Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

jel mogu da zamolim nesto auditorijum, oduzece vam oko 60 sec vremena?

 

pokusavam da utvrdim da li postoji standard polariteta u DC napajanju pedala. posto (skoro) svaka pedala/procesor moze da se napaja i pomocu adaptera, mene zanima kakav je polaritet DC konektora na kojoj pedali. verujem da se svaka firma drzi nekog standarda, pa me to interesuje. dakle, da li je unutrasnji pin + ili - i koja je pedala u pitanju.

 

naravno, pp, da ne gomilamo poruke po temi. icon_smile.gif

 

hvala.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

postavio sam jednostavno pitanje ciji odgovor se moze svesti na jedan jedini znak ("+" ili "-"), ali umesto odgovora dobijam povratna pitanja i sumnje u moje casne motive? icon_smile.gif kapiram da je tesko uzeti pedalu u ruke i pogledati sta pise na ulazu za adapter. icon_wink.gif

 

baterije su prava stvar, ali ako stalno stavljas nove i ne cekas da se isprazne, jer nivo signala opada kako se baterija trosi. vol 5 kad je baterija ganc nova, nije isto sto i vol 5 kad je baterija na pola radnog veka. to se moze dokazati tako sto sacekate da se baterija isprazni u pedali, i onda unimerom izmerite napon. pedala javljda da je bat prazna kad joj napon padne na negde 7-8V (zavisi od pedale).

 

hocu da napravim nesto sto bi imalo dobre osobine i baterije i adaptera.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

postavio sam jednostavno pitanje ciji odgovor se moze svesti na jedan jedini znak ("+" ili "-"), ali umesto odgovora dobijam povratna pitanja i sumnje u moje casne motive? icon_smile.gif

Ok, kaze ovako: 9 volt gleichstrom, 300mA (mittenpol negativ) - sto ce reci 9V DC, 300mA (centralni deo je negativan).

 

Ne znam zasto se ljudi odlucuju na baterije od 9V koje su u principu krdza. Sto ne uzmete punjive od 2000mA da zaboravite kada ste ih poslednji put punili? Mnogo se para potrosi na ove obicne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

= 180$

 

ovo moje bi trebalo da kosta 10 puta manje (baz ispravljaca), za varijantu od 5-6 izlaza na 9V, plus ce da vire kablovi direktno iz njega, tako da direktno bodes u pedalu, i cao.

 

 

p.s. hvala za link, saznao sam sve sto mi treba. icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, kaze ovako: 9 volt gleichstrom, 300mA (mittenpol negativ) - sto ce reci 9V DC, 300mA (centralni deo je negativan).

moja pretpostavka je bila da postoji standard i to je to. dakle, centralni deo negativan. tako je i na mom wah-wahu, na primer...

 

jos samo da proverim kako stoji star sa boss-ovim pedalama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moja pretpostavka je bila da postoji standard i to je to. dakle, centralni deo negativan. tako je i na mom wah-wahu, na primer...

mislim da je to standard sto se tice napajanja generalno, da tu nema puno improvizacije i samovolje... mada, cim moraju da napominju da je srzh negativna...

 

EDIT: evo sta kaze za oficijelni boss adapter (PSA-120)

 

Good for all BOSS stomp boxes

9.6V DC

200mA

Barrel connector

Reverse polarity

 

hauevr:

Boss Pedals: There are two main types of Boss pedal effects, which specify either PSA or ACA type power supplies. Boss pedals specifying the PSA type adapter operate at 9V like most other pedals. Boss pedals which specify the ACA type adapter operate at a higher voltage. The Voodoo Lab Pedal Power is the only universal power supply available which will power any type of Boss pedal effect. There is a selector switch for each DC output on the bottom of the Pedal Power to select the correct voltage. Output numbers 1 thru 4 can be selected for "ACA" type operation. For Boss Twin pedals, use outputs 5 or 6 at the "normal" setting that offers 200mA+ @ 9VDC. An exception would be the RC20 Looper that only draws 80mA so it can use any of the outputs set to "normal".

 

Konkluzhn: ima varijacija kako u struji koju vuku - tako i naponu na kojem rade. interesantna je razlika izmedju ACA i PSA varijanti boss-ovih adaptera. na njihovom sajtu pishu oprecne informacije, recimo, pri opisu ACA kazu da se koristi za, recimo, kompresor CS-3 - a kod CS-3 pise da on koristi PSA adapter. sve u svemu - jebeno.

 

vise informacija o jednom adapteru koji je custom, ali namenjen boss pedalama na:

http://www.stompin-ground.com/products/sgpowerpp.htm

Edited by LoodeeKooD

Share this post


Link to post
Share on other sites

= 180$

 

ovo moje bi trebalo da kosta 10 puta manje (baz ispravljaca), za varijantu od 5-6 izlaza na 9V, plus ce da vire kablovi direktno iz njega, tako da direktno bodes u pedalu, i cao.

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ...e gargi ti si ponekad tako prajsles...

 

pa ne razumem...jel ti pravis sve...ili pravis samo neku plasticnu skalameriju sa puno prikljucaka na koju se kaci "ispravljac"...???

 

newsflash:ispravljac je najbitnija stvar od svega...to znas bolje od mene...dzaba se ubijas od posla ako ga privedes kraju tako sto odes na buvljak i kupis adapter samo odgovarajucih karakteristika...kineske varijante...kazem "samo"...zato sto kao i sa pojacalima i gitarama...imas ispravljac...a imas i ISPRAVLJAC...ovaj drugi radi savrseno...bez suma...i muljanja signala...pogotovu to vazi za wah...on to tek ne trpi...

 

znaci...nema sanse...da bude pa cak i priblizno kvalitetan kao ovaj iz linka...

 

za nekog ko ima pare da kupi pet sest pedala...nije mu problem da izdvoji jos 120-130 evra...

Edited by darijus

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ne razumem...jel ti pravis sve...ili pravis samo neku plasticnu skalameriju sa puno prikljucaka na koju se kaci "ispravljac"...???

ovo drugo, u narodu poznatije kao stabilizator napona. samo sto nije plasticno nego metalno jer mora da se nekako hladi eletronika unutra. na linku koji si ti dao je slika upravo toga, samo skuplja verzija koja nudi 9/12V, ali ne moze da menja polaritet i kosta 180$. ispravljac koji dobijes uz tu kutiju nije nista posebno, a ta kutija radi veliki deo posla oko finog peglanja napona, i to je ono sto je najbitnije. zato i kosta vise nego obican ispravljac.

 

newsflash:ispravljac je najbitnija stvar od svega...to znas bolje od mene...

netacno.

dobar (za nase gitarske potrebe) ispravljac u sebi vec treba da ima ugradjen stabilizator napona, a to obicno nije ugradjeno u ove standardne adaptere koji se prodaju za kucnu uoptrebu zato sto zadovoljavaju 99.9% primena. efekti, pedale i slicne stvari su medju onih 0.01% primena za koje je pozeljno imati stabilisan napon.

 

dzaba se ubijas od posla ako ga privedes kraju tako sto odes na buvljak i kupis adapter samo odgovarajucih karakteristika...

i opet netacno. pogledaj gornji pasus.

 

.a imas i ISPRAVLJAC...ovaj drugi radi savrseno...bez suma...i muljanja signala...pogotovu to vazi za wah...on to tek ne trpi...

hoces da trazis dlaku u jajetu? ok, nema problema:

to sto je za tebe ispravljac sa buvljaka "odgovarajucih karakteristika", to su gluposti. vrhunski ispravljaci kostaju oko 2500$ samo klot ispravljac, veliki su kao jedan osrednji zvucnik, imaju oko 25kg u proseku, a ti verovatno ne bi znao da ih koristis. icon_smile.gif ovo sto mi koristimo za pedale, pa cak i taj sa tvog linka je u odnosu na laboratorijiski ispravljac mala beba.

 

ovo ti je ako bas hoces da teras mak na konac, cisto da ti pokazem kako si doveo da apsurda celu pricu. ako prikljucis pedalu na taj naskuplji, zatim na ovaj sa tvog linka, a potom na ovaj moj stabilizator, sansa da ti CUJES razliku je nula. ako prikljucis jeftinog kineza, moze da se desi da ti zuji i krci zvuk. moj stabilizator sluzi da "sredi" upravo takve adaptere koje mi kupujemo u slobodnoj prodaji.

 

poenta: kupis jefin ispravljac sa buvljaka kakav vecina nas koristi za pedale, prikljucis pedale na njega i on shumi i ponasa se "onako". prikljucis moj stabilizator, i shuma i smetnji nestane (bar onog suhma koji potice od ispravljaca). to je poenta price.

 

to sto ti mislis da na buvljaku mozes da kupis neki "dobar" ispravljac govori o tome da nisi bas najbolje upucen u stvari, jer svaki ispravljac sa buvljaka koji sam ja otvorio u sebi ima grecov spoj i par elektrolita na izlazu. njima je u masovnoj proizvodnji SKUPO da stavljaju stabilizatore napona u te sprave, zasto sto za 99.9% primena u domacinstvu nema potrebe za necim takvim. nama kojima to znaci, firme uvaljuju za 180 evra lepo upakovano nesto sto ja mogu da napravim za 10 puta manje pare, samo u ruznijem pakovanju i 10% slabijih karakteristika. za budzetom od 180$ moze da se napravi ispravljac koji je bolji od onog sa tvog linka samo tako. ako ti treba tako nesto, javi se i za 180$ ti napravim duplo bolju stvar od one sa linka. icon_wink.gificon_smile.gif

 

i muka mi je od price "to ne moze da se napravi da bude dobro kao fabricki". lik se krstio kad sam mu pokazao snagasko pojacalo za muziku u kolima koje je kostalo 10 puta manje nego ono sto je platio svoje, a pri tome razbija kako zvuci. wallbash.gif preamp/DI box koji je home-made mi upravo stoji na polici i spreman sam da izadjem na crtu bilo kom gitarskom DIboxu u slobodnoj prodaji do 100 evra.

 

znaci...nema sanse...da bude pa cak i priblizno kvalitetan kao ovaj iz linka...

to naklapanje napamet i "sta bi bilo kad bi bilo" ostavi za neku drugu priliku, kad budemo isli na pljeskavicu i pivo. imas li neki konkretan razlog zasto mislist tako ili pricas po "osecaju"?

 

za nekog ko ima pare da kupi pet sest pedala...nije mu problem da izdvoji jos 120-130 evra...

malo ti je kvarna fora... nije 120-130 nego 150 evra, koliko kosta ono sa tvog linka (180$ = 150E). ne volim te neke sitne "trgovacke" fore.

a pri tome, u zemlji srbiji masa ljudi stekuje pare pa kupuje polako jednu po jednu pedalu i uvek ima precih stvari za kupovinu nego ispravaljac od 180$.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...