Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

...nema rata bez turaka

mi smo sa odlaskom turaka izgubili nacionalni identitet

 

Nece biti dovoljno podsetiti se da je Kosovska bitka oznacila kraj srednjovekovne drzave i da se to bolno urezalo u svest srpskog naroda. Taj bol, neprebol, trajace vekovima i u sebi ce stalno nositi seme bunta i zelje za slobodom.

Snaga kosovskog mita je tolika da premoscuje stoleca i kao da neposredno vezuje Svetog Kneza Lazara i Milosa Obilica, sa Karadjordjem, Stevanom Sindjelicem i vojvodom Putnikom.

Da odjeci dopiru i do novih vremena svedoce reci jednog junaka iz nase novije price koji kaze: "Obilicu, nema vise Turaka, sada su dosli drugi i drugaciji! Okreci konja i idemo na nova bojista!"

Evo posle 600 i kusur godina Kosovo se ponovo pojavljuje kao sudbina naseg naroda. I danas, kao i onda, na polju Kosovu stradaju novi Obilici, Kosancici i Toplice. Nove majke Jugovica opet zavijene u crno docekuju svoju stradalu decu i hrabro podnose preteski gubitak.Kosovo je nasa sudbina, juce, danas i sutra.

U manastiru Kalenicu ima jedan prekrivac koji je poklonila crkvi jedna od tih majki i na kome je krupnim, nevesto pisanim slovima izvezla: "Sine dragi, kad oraci na oranje i kopaci na kopanje podju, ja jadnica niz drum pogledam, neces li se sine pojaviti. Od svega je najbolnije, cedo, sto te majka ranjenog nije ponegovala, sto ti majcina ruka nije ponude donela."

Svih tih mladica koji su, zedni i izmuceni, umirali u ranama tamo daleko i koje blaga majcina ruka u tim poslednjim i bolnim casovima nije negovala, setimo se, dajmo im malo mesta u svojim srcima i recimo: hvala im i slava!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece biti dovoljno podsetiti se da je Kosovska bitka oznacila kraj srednjovekovne drzave i da se to bolno urezalo u svest srpskog naroda. Taj bol, neprebol, trajace vekovima i u sebi ce stalno nositi seme bunta i zelje za slobodom.

i podanichki karakter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Snaga kosovskog mita je tolika da premoscuje stoleca i kao da neposredno vezuje Svetog Kneza Lazara i Milosa Obilica...

Uzgred budi receno, pre nekih dvadesetak godina dopao mi je saka faksimil dokumenta iz turske arhive (Topkapija), datiran nekih par decenija posle Kosovskog Boja, u kome je smatraju Turci sama bitka najdetaljnije i opisana sa njihove tacke gledista.

 

Prema tom dokumentu, a sokantno meni odgajanom uz junacku epsku poeziju, najveci junak na srpskoj strani je bio upravo Vuk Brankovic. Razbio je turko desno (najjace) krilo, onda presao u centar i privremeno spasio Lazaru glavi i na kraju stigao do naseg desnog krila odakle vise nije mogao da se vrati u centar gde su ponovo okruzili Lazara ovoga puta sa katastrofalnim posledicama. Prema turskoj prici, Vuk je zadobio njihovo strahopostovanje i bilo je govora da ga prate i anihiliraju jer misljase kako ce se takav junak sigurno vratiti da im dodje glave. Po istim tim izvorima, Vuk se nije ni povukao iz bitke vec je bio 'last man standing' posto je usledio fajront.

 

Od tada vise i ne citam junacke narodne pesme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prema tom dokumentu, a sokantno meni odgajanom uz junacku epsku poeziju, najveci junak na srpskoj strani je bio upravo Vuk Brankovic. Razbio je turko desno (najjace) krilo, onda presao u centar i privremeno spasio Lazaru glavi i na kraju stigao do naseg desnog krila odakle vise nije mogao da se vrati u centar gde su ponovo okruzili Lazara ovoga puta sa katastrofalnim posledicama.

Od krupnijih licnosti Kosovo je preživeo knežev zet Vuk Brankovic i Tvrtkov vojvoda Vlatko Vukovic. Kasnije predanje nikako nije moglo da oprosti Vuku to što je preživeo ovu bitku i zato ga je nepravedno optužilo za izdaju. Verovatno najoštriji u osudi Vukovoj bio je Tronoški rodoslov koji navodi da ga je knez vec pred kraj bitke i proklinjao. "A Vuk Brankovic, sa svom svojom silom, to jeste sa deset hiljada (10.000) vojnika, odstupi od vojske Lazareve i stade s druge strane reke Sitnice. Videvši ga, Lazar rece: Proklet bio Vuk u svakom cinu svom, za života i posle smrti" (Tronoški rodoslov).

Vuk je bio Lazarov zet i jedan od najbližih prijatelja. Nasuprot istoriji, Vuk Brankovic je prikazan kao izdajnik u narodnim pesmama.

A da nije bilo tako pokazuje i cinjenica da je Vukov sin Ðurad bio despot Srbije posle Stefanove smrti, tacnije od 1429.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzgred budi receno, pre nekih dvadesetak godina dopao mi je saka faksimil dokumenta iz turske arhive (Topkapija), datiran nekih par decenija posle Kosovskog Boja, u kome je smatraju Turci sama bitka najdetaljnije i opisana sa njihove tacke gledista.

 

Prema tom dokumentu, a sokantno meni odgajanom uz junacku epsku poeziju, najveci junak na srpskoj strani je bio upravo Vuk Brankovic. Razbio je turko desno (najjace) krilo, onda presao u centar i privremeno spasio Lazaru glavi i na kraju stigao do naseg desnog krila odakle vise nije mogao da se vrati u centar gde su ponovo okruzili Lazara ovoga puta sa katastrofalnim posledicama. Prema turskoj prici, Vuk je zadobio njihovo strahopostovanje i bilo je govora da ga prate i anihiliraju jer misljase kako ce se takav junak sigurno vratiti da im dodje glave. Po istim tim izvorima, Vuk se nije ni povukao iz bitke vec je bio 'last man standing' posto je usledio fajront.

 

Od tada vise i ne citam junacke narodne pesme.

Ja kada sam se zanimao za te dogadjaje i kada smo u skoli ucili bilo je receno da turci jos nisu otvorili za javnost svoje istor. spise...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kada sam se zanimao za te dogadjaje i kada smo u skoli ucili bilo je receno da turci jos nisu otvorili za javnost svoje istor. spise...

Tacno. Koliko znam samo Turci imaju direktan pristup arhivama u Topkapiju (nekoliko spratova ispod zemlje). Nisam siguran da se to promenilo. U toku kasnog 19 veka i prvom polovinom dvadesetog veka, ponekom Nemcu i Francuzu je bilo dozvoljeno da uz pomoc vodica prodju malo bibliotekom. Ovo sto sam naveo je bilo iz pera turskog istoricara, a kompajlirano u nekoj nemackoj knjizi iz 19/20 veka ne secam se. Samim tim i sok je bio veci.

 

Shvatices iz mojih prethodnih postova na ovoj temi da niko od 'modernih' istoricara ne moze da udje u Topkapi arhivu. Previse je tamo istorije zapisano.

Svaki put kad se setim 'Imena Ruze' ja se setim Topkapija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno. Koliko znam samo Turci imaju direktan pristup arhivama u Topkapiju (nekoliko spratova ispod zemlje). Nisam siguran da se to promenilo. U toku kasnog 19 veka i prvom polovinom dvadesetog veka, ponekom Nemcu i Francuzu je bilo dozvoljeno da uz pomoc vodica prodju malo bibliotekom. Ovo sto sam naveo je bilo iz pera turskog istoricara, a kompajlirano u nekoj nemackoj knjizi iz 19/20 veka ne secam se. Samim tim i sok je bio veci.

 

Shvatices iz mojih prethodnih postova na ovoj temi da niko od 'modernih' istoricara ne moze da udje u Topkapi arhivu. Previse je tamo istorije zapisano.

Svaki put kad se setim 'Imena Ruze' ja se setim Topkapija.

To sto je Topkapi obavijen velom "misterije" i ti njime fasciniran, ne znaci i da su dokumenti u njemu tacni...

Kao i u svakom arhivu i u Topkapiju postoje kontradiktorne tvrdnje raznih savremenika odredjenih istorijskih desavanja.

 

I sama sam bila u Topkapiju - nekadašnjoj rezidenciji otomanskih sultana; danas muzeju izuzetnog bogatstva.

Topkapi Saraji je impozantna gradjevina koju je sagradio Mehmet osvajac da bi služila kao sultanova palata. Smeštena je na jednom od sedam brda Istanbula sa pogledom na Bosfor i Zlatni rog, a bila je sedište otomanskog carstva skoro cetiri veka. Primajuci 3000 ljudi, bila je dom sultana i njegove porodice, sultanovih žena i konkubina, harem i administrativno mesto. Posetioci su u mogucnosti da posete prostorije palate, holove, terase, harem kao i da vide imperial hol. (sve sem arhiva)...

Topkapi palata je izgrajena izmedju 1465. i 1478. Leta 1924. je najveca i najstarija palata na svetu preuredjena u muzej.

Sastavljena od cetiri velika dvorišta, a u 16. veku je naknadno sagradjen harem. U drugom dvorištu je “Kuhinjska palata” u kojoj se cuva jedna od najbogatijih kolekcija porcelana na svetu. U drugom dvorištu se nalazi i Divan ili Vecnica. U njemu je i soba velikog vezira gde su primani strani ambasadori, ali i vodjena carska politika. U produžetku je sultanov Trezor, mesto gde je zajedno s oružjem stajalo sultanovo blago. Danas je tu bogata kolekcija turskog, arapskog i persijskog oružja. Odmah po ulasku u trece dvorište je velika zgradu koja je nekad služila za audijenciju. Ovde je sultan, sedeci na zlatnom tronu, primao ambasadore. Sa obe strane kapije su bile smeštene prostorije Belih evnuha koji su brinuli za disciplinu i administraciju. Iza zgrade za audijencijuciju je i velika biblioteka sultana Ahmeta III, sagradjena u 18 veku. Najinteresantnja u ovom nivou je Riznica, smeštena u zgradi koja je gradjena kao letnjikovac za Mehmeta II. Danas je to jedna od najbogatijih kolekcija dragog kamenja na svetu. icon_mrgreen.gif Eksponati su razmešteni u cetiri prostorije. U prvoj smo videli pozlacene maceve, noževe, posudje, kao i nekoliko interesantnih statua. U drugoj, tron sultana Ahmeta I, predmete ukrašene dijamantima, predmete od žada, kao i cuveni zlatni jatagan, Topkai, ukrašen s tri smaragda od kojih jedan teži cak 3 kilograma i najveci je na svetu. U trecoj sobi se nalazi cuveni dijamant od 86 karata, optocen sa 49 brilijanata, zlatni svecnjaci prekriveni dijamantima, Bajramov zlatni tron težak 250 kg. U cetvrtoj sobi izloženi su brojni zlatni eksponati, a tu je i ruka i potiljacna kost za koje se veruje da su pripadale Jovanu Krstitelju. Videla sam i zbirku medalja i ordenja, medju kojima su i ordeni iz Srbije i Crne gore. U cetvrtom dvorištu nalaze se mala Sofa džamija, paviljoni, bazeni gde su se kupali...

Dobre sam volje, pa ti evo jedna minijatura iz Topkapija, na kojoj je predstavljena turska vojska koja krece u Beograduser posted image

Jos jedno podsecanje...

Pre dolaska Turaka, u Maloj Aziji je dominiralo hrišcanstvo, ali Turci, po osvajanju teritorije, namecu svoju religiju Islam i turski jezik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"...Quick to judge, quick to anger...slow to understand..."

 

To sto je Topkapi obavijen velom "misterije" i ti njime fasciniran, ne znaci i da su dokumenti u njemu tacni...

Kao i u svakom arhivu i u Topkapiju postoje kontradiktorne tvrdnje raznih savremenika odredjenih istorijskih desavanja.

 

Ima i durgih znacajnih biblioteka i arhiva u svetu, istina. Pored one u drevnoj Aleksandriji, kineske imperijalne u Pekingu i Vatikana sasvim je sigurno da je Topkapi pri samom vrhu najvecih svetskih arhiva, pri tome nedostupnim javnosti. Od nedavno je otvoren za naucne radnike arhiv u Pekingu i svaki dan istoricari otkrivaju 'epohalne' stvari. Aleksandrijsku smo izgubili za sva vremena. Ti budi sudija koliko je bitno uci u sve te arhive i jednostavno ih 'okaciti' o internet. Bastina covecanstva lezi tamo, ne samo ptolomejsko/egipatska, kineska, rimsko/vatikanska ili turska.

 

Uzgred, upoznat sam vrlo dobro sa muzejom, ja diskutovah o arhivama. Hvala ti za onako recitu virtualnu turu icon_biggrin.gif .

 

 

Jos jedno podsecanje...

Pre dolaska Turaka, u Maloj Aziji je dominiralo hrišcanstvo, ali Turci, po osvajanju teritorije, namecu svoju religiju Islam i turski jezik.

 

Pa...? Istom metodologijom se sluzise kao i svi pre njih. Otkad mislis da se u Maloj Aziji pricao grcki i vladalo hriscanstvo? Zasto si izabrala da ides samo jednu stepenicu unazad, onako kako tebi odgovara da bi neku postigla odredjeni efekat. Vizantije, Malom Azijom su hiljadama godina dominirali (ne nekim istorijskim redosledom) Hititi, Jonci, Helenisticki Grci, Persijanci, Urartu, Pergamom i tako dalje.

 

I jos nesto. Postujem cinjenicu da si srpska pravoslavna hriscanka koja praktikuje nase ustaljene obicaje i na dnevnoj bazi. Ne mogu da se otmem utisku da si u tom praktikovanju, i u srpstvu uopste, pronasla neki aspekt elitizma.

 

P.S. II Palatalizacija: B-D-G u P-T-K. Znaci, u duhu naseg srPskog knjizevnog jezika, 'poTsecanje'. Molim te, nemoj mi zameriti.

 

Zivela pivopije.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

"...Quick to judge, quick to anger...slow to understand..."

 

To sto je Topkapi obavijen velom "misterije" i ti njime fasciniran, ne znaci i da su dokumenti u njemu tacni...

Kao i u svakom arhivu i u Topkapiju postoje kontradiktorne tvrdnje raznih savremenika odredjenih istorijskih desavanja.

 

Ima i durgih znacajnih biblioteka i arhiva u svetu, istina. Pored one u drevnoj Aleksandriji, kineske imperijalne u Pekingu i Vatikana sasvim je sigurno da je Topkapi pri samom vrhu najvecih svetskih arhiva, pri tome nedostupnim javnosti. Od nedavno je otvoren za naucne radnike arhiv u Pekingu i svaki dan istoricari otkrivaju 'epohalne' stvari. Aleksandrijsku smo izgubili za sva vremena. Ti budi sudija koliko je bitno uci u sve te arhive i jednostavno ih 'okaciti' o internet. Bastina covecanstva lezi tamo, ne samo ptolomejsko/egipatska, kineska, rimsko/vatikanska ili turska.

 

Uzgred, upoznat sam vrlo dobro sa muzejom, ja diskutovah o arhivama. Hvala ti za onako recitu virtualnu turu icon_biggrin.gif .

 

 

Jos jedno podsecanje...

Pre dolaska Turaka, u Maloj Aziji je dominiralo hrišcanstvo, ali Turci, po osvajanju teritorije, namecu svoju religiju Islam i turski jezik.

 

Pa...? Istom metodologijom se sluzise kao i svi pre njih. Otkad mislis da se u Maloj Aziji pricao grcki i vladalo hriscanstvo? Zasto si izabrala da ides samo jednu istorijsku stepenicu unazad; onako kako tebi odgovara da bi postigla neki odredjeni efekat? Pre Vizantije, Malom Azijom su hiljadama godina dominirali (ne nekim istorijskim redosledom) Hititi, Jonci, helenisticki Grci, Persijanci, Urartu, Pergamom i tako dalje.

 

I jos nesto. Postujem cinjenicu da si srpska pravoslavna hriscanka koja praktikuje nase ustaljene obicaje i na dnevnoj bazi. Ne mogu da se otmem utisku da si u tom praktikovanju, i u srpstvu uopste, pronasla neki aspekt elitizma.

 

P.S. II Palatalizacija: B-D-G u P-T-K. Znaci, u duhu naseg srPskog knjizevnog jezika, 'poTsecanje'. Molim te, nemoj mi zameriti.

 

Zivela pivopije.gif .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istom metodologijom se sluzise kao i svi pre njih. Otkad mislis da se u Maloj Aziji pricao grcki i vladalo hriscanstvo? Zasto si izabrala da ides samo jednu istorijsku stepenicu unazad; onako kako tebi odgovara da bi postigla neki odredjeni efekat? Pre Vizantije, Malom Azijom su hiljadama godina dominirali (ne nekim istorijskim redosledom) Hititi, Jonci, helenisticki Grci, Persijanci, Urartu,  Pergamom i tako dalje.

 

 

U prethodnim postovima se vrtelo raznostrano vidjenje Kosovskog boja, pa otud samo jedna stepenica unazad...

 

Kakav efekat mogu time da postignem? icon_confused.gif

 

I jos nesto. Postujem cinjenicu da si srpska pravoslavna hriscanka koja praktikuje nase ustaljene obicaje i na dnevnoj bazi. Ne mogu da se otmem utisku da si u tom praktikovanju, i u srpstvu uopste, pronasla neki aspekt  elitizma.

 

laugh.gif Praktikujem ja i tursku kuhinju, koja je, uzgred, treca u svetu po svojoj raznolikosti i kvalitetu (posle francuske i kineske). Neki recepti datiraju iz 15. i 16. veka, a zahvaljujuci velikoj kolicini povrca, sa pravom je nazivaju svetskom kuhinjom. U njoj se mešaju tradicija nomadskog stepskog naroda i bogatog sredozemnog iskustva. Obrok pocinje sa velikim izborom predjela koji se naziva ''meze'' i obuhvata patlidžan (punjen ili pecen), ''dolma'' (sarma) od vinovog lišca, burek od sira ili mesa, kao i mnogi drugi specijaliteti.Kuhinja je uglavnom bazirana na povrcu, ribi, dok se od mesa koristi najviše jagnjetina pripremljena na razne nacine, poznat je ''šiš kebap'' (ražnjic), komadici mesa nanizani na drvenom štapicu, zatim ''doner kebap'' (nalik grckom girosu) i piletina. Svinjetina nije popuplarna (e, to mi se jedino ne svidja). Tu su i turski kolaci (baklava, tulumba, kadaif, tufahije). Naravno na kraju dolazi i cuvena turska kafa. icon_wink.gif

 

P.S. II Palatalizacija: B-D-G u P-T-K. Znaci, u duhu naseg srPskog knjizevnog jezika, 'poTsecanje'. Molim te, nemoj mi zameriti.

DS, DJS, DSh su izuzeti od palatizacije i pravilno je reci poDsecanje, poDshishati, voDJstvo... (btw to nije II, vec I palatalizacija, a II je sibilarizacija...) icon_razz.gif

Molim te, nemoj mi zameriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DS, DJS, DSh su izuzeti od palatizacije i pravilno je reci poDsecanje, poDshishati, voDJstvo... (btw to nije II, vec I palatalizacija, a II je sibilarizacija...) icon_razz.gif

Molim te, nemoj mi zameriti.

Uvazavam ispravku, hvala icon_da.gif . Posle krace analize na nekim nasim sajtovima (SANU ali i nekolicini drugih, vrlo merodavnih) vidim da cak ni Srbi iz razlicitih jezickih sredina ne mogu da se sloze sta je tacno I a sta II palatalizacija, sta bi bila sibilizacija, i na kraju jednacenje suglasnika po zvucnosti. Neverovatno.

 

Zivela pivopije.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Као преДставникicon_wink.gif модераторске екипе ћу вас замолити да на овој теми мало више причамо о Исламском учењу, а мало мање о последицама турског боравка на овим просторима. О томе можемо на теми Средњевековна Србија. Хвала.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pet osnovnih pravila islamske religije:

 

1/ Svako mora da zna da je samo jedan Bog, a Muhamed je njegov poslednji prorok

2/ Svako mora da se moli 5 puta dnevno u odredenim intervalima

3/ Svako mora da ispoštuje Ramazan, mesec posta, gde tokom dana,od sumraka do svitanja, ne smeju da jedu, piju, puše

4/ Svako mora davati milostinju

5/ Svako, ako je moguce, makar jednom treba da poseti Meku, sveto mesto za muslimanski narod.

 

О томе можемо на теми Средњевековна Србија. Хвала.

Odoh ja na srednjovekovnu Srbiju. Hvala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prije svega zelim da vas pozdravim.Rado bih se prikljucio ovoj temi i evo za pocetak zelim da kazem da prije nego sto pricamo o Islamu pokusamo razdvojiti Ljude i njihova djela od Islamaskog ucenja.Zasto to kazem?Kazem to jer i u Islamskom svijetu je covjek podlozan propagandi i manipulaciji i izobrtanju ISTINE.Odtuda rezultira pogrsno tumacenje Islamskog ucenja i time se ustvari cini veliki grijeh i neprijateljima Islama daje plodno tlo za jos vece spletke i lazi o Islamu.Htio bih napomenuti da je Islam upucen cijelom covjecanstvu a ne samo jednoj grupi ljudi i to treba posebno podvuci!Takodje treba napomenuti da je bilo koji vid PRISILE u Islamu zabranjen pa tako se to odnosi i na konvertiranje u Islam.U Islam se poziva sa razumom i to je jedini ispravni nacin njegove prezentacije kao univerzalne Vjere.Skrecem vam paznju na to da ako zelite stvarno razgovarati i nesto saznati o islamu morat cete staviti u stranu (ne, zaboraviti!! jer je to nemoguce .isuvise su nam glave napumpane) ponajveci dio onoga sto vam pricaju vijesti, holyvood,ateizam ,komunizam,fasizam,materijalizam,i naravno prije svega teoriju evolucije a moglo bi se reci i EVOLUCIONIZAM!Znaci moramo postaviti prvo sve na svoje mjesto tamo gdje i pripada kako bismo mogli ostati objektivni sto je vise moguce. Priznajem da u nase vrijeme nije lahko biti objektivan kad uzmemo u obzir cinjenicu da nas bombarduju sa stotinama tv kanala, casopisa,pretjeranim luksuzom,drogama,konzumom i da nenabrajam cime sve jos.eto toliko od mene za pocetak. Iskreno se nadam da cemo uspjeti voditi jedan pozitivan i dobro usmjeren dijalog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde ti na temu o teoriji evolucije, da se razgovaramo icon_smile.gif

 

Usudicu se da kazem i da ti imas mnogo da ucis o islamu ako smatras da bi sve to najbolje bilo zaboraviti da bi se o istom moglo ista saznati. A i nema objektivnosti u iskljucivosti.

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

zuza, za pocetak fin post.Iskreno da ti kazem mnogo i previse sam razgovarao sa muslimanima u poslednje vreme.Cak sam sa dosta njih u kakvom takvom kontaktu.Ali sam primetio da svi muslimani dodju sirokogrudnim stavom, prijateljski nastrojeni.Da bi pre ili kasnije izvrtali sve sto im stane na put.Dobrodosao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pet osnovnih pravila islamske religije:

 

1/ Svako mora da zna da je samo jedan Bog, a Muhamed je njegov poslednji prorok

2/ Svako mora da se moli 5 puta dnevno u odredenim intervalima

3/ Svako mora da ispoštuje Ramazan, mesec posta, gde tokom dana,od sumraka do svitanja, ne smeju da jedu, piju, puše

4/ Svako mora davati milostinju

5/ Svako, ako je moguce, makar jednom treba da poseti Meku, sveto mesto za muslimanski narod.

 

 

Odoh ja na srednjovekovnu Srbiju. Hvala.

6. pravilo je dzihad

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde ti na temu o teoriji evolucije, da se razgovaramo :)

 

Usudicu se da kazem i da ti imas mnogo da ucis o islamu ako smatras da bi sve to najbolje bilo zaboraviti da bi se o istom moglo ista saznati. A i nema objektivnosti u iskljucivosti.

Pozdrav Evo kao prvo da kazem da nisam rekao da moramo zaboraviti nego sam rekao : (ne zaboraviti!! jer je to nemoguce!!!!!!!!!Naravno da mozemo razgovarati i o teoriji evolucije i evo recicu da je ona samo jedna teorija koju ljudi uzimaju za nesto sto je prakticno dokazano i na osnovu nje grade svoja daljnja razmisljanja i donose zakljucke.Jednostavno uzimaju zdravo za gotovo ono sto im se nudi sa jednom takvom teorijom a to je MATERIJA MATERIJA I SAMO MATERIJA.Zar nije tako?I naravno da ako ce nam jedino materija biti osnov u nasem razmisljanju , u nasem razumu neostavljamo mjesta onome sto ze zove nevidljivi svijet.Usput jos zelim reci da se slazem sa tobom da nema objektivnosti u iskljucivosti i neznam na osnovu cega si mogao zakljuciti iz mog predhodnog javljanja zelim reci suprotno.?Mozda je u pitanju nesporazum?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

laugh.gif Praktikujem ja i tursku kuhinju, koja je, uzgred, treca u svetu po svojoj raznolikosti i kvalitetu (posle francuske i kineske). Neki recepti datiraju iz 15. i 16. veka, a zahvaljujuci velikoj kolicini povrca, sa pravom je nazivaju svetskom kuhinjom. U njoj se mešaju tradicija nomadskog stepskog naroda i bogatog sredozemnog iskustva. Obrok pocinje sa velikim izborom predjela koji se naziva ''meze'' i obuhvata patlidžan (punjen ili pecen), ''dolma'' (sarma) od vinovog lišca, burek od sira ili mesa, kao i mnogi drugi specijaliteti.Kuhinja je uglavnom bazirana na povrcu, ribi, dok se od mesa koristi najviše jagnjetina pripremljena na razne nacine, poznat je ''šiš kebap'' (ražnjic), komadici mesa nanizani na drvenom štapicu, zatim ''doner kebap'' (nalik grckom girosu) i piletina. Svinjetina nije popuplarna (e, to mi se jedino ne svidja). Tu su i turski kolaci (baklava, tulumba, kadaif, tufahije). Naravno na kraju dolazi i cuvena turska kafa. icon_wink.gif

 

http://www.big-blue.co.yu/oturskoj/turska.html

 

Zipa kad i ovi s ovog sajta praktikuju isto to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne,ne..nakon danasnjeg osmeha na licu onog zlotvora sto dobi samo 2 godine..siguran sam da ce noz jos posluziti..u srpskm rukama, naravno..

 

no.gif

 

Sta ti to pobeze iz pregrade zubne? icon_cry.gif

 

Meni je neprijatno zbog tvog posta icon_redface.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...