Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

meni je takodje nelogicno kako bi 4x25 mogla da zviche kao jedan od 100... icon_confused.gif

I ne zvuče kao jedan od 100W. Imaju istu snagu, ali 4 zvučnika imaju puniji zvuk, manje kutijast.

 

Hvala Gargamelu, što vam je objasnio stvari bolje nego što bih to ja uradio (i što me je spasao pisanja romana)!

 

Cheerz! pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

auuu... ovde mora iz pocetka. icon_smile.gif

 

prvo: kad se kaze da je pojacalo snage 100W, misli se na to da pojacalo moze da preda tu snagu ako su su na njega prikljuceni zvucnici tacno odredjene impedanse, zar ne? ...

 

dalje, kazes da pojacalo "deli" snagu na zvucnike. hmmm..

 

ako vezez paralelno 4 ISTA zvucnika, struja ...

ako vezes 4 ISTA zvucnika redno, kroz njih ce ...

 

sa stanovista elektronika, ovo je ta prica, a drugo pitanje je da li je jedan zvucik od 100W povezan na pojacalo od 100W tisi ili glasniji od 4 zvucnika po 25W prikljucena na jedno pojacalo od 100W. to ...

 

analogija sa gitarom koja svira istovremeno na 4 pojacala mi nije jasna.

 

inace, zvucnici se sasvim lepo mogu unistiti i kacenjem na pojacalo manje snage od predvidjene.

Znao sam da ovo treba da pitam uzivo posto onda mogu do brezsvesti da insistiram na onome sto me interesuje... Idemo redom, po pasusima:

 

1. + 2. + 3. pasus nisu vezani za moje pitanje - "tako da ih ladno mozemo bachiti" icon_smile.gif

 

Pitanje nije iz elektrotehnike vec fiz'ke zvuka...

 

4. Argh, argh... Nije drugo pitanje - nego prvo da li je tisi ili glasniji 1x100W

ili 4x25... TO JE PITANJE U ORIGINALU! icon_smile.gif Vidim da Secracon tiho podrzava teoriju da se snage sabiraju, ponovicu, ZAHTEVAM DA SE TO OBJASNI!!! icon_wink.gif

NISAM PITAO KOJI ZVUK VISE SASOLJI PO MUDIMA, KOJI JE PUNIJI, KOJI JE LEPSI, VEC DA LI JE ISTE GLASNOCE!!!

 

5. Radi se o imaginarnom slucaju - druga je verzija da 4x25W pojacala stoje jedno na drugom (kao, tripuju se da su box icon_smile.gif ) a 4 gitarosha (za svako pojacalo po jedan) sviraju istu frazu idealno istovremeno. A u drugom uglu stoji jedan gitarista sa jednim pojacalom od 100W. A u sredini sudija koji meri jacinu zvuka. Koj' je glasniji? icon_smile.gif

 

6. Uvek je interesantno naci nove nacine za luftiranje membrane - ovo nisam znao! icon_wink.gif

 

Evo i za kraj, za one koji ne zele da citaju - da li je 4x25W isto glasan kao 1x100W (bez obzira na 'lepotu' tona), molio bih i objasnjenje iz fizike, ako ima (ako niste sigurni molim da se ne javljate sa nekim poluinformacijama i logicnim razmisljanjima jer ovo treba znati). Kako se to sabiraju snage 4 slabija zvucnika da daju efekat jednog "vel'kog"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest BadMax

Da li se neko od vas sretao sa pojacalom BARCUS-BERRY XL8? Ja sam dosao u posed istog, pa s obzirom da se bas ne razumem, molio bih da mi napisete sta znate o tom pojacalu (ako znate ista biggrin.gif)

Share this post


Link to post
Share on other sites

4. Argh, argh... Nije drugo pitanje - nego prvo da li je tisi ili glasniji 1x100W

ili 4x25... TO JE PITANJE U ORIGINALU!  Vidim da Secracon tiho podrzava teoriju da se snage sabiraju, ponovicu, ZAHTEVAM DA SE TO OBJASNI!!!

NISAM PITAO KOJI ZVUK VISE SASOLJI PO MUDIMA, KOJI JE PUNIJI, KOJI JE LEPSI, VEC DA LI JE ISTE GLASNOCE!!!

 

snaga zvucnika i pojacala u vatima NIJE DOVOLJNA DA BI SE ODREDILA ->GLASNOCA<-!!! glasnoca nije odredjena SAMO snagom zvucnika i pojacala. ok? sa stanovista elektronike, snage se jednostavno sabiraju. sa stanovista fizike zvuka - ne znam jer mi nisi dao dovoljno podataka. zavisi od konkretnih fizickih osobina membrane/kretnog mehanizma i ostalih eletro/fizickih parametara samog zvucnika. ako kazem da je glasniji jedan zvucnik od 100W nego 4 od 25W ti lako mozes da nadjes konkretan primer gde to nije slucaj. ako kazem obratno, takodje mozes da nadjes konkretan primer gde ni to ne vazi. razumes? fali mi promenljiva! ne mozes porediti babe i zabe. icon_wink.gif

 

5. Radi se o imaginarnom slucaju - druga je verzija da 4x25W pojacala stoje jedno na drugom (kao, tripuju se da su box  ) a 4 gitarosha (za svako pojacalo po jedan) sviraju istu frazu idealno istovremeno. A u drugom uglu stoji jedan gitarista sa jednim pojacalom od 100W. A u sredini sudija koji meri jacinu zvuka. Koj' je glasniji?

 

nije egzaktno pitanje. ako me pitas da li ce isti zvucnik biti glasniji na pojacalu od 50 ili 10 vati - sve je jasno. svi parametri su skroz definisani i odgovor je jednostavan. ali, na ovo pitanje koje si postavio se ne moze dati uopsten odgovor tipa "da, 100W je glasnije od 4*25W", ili "ne, 100W nije glasnije od 4*25W". bar ja ne mogu. icon_smile.gificon_smile.gif

 

pa ipak, posto te toliko zanima odgovor na ovo jako cudno pitanje, ja ti mogu ponuditi samo neka teorijiska razmatranja, ali ne i konkretan odgovor koji UVEK vazi.

--- ako imas 4 zvucnika, zvuk nije isti u svim tackama prostora jer je u opstem slucaju rastojanja od jedne tacke u prostoru do svakog od 4 zvucnika razlicito, sto za sobom povlaci ne bas uvek idealnu superpoziciju talasa (fazni pomeraj odredjen trigonometrijom konkretne pozicije) => nije toliko glasno U OPSTEM SLUCAJU! dakle, zavisi odakle slusas. ipak, mislim da te razlike nisu toliko izrazene, te da odgovor vise zavisi od konkretnih parametara zvucnika (krutost membrane, itd...)

 

ovo je moj domet u odgovoru na tvoje pitanje. ako neko moze preciznije i bolje da odgovori neka zna da bi i mene zanimlao detaljnije razmetranje ludikudovog pitanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4. Argh, argh... Nije drugo pitanje - nego prvo da li je tisi ili glasniji 1x100W

ili 4x25... TO JE PITANJE U ORIGINALU!  Vidim da Secracon tiho podrzava teoriju da se snage sabiraju, ponovicu, ZAHTEVAM DA SE TO OBJASNI!!!

NISAM PITAO KOJI ZVUK VISE SASOLJI PO MUDIMA, KOJI JE PUNIJI, KOJI JE LEPSI, VEC DA LI JE ISTE GLASNOCE!!!

 

da li je 4x25W isto glasan kao 1x100W (bez obzira na 'lepotu' tona), molio bih i objasnjenje iz fizike, ako ima (ako niste sigurni molim da se ne javljate sa nekim poluinformacijama i logicnim razmisljanjima jer ovo treba znati). Kako se to sabiraju snage 4 slabija zvucnika da daju efekat jednog "vel'kog"?

 

icon_smile.gif Dragi moj LoodeeKooD, izvinjavam se što ću biti malko seljak i seronja, danas mi je baš bio "uzkurac" dan, a i popio sam par piva... pivopije.gif

 

Završio sam srednju elektrotehničku, smer elektronika. To ti je taj smer gde se uče pojačala i predajnici/prijemnici i tako ta govna. Maturirao sam sa temom "zvučnici i skretnice", i bio omiljeni đak mnogim profesorima. To je bilo 1996. Posle toga sam 4 godine studirao FIZIKU. To nikada nisam završio, ali mislim da imam prava da kažem da se malko razumem u tu oblast.

Posle toga sam 2004. završio višu muzičku u Budimpešti za bas gitaru.

Mislim da sam dovoljno usko obrazovan za tvoje pitanje, i kao takav ne moram da ti pišem knjige, već mogu da ti kažem da mi možeš slobodno verovati na reč.

 

Snage zvučnika se sabiraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Evo ti još koji uzvičnik ako ti nije jasno ni posle Gargamelovog posta: !!!!!!!!!!!!

 

4x25W = 100W, vrlo prosto.

Pojačalo ne zna šta si mu priključio, ono samo "oseti" otpor toga, a snaga se posle deli srazmerno sa otporom, što je u slučaju istih zvučnika = isto za sve zvučnike. Dakle, Snaga od 100 W se podjednako podeli na 4 ista zvučnika pa to bude 100/4 = 25 po zvučniku.

Iliti 4 zvučnika od 25W x 4, ako su adekvatno vezani, pojačalo ih "konta" kao jedan od 100W.

 

Ne znam kako infantilnije da objasnim.

 

Zvuk će biti drugačiji, jer 4 zvučnika daju dublji i puniji ton, ALI JE SNAGA ISTA. Neću sada da zalazim u akustiku i filozofiju oko preseka membrana i veličine kutija.

 

Radi se o imaginarnom slucaju - druga je verzija da 4x25W pojacala stoje jedno na drugom (kao, tripuju se da su box  ) a 4 gitarosha (za svako pojacalo po jedan) sviraju istu frazu idealno istovremeno. A u drugom uglu stoji jedan gitarista sa jednim pojacalom od 100W. A u sredini sudija koji meri jacinu zvuka. Koj' je glasniji?

 

Ako izuzmemo činjenicu da je sa FIZIČKE strane nemoguće da sva četiri pojačala sviraju isto: DA!!!!!! Čuće se jednako glasno jedna i druga strana!!!!!

 

Adekvatnije bi bilo da si rekao da se jedan gitarista šteka u četiri pojačala, a ne četvorica da sviraju isto. Ima razlike, veruj mi, mada u JAČINI NEMA!!!

 

Dakle: Jeste,

 

4x25 = 100

 

Sorry što sam bio sirov, i seljak.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sve to ne znači da će ti pojačalo sa zvučnikom 1x100W zvučati kao ono sa 4x25W, ali vidim da te zanimaju činjenice više sa matematičke, a ne sa praktične strane.

 

...a da li znaš ono o fizičarima teoretičariuma i o fizičarima eksperimentalcima?

 

Cheerz! pivopije.gif

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ne zvuce kao jedan od 100W. Imaju istu snagu, ali 4 zvucnika imaju puniji zvuk, manje kutijast.

 

inace, mislim da 4 zvucnika od 25W cak ni teoretski ne mogu zvucati isto kao jedan od 100W pre svega zbog razlicite gometrije zvucne kutije i rasporeda izvora zvuka. izmedju ostalog (nemojte me drzati za rec dok ne proverim) mislim da zvucnik od 25W obicno ima veci "dump faktor". u prevodu, potrebno je manje vremena da se membarana zaustavi/pokrene, pa to utice na zvuk. ima tu jos da se razglaba, ko voli. icon_smile.gif

 

ali ipak, ludikuda je zanimala iskljucivo glasnoca, a ne i karakter zvuka.

 

Hvala Gargamelu, što vam je objasnio stvari bolje nego što bih to ja uradio (i što me je spasao pisanja romana)!

ok, znaci, sledeci put je na tebe red. icon_wink.gificon_smile.gif

stay tr00! icon_rockdevil.gif

Edited by Gargamel

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Remember that twice the number of drivers doesn't necessarily equate to twice the sound output, due to acoustic coupling and standing wave cancellation in the room. However, more speakers is definitely louder due to the increase in cone surface area."

 

je jedina recenica koju sam do sada nasao na netu o problematici, posto vidim da savetovanje varira od 'nemam dovoljno podataka da izvrsim kalkulaciju' icon_wink.gif do 'veruj mi, ja sam zavrsio teslu, a poceo sam fiziku'...

 

@ Sekrakon

 

pa, mis'im i ja sam zavrsio Teslu, ako ces bas tom nekom linijom. problem je u tome sto meni ne treba infantilnije objasnjenje. interesovalo me je kako se to u praksi cuje (glasnije, jace) i da postoji neka teorijska pozadina iz fizike.

Adekvatnije bi bilo da si rekao da se jedan gitarista šteka u četiri pojačala, a ne četvorica da sviraju isto. Ima razlike, veruj mi, mada u JAČINI NEMA!!!

 

i jesam rekao da jedan svira kroz 4 pojacala (prvo) ali vidim da je jako tesko udovoljiti svakome. radilo se o slucaju u kome je vazna ideja, moglo je biti i snimljena fraza koja se pusta preko cetiri pojacala (ovaj slucaj bi trebao da zadovolji i Gargamela i tebe icon_wink.gif ). sve u svemu ovo je deo gde proklinjem dan kada sam postavio pitanje na YuM-u i sada ce biti sve useiusvojekljuse fazon. rezultate istrazivanja cu svakako postaviti ovde. icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

inace, juce sam nabasao na razlog zbog kojeg se voskiraju magneti, parafraziram:

 

Wax pot smanjuje mikrofoniju kod starih i losih magneta kod kojih labavi metalni delovi vibriraju “with the sound” (valjda istom frekvencijom kojom vibrira i zica) i tako stvaraju mikrofoniju. Noviji magneti su fabricki voskirani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narode, eve sta mi rece neki 'Merikanac kad sam pitao na: http://www.webervst.com/sptalk.html sledecu stvar - "Is 1x100W speaker louder than 4x25W in guitar amplification?" odgovor je, kao sto su zapadnjaci navikli - kratak! "No, the four speakers would be louder." icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif I to bi sve bilo OK da nisam postavio jos jedno pitanje a to je kako se talasi 4 zvucnika sabiraju... Nisam dobio odgovor...

 

EDIT: nova interesantna informacija je da je "radna povrsina" 4 zvucnika 12" ekvivalentna povrsini 1 zvucnika od 24" po formuli:

precnik zvucnika x koren broja zvucnika = 12 x koren iz 4 = 24"

Edited by LoodeeKooD

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Remember that twice the number of drivers doesn't necessarily equate to twice the sound output, due to acoustic coupling and standing wave cancellation in the room.

ako imas 4 zvucnika, zvuk nije isti u svim tackama prostora jer je u opstem slucaju rastojanja od jedne tacke u prostoru do svakog od 4 zvucnika razlicito, sto za sobom povlaci ne bas uvek idealnu superpoziciju talasa (fazni pomeraj odredjen trigonometrijom konkretne pozicije) => nije toliko glasno U OPSTEM SLUCAJU! dakle, zavisi odakle slusas.

boga mu, pa ovde ima nekih slicnosti? icon_wink.gificon_smile.gif

 

However, more speakers is definitely louder due to the increase in cone surface area."

zavisi od konkretnih fizickih osobina membrane/kretnog mehanizma i ostalih

jos slicnosti? icon_smile.gif

 

However, more speakers is definitely louder due to the increase in cone surface area."

"definitely"??? icon_smile.gif mozes da nadjes konkretne zvucike od 25W cija povrsina kad se sabere bude manja od jednog zvucnika od 100W. sta cemo sad:

 

user posted image

 

ako insistiras na fizici i preciznom matematickom objasnjenju, mislim da se ne moze se dati univerzalno vazeci odgovor na tvoje pitanje ukoliko ne precizirasprecnik membrane, osetljivost kretnog mehanizma i ostale peripetije. wallbash.gif odokativno i u prakticnoj primeni, slazem se sa "izvorom sa interneta" da je 4*25W glasnije od 1*100W zbog sabiranja povrsina membrana, ali mislim da to ne vazi UVEK, ako vec insistiras na teoriji i fizici. ako se sve posmatrane membrane "tresu" istom amplitudom, onda to ima logike. icon_smile.gif

 

i jesam rekao da jedan svira kroz 4 pojacala (prvo) ali vidim da je jako tesko udovoljiti svakome. radilo se o slucaju u kome je vazna ideja, moglo je biti i snimljena fraza koja se pusta preko cetiri pojacala (ovaj slucaj bi trebao da zadovolji i Gargamela i tebe  ).

sta smo se bre uhvatili za ta 4 pojacala?! wallbash.gif iz prve sam mislio da te zanima konkretan slucaj (jedna gitara paralelno vezana na 4 pojacala i kako se distribuira snaga signala iz gitare i statijaznam), a posle si objasnio da te NE ZANIMA relacija gitara -> pojacala, nego glasnoca zvucnika.

sad je to jasno i nemojte komplikovati, ko boga vas molim. icon_smile.gif

 

sve u svemu ovo je deo gde proklinjem dan kada sam postavio pitanje na YuM-u i sada ce biti sve useiusvojekljuse fazon. rezultate istrazivanja cu svakako postaviti ovde. 

nemoj da si na kraj srca. pricamo, delimo informacije i misljenja, ludo se zabavljamo na yumetalu, pravimo mini pice i radimo od 5. icon_smile.gif ne mozemo da znamo sta sagovornik misli ako se ne izrazi precizno (narocito u ovakvim vodama). samo polako..

 

 

p.s.

Znao sam da ovo treba da pitam uzivo posto onda mogu do brezsvesti da insistiram na onome sto me interesuje

se vidimo uskoro na nekom picetu/bilijaru/itd..? icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek je dobro videti kada si u pravu, ali:

 

1. u prvom pasusu ja bih akcentovao "doesn't necessarily equate to twice the sound output" jer se to odnosilo na ono sto me je i interesovalo (glasnoca). zavrsivsi Teslu shvatio sam da uvek ima slabljenja i interferencije u svemu i svacemu, te mi zato ne bi jasno sto to meni pricas... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

2. u drugom kvotu meni je jasno da raspolazes informacijama ali da je vrlina biti konkretan, u smislu povrsine membrane kao bitnog faktora (ja recimo sada gajim ubedjenje da je to jako bitan faktor, jerbo tako je pisalo na internat! icon_wink.gif ), pre nego udzbenickog "fizickih osobina membrane/kretnog mehanizma i ostalih" icon_wink.gif

 

3. za trojku nisam siguran na sta se odnosi, posto sam rekao da mi je nelogicno da 4x25 "emuliraju" 1x100 i trazio objasnjenje, nigde nisam napomenuo da odbacujem povrsinu membrane kao faktor iz prostog razloga sto i nisam znao da je to veoma bitan faktor. icon_smile.gif

definitivno se slazem sa zakljuckom da u nekom normalnom slucaju (a to je da precnik zvucnika od 100W nije veci od pola metra u slucaju da su drugi 12" icon_smile.gif ) 4x25W zvuci jace, to sada treba podrzati hard-core elektro opitom merenja! icon_wink.gif

na ilustraciu mora da poradis! icon_wink.gificon_smile.gif

 

4. e, ali reci da nije interesantno porediti 4 pojacala od 25W koja stoje jedno na drugom sa box-om i glavom od 100W! icon_wink.gif

 

5. mabre znam, zato i nisam smeo da postavim 'vako pitanje, ali dobro je sto se doslo do nekih zakljucaka... ovde nije bilo rasprave ni u jednom trenutku, vec pitam jednu stvar 10x a vi mi odgovarate drugu stvar koju znate.

 

6. u'ek bre! icon_rockdevil.gif taman da ti izlozim svoj naredni projekat budzenja 12" za ovo moje raskantano pojacalo!

Edited by LoodeeKooD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neću sada da zalazim u akustiku i filozofiju oko preseka membrana i veličine kutija.

 

Ovom rečenicom sam hteo da izbegnem pisanje romana o nekim stvarima o kojima si, kako sada vidim, obavešten. Stvari poput onoga da se 4 zvučnika u istoj kutiji ponašaju kao da su jedan sa većim presekom. Ono drugo na šta si nabasao je pojava kontrafaza između raznih izvora zvuka. Američki pristup je najčešće čisto empiristički, zato ti je baja i rekao da je glasnije kada su četiri, jer tako zaista deluje, no kada bismo merili, ne bi tako ispalo.

 

Poenta je da je zvuk toliko različit na jednon i na 4 zvučnika, da nema puno smisla tupiti glavu oko ovoga.

 

Zaista bi trebalo jako puno da pišem da ti do tančina objasnim, i bolje bi bilo da ti preporučim neku literaturu, no vidim da već kopaš po netu.

 

Moj odgovor se odnosio na pojednostavljeni, idealizovani slučaj, kako si ti sam tražio!

 

Ampeg pravi kutije za bass sa 8x12 inčnim zvučnicima. Šta misliš zašto ne stavljaju dve kutije sa po 4 zvučnika? Snaga je na kraju krajeva ista...

Mogli bi i jedan zvučnik od mnogo vati da stave, pa ipak to ne rade tako. Opet bi, kada bi merili, snaga bila ista. No oni stavljaju 8 komada jer tako zvuči drugačije. Amerikanac to pojednostavljeno kaže da je glasnije, jer je zvuk puniji, i odaje utisak da je glasniji.

 

Akustika je mnogo čudna nauka i meni lično teška za objašnjavanje, pogotovo ovim putem.

 

Ima jako puno stvari koje utiču na zvuk, počevši od broja zvučnika, pa do oblika i materijala kutije, tipa pojačala, okruženja u kojem slušaš... i sve se to može matematički vrlo precizno objasniti.

 

Nadam se da ne očekuješ ni od koga da ti to uradi putem posta na forumu. Ljudi o tome pišu knjige.

Postoje i škole za to.

 

Pokušao sam da ti objasnim jednostavan princip funkcionisanja, jer si bio pominjao i neke skretnice, pa sam skontao da si odlutao daleko od gitarskog zvuka, i da ne razmišljš ipravno.

Rekao sam, i držim se toga, da je sa stanovišta elektronike 4x25W isto što i 1x100W. Takođe sam rekao i to da to nema puno veze sa tim kako će na kraju sve zvučati...

Ne bih da se ponavljam.

 

Ako opet nešto nije jasno ili je opet neki nesporazum, moraćemo to zaista usmenim putem.

Gargamel i ja ćemo kad-tad ići na pivo, pa mo’š s nama. icon_smile.gif

 

Btw.

Ja nisam završio Teslu, već Mihajlo Pupin. Ja sam iz Novog Sada.

 

 

Cheerz! pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. u drugom kvotu meni je jasno da raspolazes informacijama ali da je vrlina biti konkretan, u smislu povrsine membrane kao bitnog faktora (ja recimo sada gajim ubedjenje da je to jako bitan faktor, jerbo tako je pisalo na internat!  ), pre nego udzbenickog "fizickih osobina membrane/kretnog mehanizma i ostalih"

 

da, ali ima tih faktora jos. cak se moze kasnije ispostaviti da su neki mnogo bitniji od povrsine membrane, ne znam. pokusaj da uvedes u prepisku sa "amerima" i efikasnost zvucnika, kao i krutorst kretnog mehanizma (to mi trenuto pada na pamet). dva zvucnika istih dimenzija i iste "vataze" mogu dati razlicitu jacinu zvuka ukoliko im nisu iste efikasnosti. mislim da ce efikasnost zvucnika odigrati vrlo bitnu ulogu, kako dalje budes istrazivao ove stvari. stavise, mislim da ce to biti vaznije od povrsine membrane jer se moze ispostaviti da proracun efikasnosti ukljucuje kao jednu od promenljivih upravo povrsinu zvucnika.

 

tako da u tom svetlu nisam smeo da se upustim u detaljnije u tu temu i navedem sve faktore kojih mogu da se setim, jer se moze desiti da se vrlo brzo pocnemo "gadjati" stvarima koje svako tumeci na svoj nacin. icon_smile.gif meni je tvoje pitanje delovalo kao "sta je brze: fiat ili folksvagen", dakle, nedovoljno odredjeno, a sad vidim da ti upravo suprotno zelis da sve bude precizno definisano. sad shvatam da ti u stvari pitas kako se sabiraju zvucni talasi ta 4 zvucnika, a to je nesto sto SLEDI, a nikako PRETHODI prici o glasnoci zvucnika i od cega ona zavisi. ipak, to je prica koja moze da se isprica nezavisno, i svodi se na prostiranje mehanickih talaza u vazduhu. grubo receno, pod idealnim uslovima, bez fazne razlike - talasi se sabiraju. mogu pokusati da jos detaljnije razvijem pricu, ali to nece biti prijatno za citanje (a tek ni za pisanje). icon_smile.gificon_smile.gif

 

ali, ako cemo da teramo mak na konac, dva zvucnika NE ZVCE DUPLO GLASNIJE od jednog, jer ljudski sluh nema linearnu (vec logaritamsku) "osetljivost na amplitudu". sa stanovista proracuna, zvuk je duplo vece amplitude, sabrao se, ali mi ga ne cujemo duplo jace.

 

3. za trojku nisam siguran na sta se odnosi, posto sam rekao da mi je nelogicno da 4x25 "emuliraju" 1x100 i trazio objasnjenje, nigde nisam napomenuo da odbacujem povrsinu membrane kao faktor iz prostog razloga sto i nisam znao da je to veoma bitan faktor.

meni je zasmetala rec "definitli", jer povrsinu membrane postavlja kao jedini, odlucujuci i neprikosnoveni faktor u celoj prici, a ja mislim da ona to nije. zato sam i dao primer sa crtezom. icon_smile.gif

 

inace, naletecemo na velike probleme u prepisci jer je audio svet pun cudnih i nedefinisanih nacina merenja, te se mnoge stvari svode na aproksimacije i slobodna tumacenja. ja sam mislio da su inzenjeri prakticni ljudi, i da se to sve tacno zna i mozes misliti moj sok kad sam shvatio da ne mere sve firme RMS na isti nacin, na primer. bojim se da necemo doci do definitivnog i univerzalnog zakljucka, a da cemo se namuciti to je jasno. icon_wink.gif

 

5. mabre znam, zato i nisam smeo da postavim 'vako pitanje, ali dobro je sto se doslo do nekih zakljucaka... ovde nije bilo rasprave ni u jednom trenutku, vec pitam jednu stvar 10x a vi mi odgovarate drugu stvar koju znate.

najiskrenije receno, ja tek sad, polako, otkrivam sta si ti u stvari hteo da pitas. icon_smile.gif prvo sam mislio da te zanima kako se distribuira snaga pojacala, posle sam mislio da te zanima poredjenje 4:1 zvcnika, a sad vidim da je bitna matematika po kojoj se sabiraju zvucni talasi, tako da samo polako. idemo napred. jednom cemo se razumeti, makar uzivo, ako nista drugo. icon_smile.gif

 

 

pivopije.gif

 

p.s.

EDIT: nova interesantna informacija je da je "radna povrsina" 4 zvucnika 12" ekvivalentna povrsini 1 zvucnika od 24" po formuli:

precnik zvucnika x koren broja zvucnika = 12 x koren iz 4 = 24"

potvrdjujem racunicu.

kad skratis Pi, dobije se: 4*(6^2) = 12^2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amerikanac to pojednostavljeno kaže da je glasnije, jer je zvuk puniji, i odaje utisak da je glasniji.
O ovome cemo live prilikom, posto je lik objasnio i lomljenje & sudaranje zvuka unutar box-a kojim se dobijaju zvuci koje gitaristi u Americi ne znaju kako da krste "kao reverb, kao ovo, kao ono" nabraja nekoliko stvari kojima opisuje ono sto mi zovemo "punocom, mudima" i tako... U svakom slucaju bi bilo interesantno obaviti merenja (kako sam samo prs'o) icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Nadam se da ne očekuješ ni od koga da ti to uradi putem posta na forumu.
Jebi ga, pogresi covek... icon_smile.gif

 

Rekao sam, i držim se toga, da je sa stanovišta elektronike 4x25W isto što i 1x100W. Takođe sam rekao i to da to nema puno veze sa tim kako će na kraju sve zvučati...
Internet je zajebana stvar, slabo moze da se razazna sta je ko hteo da kaze... icon_wink.gif Ove stvari nikada nisu bile dovedene u pitanje...

 

Ako opet nešto nije jasno ili je opet neki nesporazum, moraćemo to zaista usmenim putem.

Gargamel i ja ćemo kad-tad ići na pivo, pa mo’š s nama. icon_smile.gif

Ti si iz NS? Fenomenalno! icon_biggrin.gif Kada/ako budes imao vremena skoci do Joe Electronica koji se u NSu nalazi u Jovana Subotića 11. Vidi da li imaju log potenciometre od 50k u metalnom kucistu (ako treba mogu da ti posaljem sliku da vidis kako izgledaju). I Gargamelu i meni su potrebni za pojacala. Ako imaju, dolazim u NS da kupim potenciometre i vodim te na pice! icon_wink.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da ce efikasnost zvucnika odigrati vrlo bitnu ulogu, kako dalje budes istrazivao ove stvari. stavise, mislim da ce to biti vaznije od povrsine membrane jer se moze ispostaviti da proracun efikasnosti ukljucuje kao jednu od promenljivih upravo povrsinu zvucnika.
kako da ne, upoznat sam sa efikasnoscu u dB... cinjenica je da to spada u kvalitet zvucnika, meni je bilo bitno kako se fizicke karakteristike samog zvucnika ispoljavaju na glasnocu, buku koju on pravi. verujem da je gomila pitanja koja su pojednostavljena i naizgled glupa ucinilo da lik koji odgovara na ta pitanja stvori sledeci mehanizam, sto mozes zanemari - sto ne mozes izjednaci kao da je konstantno kod jednog i drugog primera.

 

sad shvatam da ti u stvari pitas kako se sabiraju zvucni talasi ta 4 zvucnika, a to je nesto sto SLEDI, a nikako PRETHODI prici o glasnoci zvucnika i od cega ona zavisi. ipak, to je prica koja moze da se isprica nezavisno, i svodi se na prostiranje mehanickih talaza u vazduhu. grubo receno, pod idealnim uslovima, bez fazne razlike - talasi se sabiraju.
pitanje jeste sranje postavljeno... ali to su ti odgovori...

 

meni je zasmetala rec "definitli", jer povrsinu membrane postavlja kao jedini, odlucujuci i neprikosnoveni faktor u celoj prici, a ja mislim da ona to nije. zato sam i dao primer sa crtezom. icon_smile.gif
ja sam te njegove reci protumacio da je povrsina membrana nesto sto je pojmljivo/opipljivo/vidljivo i da je jakog uticaja na konacni zvuk. bitno za potrosaca je precnik, snaga, efikasnost i to je to, za nekoga ko treba da zna vise i da selekcijom zvucnika favorizuje visoke, niske, srednje sigurno zna vise! icon_smile.gif mada, ako nekome treba i o tome sam citao... icon_uhoh.gificon_cry.gif

 

ja sam mislio da su inzenjeri prakticni ljudi, i da se to sve tacno zna i mozes misliti moj sok kad sam shvatio da ne mere sve firme RMS na isti nacin, na primer. bojim se da necemo doci do definitivnog i univerzalnog zakljucka, a da cemo se namuciti to je jasno. icon_wink.gif
mislim da specifikacije pise komercijalni deo kompanije jer u specifikacijama zvucnika imas par stvari koje ti ne govore nista o zvuku, a one koje bi trebale nesto da ti kazu su, kao sto si rek'o - merene kako je njima odgovaralo... ja sam cak mislio da odem na ETF kod prof. Mijica da mu izmasturbiram mozak za neke konkretne stvari koje me interesuju. mis'im, ipak je covek od struke...

 

definitivno ce uskoro da padne neko pivce... icon_wink.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

- "jel i vi zlostavljate?"

Jebi ga, pogresi covek...

mozda sam i ja ponekad zlzlzbzzlzzostavljao... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

kako da ne, upoznat sam sa efikasnoscu u dB... cinjenica je da to spada u kvalitet zvucnika, meni je bilo bitno kako se fizicke karakteristike samog zvucnika ispoljavaju na glasnocu, buku koju on pravi.

prijatelju, mislim da se parametar poznat kao "efikasnost" ne odnosi na kvalitet. on govori koliko ce buke izaci iz zvucnika kad ga "pobudis" refrentnim signalom (valjda 1W, ne znam tacno). stavise, kvalitetni (i preskupi) studijiski monitori obicno imaju slabu efikasnost, bar sam tako ja citao na internetu icon_smile.gif. cini mi se da u proracun efikasnosti ulazi: tezina kretnog mehanizma, povrsina membrane, krutost, elektricne osobine, kao i geometrija zvucne kutije (mozda sam nesto cak i izostavio icon_smile.gif ).

 

verujem da je gomila pitanja koja su pojednostavljena i naizgled glupa ucinilo da lik koji odgovara na ta pitanja stvori sledeci mehanizam, sto mozes zanemari - sto ne mozes izjednaci kao da je konstantno kod jednog i drugog primera.

znaci, i on se sluzi aproksimacijama, kao i mi. mislim da je nemoguce izbeci aproksimacije kad se prica o ovoj materiji, sto dodatno komplikuje stvar. mislio sam da napisem nesto o prostiranju mehanickih talasa kroz vazduh i da to primenimo na 4*25 zvucnike, ali to je opasan posao, mnogo obimniji nego sto se na prvi pogled cini. na kraju krajeva, ne rade to dzabe ljudi za pare. wallbash.gif

 

e da, sad mi pade na pamet!!! jel ima ne internetu da se skine neki program za proracun zvucnih kutija (ali sa krekom, molio bih icon_wink.gif )?

 

a sam te njegove reci protumacio da je povrsina membrana nesto sto je pojmljivo/opipljivo/vidljivo i da je jakog uticaja na konacni zvuk. bitno za potrosaca je precnik, snaga, efikasnost i to je to, za nekoga ko treba da zna vise i da selekcijom zvucnika favorizuje visoke, niske, srednje sigurno zna vise!  mada, ako nekome treba i o tome sam citao

ni jedno znanje nije suvisno! ako te ne mrzi, napisi nam makar ukratko sta si saznao.

 

mislim da specifikacije pise komercijalni deo kompanije jer u specifikacijama zvucnika imas par stvari koje ti ne govore nista o zvuku, a one koje bi trebale nesto da ti kazu su, kao sto si rek'o - merene kako je njima odgovaralo...

mene cude firme (obicno hi-end) koje koriste nacine merenja koji im daju manje pompezne vrednosti. u stvari, mislim da se oni samo drze knjiga i to rade onako kako je propisano, a da svi ostali vrdaju i montiraju tako da dobiju sto vecu cifru.

 

ja sam cak mislio da odem na ETF kod prof. Mijica da mu izmasturbiram mozak za neke konkretne stvari koje me interesuju. mis'im, ipak je covek od struke...

srecno. icon_smile.gif ne poznajem konkretno coveka, ali znajuci kako stoje stvari sa profanima na etf-u preporucio bih ti da sa sobom poneses litar loze, da ga odobrovoljis. icon_smile.gificon_smile.gif

 

definitivno ce uskoro da padne neko pivce...

ce se cujemo po tom pitanju. icon_smile.gif

 

Ti si iz NS? Fenomenalno!  Kada/ako budes imao vremena skoci do Joe Electronica koji se u NSu nalazi u Jovana Subotica 11. Vidi da li imaju log potenciometre od 50k u metalnom kucistu (ako treba mogu da ti posaljem sliku da vidis kako izgledaju). I Gargamelu i meni su potrebni za pojacala. Ako imaju, dolazim u NS da kupim potenciometre i vodim te na pice! 

ajde, pa da vidimo jedan vikend da odemo do ns? ja inace obozavam novi sad, tako da mi nece biti problem da idem, makar i bez nekog cilja. icon_da.gificon_smile.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

prijatelju, mislim da se parametar poznat kao "efikasnost" ne odnosi na kvalitet. on govori koliko ce buke izaci iz zvucnika kad ga "pobudis" refrentnim signalom (valjda 1W, ne znam tacno). stavise, kvalitetni (i preskupi) studijiski monitori obicno imaju slabu efikasnost, bar sam tako ja citao na internetu icon_smile.gif. ...
To je to, malo me zbunjujes sa ovom slabom efikasnoscu kod studijskih... To bi trebalo da znaci da proizvode manje buke? Evo interesantnog clanka:

 

http://www.colomar.com/Shavano/speaker_design.html (ima odeljak efficiency ratings, lik se zajebava vecim delom teksta - tako da nije lose procitati sve icon_smile.gif )

 

e da, sad mi pade na pamet!!! jel ima ne internetu da se skine neki program za proracun zvucnih kutija (ali sa krekom, molio bih icon_wink.gif )?

ja sam imao nesto, ranije sam o tome citao kada sam hteo da pravim sam zvucne kutije, pokusacu da nadjem ali se ne secam da li je bio sa krekom...

 

ni jedno znanje nije suvisno! ako te ne mrzi, napisi nam makar ukratko sta si saznao. *odabir zvucnika u odnosu na zeljenji ton

Ne mogu da nadjem taj tekst, a alergican sam na parafraziranje icon_smile.gif. Evo izuzetno interesantnog clanka o kabinetima (o izboru zvucnika pogledati deo "Guitar Cabinets: Sealed (or acoustic suspension)" posebno deo gde postoji zahtev musterije za rokanje u drop D-u icon_smile.gif ):

 

http://www.duncanamps.com/technical/speaker_cab.html

 

srecno. icon_smile.gif ne poznajem konkretno coveka, ali znajuci kako stoje stvari sa profanima na etf-u preporucio bih ti da sa sobom poneses litar loze, da ga odobrovoljis. icon_smile.gificon_smile.gif
Iz price cenim da bi lik bio zadovoljniji univerzalnim mernim instrumentom... icon_smile.gif

 

ajde, pa da vidimo jedan vikend da odemo do ns? ja inace obozavam novi sad, tako da mi nece biti problem da idem, makar i bez nekog cilja. icon_da.gificon_smile.gif
pazi, ako si ti u mogucnosti da zapalimo tokom nekog radnog dana, ono, rano odemo tamo i obidjemo sve radnje koje prodaju elektro opremu, sednemo hasamo, pijemo & vratimo se neosteceni! icon_wink.gif ja bih isao ali mi je (malo) trulo da idem sam po Novom Sadu i trazim potove... icon_smile.gif Sve u svemu ako nisi u tom fazonu - napisi mi koji ti pot treba ako se ja slucajno odlucim impulsivno da skoknem do NSa u toku naredne nedelje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to, malo me zbunjujes sa ovom slabom efikasnoscu kod studijskih... To bi trebalo da znaci da proizvode manje buke? Evo interesantnog clanka:

 

http://www.colomar.com/Shavano/speaker_design.html (ima odeljak efficiency ratings, lik se zajebava vecim delom teksta - tako da nije lose procitati sve icon_smile.gif )

zasto te to zbunjuje?

evo, cak i on kaze:

Many home "hi-fi" speakers have efficiency ratings in the 80's, because (1) they are designed with flat frequency response as their primary criterion, frequently at the expense of efficiency;

 

efikasnos zavisi od nekoliko parametara (ako te zanima sve precizno, reci pa cu iskopati). neki od tih parametara su 1) masa kretnog mehanizma (membrane pre svega) i 2) povrsina membrane.

zvucnici koji se koriste za razglas imaju malu masu kretnog mehanizma, odnosno laganu membranu. lagana membrana za sobom povlaci veliku krutost tako da se ta mehanicka kretanja "lome" kad membrana "trzne" nazad tako da ne pretvaraju bas "identicno" elekrtricni signal u mehanicki (zvuk), a to znaci da im frekvencijiska karakteristika nije ravna, odnosno da je jako tesko postici "flat" karakteristiku sa membranama koje su krute i lake. sa druge strane, za razglas je vaznije da zvuk bude jak nego da bude "flat" i "realan", pa se zato za razglas koriste membrane velike efikasnosti. ovo je po secanju, iskopacu tacno ako te bas zanima. sve ovo ima neke veze i sa silom kojom se pomera membrana, i tako dalje. wallbash.gif nisam nasao na netu bas dobar, temeljan "tutorijal" koji sistematicno objasnjava ovu teoriju, vec je sve glupavo razbacano.... nista dok ne udruzimo snage! icon_rockdevil.gif

 

Iz price cenim da bi lik bio zadovoljniji univerzalnim mernim instrumentom... icon_smile.gif

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

ali onaj sto meri i jacinu zvuka, znas onaj od 200 evra! wallbash.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

pazi, ako si ti u mogucnosti da zapalimo tokom nekog radnog dana, ono, rano odemo tamo i obidjemo sve radnje koje prodaju elektro opremu, sednemo hasamo, pijemo & vratimo se neosteceni! icon_wink.gif ja bih isao ali mi je (malo) trulo da idem sam po Novom Sadu i trazim potove... icon_smile.gif Sve u svemu ako nisi u tom fazonu - napisi mi koji ti pot treba ako se ja slucajno odlucim impulsivno da skoknem do NSa u toku naredne nedelje...

hmmm... godovoriceo se na PP. otadzbina zove i tako to. icon_wink.gif

sto se tice pota, videcu da otvorim ovo moje pojacalo pa da pogledam... eh, taj volume pot.

Edited by Gargamel

Share this post


Link to post
Share on other sites

zvucnici koji se koriste za razglas imaju malu masu kretnog mehanizma, odnosno laganu membranu. lagana membrana za sobom povlaci veliku krutost tako da se ta mehanicka kretanja "lome" kad membrana "trzne" nazad tako da ne pretvaraju bas "identicno" elekrtricni signal u mehanicki (zvuk), a to znaci da im frekvencijiska karakteristika nije ravna, odnosno da je jako tesko postici "flat" karakteristiku sa membranama koje su krute i lake. sa druge strane, za razglas je vaznije da zvuk bude jak nego da bude "flat" i "realan", pa se zato za razglas koriste membrane velike efikasnosti.

Kulj. Na racun price o zvucnicima - evo karakteristika Celestion zvucnika 12" koji je najrasprostranjeniji i koji sam planirao da nabudzim u svoje 15W pojacalo.

 

G12M Greenback

 

Nominal diameter (") 12

Power Rating (W) 25

Nominal impedance (?) 8/16

Sensitivity (dB) 97

Chassis type Pressed steel

Voice coil diameter (") 1 3/4

Voice coil material Round copper

Magnet type Ceramic

Magnet weight 35 oz

Frequency range (Hz) 75-5000

Resonance frequency, Fs (Hz) 75

DC resistance, Re (?) 6.9

 

Medjutim, ovaj zvucnik je 63EUR tako da je to prilicno skupo u odnosu na cenu pojacala, enivej, sada cu se baviti procenom kvaliteta ostalih proizvodjaca posto je poznato da se kod Celestiona placa ime. Preporucene firme su Dayton, Eminence i JBL, a koliko mi se cini ima ih ovde kod nas - samo treba naci sa odgovarajucim karakteristikama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...