Jump to content

Recommended Posts

Slažem se.

 

Takođe se slažem da je sasvim logično očekivati da se vera objašnjava, pa i dokazuje, jer čista vera u smislu intuitivnog osećanja Boga bez ikakvog mešanja sa razumom ne postoji. Čak i Paskal, koji je sav u fazonu da Bog može samo da se oseti, a ne dokaže, piše nekoliko stotina strana o dokazima o ispravnosti hrišćanske religije i kaže da je ono što čoveka čini čovekom misao, a ne to da li je pobožan ili ne.

 

Ne slažem se da svaka vera prirodno teži ubeđivanju drugih u to da je ispravna - štaviše, duh prozelitizma (potrebe da se drugi preobrate) je u modernom svetu gotovo ekskluzivna karakteristika judeohrišćanskih religija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Куртон

Takođe se slažem da je sasvim logično očekivati da se vera objašnjava, pa i dokazuje, jer čista vera u smislu intuitivnog osećanja Boga bez ikakvog mešanja sa razumom ne postoji.

 

Da, ali to sve na dogmatski nacin. Kriticki pristup, odnosno neka dijalektika je vec filozofiranje a ne vera. Ako mozes do nekih odgovora da dodjes na taj nacin onda ti ni ne treba religija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

izvini, ali tvoja teza je da kada izneshesh neko mishljenje morash da objasnish mehanizam kojim funcionishe to shto si rekao da se deshava. i onda dodjesh i kazhesh da mozhe biti beskonachno ljudskih misli, i da potpuno nekontrolisano od strane slobodne lichnosti one kogu da budu ne nasumichne i naotichne, vecj na nekakav magichan nachin da budu dosledne i povezane.. paz da nije..

tacno. neko moze da iznese MISLJENJE i da ne ponudi dokaz.

sa druge strane ti nudis LOGICKI "DOKAZ" za nesto, a koristis se u sred dedukcije nedokazanim tezama. to je epic fail iz logike. :haha: :haha:

 

ne, nego nema veze sa mojom dedukcijom, i to je najobichniji pokushaj skretanja teme, da sad neko treba da razmishlja o tvojoj dedukciji, umesto o mojoj, i onda da lakshe prihvati tvoje pogreshno mishljenje o njoj..

moja dedukcija je oglodalo tvog "dokaza", i to poredjenje koje sam napisao - savrseno jednostavno i jasno pokazuje gresku u tvom logickom procesu. tebi je krivo sto sad svi vide da tvoj "dokaz u 7 korana" nije validan, pa places i bunis se na temi, kukas i izigravas zrtvu...

 

nikad nisam glumatao ni kmechao, niti cju, nemoj da projektujesh patetike kojima se ti sluzhish u svom zhivotu na mene, koji ne gajim emocije sa takvim nuspojavama a drugo, ja sam prichao o tome da skoro svi koji ovo chitaju imaju predrasudu da je ono shto sam ja napisao pogreshno, jer su ateistichko-nihilistichka grupa ljudi ispranih mozgova, shto potvrdjuju njihove upadice upucjene meni, tako da ne "glumim" zhrtvu ako je to istina, mada ja sebe nesmatram ikakvom zhrtvom, vecj njih (/vas) smatram zhrtvama mentalne lenjosti i nedostatka razumnog razmishljanja, tako da sam sigurno daleko od toga da od ikoga ochekujem sazhanjelje.

upotrebljavas mnoge izraze koji jasno pokazuju da su ti emocije aktivirane i da si uznemiran. na primer "grupa ispranih mozgova", "nuspojave", itd.. poruke ti sve vise odisu emocijama bespomocnog coveka koji je besan jer mu je neko pokazao da gresi. jasno se vidi kako ti je mnogo stalo da sebe prikazes kao zrtvu i prikazujes sebe kao nekoga ko je ugrozen. trazis paznju ili sazaljenje ili sta vec (ne interesuje me bas)...

 

jedino sto je jos preostalo je da te ljudi ismevaju i da se sprdaju sa tobom, jer ne verujem da neko ovde ozbiljno shvata tvoje monologe i ima strpljenja za tvoj autizam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tacno. neko moze da iznese MISLJENJE i da ne ponudi dokaz.

sa druge strane ti nudis LOGICKI "DOKAZ" za nesto, a koristis se u sred dedukcije nedokazanim tezama. to je epic fail iz logike.

jedina teza koja nije FORMALNO dokazana je prva premisa, i to samo zato shto zhivimo u civilizaciji gde su gomila nauchnika najobichniji debili.

 

moja dedukcija je oglodalo tvog "dokaza", i to poredjenje koje sam napisao - savrseno jednostavno i jasno pokazuje gresku u tvom logickom procesu.

ne, nego (da se malo razbacujem i engleskim termninima) steaw man fallacy, potpuno lazhna analogija.

 

upotrebljavas mnoge izraze koji jasno pokazuju da su ti emocije aktivirane i da si uznemiran.

emocije mi jesu aktivirane, tipa blago gadjenje prema sorti ljudi kao shto ste vi, ali uznemiren nisam bio vecj par godina (od kad sam prvi put pocheo ozbiljno da se bavim meditacijom).

 

jasno se vidi kako ti je mnogo stalo da sebe prikazes kao zrtvu i prikazujes sebe kao nekoga ko je ugrozen.

ovo ponavljash vecj trecji put kao papagaj, a prvi put kad si napisao vecj sam ti objasnio da nisi u pravu.

 

jedino sto je jos preostalo je da te ljudi ismevaju i da se sprdaju sa tobom, jer ne verujem da neko ovde ozbiljno shvata tvoje monologe

pa od bagre koja nishta u zhivotu ozbiljno i neshvata nishta bolje ni ochekivati.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Prica bez kraja. Verujem da ima i dobrih i losih ljudi kod vernika i kod ateista. Ja nemam nameru da menjam necije misljenje samo zato jer se ne usaglasava sa mojim. Svako mora gledati sebe i raditi na sebi, a ne gubiti vreme u nepotrebnim diskusijama koje nemaju nikakvog znacaja. :haha:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...