Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

Ok, kada pesmu jednom konvertuješ u MP3, ona ostaje sjebana. Možeš da konvertuješ taj MP3 u .WAV ili da ga narežeš nazad na CD audio, ali to je i dalje informacija iz ojađenog fajla.

 

 

E, ovo je sustina, hvala ti.

 

Jel previse da pitam kako prepoznas, tj. jel ima neke slicne manifestacije kao ove koje si naveo kod kompresovanja u mp3 i slicno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, ovo je sustina, hvala ti.

 

Jel previse da pitam kako prepoznas, tj. jel ima neke slicne manifestacije kao ove koje si naveo kod kompresovanja u mp3 i slicno?

 

Ja majke mi ne kapiram tvoje postove.

Izvini stvarno, ali potrudio sam se da shvatim pitanje - da li si ti mene pitao sledeće:

Da li postoji neki nus-proizvod konverzije MP3a u CDa u vidu šuma, flendžera i tome sl?

 

Slične manifestacije čega sa čim? WTF?

 

Kada konvertuješ MP3 u WAV ili CDa nema uticaja na zvuk (osim u posebnim slučajevima, koji te, veruj mi ne zanimaju).

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

matematika ne laze. :)

u jedom smeru mozes da kodiras, ali u drugom ne mozes da dekodiras 100% original. zato mp3 i pripada klasi "lossy" komrpesije (za razliku od, na primer FLAC-a koji ne unosi nikakve gubitke, ali je kompresija samo oko 2x).

 

 

ne znam kako plasticno da objasnim, ali evo primera koji ne oslikava bas precizno sta se desava kod mp3 kompresije vec samo sluzi da se shvati zasto ne moze da se iz mp3 fajla dobije isti kvalitet kao audio track ili audio cd.

 

ako uzmes svoj mobilni telefon i otkucas BOJAN, ti ces pritisnuti tastere 2,6,5,2,6. dakle, bilo koju rec mozes komotno da pretvoris u niz cifara. e sad, ako ti ja dam niz brojeva 46244667, ti ces tesko da dekodiras sa sam ja time hteo da kazem. u realnosti, to i nema mnogo veze sa postupkom mp3 kompresije (vise ima veze sa tim kako yumetal cuva sifre svojh korisnika :)), ali samo hocu da kazem da postoje postupci kompresije koji jednostavno ne nose dovoljno informacija da se moze 100 rekonstruisati pocetni signal. u jednom smeru moze, a u drugom ne moze. :)

 

dakle, sta god da uradis sa mp3 fajlom, mozes i da ga narezes na zlatni CD kao audio track, to jednostavno ne moze da bude isto kao original, niti moze da bude bolje od mp3 fajla. pod pretpostavkom da sve meris na istoj opremi, naravno.

 

pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bojane jebote, analogija sa slikom je dovoljno "slikovita"

 

kompresijom gubis na rezoluciji... tako da od 20 Hz do 20kHz ti u mptrojci imas lupam 1000 harmonika, dok u fajlu audio kvaliteta, neki wav ili sta ja znam tu imas 10 000 harmonika... jednostavno "zvucna slika je Detaljnija" vise toga cujes u pesmi... a i ove kompresije mislim na mp3 ne kompresuju podjednako sabove, niske, srednje i visoke, tako da mislim da na vecim kompresijama od 196kb/s imas vise baseva nego visokih, tako da je sve nekako mutnije.... uostalom uzmes pa uporedis...

razlikuje su rezanac i original (ne Bugarin) a kamoli CD (recimo original) i mp3-ca...

 

jedno sto znam je da je u wavu lakse cuti reverb na glasu, recimo, nego mp3... a to je odlika preciznosti i detaljnosti visokih u pesmi ;)

 

sad ako se Dzigi pojavi na temi, dajem otkaz :)

:pivopije:

 

e da, jos jedan Fast replay... snimah juce miked amp, tako da cu zaboraviti bar jedan dobar vremenski period na softvere koji "simuliraju" gitarska pojacala...

 

samo se nadam da mi nece cesto banjavati policija na gajbu, jbg. a i ako budu, bar cu da naucim sta koji "ker" pije...

 

ali ono, UAD-1 moram da pazarim pod hitno... da li ima neko, i kako je zadovoljan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam malo pijan, a Bojan malo nejasno pita. U globalu, ne kontam ga 3% šta je pitao.

 

Aj da te ne smaramo, prosto je:

 

1. pesma na audio CDu (onom što se pušta u cd plejeru, mini liniji i to)

2. ta pesma izgrebovana u MP3

3. taj MP3 narezan na audio CD (onaj što se pušta u cd plejeru, mini liniji i to)

 

-Stavka 1 ima dobar kvalitet zvuka.

-Kvalitet se gubi u prelazu sa stavke 1 na stavku 2.

-Stavka 3 ima ISTI kvalitet kao i stavka 2.

 

A ako pitaš zašto, onda je najbolje objašnjenje kada uzmeš stranicu iz knjige, pa je izgužvaš i ispresavijaš da zauzme što manje mesta, a onda je raspakuješ i ispeglaš, a ona i nije baš onakva kao što je bila pre gužvanja...

 

Jbt imaginos, mi imamo profesionalnu deformaciju da ne možemo ništa ljudima da objasnimo u dve reči, crno na belo, a da nas iole neko shvati... To je trip, kada krenem da pricam tako nešto, a svi me gledaju k'o marsovca, k'o da sam juče isprojektovao space shuttle na pauzi od 13-13:15. Strašno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbt imaginos, mi imamo profesionalnu deformaciju da ne možemo ništa ljudima da objasnimo u dve reči, crno na belo, a da nas iole neko shvati... To je trip, kada krenem da pricam tako nešto, a svi me gledaju k'o marsovca, k'o da sam juče isprojektovao space shuttle na pauzi od 13-13:15. Strašno.

a ja se bas trudim da prosto kazem sta imam (posto i sam volim da mi se objasni jednostavno). :udri:

 

 

---------

 

sto se tice kompresije, ja tvrdim da su jako male sanse da neko na kucnoj opremi razlikuje (dobru implementaciju, na primer LAME) mp3 192kbps i wav fajl/audio cd. to eventualno moze neko izvezban na dobrim slusalicama (ovo je jedna od par situacija kad su slusalice superiorne u odnosnu na zvucnike). ali statistika pokazuje da velika vecina ljudi to ne razlikuje.

 

postoji jako jednostavan nacin da se to i proveri.

ima da se skine mp3 player koji se zove foobar 2000, bespatan je, ruzniji od winampa (mada se skinovima moze napraviti cudo, ali to je sad nebitno), ali ima neke dodatne opcije. jedan od njih se zove ABX test. to je takozvani "double blind" test. uzmes dva fajla jedan wav i jedam mp3na 192kbps, i to neka budu dva ISTA (!) dela jedne pesme. iznivelises ih da budu iste jacine i obema uradis volume swell odnosno da muzika ne grune odmah nego da za (na primer) 2 sekunde dodje iz tisine do pune jacine (to je zato sto mp3 pocinje da daje dobre rezultate tek nakon sto prodje neki broj frejmova). ta dva fajla ucitas u foobar, selektujes ih i izaberes ociju ABX test. nakon toga foobar ce da ti pusta nasumicno cas mp3 cas wav i belezice da li su ti odgovori tacni ili pogresni. nakon svakog pokusaja izbacice statistiku, odnosno verovatnocu da ti nabadas nasumice. ako je ta verovatnoca na primer 1%, to znaci da postoji verovatnoca od 99% da ti zaista razlikujes mp3 192kbps od wav formata.

 

na primer, na pocetku, pre nego sto pocne test, postoji 50% sansa da covek nabada (dakle, krece se od objektivne pretpostavke i ni jednoj premisi se ne daje prednost).

ako je prvi pokusaj pogodak, onda se verovatnoca da covek nabada prepolovljuje i iznosi 25%.

ako je prvi pokusaj promasaj, onda je verovatnoca da covek nabada 75%.

i tako dalje, nakon svakog pokusaja se iznova procenjuje verovatnoca, i potrebno je vise od 10 pogadjanja da bi se dobila statisticki znacajna informacija. 20 nece da skodi. ;)

 

----------------

 

takodje, treba imati u vidu da razlicite vrste muzike imaju razlicite osobine i kolicine harmonika, tako da se obicno ta testiranja rade na nekoliko parova mp3-wav fajlova, pocev od klasike, preko popa, rocka, jazza, pa do nu metala i ostalih brutalnosti. nakon toga se procenjuju rezultati.

 

----------------

 

zasto ja sad sve ovo pricam?

pa, zato sto mi ide na zivce prica koju sam 100 puta cuo gde ljudi pricaju kako ima je mp3 budjav, kako unistava kvalitet, kako im SMETA (!) i slicno, a u stvarnosti su to samo prazne price jer se ispostavlja da oni zapravo uopste i ne mogu da razlikuju original wav od kompresovanog mp3-ja, narocito danas kad su ti algoritmi kompresije implementirani bolje nego ikad. u prevodu, ne volim foliranciju.

 

 

pozdrav :pivopije:

 

p.s. treba imati u vidu da stare verzije kodeka tipa xing ili tako nesto zaista daju udjave rezultate i da treba koristiti sto novije kodeke. za mp3 preporucuju LAME. ja inace volim ogg, samo steta sto ga moj usb-mp3 ne podrzava, tako da sam i dalje na mp3-ju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) :)

 

Kako prepoznas da je slabiji kvalitet tog audio fajla koji je nastao iz mp trojke?

Jbt, ovi pisu referate a niko da ti odgovori.

 

Zavisi koliko je i kojim enkoderom kompresovano, ali simptomi koje ja cujem su da fali malo basa i krdzavi su visoki (cinele najvise). U ekstremnim slucajevima sve je mutno, pliva (ko da ima neki flanger) i ostaju samo srednji.

 

@Mustaine

 

Voxengo ima neki besplatan impulsni reverb, a verovatno nisu jedini. Ne znam da li uz njih odlazi ista korisno od impulsa za vokal, ali sigurno neko preko neta mozes da nadjes neke solidne impulse za dz.

 

Koji je trip sa koriscenjem samo legalnih pluginova?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U ekstremnim slucajevima sve je mutno, pliva (ko da ima neki flanger) i ostaju samo srednji.

A ja lepo rekao za flendžer, a niko me ne sluša, kažu, pišem referate... :bigblue::pivopije:

 

@imaginos:

 

-Jedva vidim razliku između 192ojke i wav-a... i to probam onako, po srpski, u winampu... :lol:

-A NE VOLIM mp3, kada mi neko da prvi album Bathoryja, koji je sniman u garaži, pa još u mp3 obliku. Kada je nešto već loše, nemoj ga jaditi još preko toga, pa makar ne čuo razliku...

-Ja kodiram LAMEtom, i čini mi se da je bolji od Xinga (a i mnogo čega drugog), i od srca bih ga preporučio svakome

-Koristim iskjučivo klasiku i džez za testiranje mp3 kompresije, kvalitet zvučne kartice i hi-fi sistema. Najveći spektar zvuka. Takođe preopručujem svima koji bi nešto da upoređuju (sluške, zvučnike, mp3je itd.)

 

Živi bili, LAMEtom kodirali (na 192, naravno)! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Jedva vidim razliku između 192ojke i wav-a... i to probam onako, po srpski, u winampu... :lol:

vidis? ;)

u winampu ti ZNAS da li si pustio mp3 ili wav. foobar moze da ti pusta fajlove tako da na ekranu ne pise koji fajl svira, pa ti pogadjas. ;)

 

-A NE VOLIM mp3, kada mi neko da prvi album Bathoryja, koji je sniman u garaži, pa još u mp3 obliku. Kada je nešto već loše, nemoj ga jaditi još preko toga, pa makar ne čuo razliku...

ja sve pucam u mp3-ju, i omiljene mi bendove i one lose, i dobru produkciju i losu... nebitno.

 

-Koristim iskjučivo klasiku i džez za testiranje mp3 kompresije, kvalitet zvučne kartice i hi-fi sistema. Najveći spektar zvuka. Takođe preopručujem svima koji bi nešto da upoređuju (sluške, zvučnike, mp3je itd.)

to nije bas tako.

sirina sepektra zvuka bilo koje muzike je ista, i grubo receno, to je od 20-20.000Hz (u opstem slucaju, jer neko moze da izbaci album koji je prosao kroz low pass filtar, ali to necemo racunati jer je mala sansa za tako nesto). ono sto nije isto to je kako su, i u kojoj meri, harmonici prosecno rasporedjeni u tom spektru. klasika, na primer, ima jako malo visokih harmonika u odnosu na NU-metal, i jako malo basova u odnosu na techno. za MERENJE (!) se u te svrhe koristi roze sum, ali spektralna gustina takvog suma nije ni izbliza ista kao muzika, pa bi pravljenje kompresije za roze shum bilo neoptimalno za muziku. roze shum je odlican kad treba da se odredi kvalitet zvucnika, akustika prostorije, itd...

 

danas se algoritmi kompresije testraju: klasikom, jazzom, technom (bitno zbog basova), metalom sa gomilom distorzije (bitno zbog visih harmonika) i pop muzikom. na primer, kad je zvuk pun viskokih harmonika (metal, distorzija) to izaziva nesto drugacije ponasanje algoritama za kompresiju, i da bi se i to detektovalo, uporedjuju se sve vrste muzike. u prevodu, to znaci da ako kompresija da dobre rezultate na klasici, to ne mora da znaci da ce neki album system of a downa, kompresovan, zvucati dobro, jer su te dve muzike drasticno razlicite u spektru.

 

 

pozdrav! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

u winampu ti ZNAS da li si pustio mp3 ili wav. foobar moze da ti pusta fajlove tako da na ekranu ne pise koji fajl svira, pa ti pogadjas.

Ma jok, ortak pušta, a ja blejim u plafon i zvučnike. :rolleyes::opusteno:

 

za MERENJE (!) se u te svrhe koristi roze sum, ali spektralna gustina takvog suma nije ni izbliza ista kao muzika, pa bi pravljenje kompresije za roze shum bilo neoptimalno za muziku. roze shum je odlican kad treba da se odredi kvalitet zvucnika, akustika prostorije, itd...

Napravio sam ja jedan CD (a sad ću bogami, jedan još bolji- zbog vrlo česte potrebe za njim) sa rozle i belim šumom, sinusoidama, četvrtkama, testerama i trouglovima od 1Khz, proverom faze zvučnika, pitch shift-om od 1Hz do 20 KHz za 30 sekundi i tome sl. Prvo levi, onda desni, onda zajedno, onda naizmenično, po 1 sekundu. Čisto za proveru audio opreme. Nisam nigde uspeo da nađem "Test CD" pa sam ga napravio...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au bre jebali ste kevu sa odgovorima :):D

 

Istina je da od 192 nagore nije toliko lako čuti razliku. Čitao sam neke članke sa blind testovima, i ono što je bilo interesantno je da su u par slučajeva ljudi birali mp3 u većini govoreći kako im zvuči "bolje". Stvar je u tome što kompresija izobliči zvuk ali u nekim slučajevima mi volimo izobličenja (na primer distorzija). Tačno je sve to za visoke i ostalo što ste rekli, ja bih samo dodao da je meni najbliže poređenje kao da se gleda fotografija u nižoj rezoluciji stretch-ovana na ceo ekran ili ista ta fotografija u visokoj rezoluciji. jednostavno fali detalj. Evo iako nemam neko ultra sjajno slušanje kući, nedavno sam skidao poslednjeg peter gabriel-a sa neta kao audio CD jer sam stari izgubio, iako imam mp3 od 192. Nekako kad se pojača sve mi zvuči bleđe, raster. Gubi se detalj, gubi se ponekad punch, onda taj subjektivan osećaj prisutnosti, gustine zvuka.

 

Naravno kad se sluša neki zgovnan i hiperprekompresovan CD iz 2006 made in USA, razlika i nije tolika, jer ne postoji detalj, a u poslednje vreme se tokom masteringa namerno radi digitalni clip-ing umesto klasičnog limitovanja tako da je u principu WAV već spaljen kod masteringa i samim tim oštećen zarad što većeg RMS-a (tj da svira što subjektivno glasnije)...Pa sad tu mp3 i nema šta mnogo da upropasti, ako se ne ide na niže vrednosti mp3-ja, bar kad se radi o nekom lošijem kućnom hi-fi-u. Jer treba imati na umu da CD-i i DVD-i koji se nalaze u kompjuteru nisu vrhunski audiofilski uređaji, zatim sluša se na krš karticama sa krš konvertorima, i slično. Mnogo više se čuje razlika u mp3-ju i originalu sa kvalitetnijih uređaja.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jer treba imati na umu da CD-i i DVD-i koji se nalaze u kompjuteru nisu vrhunski audiofilski uređaji, zatim sluša se na krš karticama sa krš konvertorima, i slično. Mnogo više se čuje razlika u mp3-ju i originalu sa kvalitetnijih uređaja.

E, vidiš, ovo niko od nas nije pomenuo... A presudan je faktor...

Slažem se, to ima jako velikog uticaja.

 

To ti dođe kao kad neko pravi razliku između npr. jelena i cofmana, ili još bolje- razliku između jelena u staklu i jelena u plastici, pri čemu ni jedna naša pivara nema kontrolu kvaliteta po evropskim standardima, i kvalitet jednog piva toliko varira od flaše do flaše, da prevazilazi razliku u ukusu između istog piva u različitim ambalašama, ili čak dva potpuno različita piva. To je naravno, moje lično mišljene po pitanju pivske scene u Srbiji...

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, vidiš, ovo niko od nas nije pomenuo... A presudan je faktor...

Slažem se, to ima jako velikog uticaja.

 

To ti dođe kao kad neko pravi razliku između npr. jelena i cofmana, ili još bolje- razliku između jelena u staklu i jelena u plastici, pri čemu ni jedna naša pivara nema kontrolu kvaliteta po evropskim standardima, i kvalitet jednog piva toliko varira od flaše do flaše, da prevazilazi razliku u ukusu između istog piva u različitim ambalašama, ili čak dva potpuno različita piva. To je naravno, moje lično mišljene po pitanju pivske scene u Srbiji...

:lol:

U stvari i pivo potvrđuje celu priču... Jednom možeš prebaciti Pivo iz flaše u kriglu ali se pri naknadnoj konverziji nazad u flašu kvalitet ničim ne poboljšava i koliko je izvetrilo, izvetrilo je! :bigblue::pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ bojan j.:

Apropo ovolikog teoretisanja- ima fazon sa mog faxa, za programere:

Programer: osoba koja ti reši problem za koji nisi ni znao da imaš na način koji ne razumeš.

 

@ Dushan S:

Šta ćeš, to ti je entropija, (zakon koji vlada univerzumom)- kada sipaš mastilo u vodu- to je prosto, a kada treba iz te smeše da razdvojiš mastilo od vode- treba ti mnogo veća količina truda i energije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta ćeš, to ti je entropija, (zakon koji vlada univerzumom)- kada sipaš mastilo u vodu- to je prosto, a kada treba iz te smeše da razdvojiš mastilo od vode- treba ti mnogo veća količina truda i energije...

 

Ovo se nekad u vreme zdravog seoskog života i pre pojave urbanog i suburbanog snobizma, metroseksualizma i ostalih go'ana zvalo "K'o kereći k..ac".

 

Lako uđe a veoma teško izađe.

 

Pojavom akademsko-intelektualnog elitizma je taj zdrav i lako razumljiv izraz polako izumro...

 

:D:D:D

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, M-audio je firma koja vrlo lepo pristupa inženjeringu audio opreme. Da ne kenjam puno, izuzetno su dobri, po pristupačnim cenama. Ima firmi koje šiju M-audio za par redova veličina, npr TerraTec, ali ovo je down-to-earth.

 

Audiophile 2469 je manje-više obična zvučna karta i dosta ljudi se opredeljuje za nju.

Ima jedan line-out i jedan line-in (sve činč konektori). Nema dodatne ulaze na samoj kartici, nema ulaz za mikrofon, nema game port. Od digitale ima MIDI i S/PDFIF, i to sve prema standardima- MIDI je 12V / 5mA, za razliku od "običnih" kartica čiji je MIDI (u game port konektoru) TTL nivoa signala. Prevedeno na srpski, ne treba ti nikakav dodatan adapter / kabl da bi uštekao midi instrument u karticu.

 

Moje mišljenje: kartica ima fenomenalan zvuk, neverovatno nizak nivo šuma, ali mana je to što ima samo jedan ulaz i jedan izlaz. Ako hoćeš da snimaš đitre i tako to, treba ti jedna poštena mixeta uz nju. Preporučujem Yamaha MG10/2 (suva) ili MG8/2FX (sa efektima).

 

Pošteno, za ~150 jevreja.

 

A ako hoćeš da budeš baja, tu je M-audio Delta 1010LT, koja za 300 jevreja nudi mnogo više nego što bi mogao da očekuješ. Od digitale ima S/PDIF i MIDI (opet sve po propisu), a od analogije imaš:

4 stereo line-outa (!!!)

3 stereo line-ina (nebalansirana, naravno)

2 balansirana XLR ulaza za mic, i to one profi, od 600 Oma

 

Pošteno, za ~300 jevreja,a? Razmisli- 2469+mixeta, ili 1010LT solo...

Bazaj malo po netu, traži profesionalne audi kartice, terraTec i to...

Pitaj Svilokosa (Dushan S) za više saveta, on ti je ovde bog za audio tehniku...

 

Aj :pivopije:

 

 

Hvala, mislim da cu se ipak opredeliti za M-audio Delta 1010LT jer je 200e (ne 300!) shto je za 70e skuplje od Audiophile 24bit/96kHz a nudi dosta vishe. pogotvo shto mi definitivno treba vishe od jednog ulaza + ima taj ulaz za mikrofon :da:

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...