Jump to content

Borilačke veštine


shtuckensyglieben

Recommended Posts

Jbg,to ti je kad nesto treniras dugo godina,ne moze tek tako da nestane.A jos manje da se zaboravi.Secam se kad sam bio mali,3-4 godine.Pao je sneg i ja izasao sa caletom na ulicu,on je cistio sneg a ja sam se igrao sa snaucerom.Prolazio je neki lik i kako ispred kuce stoji bandera on uzme kamenje da gadja sijalicu.

Cale mu kaze da prekine i ovaj krenuo na njega.

Sitacija:Cale se savija i hvata ga jednom rukom za pantalone kod prepona,drugom za kragnu,podigne ga od zemlje i zakuca ga u sneg.Lik je ocigledno bio uplasen a i ja,poceo sam da placem...

Znaci secam se ta dva detalja,mislim da se nikad vise nije tukao od kad sam ja rodjen.Pre toga jeste,dok je isao u srednju vecito se lesio sa starijim likovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam,ali ja preferiram da se bijem nogama,mogu visoko da dizem noge a i brz sam.Sinoc sam se nesto zajebavao,i kum me stegne tako da mi zadrzi ruke,ja se izvucem iz tog hvata,okrenem ga napravim mu polugu na vratu i stavim mu koleno ispred face...Mora ipak malo da se razmislja,osim ako nisi strvina od 150 kg pa kad se razmases ko vetrenjaca pobacas sve oko sebe.Za to ti ne treba razmisljanje

 

Нисам ја помињао технике, габарит нити брзину. Само рекох да ја не размишљам, макар се после фајта не сећам да сам то радио. Можда ми и пролети нека мисао пре првог ударца, али кад почне и кад ме шибне адреналин, онда појма немам шта се дешава. Капирам да тада реагујем инстинктивно. Истренирани борци размишљају, познајем неколико врхунских каратиста (боре се за репрезентацију) и кад сам их питао како успеју да се зауставе (знаш већ да у каратеу не смеш да набодеш љуЦки) они су ми рекли да је у питању тренинг. Ја не могу да се контролишем нити да претерано размишљам кад се побијем, можда је то и због тога што сам веома импулсиван (сада мање него раније)...

О томе ја причам, о контроли и размишљању...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilderi,dizu preko 100 u teretani,izasao cale sa svojih 1.75.Oni poceli da se raspravljaju nesto i cale iz mesta zakuca jednog pod bradu,lik je automatski poljubio asfalt a drugi se usrao i u tom momentu su mi dosli ortaci pa nije bilo veceg incidenta.

 

Teretana ti ne daje toliko snagu koliko oblik telu.Pravu snagu ti daje cepanje drva,voznja bicikla,sklekovi,prekopavanje baste,nosenje dzakova...

to sto neko dize dosta u teretani naravno sto se tice tuce nema nikakve veze ako nema odredjenu tehniku i to je tacno......al naravno da se prava snaga stice u teretanim......koji sklekovi dzakovi bicikl...samo nije to samo po sebi dovoljno....u mojoj tereteni ima koliko hoces bildera dizu 150+ pa kad stanu ispred vrece to je smesno....

 

 

Ма дај, ко још, осим много добро истренираних људи, размишља кад се бије. Све је другачије кад ти нешто кењаш пред огледалом и кад замишљаш како би започео фајт или ескивирао па кренуо напред, забо лактом у пролазу, почистио па изгазио. Онда се деси срање, навре адреналин, бијеш се треидеетак секунди, све се заврши и ти нити имаш појма како си га ударио, нити где, нити ово, нити оно... Ако имаш среће, он лежи на земљи а тебе склањају, ако немаш, јеби га, више среће други пут...

ne razmislja onaj ko nema pojma sta radi tj. samo mlatara rukama.....onaj ko je prosao neku skolu naravno da ce da razmislja

 

nožna tehnika je mnogo bolja po meni. ima mnogo kombinacija koje su jako korisne . pa ima neki snimak gde je tekvondista polomio od batina karatistu naravno, karatista se nešto lomio rukama dok ga je ovaj pošteno izubijao nožnim tehnikama

 

kod nas vlada predrasuda da su ručne tehnike bolje nažalost...

 

ako poredis taekwondo i karate to ne znam i ne zanima me.....ako pricas o tuci generalno pogotovo na ulici zna se sta je vestina......ne do bog nekom od tih vasih "jakih" likova da naleti na nekog solidnog boxera.....a kamoli nekog iz teske kategorije.....moze samo da skuplja zube po asfaltu....

 

dobro rece jedna strvina iz moje teretane(za karate,aikido,taekwondoitditd)....... - "ma to je za zene i slabe likove" :)

 

od ostalih borilackih sportova zanimaju me rvanje i dzudo.....na to planiram da krenem kadtad....treba to savladati to se slazem.....ali ipak kickbox je keva.....

Edited by shock!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je k1 ili kickbox mozhda najbolja veshtina za znati i trenirati ako dodje do obichne "ulichne" tuche... O tome sam slushao i Mirka Filipovica (hrvatskog ufc borca). Dobro tu mozhda i preteruje ali kazhe da bi razbio bilo kog boksera teshke kategorije 1na1. Mada chovek ima noge, ubija njima....

 

jes da ga je Gonzaga skoro odvalio nogom u glavu al chovek je inache extra borac...

 

 

 

A shto se teretane tiche, pre svega kao bildovanja po meni to naravno razvija snagu ali osetno smanjuje gipkost tela i brzinu pokreta. Nabildovani ljudi koje sam ja video su dosta tromi i spori shto im je veliki minus u borbi... Mada i tesho padaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne razmislja onaj ko nema pojma sta radi tj. samo mlatara rukama.....onaj ko je prosao neku skolu naravno da ce da razmislja

 

Шта значи млатарање рукама? Какву школу? Ти размишљаш (у смислу увек знаш шта следећеи урадити)? Јеси ли свестан колико туче иначе трају?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako te takav potrefi najebao si,ako te promasi a iskoristis priliku gotov je.

Uvek ciljas u bradu,pa da je nosorog pao bi...

 

 

:)

 

e - podsjeti me na neku prastaru pricu o cuvenom Danetu i njegovom bratu Manetu.. Licani inace, fala Bogu, volu bi rep iscupali, kolike su ljudine..

 

elem, dosli oni u Ameriku, tamo nekad davno - brodom jel`te, i vidjeli kako se od ulicnih tuca moze i neka para zaraditi.. udje Dane u ring, skakuce Amerikanac oko njega, gleda ga Dane ne reaguje par sekundi.. a onda ga tresne tako jako da je ovaj pao i nije se vise pomjerio. sudija dodje, odbrojava.. kaze njemu Mane - ne moras mu odbrojavati, drug sudija, Dane je jednom tako naseh Sivonju medj` rogove sastavio, vise ti taj ust`o nije.

 

 

 

:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Шта значи млатарање рукама? Какву школу? Ти размишљаш (у смислу увек знаш шта следећеи урадити)? Јеси ли свестан колико туче иначе трају?

vidis brate......95% ljudi ne zna da se bije...mlataranje iliti guslanje znaci udarac rukom koji je sa tehnickog tj.boxerskog aspekta smesan odnosno maximalno neefikasan protiv nekoga ko zna da eskivira ili blokira udarac.....sve uglavnom svodi na to da se skupi grupica koja je brojcano nadmocna....

 

 

i kad si na takvom nivou naravno da ne mozes da razmisljas......

 

ali ako si ti prosao skolu naprimer ako si vezbao razne kombinacije.........

 

znaci imas prednji,zadnji - direkt,krose i aperkat pa kad se to poveze sa milion noznih udaraca i eskivaza.....dobijes hiljadu varijacija.....koje mozes da napravis u skladu sa situacijom i onaj ko je prosao takvu skolu naravo da moze da razmislja u sekundi naravno.....

 

ja sam prosao tek neku elementarnu skolu toga svega ali trenirao sam sa mojim ortacima koji rade to mnogo duze i koji kidaju.....znaci nemas predstavu kako to sve izgleda i sta ljudi rade....

 

fora je sto svako misli da zna da udari...misli da je to jednostavno.....tek kad stavis rukavice i kad stanes ispred nekoga ko zna nesto.......shvatis koliko je to smesno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

shocku! nemas duha :lol:

 

 

mislim, kapiram sta oces kazes, super je to.. ali zavisi sve od osobe do osobe..

 

kad sam imala 9 ljeta, bio neki klinja sto mi is`o na klinac, stalno se nesto kurcio okolo kako on trenira karate kako je dobio pojas ne znam koje boje, isao na silna takmicenja diljem stare Jugoslavije i bogami je bio pokrupan (pogotovo u odnosu na mene).. bio par godina stariji od mene.. jedan dan, vracajuci se iz skole, pridje on meni i mojoj sestri s ledja, i uhvati moju seku za kosu i pukne joj glavom u banderu.. to je stalno radio drugoj djeci, niko mu nista nije smio.

scena: ja na njegovim ledjima, probam da ga oborim.. uspijem nekako da ga savladam do asfalta i tu mu uzmem glavu i otresem je od ivicnjak trotoara.. ne sjecam se koliko sam ga dugo tukla.. sutala sam ga nogama, stajala sam mu na glavi..

sjecam se samo da me neki covjek sklonio s njega i da sam kuci dosla sva krvava od njega :)

 

uspjela sam mu slomiti nos, i vilicu, par rebara valjda i ne znam sta jos, imao je bruka modrica. prestao je da trenira karate i prelazio je ulicu kad me vidi :)

ja sam dobila skoro iskljucenje iz skole..

 

 

 

cijenim da je poenta faktor iznenadjenja, zavisno od osobe do osobe, situacije same, i hiljadu drugih stvari.

nije mi to prva tuca u koju sam upala - i ono, nit` sam karate kid nit brus li, ali batine nisam dobila :)

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidis brate......95% ljudi ne zna da se bije...mlataranje iliti guslanje znaci udarac rukom koji je sa tehnickog tj.boxerskog aspekta smesan odnosno maximalno neefikasan protiv nekoga ko zna da eskivira ili blokira udarac.....sve uglavnom svodi na to da se skupi grupica koja je brojcano nadmocna....

 

i kad si na takvom nivou naravno da ne mozes da razmisljas......

 

ali ako si ti prosao skolu naprimer ako si vezbao razne kombinacije.........

 

znaci imas prednji,zadnji - direkt,krose i aperkat pa kad se to poveze sa milion noznih udaraca i eskivaza.....dobijes hiljadu varijacija.....koje mozes da napravis u skladu sa situacijom i onaj ko je prosao takvu skolu naravo da moze da razmislja u sekundi naravno.....

Какве везе ово има са тим што сам ја рекао да ВРЛО МАЛО људи размишљао током туче? Шта мене боли да ли неко зна да набоде или не? Прочитај шта сам написао у ранијим постовима на овој теми, смара ме да се понављам, а наричито ме смара да водим разговор у коме тврдим да је нешто зелено, а ти да није зелено већ је боје која је комбинација плаве и жуте.

 

ja sam prosao tek neku elementarnu skolu toga svega ali trenirao sam sa mojim ortacima koji rade to mnogo duze i koji kidaju.....znaci nemas predstavu kako to sve izgleda i sta ljudi rade....

:):)

Откед теби да не знам како све то изгледа?

 

 

Какве везе ово има са тим што сам ја рекао да ВРЛО МАЛО људи размишљао током туче? Шта мене боли да ли неко зна да набоде или не?

 

fora je sto svako misli da zna da udari...misli da je to jednostavno.....tek kad stavis rukavice i kad stanes ispred nekoga ko zna nesto.......shvatis koliko je to smesno....

Понављам - какве везе то што неко не зна да удари има са тим да ли размишља током туче или не?

 

Такође, знаш ли колико просечна туча траје?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) ma ja uvijek bila metar i manje od toga :)

 

 

najveca je fora sto se uopste ne sjecam tih momenata kad sam ga stvarno tukla.. sjecam se da sam ga jedva oborila na asfalt i da sam ga cekala na ivicnjak.. i poslije stare kako kuka, misleci da je mene neko umlatio.. :)

ima taj neki fazon da sam toliko stitila sestru bliznakinju da bukvalno nisam dala ni roditeljima da je grde ili ne daj Boze udare.. za sve sam preuzimala krivicu. jednom sam cak staru odalamila nekom vazom - zato sto je ona posla sestru kao da grdi nesto :) (joj, kako me nalupala za to :) )

 

 

zamraci se coeku um..

 

 

 

 

 

 

 

i u konktekstu te price.. gledala sam neki dan na ulici klince, mozda 12-15 godina, gengsteri mali.. njih 3-4 jednog tuku.. i to najmanjeg.. znas kako se mali brani.. svaka mu cast.. dok je policija dosla, taj najmanji je s parolom `snadji se` i `udri ga o ivicnjak` svima noseve slupao.. :lol:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

наричито ме смара да водим разговор у коме тврдим да је нешто зелено, а ти да није зелено већ је боје која је комбинација плаве и жуте.

to se slazem :mrgreen: ......

 

pokusacu celu poentu da sazmem u jednu recenicu.......kada neko zna znanje on moze da razmislja o tome barem u delicu sekunde.....da proceni od situacije, pozicije i protivnika......da li ce da napadne jednom drugom ili nekom trecom kombinacijom.....nije to tako jednostavno zna da nabode ne zna da nabode....

 

naravno da ne ocekujem da to razumes......

Share this post


Link to post
Share on other sites

to se slazem :mrgreen: ......

 

pokusacu celu poentu da sazmem u jednu recenicu.......kada neko zna znanje on moze da razmislja o tome barem u delicu sekunde.....da proceni od situacije, pozicije i protivnika......da li ce da napadne jednom drugom ili nekom trecom kombinacijom.....nije to tako jednostavno zna da nabode ne zna da nabode....

naravno da ne ocekujem da to razumes......

 

Ма дај, ко још, осим много добро истренираних људи, размишља кад се бије.

 

Значи - ја кажем пре два дана ово, а он ми ту приповеда... :udri:

Share this post


Link to post
Share on other sites

jednostavno razlikujemo neke pojmove....za mene je dobro istreniran covek nesto drugo....

 

nema veze....batali pricu....

 

aj se potucite..

 

 

 

ja cu vam dodavati vode, navijati, i dovesti ostalu raju da pravi atmosferu

 

imas ti taj ubilacki instinkt vidim ja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako uvidis da tvoj 'protivnik' nema pojma da se bije,sacekas da napravi gresku i to je to.Nije isto razmahati se kao vetrenjaca sa mogucnosti da ga raspalis 1:100 i da cekas da on krene na tebe i da te promasi pa da ga pokupis jednom pod bradu i da padne kao klada.

Doduse danas je malo ljudi koji smeju 1 na 1.Uglavnom su to klinci koji se kurce kad ih ima desetak,a kad je jedan sam uvek prelazi ulicu pognute glave.

Znam lika koji zna extra da se bije,znaci samo nogama se siba.Bogami on je toliko batina od policije dobio da mu vise nikakve batine ne mogu naneti stetu ali zato kad uhvati da pegla.U gradu ga se svi plase.1 na 1 tesko da bi ga neko dobio.Nije nabildovan,ali ima iskustva u tucama i vidi se da razmislja dok se bije,svaki njegov zamah nogom je direkt udarac u glavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da te promasi pa da ga pokupis jednom pod bradu i da padne kao klada.

 

Много ми ти, бре, причаш "под браду, под браду, под браду"...

Јеси низак, то јест, колико си висок?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.82

 

Pa to ti je efikasno resenje jer se tu nalazi centar za ravnotezu.Znaci malo jaci udarac i gotovo,nemas vise sansi da se odrzis na nogama.Gledam kako se biju neki mentoli,udaraju se pasnicama ali onim meksim delom tako sto jedan drugog udara od gore u teme.Tako mozes do sutra nekog da cepas nece nista da mu bude.Ako vam nije jasno gledajte ultimate fight pa vidite kako ljudi razmisljaju kada dodju u 'vatrenu' situaciju.Nije to samo razmena udaraca.

Ne pricam jer mnogo gledam to,tukao sam se i ja ranije,naucio ponesto.A eto to je jedan od primera kako bi mogao da primenis mozak umesto snage.

Ajd sad,mnogo je tu razlicitih faktora,ovde se biju na runde,ulicne tuce traju minut/dva,nekad ni toliko.Sve je to relativno,mozes da dobijes nekoga,moze taj neko tebe ili da podelite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.82

 

Pa to ti je efikasno resenje jer se tu nalazi centar za ravnotezu.Znaci malo jaci udarac i gotovo,nemas vise sansi da se odrzis na nogama.Gledam kako se biju neki mentoli,udaraju se pasnicama ali onim meksim delom tako sto jedan drugog udara od gore u teme.Tako mozes do sutra nekog da cepas nece nista da mu bude.Ako vam nije jasno gledajte ultimate fight pa vidite kako ljudi razmisljaju kada dodju u 'vatrenu' situaciju.Nije to samo razmena udaraca.

Ne pricam jer mnogo gledam to,tukao sam se i ja ranije,naucio ponesto.A eto to je jedan od primera kako bi mogao da primenis mozak umesto snage.

Ajd sad,mnogo je tu razlicitih faktora,ovde se biju na runde,ulicne tuce traju minut/dva,nekad ni toliko.Sve je to relativno,mozes da dobijes nekoga,moze taj neko tebe ili da podelite...

Ја сам мислио да си једно 170. Имам ја пријатеља, те је висине и врло је стабилан, чудо једно.

 

Рекао сам раније да не размишљам. Размишљам. Никад никада нисам ударио аперктом, не због тога што не знам да је то врло ефикасан ударац већ због тога што се плашим, да не пресечем језик, да му не "кврцне" врат. Из истих разлога никад нисам никога ударио директно у нос, нити у зубе. Стварно ми је увек била фрка да некога много повредим. Знам, рећи ћеш, нико ни мене не би штедео и тако то, али ми је ипак безвезе. Ја сам 196, увек сам имао око 100 кг, имам мале шаке и знам да ударим. Сигурно претерујем, нити бих кога убио, нити бих кога много повредио, али се ипак плашим. Поломио сам руку једном лику кад сам имао 15 година, ни сам не знам како. Он је као дошао да ме бије, кренуо, ја се измакао, ухватим га за руку, цимнем и рука пукне. После долазила његова кева, плакање, проблеми, ово, оно. Капирам да се због тога и плашим да повредим много некога (што је апсурд у тучи, је ли :) ). Опет, кад се сетим јединих батина које сам добио у животу (било је 5 на 1 и било је зајебано :lol: ) ни мене нису штедели, мајку му... Свакако, не рачунам оне сулуде фрке кад те нека будала коју не знаш нападне, утакмице, протести, тад се не гледа где удараш, али овако (95% туча је између људи који се познају) је зајебано, макар мени. Одвратно је тући се, али је лепо кад покуља адреналин, што јес' јес'... :mhihi:

Ако мене питаш, аркада, кроше у ивицу браде или пар везаних "лоу кикова" је сасвим ОК да некога убедиш да је идеја да се бије са тобом сулуда. Ако знаш аикидо, то је савршено...

Што се дужине тиче, ја не знам ни за једну тучу која је трајала дуже од минут, макар ја у таквим нисам учествовао (не рачунам она смарања где се људи развађаку по десет пута). Чак је и минут много. Покушај да бијеш врећу један минут...

Edited by Нежни Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nekad trenirao kik boks,ali bejahu to vremena kada sam nogu mogao podici iznad glave...sad sam zakrzljao,a plus sto me je 5 god vaterpola prilicno rasirilo,ionako sam delujem kao neka minijaturna predstava sumo rvaca (iako nisam uopopste mnogo debeo,vec sirok),i plus sam visok 1.75

Nisam ulazio u neke ozbiljnije tuce od kada su mi dvojica '84 (ja sam '91) izbila zub i napravili nekoliko masnaja bejzbolkom.

Mada,opet sam krenuo boks da treniram (kik nema sanse),i prilino sam se uvezbao,bitno je imati stav pri kome cuvas svaki deo tela,jedan od trenera preporucuje da pri napadu je odlicno chardzovati na plexus..to bi mu prilicno oduzelo dah....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro je Akseanos... napisao...minut dva svadje i gotova tuca...Neko spominje cekanje gresaka, izmicanje, aperkati...Uglavnom je na ulici to - saka nos patos - ko prvi popije jak udarac u glavu - dovidjenja...

Sparig i vezba je nesto drugo.

 

I nije bas da je centar ravnoteze u bradi nego sila od udarca se prenosi sa donje vilice pozadi na potiljak i na jedan tanji deo temporalne kosti...a samim ti 'zahvata mozak'...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...