Jump to content

Zasto Tolkina najvise vole Metalci


Recommended Posts

ne radi se o iskrenosti nego o tome da su te izjave isjecene iz originalnih intervjua.. izvuceno iz konteksta pa djeluje skroz drugi smisao.

 

 

skeniracu to, cim ih skupim na jedno mjesto. icon_da.gif

Da li ti predgovor samog Tolkina u knjizi Hobit (Do tamo i nazad) zvuci kao nesto sto je isjeceni clanak iz novina? Ne. Stoga nemoj se opterecivati skeniranjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice trilogije, nema sumnje da je inspiraciju uzimao iz starih nordijskih mitova.

Pobogu, pa sama imena poput Gandalf, Balrog su u potpunosti preuzeta. icon_da.gif

Da ne pricam o prstenu moci.... icon_smile.gif

Mislim da su imena najmanje bitna jer on ih nije pozajmljivao samo iz nordijskih mitova vec i iz indijske, jevrejske, hriscanske, islamske kulture.

Ispiraciju za radnju i teme u svojim djelima je nalazio u cjelokupnoj istoriji covjecanstva.

 

Npr: Iluvatar i stvaranje Valara a zatim stvaranje svijeta kao muzicke teme(Silmarilion), Beren i Lurijena (Silmarilion), Zla sudbina Hurinove djece: sin Turin (Silmarilion) su motivi ili dogadjaji slicni nekim koji se javljaju u gore pomenutim kulturama.

 

Necu nabrajati slicnosti iz Gospodara jer bih pisao do sjutra.... Neke od njih su vec pomenuli blondie, Varg...

 

Ja naravno govorim samo o slicnostima, ne umanjujuci Tolkinuvu genijalnost prilikom stvaranja svijeta i naroda Srednje zemlje i Amana. Jer zaista bi bilo suludo pomisliti da je sve to iz njegove glave. Onda ni on sam ne bi bio daleko od ludila. Jer je takav svijet nemoguce stvoriti samo uz pomoc sopstvene zdrave svijesti.

 

Stoga Tolkin je insipraciju nalazio u svojoj masti i svom znanju. Masta je zapravo njegov nevjerovatni talenat, a znanje nepresusni izvor koji potice iz knjiga i zivotnog iskustva. Kad kazem zivotno iskustvo prije svega mislim na svetske ratove.

Edited by Byk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti predgovor samog Tolkina u knjizi Hobit (Do tamo i nazad) zvuci kao nesto sto je isjeceni clanak iz novina? Ne. Stoga nemoj se opterecivati skeniranjem.

zavisi o kom izdanju pricamo. neki nemaju predgovor, ne znam ni kako izgledaju domaca izdanja. ali nije ni bitno.

 

 

 

ali okej, vjerujem ti. moja izjava se vise odnosila na ono da je rekao da nema dubine u njegovim knjigama ili sta god je neko tamo lupio.

 

ostalo si lijepo rekao u drugom postu. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

biggrin.gif  pa taj rad. ALI - objasni to ljudima koji su upuceni u Tolkina preko nekoliko metal pjesama koje su culi, 10 minuta filma (ostalo nisu mogli da podnesu)

 

pa da, savrseno za `mracne` bendove, mada ja licno samo djelo ne smatram mracnim. ali ima dovoljno tih motiva borbe na kojima se bazira pola metal scene, pa je to ok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sutra stize produzena verzija trilogije.. svaki film jos pola sata do 40 min - samo za fanove. za `upucene u dubinu` - nek se drze Mirjam. icon_da.gif

Uu, al je Tolkin dubok, u picku lepu materinu. haha, pa nije to Hegel.

Ne mogu da kazem da sve to nije poprilicno mastovito, ali to je literatura za tinejdzere ( i one koji se tako osecaju). Moze biti zanimljivo, a i ne mora. Npr. meni nije uopste (mozda bi bilo da imam 14 godina) . Ko trazi tu nesto dublje od zabave, jebeno je glup.

Zakljucak: Intelektualno gledano, obican kurton.

 

 

, a knjige su vidjeli mozda na Sajmu Knjiga, ali nisu naravno nista citali.

uglavnom, eto ih da objasne onima koji su savrseno upuceni u materiju da tu NEMA NEKE DUBINE icon_smile.gif

 

Zipa, rec je o tolkinu i o dubini. Da bi povezivao nesto dublje s tolkinom nije dovoljno samo da procitas tolkina. Kapiras..fali ti ovo drugo-dubina.

Tolkina si citala i upucena si. Dubina ti je stran pojam jer si poprilicno plitka. Najdublje sto ti mozes da ides jeste prepricavanje tolkina i ostale zabavne literature.

 

Na koji si ti nacin onda upucena u to o cemu je rec? mislim, nije ti niko trazioi da nam prepricas tolkina ili nesto u tom fazonu icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frodi...potrazi u Gods and Myths of Northern Europe!!! strana 101, 103-104...itd...

 

Evo dela: " The Old Norse word fróðr means "wise", but also has the meaning "fruitful", "luxurious!, and so would be a fitting title for a god of fertility." i td.

 

Nadji knjigu, interesantno stivo...

 

Sad u nastavku govori o tome kako je Frodi bio kralj Danske u staro vreme....bla, bla...

 

U ovoj knjizi ces naci mnogo slicnosti sa imenima....

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, ne znam da li ti je poznato kako se transkribuje Fróðr...to je staronorveski (norenski), old norse...cita se otprilike Frothr...

a u knjizi stoji Frodi...

 

Eto...nadam se da ce ti necemu koristiti ova informacija...he, he

Edited by Queen_of_the_ryche

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, ne znam da li ti je poznato kako se transkribuje Fróðr...to je staronorveski (norenski), old norse...cita se otprilike Frothr...

a u knjizi stoji Frodi...

 

Eto...nadam se da ce ti necemu koristiti ova informacija...he, he

E vidis, takve knjige mi trebaju, a trazio sam po Zrenjaninu i nema ih.

Kad se preselim u NS valjda cu imati vise srece..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fródi

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

Fróði (from Old Norse Fróðr) or Froda (Old English) is the name of a number of legendary Danish kings in various texts including Beowulf, Snorri Sturluson's Prose Edda and his Ynglinga saga, Saxo Grammaticus' Gesta Danorum, and the Grottasöngr.

 

The Fróði of the Grottasöngr is said to be the son of Fridleif son of Skjöld in whose beer king Fjölnir drowned (according to Ynglinga saga). Snorri Sturluson here and in the Skáldskaparmál make this Fróði the contemporary of emperor Augustus and comments on the peacefulness of his reign, suggesting a relationship to the birth of Christ. Though Icelandic sources make this Fróði a very early Danish king, in Gesta Danorum (Book 5), Saxo puts him late in his series of rulers, though including the chronological equation with Augustus and mentioning the birth of Christ.

The Fróði who, according to Ynglinga saga and Gesta Danorum, was the father of Halfdan. He would have lived in the 5th or 6th century. He appears to be the same king who later in the Ynglinga saga aided the Swedish king Ongenþeow in defeating the thrall Tunni. Because of this, Egil and his son Ottar (Ohthere) became tributaries to the Danish king.

Preceded by:

Dan Mikilláti Legendary Danish kings Succeeded by:

Halfdan

 

Fróði the father of Ingjald, who in Beowulf is Froda the father of Ingeld and king of the Heathobards. The existence of the Heathobards has been forgotten in Norse texts and this Fróði there sometimes appears as the brother of Halfdan with the long hositily between Heathobards and Danes becoming a family feud between Halfdan and his brother Fróði in which Fróði kills his brother Halfdan and is himself slain by Halfdan's sons Helgi (Halga) and Hroar (Hrothgar). (In Arngrímur Jónsson's Latin summary to the lost Skjöldunga saga the names Fróði and Ingjald are interchanged). Saxo Grammaticus (Book 6) makes this Fróði instead to be a very late legendary king, the son of Fridleif son of Saxo's late peaceful Fróði. Saxo knows some of the story of this feud but nothing of any relationship to Halfdan. Instead Saxo relates how this Fróði was slain by Saxons and how, after a marriage alliance between his son Ingel and a Saxon princess to heal the feud, Ingel opened it again under urging of an old warrior, just as the hero Beowulf prophecies of Ingjald in the poem Beowulf.

The form Fróði is still in use in Icelandic and Faroese and appears Latinized as Frotho or Frodo. Alternative Anglicizations are Frode, Fródi, Fróthi and Frodhi. Danish, Norwegian and Swedish forms is Frode. The meaning of the name is "clever, learned, wise

 

 

EVO ISECAK IZ WIKIPEDIA-E na tu temu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice knjiga, mi ih uvozimo iz norveske, svedske, islanda, gde stignemo...hocu reci, fax nabavlja...mi dobijamo samo liste literature...tako da ti to ne vredi mnogo, jer su te knjige na norveskom/svedskom, i jako su skupe, pored toga sto bi ti bile (predpostavljam) nerazumljive...Na engleskom knjige, takodje se uvoze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice knjiga, mi ih uvozimo iz norveske, svedske, islanda, gde stignemo...hocu reci, fax nabavlja...mi dobijamo samo liste literature...tako da ti to ne vredi mnogo, jer su te knjige na norveskom/svedskom, i jako su skupe, pored toga sto bi ti bile (predpostavljam) nerazumljive...Na engleskom knjige, takodje se uvoze...

Ok onda..drzacu se ja dobrog starog interneta. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uu, al je Tolkin dubok, u picku lepu materinu. haha, pa nije to Hegel.

Ne mogu da kazem da sve to nije poprilicno mastovito, ali to je literatura za tinejdzere ( i one koji se tako osecaju). Moze biti zanimljivo, a i ne mora. Npr. meni nije uopste (mozda bi bilo da imam 14 godina) . Ko trazi tu nesto dublje od zabave, jebeno je glup.

Zakljucak: Intelektualno gledano, obican kurton.

Cini mi se da je rasprava o 'dubini' kod Tolkina suvisna i bespotrebna. Uopste ne mora blondie ili ja ili ne znam ko da prica o tome, dovoljno je da se pogledaju knjizevne kritike i analize koje su dali mnogo strucniji i pametniji od nas. Tolkin je doktor nauka, univerzitetski profesor (Oksford), primarno filolog ali se u zivotu bavio izucavanjem mnogih drugih oblasti. Bukvalno je zivot posvetio nauci i sva znanja koja je stekao je ugradio u svoja dela. Zasto bi se intekektualac njegovog ranga bavio literaturom namenjenom za dosadno nedeljno popodne a la Mir-Jam ili Vesna Radusinovic? Ja sam se javila na ovu temu prvenstveno jer mi je bilo cudno da ga ljudi uopste tako dozivljavaju, a generalno nisam fan epske fantastike. Tolkin je pre svega umeo fantasticno da se igra onim sto Jung naziva 'kolektivno nesvesno', mitovima, simbolima i idejama koje su negde duboko usadjene u mentalnu strukturu svakog od nas. Moje je misljenje da je bas to razlog zasto su njegova dela tako 'jaka' i imaju emotivni naboj. A iz istog razloga se ljudima cini da je on krao svoje ideje odavde ili odande. Tolkin je koristio globalni, univerzalni jezik koji cesto dira to nesvesno u nama, izvukao je sve kljucne tacke ljudske istorije i uspeo da stvori delo koje je u stanju da u pojedinim momentima uzdrma ljude nezavisno od njihovog etnickog, kulturnog i istorijskog porekla. Ta je veza ostvarena preko vrlo pazljivo ugradjenih arhetipova koji komuniciraju sa citaocem i na racionalnom i na iracionalnom nivou. U tom smislu delo je specificno, ali to nikako ne umanjuje njegovu knjizevnu vrednost, naprotiv. Za kraj ovog mog 'sochinjenija', icon_smile.gif evo jedan interesantan citat:

 

"Tolkinov svet Arde nije se stvorio ni iz cega. On je predstavljao sazetak svega sto je Tolkin bio: kreativni pisac, filolog, istoricar, poznavalac narodnih obicaja, mitograf, geograf, filozof, umetnik. Jednom je o Danteu napisano: "Skoro sva enciklopedijska erudicija srednjeg veka je iskovana i zavarena, u belom usijanju jedne nesalomive volje, u od celika spletenu strukturu Bozanstvene komedije." Slicno tome, o Tolkinu bi se moglo reci da je sazimanje svega sto je procitao, znao, o cemu je sanjao i u sta je verovao od zapadnjacke istorije i kulture uslo u stvaranje njegovog sveta Srednje Zemlje i Neumirucih Zemalja."

 

(Dejvid Dej, "Tolkinov prsten")

 

Toliko od mene, naravno, svako ima pravo na svoje misljenje i ja to postujem icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro vece. ne mogu da zaspim pa sam ustao da spamujem, jedan poslednji put za veceras. ENJOY!

 

"Those of us who have seen The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring know what an amazing director Peter Jackson is. When I learned that there apparently was to be a sequel, I was overjoyed. However, Peter Jackson has decided to tastelessly name the sequel "The Two Towers". The title is clearly meant to refer to the attacks on the World Trade Center. In this post-September 11 world, it is unforgivable that this should be allowed to happen. The idea is both offensive and morally repugnant. Hopefully, when Peter Jackson and, more importantly, New Line Cinema see the number of signatures on this petition, the title will be changed to something a little more sensitive."

 

ne znam za vas ostale, ali mene je ovo iskidalo pre nego sto sam stigao do kraja teksta.

 

clanak je napisao pokojni internet troll pod nickom Klerck (aka Kevin Frank Ealy). pronadjen je mrtav 8-og marta 2005:e u stanu svog decka. izvrsio je samoubistvo jer se bas tesko smorio i nista mu vise nije bilo intereantno.

 

njegove poslednje reci su bile:

 

"[12:39:07] <klerck__> oh hell I can't find a pen

[12:40:17] <klerck__> http://www.livejournal.com/users/klerck/ posted

[12:40:24] <klerck__> bye"

 

bio je najaktivniji na slashdot-u.

 

sto se teme tice, mislim da je glupa ideja.

 

laku noc svima,

mechanical

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tolkin je pre svega umeo fantasticno da se igra onim sto Jung naziva 'kolektivno nesvesno', mitovima, simbolima i idejama koje su negde duboko usadjene u mentalnu strukturu svakog od nas. Moje je misljenje da je bas to razlog zasto su njegova dela tako 'jaka' i imaju emotivni naboj.

 

 

 

 

 

 

Pa toga valjda ima u svakom boljem delu? Ne vidim kako time dokazujes da tolkin nije literatura za nedeljno popodne. Mislim, al ti je argument...Bio je univerzitetski profesor i poprilicno svestran. Znao je da zameni gumicu na cesmi ali isto tako i da jednom u deset dana sedne i resava zadatke iz logike. Takav covek je zasigurno dubok, idem da citam njegovu knjigu.

 

 

ma, izvukao je sve kljucne tacke ljudske istorije i uspeo da stvori delo koje je u stanju da u pojedinim momentima uzdrma ljude nezavisno od njihovog etnickog, kulturnog i istorijskog porekla.

 

 

Izvukao je sve kljucne tacke ljudske istorije? Gde to? U "Hobitu"? U onom delu kad se bore sa dzinovima pa ih pobede ili u nekom drugom? icon_smile.gificon_smile.gif

Jesi li ti citala bilo sta od toga, kad to uzdizes na taj nivo, ili samo knjizevne kritike, koje obicno pisu 'pametna goveda' ? Ili si prvo citala kritike pa onda njegove knjige, ne vidim kako bi ga drugacije toliko uzdizala.

 

A kad krenes s citanjem hobita pa kad krenu one retardirane pesmice, i onda nakon toga dodjes na jumetal i vidis da je to najdublje dokle su pojedinci s ove teme stigli... sta reci..

 

Da je obozavanje mitologija i mitskih bica najdublje dokle covek moze da stigne pa kao ajde..Tolkin car.. a ovako su i same mitologije nesto na cemu se ne treba bas dugo zadrzavati. Al' dzabe objasnjavati to nekome na talme forumu.

 

Sto se tice onoga "svako ima pravo na svoje misljenje"-ne, nema svako pravo na svoje misljenje. Da ima i da se to sprovodi udavili bi se u tolikoj anarhiji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, Tolkina najvise vole metalci jer se oni vise loze na mitologije od onih koji slusaju druge vrste muzike, i posto je jos pisan jednostavnim jezikom pa ne treba da se tumaci i da se uzimaju u obzir vremenske razlike i slicna sranja, eto magija i cudovista za 10-15 minuta (koliko inace treba da se iznajmi knjiga u biblioteci).

I kad kroz par meseci procitaju ono najvaznije sto je Tolkin pisao, slucajno krstareci internetom nalete na ono sto se zove knjizevna kritika. Tu procitaju argumente koje sam gore naveo (menjanje gumice na slavini) i jos se tu kaze kako je tolkin poznavao sve moguce mitologije i naprica jos stosta drugo, i naravno neiskusan citalac stopira Blind Guardian u winampu i ne moze da veruje! Zatim se uloguje na jumetal pod nickom "blondie", pozove se na autoritet (covek koji je izneo menjanje gumice na slavini argumenat ili nesto u tom fazonu) i ostatak znate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok onda..drzacu se ja dobrog starog interneta. icon_smile.gif

kakav avatar veci kralj je i od mene.... icon_smile.gif

 

mogu da shvatim shta kenja sloterer zato shto imajuci u vidu kakva literatura postoji, sama fantastika k'o nacin izrazavanja, Sve i da je najmudrija knjiga na svetu, deluje vise nego jeftino nekom iole pametnom ko se nekad dohvatio MAKAR nekoliko stranica ozbiljnije literature, a da ne pricam tamo o ljudima koji se decenijama bave filozofijom....

 

u krajnjoj liniji, i da se nisi 'vatao hevi literature, opet imas mozak da mislis....

 

sace blondie da kaze nisi citao tolkina ne seri povrsan si trebalo je da procitas vise stranica nego samo uvodne delove knjige blah blah pa bi video mudrosti....a shto mi je pripala muka nakon dvadeset minuta filma, ok, pitanje senzibiliteta, meni jako dosadno plus previse bajkovito da biH sedeo do kraja u sobi....

 

dojajni su mi Ovi shto se pozivaju na duboku psihologiju i transcedentalne 'argumente' nesvesnog, ma daaaa, na podsvesnom nivou lechi tolkin kancer.... icon_da.gif

Edited by Blacksunray Verb Delikvent

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...