Jump to content

Random BM diskusija [If You're a False, Don't Entry]


Zen

Recommended Posts

Okej shvatam da ti se ne dopada preterivanje i zagonetnost kod hipsterskih recenzija, ali hej... u više trenutaka to može da upali kao daleko kvalitetnija i interesantnija recenzija, no neko ko ti priča kako je svršio uz rif i kako je ovo dobar album jer ima dobre riffove i soloe. Svašta se priča o naprimer Pitchforku, ali ako se meni ni malo ne dopadaju ocene koje daju nit albume koje hajpuju, recenzenti su stvarno kvalitetni i znaju da te zainteresuju da pročitaš tekst. Čitalac dok čita tekst treba da već čuje zvuk u svojoj glavi, a to će učiniti svojom maštom koja nastaje čitanjem deskriptivnog opisa teksta. Što se više pisac teksta udubi da objasni zvuk sa kreativnim referencama ili poetskim sklopljenim rečenicama ostavlja više mesta mašti da zamisli zvuk. To je ko kada čitaš knjigu pa zamišljaš karkatere i mesta gde se oni nalaze. Tako da ništa ne fali to što je Morbid rekao, jer znam dok sam čitao to što je napisao već sam u svojoj glavi zamišljao to što je on napisao, i nisam osetio da je negde preterao. :)

Jedna je stvar biti vešt na rečima i biti sposoban da opišeš atmosferu i zvuk albuma, to uvek više volim od pukog poređivanja sa prethodnicima i definissanjem produkcije na albumu. Potpuno je druga stvar izgubiti se u gomili referenci i slika koja prate jednu drugu ne bi li, na kraju, došle do zvuka koji ja kasnije neću čuti prilikom slušanja albuma. Poetski sklopljene rečenice... kao one gluposti koje piše Milan Popović, pri čemu se izgubi u opisu i pokušaju složene rečenice uopšte? Ne, hvala. Budi kreativan, ali ne pokušavaj da pišeš recenziju na koju ćeš kasnije da drkaš.

 

Jebiga drugari, ubuduće će se na forumu generalno biti mnogo strožije po tom pitanju. Big changes coming.

GEJ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam sad vremena da kucam, al samo kratko - ne dipr.

 

Na kraju, ja sam se zezao dok sam kucao onaj opis. Boli me kurac da pisem recenzije, da hocu napravio bih blog il sajt i radio to daleko ozbiljnije. Al kad smo vec kod tvoje filozofije 'gubljenja u moru referenci i slika', ajde molim te prosvijetli nas sa nekom recenzijom koju ti nalazis kvalitetnom. Rifovi koji rezu kao transilvanijska hladnoca, atmosfera ko da se prelila iz DMDS, bubnjar zakucava ko Zika majstor...

 

Ajde zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

slušam Archgoat celo jutro

 

Haha to je moj usisivački uticaj od juče.

Samo između "slušam" i "sviđa mi se" postoji razlika, definiši se po tom pitanju :lol:

 

 

Jedna je stvar biti vešt na rečima i biti sposoban da opišeš atmosferu i zvuk albuma, to uvek više volim od pukog poređivanja sa prethodnicima i definissanjem produkcije na albumu. Potpuno je druga stvar izgubiti se u gomili referenci i slika koja prate jednu drugu ne bi li, na kraju, došle do zvuka koji ja kasnije neću čuti prilikom slušanja albuma. Poetski sklopljene rečenice... kao one gluposti koje piše Milan Popović, pri čemu se izgubi u opisu i pokušaju složene rečenice uopšte? Ne, hvala. Budi kreativan, ali ne pokušavaj da pišeš recenziju na koju ćeš kasnije da drkaš.

 

 

GEJ

 

 

Nemam sad vremena da kucam, al samo kratko - ne dipr.

 

Na kraju, ja sam se zezao dok sam kucao onaj opis. Boli me kurac da pisem recenzije, da hocu napravio bih blog il sajt i radio to daleko ozbiljnije. Al kad smo vec kod tvoje filozofije 'gubljenja u moru referenci i slika', ajde molim te prosvijetli nas sa nekom recenzijom koju ti nalazis kvalitetnom. Rifovi koji rezu kao transilvanijska hladnoca, atmosfera ko da se prelila iz DMDS, bubnjar zakucava ko Zika majstor...

 

Ajde zdravo.

 

On topic: ja najviše volim kratke i koncizne recenzije, kakve i sam (pokušavam da) pišem. Svaka čast ko može dugačke, ja ne. Recenzije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Grob : Same here, mada Morbid zna da pogodi odlicno u opisivanju pa pored toga sto mozes da skontas otprilike kako bi to zvucalo imas i po koji laughs uz to.

Ne volim ni ja naprdjivanja i proseravanja u recenzijama, napisi otprilike pravac, par bendova koji su slicni i to je to, mada sad brze skinem album nego sto procitam recenziju.

 

Jedna koju bih izdvojio kao najbolju je iz Butcherian Vibe-a a napisao je Petar Mihajlovic, svaki put kada pustim taj album prevrti se prica kroz glavu, genijalna recenzija.

 

 

Njemu je bilo lako celoga zivota. Nikada se nije zalio. Nije bilo stvari

koje nije mogao da uradi. To je uspevao tako sto od zivota nije

ocekivao nista. Nije se precenjivao jer nije razmisljao o stvarima za

koje se znalo da su teze od ustajanja iz kreveta ili zvakanja korice hleba.

Sve sto je ikada probao, okoncavao je uspesno ne cineci nista.

 

Soba je mirisala na koru pomorandze koja se susila na peci. U cosku, na

golom parketu, lezao je i sisao palac. Po dzemperu koji je nosio nahvatala

se piljevina koju je promaja skinula sa hrpe cepanica pored peci i razbacala

svuda po sobi. Njegovo poreklo je po stalazama i zidovima poredjalo slike,

ordenje, gusle, pehare...Ni jedna od tih stvari nije bila njegova. Sve je bilo

kupljeno po starinarnicama i buvljacima. Nikada nije hteo da preceni sebe.

Nije ucestvovao na takmicenjima jer je znao da ne moze da pobedi, tako da

je sve svoje trofeje jednostavno kupovao. On poznaje samog sebe.

 

Iz zadnjeg dzepa plisanih pantalona, koje su prebacene preko naslona stolice,

viri ivica crno bele slike na kojoj pise: "Svakoga dana se vracam na pocetak

i nanovo dobijam sansu da nesto promenim. Ja odlazim odavde. Ona" On nije ni

pokusao da je zaustavi. Otvorio joj je vrata i rekao: "Izlazak kroz vrata je

konvencija" Pocepane carape, poluprazna casa kisele pavlake, zardjali ekser

parce izvrljanog papira, matora masina za kucanje i ostaci drvenog krsta. Sve

to je nekada bilo na stolu. Sto je sada cist kao dusa i on nema nameru da ga

prlja. Crveni sal je na krevetu. Na njemu spava macka. Ona je crna kao cadj i

debela zivotinja... Od kada ga je izgrebala i zauzela njegov krevet, vlada

precutni dogovor izmedju njih dvoje. On spava na parketu, ona na krevetu...

Sledeceg dana, negde izmedju 12 i 12 i 20, neko ce ga pozvati telefonom. On

se nece javiti jer je vece pre toga uz pomoc samo jedne case ciste, obicne

vode progutao 20 nekakvih tableta. Sve vreme, iz off-a odzvanja SALVATION...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihajlović je pisao sjajne recenzije, baš te zainteresuju.

 

Inače, jebem li ga, ja nemam ništa protiv tog "hipsterskog" recenziranja sa primerima i poređenjima, tj. ako nešto toliko liči na nekoga drugog - zašto to ne reći? Generalno, upotrebiću bilo koji opis koji je potreban da što bolje opišem album ali, što reče Milan, da ne dužim preterano nego da to bude "to the point".

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam sad vremena da kucam, al samo kratko - ne dipr.

 

Na kraju, ja sam se zezao dok sam kucao onaj opis. Boli me kurac da pisem recenzije, da hocu napravio bih blog il sajt i radio to daleko ozbiljnije. Al kad smo vec kod tvoje filozofije 'gubljenja u moru referenci i slika', ajde molim te prosvijetli nas sa nekom recenzijom koju ti nalazis kvalitetnom. Rifovi koji rezu kao transilvanijska hladnoca, atmosfera ko da se prelila iz DMDS, bubnjar zakucava ko Zika majstor...

Ma ok, ti si se zezao, pa sam i ja bio polu-ozbiljan, ali sada smo nastavili priču... Nisam hteo da kežm kakva recenzija treba da bude, nego kakva ne treba da bude - dakle, bez pisanja rečenice koju ni sam kasnije ne možeš da skontaš, bez fazona "zvuči kao A koji jebe B koji je dobio sidu od C, a sve to snima D dok E sedi u uglu i drka dok u levoj ruci drži limited vinyl split benda F koji je snimljen nakon što je u F ušao Đura... sve to, samo bez toliko distorzije i reverba koji koriste A i sa više vokala nego F pre dolaska Đure".

 

Da se razumemo, nije problem sama dužina recenzije niti poređenje sa drugim bendom, nego način na koji se to koristi. Ova Mihajlovićeva je odlična i uklapa se uz album, ali ima mnogo ljudi koji žele na silu da pišu takve stvari kada za to nije dobra prilika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ok, ti si se zezao, pa sam i ja bio polu-ozbiljan, ali sada smo nastavili priču... Nisam hteo da kežm kakva recenzija treba da bude, nego kakva ne treba da bude - dakle, bez pisanja rečenice koju ni sam kasnije ne možeš da skontaš, bez fazona "zvuči kao A koji jebe B koji je dobio sidu od C, a sve to snima D dok E sedi u uglu i drka dok u levoj ruci drži limited vinyl split benda F koji je snimljen nakon što je u F ušao Đura... sve to, samo bez toliko distorzije i reverba koji koriste A i sa više vokala nego F pre dolaska Đure".

 

Da se razumemo, nije problem sama dužina recenzije niti poređenje sa drugim bendom, nego način na koji se to koristi. Ova Mihajlovićeva je odlična i uklapa se uz album, ali ima mnogo ljudi koji žele na silu da pišu takve stvari kada za to nije dobra prilika.

Karikiras bezveze, a i sam sebi uskaces u drob. Prvo kazes da recenzija ne treba da bude takva, a onda da vecina ljudi to ne radi kako treba (ili radi kad ne treba).

 

Neko umije da pise, neko ne. Sto se mene tice, ne obracam sad previse paznju na stil. Nije ovo pismeni zadatak/esej - dobra recenzija jeste ona koji pomaze da stvorim 'sliku' o bendu/albumu. Cisto da znam sto me ceka i da li da se uopste trudim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ništa kontradiktorno u mom postu - bilo koja recenzija nalik ovome što si nazvao karikiranjem je glupost za mene. Navođenje sličnosti sa nečim drugim je ok, ali ne može da se recenzija zasniva na tome (osim ako nije u pitanju neki totalni rip-off, to je jasno).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...