Jump to content

Koji operativni sistem je najbolji?


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

juce sam instalirao vistu na masinu koja ima sempron 2800 sa 1.2GB RAMa, ATI Radeon 9600 - i radi fantasticno. ljudi, SEMPRON 2800 je proizveden 2004. :) :) imam utisak da je multitasking nekako bolji, alt-tab brze reaguje, svidja mi se sto mi trazi potvrdu za bilo koju akciju koju smatra "sumnjivom". doduse, imam vistu tek jedan dan. svi programi koje koristim na kucnom desktopu su poradili - ni jedan jedini problem sto se toga tice. vreme potrebno da se naviknem na vistu posle XP-a je oko 30 minuta. :) velika vecina stvari su na istom mestu, lako se nalaze sve opcije, itd.

 

nazalost, KX drajveri nisu proradili u fullu, tj nemam meni u tray-u, ali bitno je da zvuka ima i mogu preko control panela da podesavam zvucnu karticu (mada, navikao sam na KX meni, sta cu)...

 

sve u svemu, slusajuci sve one price "velikih strucnjaka" kako je vista losa, kako zahteva boga oca od masine, bla bla bla - to su sve nebuloze koje pricaju ljudi koji verovatno nisu ni probali vistu. jedina zamerka je sto instalacija zauzima dosta mesta na hard disku, ali kad sam malo bolje pogledao, ispostavilo se da su drajveri za sve moguce uredjaje (i koje imam i koje nemam) stavljeni na hard? no, resicu i taj problem vlite-om. :red:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nt4, sem toga laksi je za koriscenje od ubuntu servera a i bolji.

nt4? windows nt 4.0??? :bigblue:

 

[bsg fan area]

to ti je kao da sa galacticom napadnes celu scorpio flotu, sa pegazusom na celu :bigblue:

[/bsg fan area]

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve u svemu, slusajuci sve one price "velikih strucnjaka" kako je vista losa, kako zahteva boga oca od masine, bla bla bla - to su sve nebuloze koje pricaju ljudi koji verovatno nisu ni probali vistu. jedina zamerka je sto instalacija zauzima dosta mesta na hard disku, ali kad sam malo bolje pogledao, ispostavilo se da su drajveri za sve moguce uredjaje (i koje imam i koje nemam) stavljeni na hard? no, resicu i taj problem vlite-om. :red:

 

aha ... a samo mi reci, koliko ti RAM-a ode na "leru" i znaš li gde su ti silni MB Ram-a? Ima jedna strana reč za to .. smao da se setim .. mislim da beše NEOPTIMIZACIJA ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...koliko ti RAM-a..

 

Nebitno, RAM is cheap. Prakticno dzaba. Ako je tu skup, onda domaci preprodavci deru. Po obicaju. Nakupci. To zlo treba iskoreniti. Neki dan narucio ortak iz moje kancelarije za svoju firmu Quad-Core Intel CPU, bese valjda 2.5GHz, 8Gb RAM-a, dva RAID-ovana SATA-3 diska od po 500Gb, 10k RPM, rack kuciste, i sve sto je potrebno za serverske operacije, 800$. 500 ojra. Smesno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni zauzima Vista 64-bit odmah po dizanju sebe i svih programa (a ima ih podosta) oko 1.2 GB. U eri kada giga memorije košta 14€, zaista ne vidim kome je to problem.

 

Nije stvar u koštanju RAM-a, nego u optimizovanju i učinku. Ista stvar je da imaš auto koji troši 50 l benzina .... nije izgovor za loš auto to što je benzin jeftin. A učinak je itekako bitan, jer ako tebi gola Vista pojede 1.2 GB, mogu da se samo zapitam šta se desi ako podigneš par ozbiljnijih aplikacija, ili ako ne daj bože edituje sliku veličine 2 GB, ili video/audio materijal ... blah, ispašće da samo kontriram

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to oko optimizacije stoji mladicu, ali toliko je sad tu menadzovanog koda (.NET) znaci omotac biblioteka, oko omotac biblioteke, oko omotac biblioteke i tako u nedogled. Drugo, Vista podigne toliko servisa jer ne zna sta je tebi na umu. Zato imas kastomizovane instalacije. Vi nezaposlene kolege ne kapirate koliko se OS aka u jednom prosecnom zapadnoevropskom ofisu, treba podrzati milion aplikacija i servisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to oko optimizacije stoji mladicu, ali toliko je sad tu menadzovanog koda (.NET) znaci omotac biblioteka, oko omotac biblioteke, oko omotac biblioteke i tako u nedogled. Drugo, Vista podigne toliko servisa jer ne zna sta je tebi na umu. Zato imas kastomizovane instalacije. Vi nezaposlene kolege ne kapirate koliko se OS aka u jednom prosecnom zapadnoevropskom ofisu, treba podrzati milion aplikacija i servisa.

 

Kao prvo, fala za ono mladiću :) Kao drugo, a ko kaže da sam nezaposlen? Pa ja ne pričam o onome što ne znam i što ne radim

 

Kao treće ... e još da me neko ubedi da bilo gde na svetu ljudi koji rade u office-ima (isključujem neka specijalizovana studija) znaju i rade sa nečim više od text procesora, database, eventualno neki CAD ili slično ... i još neka me neko ubedi da je za to potrebno podići sve servise koje imaš u OS-u ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rade rade...mnogi. Sta mislis za koga mi to pravimo stejt-of-di-art pizdarije. Za Marsovce? Vizavi nezaposlenosti, nisam imao nikoga konkretno na umu, vise generalizovah. U smislu da je ovde na forumu recimo 90% nezaposlenih. 80? Manje :ph34r:???

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah sefe jedva te prepoznah sa novim nickom :)

 

Ja trenutno koristim WinXP SP1 i Debian Etch-mada verovatno ce ga zameniti sjajni distro koji se odaziva na Arch Linux,a ko zna mozda se vratim i na Slackware koga sam rabio 2 godine ;)

A sto se tice Gliste ovaj Viste :) mislim da cu to smece preskociti i cekati Win 7-eto bas ovih dana je izasao SP3 za WinXP podrska traje do 2014 a za DX 10 me iskreno zabole palija :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra ću da probam Vistu x64 SP1, 4 GB RAM-a sam obezbedio, ako se 64-bitni Xvid enkoding pokaže bržim i ako sistem bude stabilan, ostavljam ga kao glavni (i jedini) sistem. Samo i multi-core režija ako je odrađena bolje od XP-a, puna kapa. Za igre me ionako zabole, imam dovoljno jak ostatak mašine da ne primetim performance penalty u ono malo igara što igram (a ne igram skoro ništa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha ... a samo mi reci, koliko ti RAM-a ode na "leru" i znaš li gde su ti silni MB Ram-a? Ima jedna strana reč za to .. smao da se setim .. mislim da beše NEOPTIMIZACIJA ;)

hmmm, zanimljivo. zasto onda ti ne koristis MSDOS 5.0, on zauzima mnogo manje rama, pa to znaci da je optimizovaniji". :)

 

salu na stranu, mogu da spustim zauzece RAMa viste ako se bas zainatim i potrosim par minuta da pogasim servise - ali nema potrebe. instalirana je vista ulitmate sa svim opcijama po defaultu, dakle "komotno". i pored toga, sve sto meni treba, sasvim lepo tera na mojih 1.256GB RAMa na ovoj (za danasnje standarde) bednoj masini. dakle, sve te price kako je vista spora, losa, neoptimizovana, ovakva ili onakva - nisu bas 100% tacne, a inernet je pun "strucnjaka"koji nasiroko pisu o tome, mada imam osecaj da je malo ko zaista probao da radi u visti. :)

 

najvise me nerviraju price o tome kako ti za vistu treba mnogo jaka masina za bog te pita koliko rama i slicne nebuloze. kod mene sve to lepo radi na sempronu 2800 :) i 1.2GB.

 

jer ako tebi gola Vista pojede 1.2 GB,

 

gola vista (startovana, ali bez pokrenutih programa) ne pojede 1.2GB RAMa, to pricaju ovi sto bas i nisu instalirali vistu. ne veruj uvek pricama "strucnjaka sa interneta", uzmi pa probaj pre nego sto doneses zakljucak. ;)

 

kad podignem vistu i startujem sledece programe:

-opera sa 10 tabova,

-ffox sa 10 tabova,

-internet explorer7 sa 5 tabova, od toga 3 pustaju klipove sa youtube-a

-KMPlayer koji pusta film,

-foobar koji pusta muziku,

-sa strane pici sidebar (super stvar, svidja mi se)

-skype

-gtalk

-messenger

- fast stone za gledanje slika

- 3rd party firewall,antivirus, CCC, sidebar...

 

zauzece RAM-a je nesto manje od 900MB. u pitanju je vista ultimate, sa instalacijom po defaultu - dakle MNOGO servisa se vrti u pozadini (verovatno solidan deo njih moze slobodno da se pogasi kome ne trebaju, ali to nisam radio, cak sam pustio i indexing service koga obicno ubijem odmah po instalaciji).

 

---

 

instaliracu za par dana vistu na laptop koji koristim na poslu jer se tamo stalno vrti vise programa istovremeno i ocekujem poboljsanje u brizini zbog unapredjenja u time sharingu kod viste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zauzeće skače zbog superfetcha, a ne zbog toliko programa i servisa... inače nameravam da ispratim onaj "tweaked" preset sa blackviperovog sajta i pogasim 55 servisa na Visti Ultimate. Srećom pa postoje objašnjenja šta koji rade, većina je totalno nebulozna za kućnu primenu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalirao Vistu SP1 x64 sinoć (Microsoftovo izdanje sa MSDN-a, ne onu vLiteovanu BIE verziju sa neta), ugasio tih 55 servisa, smako Aero, System Restore, UAC i slično, prebacio na Windows Standard skin i mogu reći da radi brzo kao XP. Jedino što je grafika na desktopu malo sluggish pri animacijama menija i prozora, verovatno zato što GDI na Visti ne koristi nikakvu akceleraciju, kako sam razumeo... al jebiga, ne mož' sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...verovatno zato...

 

Sto je u stvari posledica redirekcije svakog frejma iz GDI bafera u ofskrin video bafer koji se nalazi u sistemskoj memoriji, plus kopiranje teksture u DirectX bafer kojim upravlja Desktop Window Manager. Zaobilazis video kartu, a samim tim i akceleraciju. Vrati ti deder Aero, fino to radi.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema teorije, navikao sam na Win2K look još od Windows Milleniuma, već sedam godina ga koristim na WinME/2k/XP, sad ne mogu da se naviknem na bilo šta drugo. Ako nekako može da se koristi i Aero i Windows Classic skin, javi kako :)

Mada ovaj flickering prozora i pri najobičnijem risajzu ubija u pojam...

 

E da, šta se desilo sa clipboard viewerom (clipbrd.exe)?

 

edit: jbg, ipak ću morati da se navikavam, onako baš jadno radi... good bye windows standard skin, old friend :( ( :) )

Edited by voodoo84

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, šta se desilo sa clipboard viewerom (clipbrd.exe)?

 

Kaputt. Uzmi XP disk pa ga iskopiraj u Vista System32 folder.

 

I ja koristim iskljucivo Windows Classic Scheme (ne skin).

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije sam poslednji primerak ljudske vrste koji koristi Windows 2000. Imam i Linux Red Hat(mislim da je 5-ica al nisam siguran) ali njega slabo koristim jer nemam sa njega izlaz na net i drajvere za ovu krdzu od graficke.

 

Sad kupijem novi komp, pa cu najverovatnije biti prinudjen da predjem na vistu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...