Jump to content

Fotografija


Recommended Posts

@Vincent

Super fotke, baš imaš oko za kompoziciju kadra.

 

@Princess

Zanimljive fotke, ima baš dobrih... samo otkuda onoliki noise na fotkama (pogotovo onim mračnim)? Možeš li da skineš nekako to?

Mislim da treba malko da poradiš na kompoziciji da bi bile još bolje fotke (ili makar tako kropuješ). Proguglaj (ako već ne znaš) nešto o zlatnom preseku (Rules of third). Možda ti pomogne.

---------------

 

Ja sam inače, i pored ovolike kenjaže, odvratan fotograf, ali možda okačim nešto uskoro na opšte zgražavanje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Princess

Zanimljive fotke, ima baš dobrih... samo otkuda onoliki noise na fotkama (pogotovo onim mračnim)? Možeš li da skineš nekako to?

Mislim da treba malko da poradiš na kompoziciji da bi bile još bolje fotke (ili makar tako kropuješ). Proguglaj (ako već ne znaš) nešto o zlatnom preseku (Rules of third). Možda ti pomogne.

:haha: Pao sam u nesvest. :haha: :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Princess

Zanimljive fotke, ima baš dobrih... samo otkuda onoliki noise na fotkama (pogotovo onim mračnim)? Možeš li da skineš nekako to?

 

 

Ne znam na koje fotke konkretno misliš.

A ako ima nojza to je zbog toga što koristim film (i zbog toga i koristim film), pa sve zavisi od toga koji rabim kada i kako.

 

Hvala za savet, btw.

Edited by Bourbon Princess

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili obrazloži, ili se jebi i slušaj Burzum.

Očekivao sam da će ti Princeza odgovoriti (opširnije, doduše), zato sam ostao nedorečen. Sa njenih fotki se jasno vidi da koristi film, što automatski povlači pomenuti noise. Ne znam da li si mislio da su fotke digitalne. Drugi razlog moje reakcije je što sam mislio da već svi znaju čime se ona bavi, pa je bilo smešno kada sam video da je upućuješ na zlatni presek.

 

Dakle, nema ljutnje, a svakako ću se i jebati i slušati Burzum. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očekivao sam da će ti Princeza odgovoriti (opširnije, doduše), zato sam ostao nedorečen. Sa njenih fotki se jasno vidi da koristi film, što automatski povlači pomenuti noise. Ne znam da li si mislio da su fotke digitalne. Drugi razlog moje reakcije je što sam mislio da već svi znaju čime se ona bavi, pa je bilo smešno kada sam video da je upućuješ na zlatni presek.

 

Nisam znao da koristi film, mislio sam da je digitalac. Nazovi me neobaveštenim, ali ne znam čime se bavi svaki član foruma.

Tačnije, pomislio sam da je možda u Photoshopu dodala efekat, pa mi je delovalo preterano.

 

Da pojasnim samo oko kompozicije, jer je bezveze da bude neobrazloženo:

Recimo ova fotka:

http://www.milicastefanovic.com/files/gimgs/154_000045.jpg

Mislim da previše praznog prostora ima sa leve strane, te da bi krop slike ovde dobrodošao. ili desni krop, a leva strana da ostane. Zato sam i pomenuo zlatni presek.

 

 

Naravno, to su moja zapažanja i ne moraju da budu tačna, niti mi je želja da omalovažim nečiji rad i trud (zapravo, mnoge njene fotke mi se jako sviđaju), ali skontao sam da ovde može i da se uputi neka sugestija, a ne samo hvalospevi.

 

Na kraju krajeva, ako budem kačio neke moje fotke, svaka sugestija ili kritika koju bilo ko bude imao je dobrodošla, usvojio je ja, ili neusvojio.

 

@Princess

Ne bih nazvao savetom, nego, kao što gore pomenuh, mojom ličnom sugestijom.

Keep up the good work!

 

A ako ima nojza to je zbog toga što koristim film (i zbog toga i koristim film).

 

Ovo me interesuje (da i ja naučim nešto).

Koja je svrha korišćenja noisa na slici (sa namerom)?

Da li zbog nekog arhaičnog feelinga, ili ima neka namera koju ja još nisam dokučio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao da koristi film, mislio sam da je digitalac. Nazovi me neobaveštenim, ali ne znam čime se bavi svaki član foruma.

Tačnije, pomislio sam da je možda u Photoshopu dodala efekat, pa mi je delovalo preterano.

 

Da pojasnim samo oko kompozicije, jer je bezveze da bude neobrazloženo:

Recimo ova fotka:

http://www.milicaste.../154_000045.jpg

Mislim da previše praznog prostora ima sa leve strane, te da bi krop slike ovde dobrodošao. ili desni krop, a leva strana da ostane. Zato sam i pomenuo zlatni presek.

To što ne znaš čime se bavi je, ondak, pohvalno, ne čačkaš kao većina ljudi ovde. ;) A što se tiče filma, to se vidi odma', ta omaška ti nije pohvalna. :mhihi:

 

Inače, smatram da su stvari kao zlatni presek... recimo, suvišne, mada to nije ono što hoću da kažem. Zlatni presek nije zlatno pravilo. Može da se koristi kao smernica, ali nikako da bude jedini faktor kompozicije (što ti nisi ni rekao, samo dajem primer). Onog trenutka kada umetnost podlegne granicama, prestaje da biva slobodan izraz, osim ako to nisu granice koje umetnik sam sebi postavi. Da ne zalazim dalje na tu temu, mislim da kontaš šta hoću da kažem, a ja mogu o svom viđenju umetnosti do sutra. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.milicaste.../154_000045.jpg

Mislim da previše praznog prostora ima sa leve strane, te da bi krop slike ovde dobrodošao. ili desni krop, a leva strana da ostane. Zato sam i pomenuo zlatni presek.

 

 

Naravno, to su moja zapažanja i ne moraju da budu tačna, niti mi je želja da omalovažim nečiji rad i trud (zapravo, mnoge njene fotke mi se jako sviđaju), ali skontao sam da ovde može i da se uputi neka sugestija, a ne samo hvalospevi.

 

 

Hvala :smile:

Meni dođe super što neko hoće barem nešto da kaže na ovoj temi :haha:

 

--

 

Recimo ta konkretno fotografija:

http://www.milicaste...157_milicas.jpg

 

Belina možda i jeste suvišna, ali je moj stav da bez tih belina fotka nebi imala svoj ambijent i tenziju. Ja to jako volim i imam tendenciju da kadriram neobičnije da bih postigla ono što želim (određenu atmosferu itd). Ali fotka ima svoju ravnotežu.

 

Ovo me interesuje (da i ja naučim nešto).

Koja je svrha korišćenja noisa na slici (sa namerom)?

Da li zbog nekog arhaičnog feelinga, ili ima neka namera koju ja još nisam dokučio?

 

Te fotke iz bolnice su rađene nekim crno belim filmom kojem je istekao rok pre desetak godina. Uopšte nisam znala kako će da se ponaša pogotovu pri upotrebi blica. Ni ja nisam oduševljenom količinom šuma, ali sa druge strane nisam htela da menjam.

Generalno ne volim da editujem i kropujem fotke. Jedino što imam običaj da uradim jeste da smanjim intenzitet boje ukoliko je isti nabijen prilikom skeniranja (što nije ni do mene ni do filma već do skenera).

Isto tako se ne opterećujem previše aparatima i filmovima jer je moj stav da, u suštini, preterano dobra mašina nije potrebna da bi se napravila dobra fotografija.

 

--

 

Slobodno kači fotke, ja uvek volim da vidim šta ko radi :smile:

 

 

p.s. nadam se da sam uspela na sve jasno da odgovorim. čuvam ovde dva klinca pa ne mogu da pišem k'o čovek :haha:

 

 

Inače, smatram da su stvari kao zlatni presek... recimo, suvišne, mada to nije ono što hoću da kažem. Zlatni presek nije zlatno pravilo. Može da se koristi kao smernica, ali nikako da bude jedini faktor kompozicije (što ti nisi ni rekao, samo dajem primer). Onog trenutka kada umetnost podlegne granicama, prestaje da biva slobodan izraz, osim ako to nisu granice koje umetnik sam sebi postavi. Da ne zalazim dalje na tu temu, mislim da kontaš šta hoću da kažem, a ja mogu o svom viđenju umetnosti do sutra. :D

 

Sve znaš k'o pravi :D

Edited by Bourbon Princess
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, smatram da su stvari kao zlatni presek... recimo, suvišne, mada to nije ono što hoću da kažem. Zlatni presek nije zlatno pravilo.

 

Naravno.

Ima čak i faca (što likovnih, što fotografa, što reditelja) koji "prekrše" sva poznata "pravila", pa opet ispričaju priču.

Ali treba poznavati pravila da bi se kršila.

Uzgred, ni ja to ne volim da nazivam "pravilima", nego skup smernica koje nekim ljudima olakšavaju da jasnije predstave ono što žele (isto se odnosi i na kolor harmoniju, kontrast, i sve druge elemente koji čine sliku).

 

Recimo ta konkretno fotografija:

http://www.milicaste...157_milicas.jpg

Belina možda i jeste suvišna, ali je moj stav da bez tih belina fotka nebi imala svoj ambijent i tenziju. Ja to jako volim i imam tendenciju da kadriram neobičnije da bih postigla ono što želim (određenu atmosferu itd). Ali fotka ima svoju ravnotežu.

 

Onda je, predpostavljam, to stvar ukusa. Ja bih ga kropovao tačno tamo gde ona šipka prolazi.

Da.. ako si htela tenziju da postigneš, to onda objašnjava mnoge stvari.

Hvala na pojašnjenju za to i za film. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

@Bourbon Princess

Aj molim te posalji mi link one grupe. Ja prebirao po tvojim grupama i nisam ih nasao :udri:

 

evo :smile:

http://www.flickr.com/groups/cze/

 

 

Onda je, predpostavljam, to stvar ukusa. Ja bih ga kropovao tačno tamo gde ona šipka prolazi.

 

 

U suštini, sve se vrti oko ukusa i oko toga šta kome prija :smile:

Meni je za cilj da izgradim neki svoj vizuelni identitet kada je fotografisanje u pitanju; da lupim neki svoj pečat koliko god da je to moguće :redface: Pa čak i kroz fotkanje nečeg sasvim banalnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Snimao juce neki spot na krovu jednog od onih solitera u naselju Rudo, pa sam uhvatio par fotki grada u pauzama izmedju snimanja.

 

 

9394055752_d5e88f73e0_c.jpg

_DSC6375 by vladimirdjuric, on Flickr

 

 

9394054120_dc6eacf535_c.jpg

_DSC6388 by vladimirdjuric, on Flickr

 

 

9394052944_5330f953f5_c.jpg

_DSC6390 by vladimirdjuric, on Flickr

 

 

Posle sam hvatao sam ljude u odrazu starog tv-a koji smo koristili kao rekvizit.

 

 

9391276599_c5e76b0f01_c.jpg

_DSC6417 by vladimirdjuric, on Flickr

 

 

9391277987_851ab700a9_c.jpg

_DSC6407 by vladimirdjuric, on Flickr

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...