Jump to content

Softver - preporuke


imaginos

Recommended Posts

Ma ta daktilografska pravila su gola kurcina, zimi ti.

Pravilan polozaj prstiju kaziprsti na F i J i svi prsti u istom redu, van pameti.

 

Hvala za programe

Nemaš ti pojma kad tako nešto kažeš. Qwerty lekcija je majka, svako drugačije učenje je pogrešno. Naučio sam slepo kucanje u vojsci i u zlatno doba sam kucao preko 650 znakova u minuti sa greškama od 3-5%. Ako neko želi da nauči slepo kucanje sa svim prstima onda treba prvo da nauči osnovni red (postoje vežbe sa slovima samo iz prvog reda, (asdfghjkl), kada se to nauči prelazi se na vežbu osnovni red + slovo (jedno) iz gornjeg/donjeg reda i tako redom dok se ne nauči raspored za svaka slova. A posle toga vežba i samo vežba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to glupost. Te programe su u ekonomskoj kod nas furali sve 4 godine, svi su morali slepo kucanje da nauce, a naucilo ih je samo nekih 5-10%. I to veoma sporo. Slepo kucanje sam naucio sam kuci jos u osnovnoj skoli (4-5 razred osnovne). I nikako se nisam pridrzavao qwerty lekcije. Nisam je ni imao. Niti sam imao kakve programe za kucanje. Prosto vezba i to je to. Nije bitno kako drzis prste... Meni je leva ruka prava gejmerska, wasd, space i ctrl, a desna nklp, tako sam navikao od malena, i tako slepo kucam, retko kada mi se greska provuce u kucanju. Sve je do navike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemaš ti pojma kad tako nešto kažeš. Qwerty lekcija je majka, svako drugačije učenje je pogrešno. Naučio sam slepo kucanje u vojsci i u zlatno doba sam kucao preko 650 znakova u minuti sa greškama od 3-5%. Ako neko želi da nauči slepo kucanje sa svim prstima onda treba prvo da nauči osnovni red (postoje vežbe sa slovima samo iz prvog reda, (asdfghjkl), kada se to nauči prelazi se na vežbu osnovni red + slovo (jedno) iz gornjeg/donjeg reda i tako redom dok se ne nauči raspored za svaka slova. A posle toga vežba i samo vežba.

 

 

Da nemaš možda serbian.kbd ili kako se već zove fajl? TypingMaster nema srpski, najbliži je slovenački, ali tu fale č i ć.

 

I drugo, ne možete da pričate da je to nešto besmisleno, kad su se ljudi decenijama obučavali na taj način. To što svi mi brzo kucamo ne znači da to radimo najbolje što bi moglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to glupost. Te programe su u ekonomskoj kod nas furali sve 4 godine, svi su morali slepo kucanje da nauce, a naucilo ih je samo nekih 5-10%. I to veoma sporo. Slepo kucanje sam naucio sam kuci jos u osnovnoj skoli (4-5 razred osnovne). I nikako se nisam pridrzavao qwerty lekcije. Nisam je ni imao. Niti sam imao kakve programe za kucanje. Prosto vezba i to je to. Nije bitno kako drzis prste... Meni je leva ruka prava gejmerska, wasd, space i ctrl, a desna nklp, tako sam navikao od malena, i tako slepo kucam, retko kada mi se greska provuce u kucanju. Sve je do navike.

Ljudi voze i bajs sa dupetom na volanu ali to nije ispravno. Kod brzog kucanja dolazi do izražaja qwerty način i koristi se kod teleprintera koji na tastaturi osim znakova interpukcije imaju dugme za velika slova i novi red. Kod kompjuterske tastature mogu se korigovati neke stvari zbog više mogućnosti ali suvo kucanje teksta se treba školski naučiti. Ko hoće, naravno.

Da nemaš možda serbian.kbd ili kako se već zove fajl? TypingMaster nema srpski, najbliži je slovenački, ali tu fale č i ć.

 

I drugo, ne možete da pričate da je to nešto besmisleno, kad su se ljudi decenijama obučavali na taj način. To što svi mi brzo kucamo ne znači da to radimo najbolje što bi moglo.

Nemam ta pakovanja jer sam ja učio iz knjiga tako da nisam upoznat sa serbian.kbd i typingmaster.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

кога заболе на који начин се куца, ако је брзо и ефикасно

Koji si kurac išao u školu (ako si i išao) kad si mogao čitanje i kući naučiti? Nije ovde poenta u tome, pitao čovek kako da nauči da kuca sa svim pristima ali džaba za neke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Ma sve je to glupost. Te programe su u ekonomskoj kod nas furali sve 4 godine, svi su morali slepo kucanje da nauce, a naucilo ih je samo nekih 5-10%. I to veoma sporo. Slepo kucanje sam naucio sam kuci jos u osnovnoj skoli (4-5 razred osnovne). I nikako se nisam pridrzavao qwerty lekcije. Nisam je ni imao. Niti sam imao kakve programe za kucanje. Prosto vezba i to je to. Nije bitno kako drzis prste... Meni je leva ruka prava gejmerska, wasd, space i ctrl, a desna nklp, tako sam navikao od malena, i tako slepo kucam, retko kada mi se greska provuce u kucanju. Sve je do navike.

 

ja sam relativno kasno naucio slepo kucanje (u smislu da ne pogledavam vise dole a da kucam barem istom brzinom kao ranije) za tacno tri dana intenzivne vezbe sa typing master-om i jos nekim programom, tako da ne znam sta pricas.

nakon toga nisam nikad vise vezbao a brzina se sama od sebe uvecala dramaticno. mora da ste imali abismalno nekvalitetnu nastavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...