je meni najveća enigma. Skroz sam zaboravio, jedino mi se iz podsvesti "javlja" da ima nešto dvostruko u sebi. Možda je ona kontraparalela duplirana, a najverovatnije je da ja sad već pričam gluposti. Gargamel bi trebalo da zna, koliko sam skontao on se ovde najaktivnije bavi lemilicom od svih nas...

 

Što se tiče zvuka, overdrive bi trebalo da ima dosta suv zvuk i puno srednjih. Distorzija bi trebalo da ima više harmonika, a FUZZ najviše, i ujedno i najneobuzdaniji zvuk od ova tri.

 

Ono najvažnije je da se danas ove sprave prave na svakakve načine, i po boji tona joj na kraju nadenu neko ime koje najviše odgovara, pa se precizno ni ne može odjasniti. Te stvari već odavno nisu ono što bi po nekoj matoroj jedva postojećoj definiciji trebalo da budu.

 

Nisam više toliko u tim elektonskim vodama, pa ne znam baš najbolje, ali pošto vidim da ti još niko nije odgovorio, možda ti ovo bude značilo nešto...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

FUZZ je meni najveća enigma. Skroz sam zaboravio, jedino mi se iz podsvesti "javlja" da ima nešto dvostruko u sebi. Možda je ona kontraparalela duplirana, a najverovatnije je da ja sad već pričam gluposti. Gargamel bi trebalo da zna, koliko sam skontao on se ovde najaktivnije bavi lemilicom od svih nas...

evo da kazem nesto na ovu temu i da se nadovezem na tvoju poruku, mozda nekome bude od koristi..

 

bez matematike i par grafika dosta je tesko objasniti u cemu je zapravo razlika izmedju distorzije, overdrajva i fuzza, ali hajde da pokusam. fuzz je prilicno razlicit od ova prethodna dva po tome sto on "menja" samo jednu (recimo gornju, pozitivnu) poluperiodu signala. posledice toga su razne, a najuocljivija od njih je izrazena pojava harmonika frekvence oktave tona koji sviramo. dakle, kad opalim praznu A pod fuzzom, cuce i oktava (kao A na 12-om pragu A zice), naravno slabijeg intenziteta od osnovnog A ,a to je ono sto utice na boju tona. postoje varijante fuzza koje ispravljaju signal tako sto i negativnu poluperiodu "prebace" u pozitivnu, pa tek onda menjaju signal. tu je oktava jos vise izrazena, i veoma primetna. ipak, sama cinjenica da fuzz "klipuje", odnosno sece signal vec ga svrstava u istu klasu efekata gde su overdrajv i distorzija, iako zvuci nesto drugacije od ova dva i lakse ga je prepoznati.

 

sto se tice samog objasnjenja razlike na relaciji overdrajv-distorzija to zaista ne mogu kvalitetno da objasnim bez crtanja i upustanja u detalje. takodje pokusavam da izbegnem izraze kao sto su "sterilan ton", "toplije zvuci", "mirnije", "ima/nema muda" i tako dalje, jer je to stvar subjekivnog dozivljaja i neretko moze da navede citaoca na pogresan put, jer svako u glavi stvroi svoju sliku o tome kako to zvuci. zato je najbolje pokazati nekome na primeru.. no dobro, ipak da kazem nesto konkretno, mada napominjem da je ovo uprosceno i da zbog toga nije potpuno precizno objasnjenje.

 

distorzija radi na principu "hard klipinga". to je naglo ogranicavanje signala, kao kad lopta udari o zid i odbije se. taj nagli trzaj, da kazemo udar, signala o "zid" se prenosi do zvucnika i njihova membrana takodje naglo trzne u trenutku. ljudsko uvo tu pojavu registruje kao kratkotrajnu "buku". tavi "trzaji" se desavaju vise puta u sekundi (zavisi od visine tona i jacine) i mi to cujemo kao distorziju. overdrajv se slicno moze opisati kao udar lopte, ali ovog puta o "gumeni zid". dakle, trzaji nisu toliko nagli i meksi su, ali i dalje postoje. za muzicare je od niteresa i pojava koja se zove intermodulacija. kad odsviramo dva tona pod distorzijom ili overdrajvom javice se i ton cija frekvenca je neka funkcija te dve odsvirane frekvence, a to ume da unese "zbrku". zasto terce pod jakom distorzijom ne zvuce definisano i ne cuju se jasno? upravo zbog ove pojave. sa druge strane osnovni ron i njegova kvinta su u "zahvalnom" odnosu, tako da je frekvenca dobijena intermodulacijom odva tona koja su u medjusobmom odnosu ciste kvinte, pozeljna (na primer oktava od osnovnog tona), pa kvinte pod distorzijom zvuce sasvim lepo, kao sto mi, metalci, dobro znamo. intermodulacija je jace izrazena kod distorzije nego kod overdrajva. ne daj boze da odsviras a mol pod jakom distorzijom, cuce se samo buka. icon_smile.gif

 

pozdrav!

 

p.s. secracone, jel mozes molim te da malo povecas slova u porukama na standardnu velicinu, oci mi ispadose kad citam tvoje poruke, a iovako mi je dioptija sve gora... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha!

Dakle, konsonantni intervali pod distorzijom zvuče definisanije, od disonantnih. Na kraju krajeva to je i logično.

 

Ovo je bila zajebancija sa stručnim izrazima, no bitno je da sam ja sve shvatio. Hvala!

 

Koristim najmanji font jer uglavnom pišem romane, pa neću da mi post bude cela strana, i smanjenjem fonta pokušavam malkice da skratim svoje postove, makar vizuelno...

 

Evo sada nisam.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, konsonantni intervali pod distorzijom zvuce definisanije, od disonantnih. Na kraju krajeva to je i logicno.

 

pretpostavljam da ti znas, ali zbog drugih, da razjasnim.

kad kazem "definisanije", to nije neki magicni pojam cije znacenje razumeju samo iskusne baje, i prodavci magle (svet audio tehnike je pun takvih). da pojasnim. kad odsviram bilo koja dva tona na gitari, distorzija DODA i treci ton, i to se ne moze izbeci ni kod jedne distorzije. kod nekih distorzija je to vise izrazeno, a kod nekih manje. zbog tog treceg tona (cija visina zavisi od ova dva "okinuta" tona) ja ne mogu jasno da cujem koja dva tona je gitarista odsvirao i zato je ta terca "slabije definisana". kad opalim akord preko svih 6 zica, svaka dva tona medjusobno intermodulisu i sami izracunajte koliko nezeljenih tonova se tu javlja. uostalom, uzimite distorziju, odvrnite je na maksimum i probajte. zato se retko srece iskusan gitarista baja koji drzi mnogo otpanjen dist. mada ako sviras neki zesci metal gde se osim kvinte nista drugo ne koristi, onda samo napred! icon_rockdevil.gif

 

Ovo je bila zajebancija sa strucnim izrazima, no bitno je da sam ja sve shvatio. Hvala!

nema na cemu, tu smo da razmenjujemo znanje i iskustvo, a te geek/nerd zajebancije su uvek dobrodosle. icon_smile.gif

 

Koristim najmanji font jer uglavnom pišem romane, pa necu da mi post bude cela strana, i smanjenjem fonta pokušavam malkice da skratim svoje postove, makar vizuelno...

romani, narocito oni informativni i korisni, su mnogo pozeljniji od obicnih poruka koje ne nose neku informaciju. to treba da se istakne, a ne da se usitnjava. no, dobro, kupicu ja jednog dana 19'' monitor. icon_smile.gif ili jos bolje, projektor! icon_smile.gificon_smile.gif

 

pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam jucer ovakvu situaciju - imao sam svirku i zapalo mi je pojacalo Marshall. E sad bas da ne lupam koji je model, nisam bas upamtio, ali mislim da je nesto kao JCM 800, kombo (ako tako nesto uopste postoji, kazem nisam zapamtio). Imalo je pedalicu za drive i clean kanal. E sad, trebalo mi je poprilicno vremena dok ga nisam barem priblizno namestio kako mi se svidja...na tonskoj. Naime, celo pojacalo kao da se gusi u srednjim tonovima. Moj Jackson je zvucao kroz vecinu varijanti namestanja potova kao igracka. Zvuk bez ikakve mase, cak ni visoki nisu odgovarali na pojacavanje potova... Jedino je gain pot imao neki uticaj na zvuk, ali tada nisam mogao da pojacam na jacinu koju sam hteo jer su svi volume potovi bili na max tako da sam morao taj nesrecni gain da pojacam, a onda nisam imao sasvim cist clean... (cak i na clean kanalu).

Kad je nastup trebao da pocne, setovao sam sve kao na tonskoj ali je bilo jos gore, pojacalo je utihnulo iznenada i gain je morao da ide jos vise. Kontao sam da treba nesto da procesoru da se menja (koristio sam kogov ax 100).

 

Sta ustvari treba uraditi da bi se dobio koliko toliko jasan, zvonak, neumuljan ton, bez previse basova. U cemu je ustvari problem? (pretpostavljam u mom neiskustvu sa slicnim stvarima ali zato i pitam).

 

Hvala unapred.

 

 

A da, samo da napomenem da na probi nemam taj problem, tako da mislim da nije do presetova na procesoru.

Edited by bojan j.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Možda je pojačalo jednostavno u lošem stanju

2. možda imaš prejak izlaz iz procesora

 

Gain mora da se pojača ako imaš gain na clean kanalu, jer što je gain tiši to EQ pojačala manje utiče na zvuk, pa ti ton ispadne tanak. Ako tako imaš utisak da zvuči kao da će se sve raspasti, probaj da smanjiš izlaz iz procesora.

 

Tako nekako, teško je ovako reći napamet

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...