Jump to content

Nightwish


Recommended Posts

Pa dobro, emotivno je devojka uradila izražavanje.

Nego aj dva centa kad se malo hajp slegao i album islušao uzduž i popreko...

Dakle, prezadovoljan sam u svemu osim, kao što rekoh, sa Song of myself. Ovog puta je epik podbacio a još više boli kad se čovek seti kakva je bila Poet and the pendulum. I u meni se sve više rađa ideja da je trebao da spoji Scaretale, koja prosto plače da bude duplo duža, sa Arabesque i da doda neki herojski kraj i to bi bilo to, ali ko mene, malog internet trola, šta pita... Ftw i za dečje horove, još da se nekako našao način da se ubaci tužna sova i mudro jezero to bi bilo to.

O produkciji i zvuku jednostavno ne treba trošiti reči, a primećujem da mi je album bolji bukvalno na svako slušanje.

Sve u svemu:9-9,5, i iz principa prema svim metal pravovernicima u top 3 albuma godine, mada realno i može lagano tu biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh pa Poet and the pendulum je odlicna, posebno poslednji deo :da:

Mislim da mogu reci da mi je bez obzira na to ovaj album bolji od DPP, na kom ima par pesama koje do danas nisam upela da svarim.

Isto iako je bilo folk delova i na proslom (Last of the wilds) na novom su jos bolje uklopljeni u po meni najvecem potencijalnom hitu( I want my tears back). Veca raznolikost pesama,Anette bolje peva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ево, прође ми скоро цео албум, па да напишем пар речи.

 

Мање-више, исто мислим што и пре пар постова, када сам писао само на основу једне песме. Ја овакву музику, а самим тим и Најтвиш, никад нисам слушао, нити ме је претерано занимало. Самим тим не могу да категоришем албум на срање и на није срање. Једноставно, албум к'о албум. Ништа против, у сваком случају. Мада, морам признати, да ми држи пажњу. Мада, са друге стране, не верујем да ћу га нешто претерано пуштати (ако уопште), али има пар песама које ће се још вртети. I want my tears back, Last ride of the day (одличан риф има) и Slow, love, slow. Ову последњу посебно кад ми цура дође. ;)

 

У сваком случају, не бих оцењивао јер, као што сам рекао, нисам упућен у овакву материју. Али је битно да није срање. :pivopije:

 

А да, морам признати да ова нова цура има бољи глас од Тарје. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lunar Ma, nisam ja znala mnogo o tome kako/zasto je on covek umro, samo mi je palo na pamet sta je ovaj rek'o, pa to nekako povezah...

Meni je i dalje album savrsen, nesto nisam mislila da ce moci bolje posle DPP i Poet and the Pendulum, ali evo...

Sto se Song of Myself tice, kontam da bi bilo bolje da je kraca... Bez dijaloga, sve na svom mestu.

Najbolja stvar... Ne znam, ne mogu da se odlucim, instrumentale bih izdvojila, previse je dobro, previse.

 

EDIT: Elem, pade mi i ovo na pamet... another random thought

Edited by ~HaVoC~
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Album je odličan.

Nisam očekekivao da ću to reći, ali eto - zaista odličan.

Ono što je DPP za sva vremena udaljilo od mene - anetino pevanje - je ovde maltene jedan od glavnih aduta. Cura više ne skviči, već zaista briljira. daleko teatralnije, izražajnije no ranija. i na kraju zanimljivija no što će Tarja ikad biti. I čitava atmosfera albuma, koja je malko mračnija, a značajnije uvrnutija i avangardnija odgovara više mom uhu i ovom Najtvišu. Mada i kada su više epik i folk sijaju. Takođe, DPP mi je nekako bio brutalno podeljen na ljigave pop singlove i pesme koje, pak, ne možeš svariti ni posle deset slušanja, dok je ovde svaka pesma veoma pamtljiva, ali i raskošna i kompleksna za milion slušanja.

Naravno, u vreme sve jačeg amaterizma u muzici, čuti jedan ovako skup metal album nije mala stvar. Od razmišljanja o sumi novca koji je u ovo uložen zavrti se u glavi, a opet na kraju skapira čovek da će im se sigurno isplatiti, jer, eto, Najtviš ostaje jedan od retkih metal bendova koji se s pravom mogu smatrati institucijom.

Od silnih mejnstrimovaca s kojim počinjah da slušam tvrđu muziku (korn, soad, children of bodom, blind guardian, in flames...) jedino je najtviš opstao, jedini i dalje izdaje kvalitetne albume, uz to mlati veće pare no ikad.

 

Mane?

13 minuta dug epik me je ostavio ravnodušnim, ako ne i smorenim.

Album najbednije zvuči kad je metal. Premalo se pažnje, čini se, pružilo rifovima. Ako su već tu, onda ne moraju zvučati tako reciklirano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je album dobar. Slicaj je po svemu sa DPP. Mislim da su se mnogi ovde iznenadili sa Anette pa su se navikli do sada pa kao sada bolje peva. Peva isto. Mozda je DPP imao bolje hitove i bolju epsku stvar ali ovaj nekako ima fin ritam...sve u svemu odlicno Nightwish izdanje. Ljubiteljima ce se svakako dopasti ali nista toliko drugacije i dobro da zasluzi toliki hype ali svaka cast na pozitivnoj energiji...bar jednom da nema neko da se pojavi i da pljuje po svemu samo da bi kontrirao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Album je odlican. I Anette bolje pjeva. Ne radi se tu o tome sto se neko navikao ili nije, ona je na proslom albumu bila vise kao nebitni dodatni clan, a ovdje je lider u pjesmama. Epsko symphonic metal izdanje, nema sta. Nightwish je izrastao u metal giganta, i jedino sto bi im sad dobro doslo je da polako svode na minimum izvodjenje uzivo pjesama iz Tarjine ere, jer one zvuce katastrofalno lose sa Anette. Sta da se radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auh, tu se ne slazem sa vama, ja obozavam kako zvuci Anettina verzija EverDreama. Mada se slazem da ne bi trebalo da ih peva live, sve dok se ne promene za nju... Volela bih, recimo, kada bi onako, fore radi, (iako nisam bas odusevljena reworkovima bilo kog benda) izbacili reworked samo par stvari... Na primer, Creek Mary's Blood, mislim da bi joj to sjajno stajalo... Forever Yours, mozda Ocean Soul i Lagoon, i Gethsemane. Sta znam... Sa druge strane, da nastave samo sa novim radovima, ne bih se bunila... Sad jedva cekam sledeci album da vidim da li mogu da se nadmase...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo poslušah album malo više, zaparvo onoliko kolko sam hteo da bi mogao da donesem neki veći sud. Uglavnom kao moj prvenac sa NW, sasvim sam zadovoljan. Mada ne onoliko filmski kolko sam ja očekivao, definitivno postoji neki koncept koji se provlači kroz album, i veoma veliki akcenat je na dodavanju truba, violina, klavira i sličnih stvari radi dodavanju dramatike i osećaja neke predstave. Mada što se tiče samih lyrics, ono što barem ovako na sluh sam povatao je prilično detinjasto, ali možda promenim mišljenje kada pročitam zapravo lyrics.

 

Taikatalvi je sasvim fin uvod, dopada mi se, Marco zvuči odlično i atmosfera u pesmi je divna. Storytime, Ghost River i I want my Tears back su mi nekako najhitičnije pesme, s tim što I want my Tears back je nekako previše straightforward pesma, nekako kada razmišljam o njoj sve je stopljeno jedan u drugom, nema akcenata, jedna prava linija, mada oni folk instrumenti malo oživljavaju pesmu i čine je interesantijom. Storytime i Ghost River imaju odlične refrene i imaju sve elemente dramske koje se provlače kroz ceo album, sasvim odlični hitovi. Slow, Love, Slow je baš iznenadjenje, odlična mi je pesma. Definitivno ima taj noir šmek, Anete mi se mnogo dopada kako peva ovde, atmosfera mi je divna, čak i onaj mali solo sa clean gitarmo koji je propraćen uz klavijature je napravilo jednu veoma dobru atmosferičnu pesmu koja definitivno nadodaje toj filmskoj atmosferi koju hoće da postignu. Scarlete, Arabasque i Imaginaerum su mi najlošije pesme na albumu i zapravo jedine koje mi se ne dopadaju. Arabasque i Imaginaerum su mi instrumentali koji ne nude ništa, a u Scarlete vokali su mi previše iritirajući i sve mi je nekako isforsirano.

 

Turn Loose the Mermaid i The Crow, the Owl and the dove su sasvim na mestu pesme, baš onako malo da spuste loptu i opuste nas u svojoj čaroliji. Turn je okej pesma, ni manje ni više, ali the Crow je med za uši. Duet Marco i Anete je odličan, čak tokom albuma mnogo sam više bio zadovoljniji Marcovim vokalima nego Aneteovim, a i pesma puca od emocija i sve su to odlično instrumenti ispratili. Rest Calm i Last Ride of the Day su nekako naj neutralnije pesme na albumu, ali i pesme koje imaju neku svoju gravitaciju oko sebe. Meni su obe pesme veoma dobre, za mene ovde su uspeli tmao gde su na Scarlete zabrljali i ako je Aneta veoma osrednja u ovim pesmama.

 

Song of Myself prva polovina je okej, ima tu svega i svačega zanimljivog okej ali ništa što bi mogao da napišem ili izdvojim. Drugi deo koji treba da predstavlja završnicu albuma mi se mnogo mnogo mnogo dopada. Ja imam posebno mesto u mom srcu, za ovakvu naraciju i monologe, kao mali sam slušao ovako cele knjige od Semujuel Beketa pa nikad mi nije bilo dosadno kada se ovako nešto pojavi na nekom albumu(kao naprimer Stone Angels sa novog Ulvera, koji mi je isto fantastičan). Zapravo svi ti monolozi dodaju jednoj dubini ovoj priči. Ako ovaj album ima neku veću priču, a sigurno ima inače ne bi pravili film koji prati album, to sam tek osetio u ovom trenutku. I svo to menjanje ljudi koji vrše naraciju odaje osećaj da je ovo smišljeno, a ne čisto postojanje lyrics radi pesme. Neko je rekao dobru knjigu čitaš, fenomenalnu knjigu proživljavaš. Upravo oživljavanje ambijenta, atmosfere i karaktera u mojoj glavi dok se vrši naracija, je ono što ima pravu vrednost tu. Zapravo svi ti karakteri, o dečaku prosijaku koga niko nevidi, starac koji go ljubi lutku u ruku samu sobi, isprebijani pas na ulici, duh koji je osetio tek pravu ljubav prema svojoj porodici na njihovom grobu, devojčica sa zelenim leptirom na vratu, starac koji je bio u palatama koji su okupane u svetlima i lepotama i gde je čuo najlepšu muziku na svetu, pa onaj čovek o ratu.... sve to nadodaje osećaju da zapravo ovde se nalazi nešto veće koje treba sa vremenom otkriti. Ja sam zadovoljan ovim krajem, i stvarno mislim da je potreban albumu i trebali su sa ovom pesmom da završe album nije im bio potreban onaj instrumental na kraju.

 

Osim pesama koje mi se nisu dopale, jedina još loša strana albuma je Anete. I ako nekad izvuče pošteno dobro, nekad zvuči stvarno loše, i mora da se izvuče iz tog MTV Avirl Lavigne klišea koji nekad preferira. I to me dovodi do jednog pitanja, posle odlaska Tarje, NW je ogroman bend, kako to da nisu mogli da nadju neku kvalitetnijiu pevačicu sa većim registrom vokala, nego Anete koja je okej ali je ona većinom pop vokal i verujem da bi ovaj album bio daleko moćniji da je bolja pevačica ovo odradila. Imam osećaj da se Anete trudi, i možda vremenom postane bolja, ali govorimo u sadašnjem vremenu. Dobar je album, ako se meni dopada, onda fanovi definitivno trebaju biti zadovoljni, ja bi još lično dodao da bi voleo da malo ubace progresivnih elemenata u pesme radi boljeg uobličavanja kompozicije ali nije nešto što baš fali NWu. Definitivno će se još slušati, i još malo proučiti lyrics i baš me interesuje našta će ličiti film koji treba da izadje. Valjalo bi se sada poslušati i stariji radovi, mada poslušaću ovo samo sa Anete, nije mi do istraživanja pre toga.... i kada bi morao da dam neku ocenu albumu to bi bilo izmedju 7.5 i 8, sasvim dobra ocena.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...