Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Rizicno mi je da uzimam takve stvari-polovne...Video sam Bheringerove modele 2030a,oni su ispod 300 jevreja-novi.Kad budem imao toliko,najverovatnije bih ih uzeo.Da nema neko mozda takve,a?

Edited by avenija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bih da kupim neki procesor.Razmisljam o Digitech RP 80 i RP 200.Pa me zanima kakva je razlika izmedju njih.Da li ce mi RP 80 biti dovoljan za kucno sviranje i neke manje koncerte.S obyirom da su slicni iygledom da li postoji neka veca raylika u kvalitetu.

 

Digitech RP200 je 70 evra skuplji,da li vredi stvarno toliko ta razlika.

Kolko sam mogao da primetim RP 200 ima gain pontenciometar,pa me zanima da li nesto slicno ima RP80(neko sredjivanje efekata po volji gitariste)

 

I jos jedno samo pitanje.Cemu ustvari sluzi gain na efektima.Da li ima uticaj na sve efekte ili samo da overdrive i distorsion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji god od spomenutih efekata da uzmeš, za izvesno vreme ćeš ga najverovatnije prodati/menjati za bolji, pa ti vidi koliko želiš da uložiš u privremenu spravu koja gubi vrednost svakim danom. Nisam na žalost probao procesore koje spominješ, pa ne mogu da ti dam neki pametan savet. Tih 70 evra može ali i ne mora biti isplativo. Probaj i veruj ušima!

 

Što se gain-a tiče:

 

Na procesorima on nekada služi za podešavanje ulaznog signala gitare i u tom slučaju to treba da podesiš za svoju gitaru. U tom slučaju je najčešće taj potenciometar negde odvojeno ili čak jedini. Ako ima još potenciometara pored njega, onda je gotovo sigurno da se odnose na modelirani preamp na procesoru.

 

Na 62. strani ovog topica sam ja napisao post dužine romana gde sam objasnio i pojam gain-a, za slučaj da si početnik i ne znaš...

 

Na žalost ništa određeno ne mogu da ti kažem dok spomenute sprave ne probam...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

to se desava ako ne valja intonacija...intonaciju ces morati da sredjujes, ali to nije problem

 

 

covek je mislio da li ce mu se kriviti vrat. ako imas onu sipku u vratu (truss rod) nju ces morati zateci. to je najbolje dati nekom profesionalcu da ne bi zajebao vrat

 

ali posto imas squier...ne znam da li ti se to isplati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar dan. Juce smo seli kod darijusa i ja sam resiJo da postavim pitanje. Ako je Marshall-ova hedovina 100w, a box 4x25W (npr) - to bi trebalo da znaci da je maksimalna snaga 25W? Darijus je napomen'o da se na samoj glavi moze menjati nesto sto bi bila (po mom mastanju) 1) izlazana impedansa pojacala sa 4, 8 ili 16 oma ili 2) da je to prakticno prekidac koji odredjuje skretnici u kabinetu kako ce se ponasati zvucnici. Znaci pitanje je - sta se tu zaista desava i koja je u stvari realna snaga - posto ako su zvucnici 4x25 - onda po nekoj zdravoj logici i 100W kroz njih zvuci kao "probijenih" 25W...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako u kutiji imaš 4 zvučnika po 25W onda ti je to sve zajedno 100W, prosta računica. Prekidačem na zučniku menjaš vezu zvučnika, nema tu nikakve skretnice, nije to Hi-Fi zvučnik. Ako četiri zvučnika od 8 ohma vežeš redno dobićeš impedansu od 32 ohma. Ako ih vežeš paralelno sve, dobićeš 2 ohma, ako ih vežeš paralelno po dva, pa te parove opet redno, dobiješ 8 ohma, itd...

Snaga im se u svakom slučaju sabira.

Neke novije kutije imaju i splitovane stereo varijante. Sve to piše na njima.

 

Prekidačem na pojačalu menjaš izlaznu impedansu, koju treba da podesiš prema kutiji.

 

Za glavu od 100W, Marhall koristi kutije od 4x75, tojest 300W, pa pazi da onog jadnička od 100 W ne produvaš.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako u kutiji imaš 4 zvučnika po 25W onda ti je to sve zajedno 100W, prosta računica. Prekidačem na zučniku menjaš vezu zvučnika, nema tu nikakve skretnice, nije to Hi-Fi zvučnik. Ako četiri zvučnika od 8 ohma vežeš redno dobićeš impedansu od 32 ohma. Ako ih vežeš paralelno sve, dobićeš 2 ohma, ako ih vežeš paralelno po dva, pa te parove opet redno, dobiješ 8 ohma, itd...

Snaga im se u svakom slučaju sabira.

Neke novije kutije imaju i splitovane stereo varijante. Sve to piše na njima.

 

Prekidačem na pojačalu menjaš izlaznu impedansu, koju treba da podesiš prema kutiji.

 

Za glavu od 100W, Marhall koristi kutije od 4x75, tojest 300W, pa pazi da onog jadnička od 100 W ne produvaš.

 

Cheerz! pivopije.gif

ok, daj da preformulisem pitanje posto ocigledno nisam bio dovoljno jasan u cemu je stvar. snaga zvucnika je 25W i ti mozes da teras pojacalo od 100W kroz samo jedan zvucnik i da ti bude sexy prvih 2ms dok zvucnik ne produva... druga opcija je da se snaga od 100W deli na 4 zvucnika od 25W (po nekoj audio logici kada zelis da razdelis mono pojacalo od 100W na dva zvucnika - maksimalna snaga na tim zvucnicima moze biti samo 50W) ali to mi definitivno ne deluje kao 100W vec kao 4x25W odnosno kao da si izvukao signal iz gitare i povezao ga istovremeno na 4 pojacala snage 25W koja stoje jedno na drugom. snaga te svirke bi trebala da bude 25W a ne 100W. ako si mislio da se snage sabiraju (prilikom slusanja svirke) i da se dobija utisak kao kada bi svirao preko jednog zvucnika od 100W onda bih te zamolio da mi objasnis audio princip po kome se javlja taj efekat - posto mi ne deluje logicno... nelogicno u smislu k'o kada na nekom koncertu na stadionu kazu da je ukupna snaga 20000W jer su je grubo sabrali ali svaki muzicar pojedinacno definitvno nema na raspolaganju tu snagu za sebe. imam problem samo u razumevanju toga da li head deli snagu od 100W na vise delova i da li je to isti efekat kao vec pomenuta vezana pojacala od po 25W... nije uopste naivno pitanje a znam dosta ljudi kojima ova prica nije jasna tako da bi bilo izuzetno dobro da se sada pojavi objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

auuu... ovde mora iz pocetka. icon_smile.gif

 

prvo: kad se kaze da je pojacalo snage 100W, misli se na to da pojacalo moze da preda tu snagu ako su su na njega prikljuceni zvucnici tacno odredjene impedanse, zar ne? secas se iz OET-a, sigurno ste radili prilagodjenje po snazi, i tako te fore. icon_wink.gif naime, snaga je UVEK p=u*i, a pri tome vazi u=z*i, gde je z impedansa zvucnika, u nasem slucaju. dakle, ako jedno pojacalo predaje snagu od 100W zvucnicima cija je impedansa 4 oma, to znaci da ako nakacis zvuckine od 8 oma, imaces na raspolaganju snagu od 50W, zato sto veca impedansa (pri istom naponu) "povlaci" manju struju, i posto je snaga umnozak napona i struje => manja snaga.

 

dalje, kazes da pojacalo "deli" snagu na zvucnike. hmmm.. koliko god zvucnika da vezes na izlaz pojacala, i kako god da ih vezes (redno ili paralelno), sve to mozes svesti na jednu imepdansu u proracunu, i to je ono sto pojacalo "vidi" na izlazu, jedini slucaj (koji ja znam) kad pojacalo "deli" snagu je kad se radi biamping, ali to vec nije ista prica o gitarskim pojacalima.

 

ako vezez paralelno 4 ISTA zvucnika, struja koja "izadje" iz snagasa ce se ravnomerno podeliti na 4 dela i otici u svaki od 4 zvucnika. napon ce im biti isti. zbir te 4 struje je ono sto "izadje" iz pojacala, a posto je u pitanju paralelna veza, napon je isti na svakom od zvucnika, kao i na izlazu iz pojacala. dakle 100W=4*25W.

ako vezes 4 ISTA zvucnika redno, kroz njih ce proteci ista struja koja "izadje" iz pojacala, a zbir napona na zvucnicima (ako su 4 ista zvucika, napon na jednom ce biti 1/4 napona na izlazu iz pojacala) ce biti jednak izlaznom naponu pojacala. dakle, ista stvar: 100W=4*25W

 

sa stanovista elektronika, ovo je ta prica, a drugo pitanje je da li je jedan zvucik od 100W povezan na pojacalo od 100W tisi ili glasniji od 4 zvucnika po 25W prikljucena na jedno pojacalo od 100W. to zavisi od toga kakvi su zvucnici, i od koeficijenta iskoriscenja. ja sam imao sistem 2*10W koji je bio glasniji od sistema 2*75W. veliki reklamni "trikovi" se koriste kad treba da se kupcu saopsti snaga sistema. prvo, daju vrednosti u "peak -u", odnosno maksimalu trenutnu snagu sistema koja moze da traje par milisekundi, nakon cega bi se sve raspalo. firme cak "lazu" i za "sinusnu" snagu tako sto je mere pomocu jednog harmonika na 1kHz, itd...

 

analogija sa gitarom koja svira istovremeno na 4 pojacala mi nije jasna. gitara ce u tom slucaju opsluzivati 4 pojacala koja su paralelno vezana, pa ce impedansa koju "vidi" izlaz gitare biti mnogo manja. to je nesto sto se izbegava jer, koliko ja znam, gitara treba da "vidi" impedasu reda mega-oma (oko 1M), a to nije prilagodjeno po snazi. velicina koju mi treba da dobijemo od gitare (odnosno magneta) je _napon_, a struja nas ne zanima, dok je kod snagaskih pojacala jako bitna i kolicina struje koju to pojacalo moze da isporuci...

 

inace, zvucnici se sasvim lepo mogu unistiti i kacenjem na pojacalo manje snage od predvidjene. ako nekoga to zanima neka potrazi po netu "underpower". posto izlazni stepen snagasa nije predvidjen da "hendluje" klipove i da ih umeksava, prilikom klipa ce se javiti spektar previse bogat jako visokim harmonicima >20kHz, a zvucnici nisu predvidjeni za takve stvari => ode zvucnik. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...