Jump to content

Proizvodnja i kastomizacija gitara


Nurg

Recommended Posts

5. Sve skupa bi te koštalo oko 5-10 evra, ali siguran sam da je bolje da se to kupi u nekoj muzičkoj radnji...

 

aha ok

 

zice su celicne ...tako bar ona kaze

u tom slucaju, moze li se ista postici sa magnetom pa bar da saceka da vidi kako ce da ispadne ili da joj kazem odma da batali i pazari u prodavnici?

 

hvala :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aha ok

 

zice su celicne ...tako bar ona kaze

u tom slucaju, moze li se ista postici sa magnetom pa bar da saceka da vidi kako ce da ispadne ili da joj kazem odma da batali i pazari u prodavnici?

 

hvala :pivopije:

Pa jel se ti razumeš u elektroniku, majstorisanje i bass? Ako da, onda je cool:

1. Vidi da pričvrljiš taj magnet na telo čela, a da ga pri tome ne oštetiš (čelo)...

2. Preporučujem vakum-sisaljke (kao one za peškire) ili dvostrano lepljivu traku (što posle moraš da guliš...)

3. Magnet mora da bude onoliko daleko od žica koliko je bio na dotičnom bassu, znači negde oko 10-20mm...

4. Magnet bi trebalo da stoji paralelno sa žicama, što će verovatno biti problem (ukapiraćeš)

5. Magneti su optimizovani za neki određeni razmak žica, a čelo ima sigurno drugačiji, tako da ako magnet ima one "tačkice" (po dve ispod svake žice), neće baš najbolje pasovati... A ako je "soapbar", onda može...

6. Magnet treba da postaviš na određeno mesto, konkretno tamo gde je 4. ili 5. harmonik... Objasniću ako treba...

7. U principu je prosto, samo treba da smisliš šta ćeš i kako ćeš...

8. Mislim da postoje ljudi koji se bave ozvučavanjem akustičnih instrumenata, ne znam gde to ima u BL, ali raspitaj se gde i za cene, pa onda filozofiraj dalje...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

slabije se razumijem u majstorisanje, ali sviram bas i sasvim razumio to sto si napisao

samo mi ovo pojasni plz - 5. harmonik je flazolet na 5. polju jeli?

 

stvar je u tome sto to toj curi to vec radi ako nije vec zavrsio neki njen ortak u srbiji, nemam pojma sta ce on da napravi, jer nisam u dodiru sa njim, ali svi ovi tvoji savjeti su veoma korisni jer kad donese instrument ovdje, moci cu da joj pomognem da napravi korekcije...koliko sam dosad uspio da saznam niko se tim ne bavi u bl

 

btw. sad kad sam pogledao sliku cela, kapiram da je tesko/nemoguce postici ono sto navodis u tackama 3,4,6 zbog oblika instrumenta

3. - razmak izmedju zica i tijela je ogroman na celu, nekih 4-5 cm

4. - zice su pod znacajnim uglom u odnosu na soundboard, znaci nista od 'paralelnog stajanja magneta sa zicama' ...bar ne bez neke nakaradne skalamerije

6. - u slucaju da sam dobro shvatio sta imas na umu, to je totalno nemoguce zbog toga sto se ti harmonici nalaze iznad fingerboard-a

 

takodjer, fingerboard cela je veoma zakrivljen i kobilica ima lucan oblik - pretpostavljam da bi i pikap to morao da isprati, a to je nemoguce

 

i jos nesto cisto informativno - sta bi bilo bolje za te svrhe - singl ili hambaker?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, sad sam pijan i umoran, odgovoriću ti sutra...

Ovo za harmonike zahteva malo veću koncentraciju s moje strane, nisi me lepo razumeo...

5. harmonik je na trećem pragu, potvrdiću ti sutra...

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovako ... ja sam nasao neki 6-zicani za 100 jevreja ( nisam jos uzeo ... nisam cuo ) ... i hteo bih da od njega napravim fretless ... i mozda da malo seckam na nekim delovima ... i da menjam magnete ... to secenje ce me izaci dz ... jer mi je stari stolar ... ali me interesuju magneti ... preporuke? Sa njim bih svirao blues, rock i funk ( ponekad ) ... mozda i metal, ako bi bilo potrebno ... e da da li bih morao da menjam elektroniku? E da mozda bih menjao i vrat ( u slucaju da vadjenje pragova ne bude dobro odradjeno ) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, sad sam pijan i umoran, odgovoriću ti sutra...

Ovo za harmonike zahteva malo veću koncentraciju s moje strane, nisi me lepo razumeo...

5. harmonik je na trećem pragu, potvrdiću ti sutra...

:pivopije:

 

mislim da kapiram... prvi je na 12. drugi na 7 treci na 5. cetvrti na 4. i 9. itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da kapiram... prvi je na 12. drugi na 7 treci na 5. cetvrti na 4. i 9. itd...

Skontao si logiku.

Ja bih ti još samo skrenuo pažnju na to da su oni raspoređeni simetrično u odnosu na 12 prag.

Dakle prvi je na 12, drugi na 7 i na 19, a trećeg ćeš imati i na 24, i na 5, itd...

Svaki harmonik ima svoju "mrtvu tačku oscilovanja" (izraz iz moje kućne radinosti) na tačno toliko mesta duž žice koji je on harmonik po redu. Proveri. Ako dobiješ harmonik na 19. pragu/polju, možeš slobodno da pritisneš 7. prag, neće se ništa desiti, nastaviće da se čuje onaj flažolet sa 19 (Pod uslovom da ti je dobro nakotirana gitara).

 

I onda dođe Steve DiGiorgio i još uradi i slajd na flažoletu sa "mrtve tačke", pa svi zinu.

Na taj način možeš da benduješ flažolete, pa čak i na dole, no to je već kastomizacija sviranja, a ne instrumenta...

 

Cheerz! :pivopije:

 

EDIT:

ispravio neke od grešaka u kucanju

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

I onda dođe Steve DiGiorgio i još uradi i slajd na flažoletu sa "mrtve tačke", pa svi zinu.

Na taj način možeš da benduješ flažolete, pa čak i na dole, no to je već kastomizacija sviranja, a ne instrumenta...

mmm kulj moram da probam to :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ljudi pomagajte!!!

Pala mi gitara,inace akustara,Fender DG-5,zveknula na pod prilicno jako,i evo sta se desilo:

photo0116js6.th.jpg

photo0118qy1.th.jpg

Sta mislite,ima li nade da se moze popraviti?Mislim,da li moze ceo vrat da se menja,od lepljenja ocigledno nema vajde?Ako moze,gde?I za koliko para?

Edited by *S_L_A_S_H*

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha

bas bed

 

pa moze to da se sredi ali isto tako mozes da kupis novu djitru

s tim da ovo prvo moras da cekas a ovo drugo ne, uzmi i to u obzir

Ma znam,nego mi je ovo prva gitara,pa znas kako je,emocije ovo-ono... :bigblue:

Zato sam hteo da pitam gde bih mogao to da popravim i po kojoj ceni?

Srecna okolnost je sto mi je sestra polomila vrat(ne meni,gitari :bigblue: )pa ce morati da mi kupi novu...A ako popravim ovu,znaci to je jedna gitara vise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguce i isplativo povaditi pragove sa gitare, obraditi fingerboard tako da bude zaobljen (kao kod vecine stratova), i staviti nove pragove? I ko to radi u Srbiji? Nesto sam se bacio na akorde pa me mnogo nervira flat vrat na mom Krameru. A sa druge strane ne postoji ni jedna gitara srednje klase koja je na foru takve moderne solo gitare- floyd, top lock, HSS ili HSH magneti, superstrat oblik...itd, a da ima radijus vrata do 12''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguce i isplativo povaditi pragove sa gitare, obraditi fingerboard tako da bude zaobljen (kao kod vecine stratova), i staviti nove pragove? I ko to radi u Srbiji? Nesto sam se bacio na akorde pa me mnogo nervira flat vrat na mom Krameru. A sa druge strane ne postoji ni jedna gitara srednje klase koja je na foru takve moderne solo gitare- floyd, top lock, HSS ili HSH magneti, superstrat oblik...itd, a da ima radijus vrata do 12''.

 

Covek po imenu Kiki iz Novog Sada ti to moze uraditi veoma kvalitetno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi pomagajte!!!

Pala mi gitara,inace akustara,Fender DG-5,zveknula na pod prilicno jako,i evo sta se desilo:

photo0116js6.th.jpg

photo0118qy1.th.jpg

Sta mislite,ima li nade da se moze popraviti?Mislim,da li moze ceo vrat da se menja,od lepljenja ocigledno nema vajde?Ako moze,gde?I za koliko para?

 

pa jebote ovo i nije neka komplikovana popravka...kao da lepish nogu od stola...jes da ce da izgleda ruzno ali ce raditi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam,nego mi je ovo prva gitara,pa znas kako je,emocije ovo-ono... :bigblue:

Zato sam hteo da pitam gde bih mogao to da popravim i po kojoj ceni?

Srecna okolnost je sto mi je sestra polomila vrat(ne meni,gitari :bigblue: )pa ce morati da mi kupi novu...A ako popravim ovu,znaci to je jedna gitara vise...

Ako već nisi, uvij u nešto oba mesta gde je polovmljena da ne ulazi prašina. Ako se to odmah uradi, neće se uopšte vidteti praktično da li je lepljeno. Idi zalepi takođe što pre, e sad da li zalepljena glava na akustari posle može da izdrži tenziju žica to će ti već neko stručno lice reći!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi pomoc!

Imam kopiju stratocastera - Rockwood.

Nije dobro drzala stim, pa sam promenio civije i stavio gotoh.

Fora je u tome sto mi i dalje stravicno opada stim( doduse malo manje nego ranije ).

Jel zna neko u cemu je problem, ako nisu civije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako samo opada štim onda je do tremola, verovatno se suviše otegne zbog tenzije žica. Porbaj da ga zategneš malo sa donje strane imaš parče metala koje je zašrafljeno sa par šrafova u drvo sa leve strane, a za njega su zakačeni federi. Porbaj te šrafove malo da zategneš i vidi koliko ti tremolo "beži" u odnosu na ravan drveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Odluchio sam da iskoristim obu bruku slobodnog vremena koje ce nastati skorim zavrshetkom visokog shkolovaja pa da radim neshto korisno. Naime, napravicu desetozichano fretless neshto izmedju gitare i basa pa me zanima koje bi bilo adekvatno drvo s nashih prostora, poshto ce sve biti pravljeno bez truss roda, ali imace 2 mesingane shipke pravougaonog pofila chitavom duzinom samo da sam miran.

 

za sada imam 2 fina, suva komada treshnje 1500*40*25mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

E, posle nekoliko meseci najgorih sranja ponovo sam u mogućnosti (fizičkoj, ekonomskoj i mentalnoj) da visim na forumu... Izvinjavam se svima kojima nisam odgovorio na postavljena pitanja od pre trista godina... Možda izgleda malo apsurdno, al' evo odgovoriću redom (a i na poneko novo usput)...

stvar je u tome sto to toj curi to vec radi ako nije vec zavrsio neki njen ortak u srbiji, nemam pojma sta ce on da napravi, jer nisam u dodiru sa njim, ali svi ovi tvoji savjeti su veoma korisni jer kad donese instrument ovdje, moci cu da joj pomognem da napravi korekcije...koliko sam dosad uspio da saznam niko se tim ne bavi u bl

E, čovek, reci šta je bilo na kraju sa tim kontrabasom, baš me zanima!

btw. sad kad sam pogledao sliku cela, kapiram da je tesko/nemoguce postici ono sto navodis u tackama 3,4,6 zbog oblika instrumenta

3. - razmak izmedju zica i tijela je ogroman na celu, nekih 4-5 cm

4. - zice su pod znacajnim uglom u odnosu na soundboard, znaci nista od 'paralelnog stajanja magneta sa zicama' ...bar ne bez neke nakaradne skalamerije

 

takodjer, fingerboard cela je veoma zakrivljen i kobilica ima lucan oblik - pretpostavljam da bi i pikap to morao da isprati, a to je nemoguce

E, zato se takvi instrumenti ozvučavaju piezom. Može i coil pickupom (da kažem "klasičnim magnetom"), ali taj očigledno mora da bude specifičnog oblika i veličine...

i jos nesto cisto informativno - sta bi bilo bolje za te svrhe - singl ili hambaker?

Piezo. A da pravim neki custom-pickup za tu svrhu, napravio bih humbucker. Veći opseg frekvencija i bolji odnos signal/šum...

 

Ajde da pitam, da li neka od aktuelnih prodavnica po NS/BG prodaje ovo?
Mega music ima neki katalog sa komplet hardverom za sve vrste žičanih instrumenata, od čivija do strapova. To naručiš pa čekaš koji mesec da stigne iz Švabije.

Mega music - 0112435373

Zola - 0631934601

 

Ljudi pomagajte!!!

Pala mi gitara,inace akustara,Fender DG-5,zveknula na pod prilicno jako,i evo sta se desilo:

...

Sta mislite,ima li nade da se moze popraviti?Mislim,da li moze ceo vrat da se menja,od lepljenja ocigledno nema vajde?Ako moze,gde?I za koliko para?

Ako je nisi sredio u međuvremenu, ima jedna radnja u Ruzveltovoj (totalno je soc, al' rade kako treba), zove se "Ton", a telefon je 0114446932.

Odluchio sam da iskoristim obu bruku slobodnog vremena koje ce nastati skorim zavrshetkom visokog shkolovaja pa da radim neshto korisno. Naime, napravicu desetozichano fretless neshto izmedju gitare i basa pa me zanima koje bi bilo adekvatno drvo s nashih prostora, poshto ce sve biti pravljeno bez truss roda, ali imace 2 mesingane shipke pravougaonog pofila chitavom duzinom samo da sam miran.

 

za sada imam 2 fina, suva komada treshnje 1500*40*25mm.

Trešnja je cool... Daj bre napravi trussrod, nije nikakva filozofija- nađi na netu, kupi delove (štangle i šrafove) i daj nekome da ti švajsuje (što volim ove srbizme)...

 

Aj' ljudi :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...