Jump to content

Koji operativni sistem je najbolji?


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

pominjao si "ono sto treba masi". kojoj masi?

 

Uprosceno

Masi obicnih korisnika je potrebno da npr sav ili sto vise popularnog hardvera radi

 

I onda dolazimo do....

 

Inace, zanima me sta to znaci "hardverska podrska u samom kernelu"? koji drugi (treci) nacin podrske postoji, i zbog cega je ovaj "u kernelu" bolji - zanima me metrika, podaci i poredjenje performansi i kako si dosao do zakljucak da je to resenje u opstem slucaju bolje

 

Dakle mislio sam na drajvere za hardver koji su kod linux-a prisutni u kernelu u obliku modula

 

Linux kernel iako je monolitni ima i loadable module support(isto kao i FreeBSD kernel)tako da to sto je ugradjeno u kernel moze dodatno da se "obogati"

Primer je kada instaliras drajver tj dodatni modul za neku wirless karticu za koju modul u linux kernelu ne postoji

 

Dakle linux od svi *nix kernela ima u samom tom kernelu najvecu i najsiru podrsku za popularan hardver-tj uprosceno da doticni radi

 

Sto sa ostalim *nixoidima nije bas slucaj(npr Solaris,mada on nije unixoid vec pravi Unix)

 

To je jedan(ali ne jedini)od razloga zasto linux ima toliko vise korisnika od recimo FreeBSD-a

Drugi razlog je to sto je linux nekako tako koncipiran da bude univerzalan OS-dakle moze da bude dobar kao server,kao desktop,kao radna stanica,kao cluster OS,a BSD recimo je OS reltivno usko specificne namene cije je fokus uglavnom na mrezama i serverima(zavisno od flavora)

 

Jer imas recimo SkyStar karticu i hoces da turis FreeBSD-ali prc shvatas da u njegovom kernelu nema podrske za tu karticu koja recimo u linux-u radi out-of-the box i zapitaj se sta ces sledece da uradis a eto hoces da imas neki *nix na masini a da ti pritom radi sav hardver?

Ostati bez satelitske televizije i neta ili preci na linux? :)

 

Recimo kod Net i OpenBSD-a kernela nemas loadabilne module pa ako ti za nesto sto ti treba nemas podrsku u samom kernelu mozes da se slikas a slicno je(nisam siguran,lazem)i kod Solarisa sto je po meni mana u odnosu na linux ili FreeBSD kernel

 

Nego jesi probao ti uopste neki *BSD ili Solaris i citao malo dokumentaciju kao i ja pa da znas o cemu pricam ili? :)

 

I jos nesto-ja nisam pominjao hardversku podrsku u linux kernelu u kontekstu win vs lin niti market share nego hocu da kazem zasto je linux najpopularniji *nix

 

E sada ili se ti pravis lud ili hoces da doteras raspravu(na isti nacin kao i mudonja)do terena na kome se osecas ugodnije i gde ja mogu da se svesno ili nesvesno unizim(jer se ne bavim programiranjem niti uopste poznajem tu materiju a vas dvojica muski potencirate upravo to)e to stvarno ne znam :)

 

Uostalom smara me ovo ovakvo prepucavanje-ja odgovorim pa cekam odgovor ne znam koliko-ajmo mi lepo na chat pa cemo tamo da razresimo sve nedoumice :mhihi:

 

...a ti si uglavnom ostavljao propagandni materijal linux zajednice koji se zasniva na neprihvatanju realnosti

 

Kada neko kao npr ti kaze da na linux-u ne postoji adekvatna zamena za Ant Movie Katalog(a postoji Tellico koji je po svim kriterijumima sjajan program)to vec odvec podseca na propagandu sa MS sajta :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

@imaginose

 

Malo poštovanja nije na odmet, pa čak i na forumu. Ono tvoje izvrtanje mog poređenja sa hranom je čist debilizam i uzaludno trošenje energije. Nisam rekao kako os može da ugrozi život. I upoređivanje tog apstraktnog tipa je za normalan mozak stvar koja se shvata na keca, a ne to tvoje razglabanje i demagogija. Poenta svega je da nije dobro i ono što je komercijalno. To zna svaki hevi metalac.

 

A da je Linux teži za korišćenje , na primer Ubuntu, to apsolutno nije istina. Čak i ako ti treba neki program, lakše ćeš ga naći za Linuks nego za Windows, eto ja sam otkrio više programa od kad koristim Linuks. Reci mi po čemu je Ubuntu teži za korišćenje od Windowsa? Čak se i programi lakše instaliraju, preko Synaptica, il se sa getdeba skinu programi koji se sa bukvalno dva klika instaliraju, dok kod Windowsa imaš onih nekstova kolko voliš, uglavnom je tako.

 

Nisi lepo objasnio zašto je Windows popularniji za servere od unix sistema? Pa jebote, jer ga Google možda koristi? Čisto sumnjam. Dakle, hoću da mi objasniš zašto je to tako, jer me baš zanima , a znam da znaš.

 

Što se tiče onih programa za Windows koje si nabrojao, ja nisam stvarno nikad čuo za fast stone , niti onaj iso rezač. Činjenica je da su programi koji su najviše servirani, oni koji koštaju. ACDSee je stvarno jedina opcija za koju mnogi ljudi znaju, kao i Alcohol120%, MagicISO i naravno WinZIP. I moj ortak koji nema internet, ima ACDSee koji na svaku 5 sliku od prelistanih izbacuje upozorenje. Mislim,,,

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi lepo objasnio zašto je Windows popularniji za servere od unix sistema? Pa jebote, jer ga Google možda koristi? Čisto sumnjam. Dakle, hoću da mi objasniš zašto je to tako, jer me baš zanima , a znam da znaš.

 

ne koristi ali je zato koristio ranije nt4, sada koristi cini mi se unix, nisam siguran a sprema i svoj neki os... meni se desavalo da mi zabaguje pidgin pod ubuntom i treba mi sto godina da ga ponovo pokrenem kako treba, pa onda muke sa korisnickim nalozima i instaliranjem iz cmd-a, da sam sve radio po uputstvu ili onako kako mi je neki linuxas rekao ne bi nigde stigao... linux se dosta koristi u srbiji ali cak ni u evropi se windows ne koristi legalan u kucnoj varijanti i za sopstvene potrebe. imao je i windows nt4 hal.dll u kernelu pa su odlucili da postane nezavistan od kernela i imali su manje problema od tada sa njim i sve je bolje funkcionisalo a hal mu dodje nesto kao bios, osnovna detekcija hardvera kroz koju racunar prolazi prilikom butovanja.

Edited by Dionis6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uprosceno

Masi obicnih korisnika je potrebno da npr sav ili sto vise popularnog hardvera radi

besmisleno je govoriti o "zastupljenosti linuxa u odnosu na ostale *nix sisteme" - jer govorimo o konceptima koji su se pokazali kao potpuno nezanimljivi "masi ljudi". kad kazes "masa ljudi" ciljas na desktop trziste gde linux ima MANJE OD 0.67% UDELA?

 

Drugi razlog je to sto je linux nekako tako koncipiran da bude univerzalan OS-dakle moze da bude dobar kao server,kao desktop,kao radna stanica,kao cluster OS,a BSD recimo je OS reltivno usko specificne namene cije je fokus uglavnom na mrezama i serverima(zavisno od flavora)

 

ne mogu da se otmem utisku da ti posto-poto zelis da nalepis linuxu neku etketu "NAJ" pa makar za bilo sta.

 

porediti BSD koji (kako sam kazes) nije pisan da bude desktop masovni sistemi - i linux, nema poentu sa aspekta zasupljenosti. pa, naravno da ce da bude zastupljeniji linux kad mu je ciljna grupa veca. poredis babe i zabe, samo da bi napisao kako je linux "naj-nesto". na desktop polju, dakle "ono sto treba masi", ima smisla porediti zastupljenost windowsa i linuxa na primer.

 

Dakle linux od svi *nix kernela ima u samom tom kernelu najvecu i najsiru podrsku za popularan hardver-tj uprosceno da doticni radi

da li hoces da kazes da je u kernelu zapakovana podrska za sirok spektar hardvera? na primer, instaliram linux a ono u samom kernelu "vegetira" podrska i za hardver koji ja nemam instaliran? a onda ceo taj kernel ucitam u RAM? :) pa kad to shvatim, onda se odlucim da kompajliram kernel sa onim sto mi treba, da izbacim visak. vidim da se medju korisnicima linuxa smatra "elitnom radnjom" kad neko kompajlira kernel. :) kakav sjajan primer usability-ja - to kompajliranje kernela je bas ono sto "treba masi". ;-)

 

sta cemo sa tim sto u monolitnom kernelu, svi moduli nalepljeni u njega dele isti adresni prostor (kernel space) - pa je sistem u tom slucaju mnogo osetljiviji na bagove u drajverima? koncept monolitnog kernela daje drajveru slobodan pristup delovima celog kernela, sto je "disaster waiting to happen", pa je testiranje i proizvodnja takvih drajvera "malkice" zajebanija. dakle, ja napisem bagovit drajver, zapakujem ga u kernel - i onda on obara sistem i pravi sranja? :) ovo je uzrok i ima veze sa slabom podrskom hardveru koju je linux uvek imao (u poredjenju sa windowsom). u danasnje vreme, kad je na raspolaganju mnogo razlicitih vrsta hardvera, raznih proizvodjaca (koji ZURE da plasiraju hardver na trziste, i ne testiraju drajvere valjano) i kad operativni sistem treba da koegzistira sa drajverima ciji je kvalitet ne bas uvek dobar - monolitni kernel je mana, a ne prednost - jer ostavlja sam kernel adresni prostor "nebranjen" i samim tim je zajebanije (i skuplje) pisati dobre drajvere.

 

Nego jesi probao ti uopste neki *BSD ili Solaris i citao malo dokumentaciju kao i ja pa da znas o cemu pricam ili?

ma ne, nisam nista citao, cak i bukvar sam preskocio. ja zapravo ne znam ni sva slova, niti koristim unix svaki dan. ;-)

 

inace, raspisao si se, ali mi i dalje nisi odgovorio na pitanje:

koji drugi (treci) nacin podrske postoji, i zbog cega je ovaj "u kernelu" za dva koplja bolji - zanima me metrika, podaci i poredjenje performansi i kako si dosao do zakljucak da je to resenje u opstem slucaju bolje?

ako moze i neka studija use-caseova, cisto da jos malo pokazes znanje. ;)

 

Kada neko kao npr ti kaze da na linux-u ne postoji adekvatna zamena za Ant Movie Katalog(a postoji Tellico koji je po svim kriterijumima sjajan program)to vec odvec podseca na propagandu sa MS sajta

:) kakve sad veze imaju ant movie katalog (freeware program jednog coveka) sa microsoftom, i zasto bi na MS sajtu stajala propaganda koja ima veze sa ant movie katalogom? :) :)

 

inace, naravno da tellico ne moze da se poredi sa ant movie katalogom kad je u pitanju usability. u tom svetlu, citiracu deo iz users manula tellico-a:

 

8.1.

How do I start the program?

 

After downloading and unpacking Tellico, run configure --disable-debug --enable-final to configure everything. You may need to modify some of the command line options. After that, running make will compile Tellico. Then, as root, run make install to install everything. Being root is only necessary if you install somewhere where you don't have write permissions. The command line to start Tellico is tellico. If you install one of the pre-packaged binaries, a menu item will be inserted for Tellico.

 

:) :) :)

"mislim, sta reci?" da bismo startovali program treba da kucamo neku kobasicu

run configure --disable-debug --enable-final

pa onda da "kompajliramo tellico", mislim katastrofa od usabilityja. ko ce to da koristi...

 

nadam se da je sada jasnije zasto linux ne moze da se probije na desktop trziste u nekom znacajnijem procentu (vecem od 0.67%).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tražim od tebe ne da mi kažeš gde si radio u Holivudu, nego gde sada radiš ovde, u Srbiji, da bi mogao da uokvirim neke stvari, jer mi nisi baš jasan sa svojim stvarno, ali stvarno neverovatnim pričama. Lepo te molim.

 

Dobar softver MORA da kosta. Mora, jer ako ga ja napisem, a ti ces da pravis sa njim pare, sta sam ja, budala? Znaci ima da kosta jarane samo tako. Prema tome, Autodesk, Maya, Softimage, Avid, FinalCut, stagod, ima da kosta isto za Linux koliko i za sve druge operativne sustave, jebe se meni koju ti platformu imas dok pravis grdne pare u filmskoj industriji. 'Ocu i ja parce kolaca, kapiras?

 

Drugo, rekoh, nista Srbija, Los Andjeles. Trece, nema neverovatnih prica kad prodjes svet. Tojest ima, ali one zvuce neverovatno samo onima sto sede u Jakovu i sviraju kurcu za male pare (tojes' besplatno, po forumima).

 

Poslao sam ti moju email adresu firme u kojoj trenutno radim, a mogu i da ti posaljem rezime. Big fuckin' deal. Kako rekoh, neko prdi, a nekome (meni) je to sve dobar dan. Stavise, smor mi je da uopste pricam o svemu tome. Ne znam koji moj uopste opstajem ovde. Zbog dva tri lika. Ukljucujuci imaginosa sa kojim sam, kako sam covek rece, imao i konkretne nesporazume, da ne kazem zadjevice...Ali smo ipak koliko toliko inzenjerski civilozovani bili (vise on nego ja, ali ipak sam ja majka Mara, jebe mi se da imam takta)...Ok je kad se dva ili vise inzenjera pickaraju :pivopije:. Nije ok kad se ignoramusi pridruze diskusiji umesto da samo upijaju kao spuzve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Odliveni Telencephalonu

 

Brate , ja sam ti naveo par primera softwera koji su dobri i koji ne moraju da koštaju , a koji su dobri. Kako Mozilla zarađuje, to mi nije jasno? Kako Openoffice ne košta ? Kako oni programi za muziku ne koštaju, zašto? Valjda imaju dobre sponzore i dobru volju, i neku viziju jebi ga, to je moje mišljenje.Koje je tvoje?

 

I sada shvatam zašto si zapeo i za Windows i za Internet Explorer...

Tvoja firma je "Microsoft Gold Certified Partner". To je za mene dovoljan razlog da znam zašto si pristrasan. Ko što rekoh , jesi stručan, i znaš stvari, i rado ću te pitati nešto ako budem voleo da znam, pošto želim da učim o tim stvarima, al da si zadrt, profesionalno deformisan - jesi. Citiraću ti nešto iz knjige "Psihijatrija za defektologe" sa mog faksa, naravno, neću da kažem da si lud , možda malko :D :"Precenjene ideje se u narodu zovu i "fiks idejama" . To su ideje koje su jako afektivno obojene (postoji čvrst ideo afektivni blok). One se viđaju kao karakterna osobina kod veoma krutih , karakterno izmenjenih ličnosti, ali i kao profesionalna deformacija - neki psiholozi i psihijatri pripisuju svakom oboljenju , pre svega psihogeno poreklo". E to znači da uopštavaš stvari i trpaš ih u isti koš. Mislim da ništa nije isključivo, i da je apsolutno sve relativno (mada ne mislim da je baš sve) kao što kaže Dersu iz tvog potpisa. Zašto bih onda želeo da slepo učim od osobe koja kaže da je Windows 100000 puta bolji od Linuxa, kad je Linux sistem koji koriste mnogi profesionalci, i to sigurno nije njihova zabluda, i sigurno nije samo glupi bunt il neki sličan vid otpora moćnicima. Zato na konkretna pitanja neću odgovore-priče od Kulina bana, već da ne budeš zadrt i budeš objektivan, to ti je savet mene-klinca koji možda vidi neke stvari bolje od iskusnog matorca, i u redu je da imaš svoje mišljenje , koje je često stručno, al ono što svojim očima vidim , i u šta ne možeš da me razuveriš - to je druga stvar.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo poštovanja nije na odmet, pa čak i na forumu.

nisi kritikovao jakuzu za nepostovanje kad je direktno vredjao odlivenog, a mene kritikujes kad komentarisem tvoj argument "hrana moze da bude stetna po zdravlje"? :) malo je smesno da se tvoj "senzor za nepostovanje" nije upalio u slucaju yakuze, a dizes alarm kad ti ja komentarisem pokusaj retorike kome nije mesto u ovakvoj raspravi. postedi me laznog moralisanja, molim te...

 

Poenta svega je da nije dobro i ono što je komercijalno.

1. zasto nisi odmah tako napisao nego pricas pricu "losa hrana i vlast koja je losa po narod"?

2. ko je ovde tvrdio da je "windows dobar zato sto je komercijalan"? i uopste, kad sam ja tvrdio da postoji veza ekvivalencije izmedju komercijalnosti i kvaliteta? meni se tih prica "u prazno".

 

Čak i ako ti treba neki program, lakše ćeš ga naći za Linuks nego za Windows, eto ja sam otkrio više programa od kad koristim Linuks.

ja na linuxu kuburim sa programima. ne mogu da radim svoj posao na njemu, posto adekvatna zamena za Toad i Office paket ne postoji. kad kazem office paket tu racunam i visio i onenote koje koristim na poslu. mozda postoje neke zamene ali je njihova upotrebna vrednost jako mala zbog medjusobne ne-integracije i koriscenje alternativa na linuxu bi mi oduzimalo mnogo vremena i cinilo me manje produktivnim. kad saberes i oduzmes - meni se na kraju godine ISPLATI da platim windows i office paket, jer pomocu njih mogu za isto vreme da uardim vise taskova za koje sam placen.

 

a ja sam samo jedan primer. sta da rade ljudi koji se bave muzikom, kakav je izbor midi sekvencera, programa za produkciju i pre svega - kakva je medjusobna integracija tih programa moguca pod linuxom? kakav je kvalitet svega toga? jel znas sta moze protools i zasto kosta toliko koliko kosta? jel ti mislis da ljudi koji "jedu leba" od cubase ne bi radije presli na besplatnu alternativu, da takva postoji u istom rangu? ili ljudi koji "leba jedu" od premier-a?

 

cinjenica je da POSTOJE linux alternative za mnoge namene, ali je takodje cinjenica da te alternative na linuxu - u velikom procentu - ne nude isto ono sto nude windows pandani, i ne nude ISTI NIVO PRODUKTIVNOSTI. zao mi je, ali je prosto tako. sta da rade ljudi koji se bave obradom fotografije i treba im photoshop? sta da rade masinci koji koriste autocad? sta da rade klinci (koji cine dobar deo "platisa") a koji zele da se igraju i kupuju razne napucane graficke kartice i igrice?

 

ja nisam "pljuvac po linuxu", cak naprotiv - jedino sto meni ovde smeta je zabijanje glave u pesak pred prostim cinjenicama i odbijanje da se private realni razlozi stanja na trzistu koje je nepovoljno po linux. nazalost, jer da linux uzima jedno 30% trzista, zakoni konkurencije bi oborili cene softvera a podigli kvalitet - i mi korisnici bi bi imali koristi od toga.

 

Reci mi po čemu je Ubuntu teži za korišćenje od Windowsa?

jedan od odgovora na ovo pitanje ces naci na samom kraju ove poruke.

 

Nisi lepo objasnio zašto je Windows popularniji za servere od unix sistema? Pa jebote, jer ga Google možda koristi? Čisto sumnjam. Dakle, hoću da mi objasniš zašto je to tako, jer me baš zanima , a znam da znaš.

vec sam objasnio.

google raspolaze armijom IT strucnjaka koji su na zavidnom nivou skilova. takodje, to je firma koja ima svoju internu verziju linuxa koju koriste, sto ti govori u prilog tome da je google veoma razlicit od "proseka" koji cini trziste. pored google-a, jedna od firmi koja ima svoj interni linux je i cisco, na primer.

 

dakle, uzimas top class IT firme i koristis ih kao mernu jedinicu trzista i onoga "sta je dobro za vecinu" (a ta kvalifikacija odredjuje market share). to se zove "biased sample" i adekvatan je sledecoj tvrdnji:

- moja prababa je zivela 95 godina i svaki dan je pila alkohol i pusila tompuse, dakle zakljucak je da svaki covek treba da pije vodku i pusti cigare ako zeli da dugo zivi jer je to dobro za zdravlje. (namerno sam izabrao ovaj primer za tebe, posto vec volis "argumente zdravlja" ;) )

 

Što se tiče onih programa za Windows koje si nabrojao, ja nisam stvarno nikad čuo za fast stone , niti onaj iso rezač.

ukucaj u google pretragu: freeware image viewer

i pogledaj koji je prvi link koji izadje.

 

ukucaj u google: freeware burning software cd dvd

i pogledaj koji je prvi link koji ce da izadje.

 

nije problem sto ti nisi cuo za FS, problem je sto si sa velikom sigurnoscu nastupio u fazonu "za windows ne postoji to i to" - i ja sam ti pokazao da to prosto nije tacno. ako se setis price o izboru 1 ili 2, videces (u narednih par recenica) da si i ti izabrao put br 1, pa se uvaljujes u jos vise bezizlaznih teza. :(

 

ACDSee je stvarno jedina opcija za koju mnogi ljudi znaju, kao i Alcohol120%, MagicISO i naravno WinZIP.

mnogi ljudi koriste acdsee, nero, winzip - prosto zato sto su to najbolji programi za te namene - u smislu usabilityja. ljudima koji koriste krekovan softver, njima sve djodje dzabe, i bas ih briga da li je nesto open source, besplatno, ili ovako ili onako - njima je vazno koliko je softver dobar sa njihovog aspekta. dakle, "trziste" krekovanog softvera je najbolji nacin da se konkurentski proizvodi stave u istu ravan upotrebljivosti i tu se jasno vidi koji proizvodom su korisnici najzadovoljniji - ako se iz racunice izuzme cena.

 

inace, samo da te podsetim da bih i dalje voleo da cujem detaljan odgovor na pitanje:

- da li bi mogli da cujemo argumente za socioloske razloge zasto je windows zastupljeniji?

 

I moj ortak koji nema internet, ima ACDSee koji na svaku 5 sliku od prelistanih izbacuje upozorenje. Mislim,,,

pitao si me "zasto je ubuntu tezi za koriscenje". na primeru tvog ortaka cu ti pokazati JEDAN OD razloga.

 

pretpostavimo da tvoj ortak koji nema internet, koristi ubuntu. i odlucis ti da mu doneses na primer "Tellico": snimis deb fajl na USB stick, dodjes kod njega, pokrenes instaler - kad ono - prc, fale dependencies biblioteke za gnome. onda odes kuci pa snimis taj dependency, pa se vratis kod njega. pokrenes instaler i shvatis da ti treba dependency od depenency-ja. pa jos ako ih slucajno istaliras pogresnim redosledom, onda tek nastaje problem. :)

ja uzmem ant movie katalog, snimim instaler na USB flash i za 15 sec instaliram program koji odmah radi. zapravo imam usb stick pun softvera za win koji se cesto koristi i instalirao sam ih nebrojano puta na raznim racunarima koji nemaju intrent. to je ono o semu ja pricam - usability.

 

ova totalna neupotrebljivost (sa aspekta nekoga ko nije "strucnjak") je u potpunoj korelaciji sa cinjenicom da linux zauzima manje od 0.67% desktop trzista. sve price o tome kako je ceo svet u zabludi i kako je linux "lak za koriscenje", kako na "linuxu sve radi" - prosto ne mogu da zamagle stvarnost.

 

ne kazem ja da ne postoji podskup korisnika koji mogu da budu zadovoljni linuxom, ali kazem da je taj podskup jako mali u odnosu na celo triziste (proporcionalan market shareu), i cine ga ljudi koji se manje-vise razumeju u operativni sistem. vi iz "linux tabora" tvrdite nesto sto ne stoji, a to je da linux zapravo odgovara vecini ljudi, samo su oni slepi kod ociju pa to ne vide, toboze zbog nekih socioloskih razloga, zlog imperijalistickog monopola m$-s, invazivnog marketinga te firme i slicno. a zapravo marketing linuxa je toliko invazivan da je to neverovatno, ekipa ljudi ide po netu i baca hejt na windows, plasi ljude "nezdravom hranom-nezdravim windowsom" i sta sve ne pokusavaju ne bi li popularizovali linux. i nista ne vredi, jer nema tog marketinga koji moze sakriti nedostatke linuxa koji ga cine neprimamljivim za siroko trziste.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ću da branim sebe. Što bi branio druge, ako za to nema potrebe.

 

Linux jeste riba koja zapliva tek sa internetom, i nije zbog toga komplikovan. Da taj ortak nema internet, a hoće Linux, ne bi mu ga preporučio, ne zato što je komplikovan, već zato što je takav kakav jeste , i za to se najviše koristi - za internet.

 

Sad je izašao Wine 1.0 i može sve živo da se instalira sa njim, pa sigurno i ti programi koje ti koristiš. Photoshop takođe.

 

Argumente za sociološke razloge ću ti dati kasnije - onako sa moje perspektive, u sledećem postu.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

I evo ovako. Dakle , Linux nije teži za korišćenje samo zato što je savremen sistem kome treba podrška sa neta, a što se tiče slučaja sa dependesijem, naravno da bi prvo pokušao da ga instaliram(taj program) na moj kompjuter, pa bi video koji dependecy izostaje, i sve bi to lepo stavio na fleš , nikakav problem. Mislim da bi moj odgovor i poređenje sa sličnim problemom na Windowsu onda bio sledeći. Doneseš igricu , ili neki drugi program kod ortaka koji nema net , al jebi ga, fali krek. I onda ti ponovo dovlačiš neki krek, pa ne odgovara. Pa onda provališ da ne treba samo krek, nego i još malo dodatnih čačkanja. Zato ti je ovaj primer najgori od svih gore navedenih.

 

A što se tiče fast stonea i sličnih freeware programa u poređenju sa sličnim shareware-om, poenta moje priče je i da jednostavno ne bi trebala ni da postoji naplata za te programčiće, da je tako neke programe glupo uopšte naplaćivati, a kamoli ih servirati kao takve kao prvu opciju korisnicima. Ono što pišem i tvrdim nije uvaljivanje u bezizlazni izlaz, samo me je mrzelo da pišem kilometarski post, i budem detaljniji, al evo ti.

 

Ardour je profesionalan otprilike koliko i ProTools. Mnogi ga porede sa istim. Ardour postoji samo za Mac i Linux. ProTools uključuje i neku externu zvučnu i neke dodatke koji su specijalno napravljeni za njega, tako da to i nije samo softwer...zato je tako skup , jebi ga... Al priznajem ,to jest šta ima da priznajem , to je činjenica - programi za el. mjuzu su slabiji u Linuxu,, a MIDI programčića( dakle sitnih zajebancija) ima na pretek, al u svakom slučaju, mogu se instalirati i Fruity Loops i Reason preko Winea . Mome ortaku očajnički treba Cubase, al jebi ga kad može ja mislim samo kec na Wineu, tako da je to jedini razlog što eto on ne bi na Linux... al zato će na MAC uskoro ko bela lala ^_^

 

Što se tiče sociološke zastupljenosti Windowsa: Ko je meni spomenuo Linux kad sam kupovao komp? U stvari tek za Mac nisam čuo do skora,stvarno mislim da ja nisam kriv za to. Linux sam možda imao kao neko sporedno ime mnogo godina u glavi, al stvarno pored svih problema sa Windowsom, nisam baš voleo kompjutere i bio zainteresovan za drugo. Al kad mi je dokurčilo svo drkanje , usledilo je što je usledilo, sporedno ime u mojoj glavi pobudilo je moj tenacitet. Govorim ti sa perspektive običnog korisnika, neću da ti razglabam, kad nisam stručnjak za tehničko-programerske stvari, al nekad je bolji i pregledniji dvodimenzionalni pogled amatera na stvari od trodimenzionalnog pogleda stručnjaka koji nije uvek svestan svoje profesionalne deformacije. Uostalom, gomila ljudi, kad spomenem Linux. kažu : A šta je to? I čak budu i začuđeni. Dakle nisu nikad jebeno ni čuli, a kamoli probali isti. Zbog čega, očigledno da je do neobaveštenosti, zašta je i Linux kriv, kao i Windows koji se svuda guzi. Linux ne uspeva baš da se reklamira, jer to reklamiranje košta, al jebi ga, nude besplatan softwer, pa još i da se reklamiraju, mislim, sve u svojim granicama. A za igrice je i Wine na Linuxu neka opcija, al jadnija. Što se tiče igrica, meni je uvek bolja opcija: jeftiniji komp sa Linuxom + na primer XBox. Al , dobro , to je moje čisto subjektivno mišljenje i ne mora da važi za sve, jer i Windows ima neke prednosti, ali i ova kombinacija takođe.

 

Za Autocad postoji milion zamena i u Linuxu, na koje jebi ga , čovek mora da se navikava ako je ceo život koristio samo Autocad od CAD programa. Mada eto 2008 ja mislim da može da se instalira sa Wineom.

 

Linux se nekako razvija, a Windows kao da nazaduje u nekim stvarima, eto kompatibilnost sa hardwerom im je bila jača strana, a Vista baš neće nekad ni sa solidnim konfiguracijama, a da ne baguje. Poenta je stvarno da Linux treba još softwera da izgradi, a Windows verovatno nikad neće prestati da ima viruse i milion bagova.

 

I izvinjavam se Odlivenom ako sam ga uvredio sa onom psihijatrijom :D, a mislim da nisam

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvoja firma je "Microsoft Gold Certified Partner". To je za mene dovoljan razlog da znam zašto si pristrasan.

 

Ja ne znam jel pricam jermenski ili sta...odavno sam spomenuo da je moja firma Microsoft Gold Certified Partner, ali sam isto tako spomenuo da imamo dve sekcije u firmi, druga je Sun/IBM Certified Partner. Isto tako se napricah da radimo i pod LAMP okruzenjem i sa Microsoft-ovim tehnologijama. Stavise, posto i sam radim vec godinama i na Linuxu, kako spomenuh sa onim x-platform alatima, prilicno sam merodavan kao razvojni inzenjer da dam neki svoj sud. Koliko je taj sud nepristrasan samo ja znam, jer samo ja znam kakve muke prolazim da bi mi ista aplikacija radila na Linuxu kao na Windowsu.

 

Dalje, vec spomenuh na nekoliko mesta da Linux kao platforma za razvoj (ne samo cisto kao OS) napreduje krupnim koracima ali nekako ljudi to ignorisu kad na kraju rezimiran da je Windows 'bolja' platforma. Razvojni alati sazrevaju i za Linux a i portuju se postojeci alati sa drugih patofrmi. Sporo doduse, ali to nije samo krivica Linuxa vec i drugih kuca kako opet rekoh u nekom trecem postu prosle pretprosle nedelje. Otkako se IBM bacio na Linux, buducnost je mnogo svetlija i sve ide mnogo brze...Rekoh u tom nekom postu, Microsoft treba da omoguci svima koji zele da razvijaju za Linux neke svoje alate, ali su oni do skora imali stav 'we don't give a flying phuck', ali se stvari polako menjaju. Znas i sam da se ceo .NET framework portuje na Linux tako sto Microsoft daje svu potrebnu papirologiju Novellu. ali sa stanovitim zakasnjenjem.

 

U nekom sedmom postu od pre metar dana mozda a i u vise navrata pre, objasnih da se nisam ja prihvatio prvo Microsoft-a pa sad bezumno tvrdim kako je to majka MAra. Naprotiv, maltene ne postoji to okruzenje u kom nisam radio za ovih 29 godina koliko se time bavim, 21 profesionalno, za pare. Tokom svih tih godina stvari su se iskristalisale u Microsoftovu korist...Imas o tome disertaciju na drugom mestu. To ne znaci da je sad kraj sveta i da je Microsoft nenadjebiv, ali je jako tesko nadjebati nekoga ko moze da te kupi dok dlanom o dlan. Iz nekog mog iskustva, 90% softverskih biznisa u Americi kad krenu sa radom, ideja im je da izbace neki mocan produkt koji ce zauzeti koliko toliko procenta na trzistu, Microsoft ce ih spaziti i otkupiti za grdne pare...Kad tako krenu ljudi u biznis onda je u stvari tesko imatyi onu pravu zdravu konkurenciju, svi se nadaju da ce se prodati. Par firmi koje pariraju sve ove godine Microsoftu su bas one firme koje su ili isto toliko stare kao Microsoft (ne u dan, ali tu negde, da me neko ne bi prozivao kako lupam) znaci SGI, Sun, Novell i Apple, ili firme koje su cak mnogo starije i izgubile lavovski deo trzista (a bile su 'ogledalo zla' kao danas MS) kao npr IBM. IBM ce svasta uraditi da parira MS-u pa su tako skocili i na Linux bandwaggon iako im se generalno fuckalo za Linux dok MS tu nije video neku konkurenciju.

 

Eto, nadam se da pojasnih te svoje stavove. Dakle, ne otpisujem ja Linux vec odgovorno tvrdim da je Windows trenutno (i unazad 17 godina) bolja platforma za razvoj i distribuciju kojekakvog softvera, ukljucujuci poslovni, razvojni i onaj za produktivnost (office aplikacije). Znam da ce sad neko da lane kako ima eto sjajnih besplatnih ili ne besplatnih office paketa za Linux ili i druge platforme, ali kao sto kolega imaginos demonstrirase pre par nedelja u nekom svom postu, svi ti paketi su po mogucnostima daleko iza MS Office-a, ne zbog toga sto ne prikazuju odredjene fontove ili nemaju spell-checking ili pogresno racunaju formule u spreadshhet-u. Ne, njihova mana je u tome sto nisu interoperabilni izmedju sebe. Da ne ponavljam sada celu imaginosovu pricu, ti mozes da kreiras recimo Word dokument, neko pismo, poslovni izvestaj u koji ces da ubacis PP prezentaciju, Excel spreadsheet, dovuces podatke iz Access-a (koji je uzgred bljak ali eto, dobijes ga u ofisu), ubacis kojekakve grafikone, prebacis sve to u web format ili bilo koji drugi format, posaljes po celoj firmi i cak i likovi koji nemaju ni jedan od navedenih programa mogu da EDITUJU taj dokument i preprave ga, ubace nove formule, izmeni se grafikon prema novim rezultatima, promene tekst i prezentaciju i vrate ti sve to nazad a nikad ne izadju iz tog dokumenta! Mislim, fantasticno. Pri svemu tome, Office ima ugradjeni OO programski jezik, pa mozes da kastomizujes celu operaciju kako i dokle te volja. Zato MS Office ima (karikiram, prvo pogledajte sta ta rec znaci) 98% udeo na trzistu. Ili 97%. Ili 100%.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate , ja sam ti naveo par primera softwera koji su dobri i koji ne moraju da koštaju , a koji su dobri. Kako Mozilla zarađuje, to mi nije jasno? Kako Openoffice ne košta ? Kako oni programi za muziku ne koštaju, zašto? Valjda imaju dobre sponzore i dobru volju, i neku viziju jebi ga, to je moje mišljenje.Koje je tvoje?

 

A da, ne odgovorih ti konkretno na ovo...

 

Mozilla je fondacija, jel' ti znas prijatelju dragi kako rade fondacije? Ne znas? Evo ovako...

 

Financing

-----------

The Mozilla Foundation accepts donations as a source of funding. As well as AOL's initial $2 million donation, Mitch Kapor gave $300,000 to the organization at its launch. The group has tax-exempt status under IRC 501©3 of the U.S. tax code, though the Mozilla Corporation subsidiary is taxable.

 

In 2006 the Mozilla Foundation received US$66.8 million in revenues, of which 61.5 million is attributed to "search royalties".[2]

 

The foundation has an ongoing deal with Google to make Google search the default in the Firefox browser search bar and hence send it search referrals; a Firefox themed Google search site has also been made the default home page of Firefox. A footnote in Mozilla's 2006 financial report states "Mozilla has a contract with a search engine provider for royalties. The contract originally expired in November 2006 but was renewed for two years and expires in November 2008. Approximately 85% of Mozilla’s revenue for 2006 was derived from this contract."; this equates to approximately US$56.8 million.[2]

 

In 2006 after a request from Theo de Raadt of OpenBSD for funding from corporate entities which make a profit through the use of OpenSSH in their packaged distributions, the Mozilla Foundation donated ten thousand dollars USD to de Raadt and OpenBSD for OpenSSH development. The funds donated came from money earned through the income provided by Google. While the target of this request were corporations such as Cisco, IBM, HP, and Red Hat (which all sell operating systems containing OpenSSH but have not donated to its continued development before), the Mozilla Foundation found that without OpenSSH, much of the work developers do would be through unsecure and unsafe methods and thus gave the funds as a thank you.

 

 

Jel sad jasno?

 

OppenOffice finansiraju Sun i Google, a sad se nesto trti tu i IBM...Sto, oni nemaju pare da finansiraju kojekakve projekte? Samo da sjebu posto poto Microsoft?

 

 

Elem, kako to obicno biva na zapadu, veruj mi da kad bi Mozilla i OpenOffice recimo, izmedju ostalih, postigli odredjeni segment trzista od recimo preko 35%, i kad bit taj segment mogli da sacuvaju nekih 2-3 godine za redom, naprasno bi poceli da naplacuju za svoj softver kroz nekekav 'poslovni model'. Seen it all before...Sad je besplatno jer hoces da navuces korisnike, i otmes ih MS-u.

 

 

Elem, da skratimo ovu glupu pricu oko 'besplatnog' softvera, softver nije besplatan i nece to skoro biti. Bar ne onaj kojeg ljudi zele..Ponuda i potraznja. Besplatan softver (freeware) je mahom, u 99% slucajeva beskoristan softver, koji vrsi jednu jedinu radnju i napisao ga je neki lik u nadi da ili pomogne nekom, ili ispadne baja ili je to vec odradio sebi za sljaku (gde je to naplatio nekoj firmi) pa sad smekerski (i u vecini slucajeva ilegalno) nudi to komuni. Vec sam ti objasnio da profesionalni inzenjeri (kljucna rec 'profesionalni') zive od svojih ruku. Treba da plate racune, klopu, kupe zeni haljine, nakit, kola, salju decu u skolu. Od cega bre? U kojoj to profesiji profesionalci ne uzimaju nista za uzvrat? Vidim u NBA ligi svi igraju dzaba. A ono je jebena kosarka, a ovo nauka i tehnika.

 

 

Za samo finale, evo ti linkovi de facto najjacih softvera koji se koriste u Holivudu za pravljenje filmova, montaza specijalni efekti i slicne kerefeke...Nigde ne vidim besplatnu kopiju za Linux :(

 

Autodesk Maya

 

SoftImage XSI

 

Pogledaj i cene za Autodesk Alias Studio (nekadasnji Alias Wavefront) i Autodesk Inferno (nekada SGI Inferno). Sve dzaba. bogati.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se sa tobom da treba odnekle da kane kinta za kvalitetan softwer, u stvari to sam te i pitao - "odakle njima pare kad su besplatni?" . Al eto tog dokaza da to ne mora uvek da bude samo iz naših džepova. Dobro , stvarno Maya jeste najači 3D program za animaciju, koji košta 5 iljada dolara i za Mac i za Linux, i za Windows, al rekoh da eto besplatni Blender (kad kažem besplatan, mislim besplatan za naše džepove) ne košta, a postaje sve popularniji.Kod jednog besplatnog kvaltetnog programa je mana(aj tako da kažemo) to što sporije napreduje što se tiče redovnih i novih izdanja od softwera koji košta, ali oni nikada ne izdaju novu verziju, mislim 1.0,2.0,3.0, sem ako to stvarno nije potrebno. Jedan AutoCAD izađe svake godine , a nova verzija u odnosu na prošlu ima tako minorne promene da to jedan mašinac u suštini ne primećuje(primer mog ortaka mašinca) I potpuno delim tvoje mišljenje da se Linux još razvija i stvarno mislim da mu sledi svetla budućnost i mislim da je pre on nego Windows, OS budućnosti, u stvari želeo bi ja sve u jednom - i stabilnost , i programe, al toga još nema. Meni kao prosečnom korisniku je eto stabilnost važnija od spektra programa, kojih za mene lično u Linuxu ima i na pretek.

 

A ako Mozilla počne nešto kao da naplaćuje, boli me jaje, važno je da postoji konkurencija i da se kroz tu konkurenciju unapređuje softwer, a ne Internet Explorer i samo glupi Internet Explorer. U svakom slučaju ne verujem da će početi da naplaćuju, to bi im možda bilo i loš potez za dalju budućnost i doslednost , ali ne loša stvar i za korisnike, jer pojaviće se nova Mozila :) i onda opet Jovo nanovo.

 

A što se tiče priče da sa visokom popularnošću treba da počne i naplata softwera... ne znam , Ubuntu se javno zaklinje da nikada neće naplaćivati svoj OS, piše im to ja mislim na glavnoj strranici, al daj bože da ne lažu :D

 

Mislim da sam ovim postom Imaginosu dokazao da ja nisam onaj "pod 1)". A taj se nešto stvarno navrzo na mene. A eto ti Odliveni nisi, a sličnih ste razmišljanj( u stvari ti malo zrelijih)

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja shvatio, ono imaginosovo 1) i 2) se uopste nije odnosilo na tebe, stavise nisi se jos bio ni pojavio na temi.

 

 

Samo da ti chicha skrene paznju na jos jednu stvar. Maya i svi ti softveri kostaju koliko kostaju. Cetir, pet soma neki i vise. Po MASINI. Onda Walt Disney i Warner Bros u cijim sam centrima za specijalne efekte biJo, imaju nekih 200-4-- masina, farmi takozvanih, gde se renderuje i 'sklapa taj sadrzaj koji umetnici prvo odrade na svojim masinama. Renderuje se master render modu, u onoj rezoluciji koja ide na ekran u bioskopu. Svaki frejm. Te operacije traju, to je jeziv number crunching i zato svaka masina radi jedan frejm dok ga ne odradi (a ima 24 frejma u sekundi ili vise). Svaka od tih masina u 'farmi' ima svoju licencu , svoju kopiju svakog softvera koji ce koristiti. Znaci njih recimo Maya ne kosta 5,000$, vec 5,000$ x 400.. Dva miliona okruglo. Samo taj softver. Zamisli svaki put upgrade koliko ih kosta, za svaki softver koji koriste. Naravno, misle se Srbi, zasto bre ne kupe jednu licencu i instaliraju na 400 masina. Zato sto je ilegalno bre. Protivzakonito.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ccc... nema me nekoliko dana i odmaH haos... :razz::bigblue:

 

kompatibilnost sa Unix-om (sa kojim to Unix-om) je nebitna, to jest nemoguca, rekao bih. Single Unix specifikacija ne znaci nista u pogledu toga da li ce neki sistem DANAS kako kazes biti nazivan Unix sistemom. Ako procitas malo bolje njihov sajt, videces da je da bi neki sistem bio zvan Unix sistemom, mora da bude licenciran i registrovan od iste organizacije. A da bi bio licenciran i registrovan od te organizacije, kod tog sistema mora da bude strogi derivat izvornog Unix koda. Kompatibilnost? Definisi kompatibilnost izmedju OS-eva? Niti rade na istom hardveru niti vrse isti posao na isti nacin, jedino mogu da u izvesnoj meri komuniciraju. Preko nekih definisanih interfejsa. Pa sta, to rade i Windows i Unix. Jelto sad znaci da je i Windows Unix kompatibilan sistem?
Kakava crna single unix specifikacija?? :razz: Ona se odnosi iskljucivo na UNIX, ne na UNIX-like (da ne kazem *nix). I ne radi se o kompatabilnosti nego o tome na cemu je sta zasnovano...

Uporno siris temu do nebuloznosti a zaobilazis sustinu...

 

kako je to windows "iskopirao" mac
izgooglaj, mrzi me da kucam :razz:

To je opste poznata stvar, rasprava oko toga traje skoro 20 godina...

 

Btw, uvek sam vise voleo "IBM PC kompatabilce" nego Apple, cak i kada su ispisivali neka cudna slova i ispustali neke cudne zvuke (sto neki koji su u vlasnistvu odredjenih linux geekova i danas rade :)) ali cinjenice su cinjenice

 

i kakve to ima veze sa faktom da windows danas nudi korisnicima vise mogucnosti izbora, i vecu flaksibilnost od linux-a, te je zato mnogo prihvaceniji?
Nema nikakve veze, nisam o tome ni pricao. mada je tvrdnja da windows nudi vecu mogucnost izbora vrlo diskutabilna :razz:

 

meni se desavalo da mi zabaguje pidgin pod ubuntom i treba mi sto godina da ga ponovo pokrenem kako treba, pa onda muke sa korisnickim nalozima i instaliranjem iz cmd-a, da sam sve radio po uputstvu ili onako kako mi je neki linuxas rekao ne bi nigde stigao...
Muka sa korisnickim nalozima i instaliranje iz konzole u Ubuntu-u??? :) Ajde da si rekao da je upitanju Slackware :bigblue: mada ni to vishe ne stoji (uz slaptget ili genijalni gslaptget)... ali Ubuntu... pomislice neko da lazes :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja shvatio, ono imaginosovo 1) i 2) se uopste nije odnosilo na tebe, stavise nisi se jos bio ni pojavio na temi.

 

 

Samo da ti chicha skrene paznju na jos jednu stvar. Maya i svi ti softveri kostaju koliko kostaju. Cetir, pet soma neki i vise. Po MASINI. Onda Walt Disney i Warner Bros u cijim sam centrima za specijalne efekte biJo, imaju nekih 200-4-- masina, farmi takozvanih, gde se renderuje i 'sklapa taj sadrzaj koji umetnici prvo odrade na svojim masinama. Renderuje se master render modu, u onoj rezoluciji koja ide na ekran u bioskopu. Svaki frejm. Te operacije traju, to je jeziv number crunching i zato svaka masina radi jedan frejm dok ga ne odradi (a ima 24 frejma u sekundi ili vise). Svaka od tih masina u 'farmi' ima svoju licencu , svoju kopiju svakog softvera koji ce koristiti. Znaci njih recimo Maya ne kosta 5,000$, vec 5,000$ x 400.. Dva miliona okruglo. Samo taj softver. Zamisli svaki put upgrade koliko ih kosta, za svaki softver koji koriste. Naravno, misle se Srbi, zasto bre ne kupe jednu licencu i instaliraju na 400 masina. Zato sto je ilegalno bre. Protivzakonito.

 

Ma znao sam ja da se plaća 5000 po mašini, i znao sam da treba više mašina da izrenderuje neku animaciju, al zar baš 400 :mhihi: . U stvari nekako mi je smešan jedan deo license agrimenta od Guitar Pro-a bio kad sam ga čitao, odatle znam da za svaku pojedinačnu mašinu u firmi mora pojedinačna licenca za određen softwer . Al nije baš 100% kao što možda misliš. Kaže nešto u fazonu da softwer(od iste licence) može biti instaliran na više kompjutera ali da ti kompjuteri ne mogu da koriste Guitar Pro istovremeno, al naravno da za renderovanje verovatno imaš non-stop uključene Maye na tih 400 mašina, čak i ako imaju sličan license agriment, ne vredi... Al zato je Tuxguitar zakon :D

 

 

 

2 miliona dolara - odavno nije bila ta cifra na lotou :)

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ccc... nema me nekoliko dana i odmaH haos... :razz::bigblue:

 

 

Bolje je kad te nema, posto lupas kad te ima...procitaj malo unazad...Nova politika! Nemamo vise vremena da se smaramo sa degenericima, capisce?

 

Ma znao sam ja da se plaća 5000 po mašini, i znao sam da treba više mašina da izrenderuje neku animaciju, al zar baš 400 :mhihi: . U stvari nekako mi je smešan jedan deo license agrimenta od Guitar Pro-a bio kad sam ga čitao, odatle znam da za svaku pojedinačnu mašinu u firmi mora pojedinačna licenca za određen softwer . Al nije baš 100% kao što možda misliš. Kaže nešto u fazonu da softwer(od iste licence) može biti instaliran na više kompjutera ali da ti kompjuteri ne mogu da koriste Guitar Pro istovremeno, al naravno da za renderovanje verovatno imaš non-stop uključene Maye na tih 400 mašina, čak i ako imaju sličan license agriment, ne vredi... Al zato je Tuxguitar zakon :D

 

 

 

2 miliona dolara - odavno nije bila ta cifra na lotou :)

 

Znam, Srbin si i smesno ti je...medjutim ti si sirotinja i zivis sa lopurdama...Nemate leba da jedete i onda kradete, takvi su ti vasi lideri...vidis, ovi frajeri sto kupe to za dva miliona onda naplate to dvadeset miliona, i eto Indijane Dzouns...kapiras? Znaci, plati pa klati, bez obzira koliki ti je lopovski srpski kurac...jebote, sto mi idete na jetru neopevano...nije cudo sto nas mrze sirom sveta, a ja se trudim da to ispravim...i nekako uspevam, jer ipak sam ja ja, a vi ste zemljaci SMRADOVI (pa sad, ko se prepozna tu kao smrad, javice se prvi da negoduje, aj' da vidimo ko je)...jebe se vama naravno zemljaci, posto nikada necete ni izaci iz te smrdljive zemlje da malo vidite kako se to radi van vaseg atara.

 

 

Naravno, cast izuzecima, kojih ovde na citavom forumu ima dvadesetak koje znam. Onima koje ne znam, izvinjavam se.

 

Graule, nije ovo konkretno upuceno tebi, prepoznace se ovi imbecili kojima jeste, pa ce se i javiti, nista se ti ne brini...

Edited by Elam Harnish

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, ajde sad lepo baci pogled na pravilnik pa da nastavimo civilizovano. Evo pomocicu ti, da ne trosis svoje dragoceno vreme:

 

Bolje je kad te nema, posto lupas kad te ima...procitaj malo unazad...Nova politika! Nemamo vise vremena da se smaramo sa degenericima, capisce?
4.6) Možete se slobodno (ravnopravno) raspravljati sa moderatorima na temama, ali... Ne započinjite svađu sa moderatorima oko politike foruma. Izgubićete.

 

Znam, Srbin si i smesno ti je...medjutim ti si sirotinja i zivis sa lopurdama...Nemate leba da jedete i onda kradete, takvi su ti vasi lideri...vidis, ovi frajeri sto kupe to za dva miliona onda naplate to dvadeset miliona, i eto Indijane Dzouns...kapiras? Znaci, plati pa klati, bez obzira koliki ti je lopovski srpski kurac...jebote, sto mi idete na jetru neopevano...nije cudo sto nas mrze sirom sveta, a ja se trudim da to ispravim...i nekako uspevam, jer ipak sam ja ja, a vi ste zemljaci SMRADOVI (pa sad, ko se prepozna tu kao smrad, javice se prvi da negoduje, aj' da vidimo ko je)...jebe se vama naravno zemljaci, posto nikada necete ni izaci iz te smrdljive zemlje da malo vidite kako se to radi van vaseg atara.
4.1) Nemojte javno vređati nikoga na forumu na polnoj, verskoj, nacionalnoj, političkoj ili ličnoj osnovi. Ovo je ZABRANJENO.

 

4.8) Provociranje svađe neumesnim porukama (Flamebaiting) nije dozvoljeno. Ukoliko imate kontrarno mišljenje, raspravljajte se civilizovano, ili se nemojte ni raspravljati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje je kad te nema, posto lupas kad te ima...procitaj malo unazad...Nova politika! Nemamo vise vremena da se smaramo sa degenericima, capisce?

 

Шта ти је, човече, смири се мало? Ако хоћеш некога да напушиш, увек постоји лепши, интелигентнији, начин, иронија, сарказам, курац, палац.

 

Такође, шта тебе боле ако неко неће да плаћа софтвер? Је ли тебе оштетио? Није. Капирам да не радиш на проценат од продаје, тако да ми није јасна прича. Јеси се некад шверцовао у превозу, упао на концерт, пререзао ЦД, преснимио касету. Исти курац.

 

Било како било, спуштај(те) тензију и лепо причајте. Јеб'o вам и Линукс и Вин...

Да си овде, радио би исто (вероватно).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje je kad te nema, posto lupas kad te ima...procitaj malo unazad...Nova politika! Nemamo vise vremena da se smaramo sa degenericima, capisce?

 

 

 

Znam, Srbin si i smesno ti je...medjutim ti si sirotinja i zivis sa lopurdama...Nemate leba da jedete i onda kradete, takvi su ti vasi lideri...vidis, ovi frajeri sto kupe to za dva miliona onda naplate to dvadeset miliona, i eto Indijane Dzouns...kapiras? Znaci, plati pa klati, bez obzira koliki ti je lopovski srpski kurac...jebote, sto mi idete na jetru neopevano...nije cudo sto nas mrze sirom sveta, a ja se trudim da to ispravim...i nekako uspevam, jer ipak sam ja ja, a vi ste zemljaci SMRADOVI (pa sad, ko se prepozna tu kao smrad, javice se prvi da negoduje, aj' da vidimo ko je)...jebe se vama naravno zemljaci, posto nikada necete ni izaci iz te smrdljive zemlje da malo vidite kako se to radi van vaseg atara.

 

 

Naravno, cast izuzecima, kojih ovde na citavom forumu ima dvadesetak koje znam. Onima koje ne znam, izvinjavam se.

 

Graule, nije ovo konkretno upuceno tebi, prepoznace se ovi imbecili kojima jeste, pa ce se i javiti, nista se ti ne brini...

 

Ja sam rekao da mi je smešno to što može da se koristi u različito vreme na dva kompa sa istom licencom, ne može kad su oba kompa upaljena i koriste istovremeno Guitar Pro , koji su im to čudni kriterijumi , to sam mislio, to mi je smešno. Nisam rekao da mi je smešno to što postoji pravilo da za svaki komp mora posebna licenca za određeni program. Tako da tvoj post ne bi eventualno trebao da bude izazvan mojim postom.

 

I brate odakle ta tvoja mržnja... ima Srba smradova i kod tebe u Americi, mislim opet ja moram da ti tupim ... Dobro je da sam pročitao prvo drugi deo tvog posta gde kažeš da nije post upućen konkretno meni, inače bi mi otišli živci. Rekao sam ti da se ne iživljavaš i u više postova sam te to lepo zamolio. Konkretno kad vidim koliko imaš nekih neobjašnjivih izliva mržnje i koječega, prosto pomislim da nešto nije u redu sa tobom. Budeš normalan, pa onda odjednom BUM i više te niko ne shvata za ozbiljno.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uporno siris temu do nebuloznosti a zaobilazis sustinu...

 

Nema nikakve veze, nisam o tome ni pricao

 

 

E konacno neko da shvati sta se ovde desava

Jer doticni izgleda uporno vode temu do nivoa na kome ce izgleda jedino oni biti kompetentni da kazu nesto a koliko sam primetio vec je pocelo i razmetanje titulama valjda sa ciljem da se svim njihovim postovima da autoritet

E pa nece moci-ne bavi se svako ovde programiranjem

A to sto uporno seckaju polovinu mojih postova i odgovaraju na ono sto njima odogvara uporno menjajuci teren i jos upornije se praveci ludi u fazonu "pa to je adhominem" i "gde sam ja to rekao" je prica za sebe dok ja celu stvar hocu da spustim na nivo obicnog korisnika-ionako ih skoro niko ne razume o cemu pricaju :)

 

Mislim zamisli lik mi trazi poredjenje i metriku na osnovu cega san zakjjucio da linux kernel ima bolju hardversku podrsku nego FreeBSD-mislim komedija

Ono ja u slobodno vreme uporedjujem kod kuce *nix kernele na pet razlicitih masina,istrazujem i vrsim merenja i na osnovu toga izgleda formiram svoje misljenje :):razz:

Ili sam to pocitao na netu ili u udzbeniku kao i imaginos sto btw mogla da uradi svaka budala i da se pravi pametna :)

To sto sam ja rekao je fakat i finito-ali eto polako smo od proste cinjenice stigli do strukture kernela,zasto je monolitni kernel losiji od hibridnog trt pa mrt prc pa muc

Nisam trenutno pri svom kompu ali cim se vratim kuci-moj odgovor sledi ;)

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro je da sam pročitao prvo drugi deo tvog posta gde kažeš da nije post upućen konkretno meni, inače bi mi otišli živci.

 

Volim i ja da kenjam. Tragicno :no: . To, Srbin sam. To me jebe u zivotu. Ko razume, shvatice.

Edited by Elam Harnish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doneseš igricu , ili neki drugi program kod ortaka koji nema net , al jebi ga, fali krek. I onda ti ponovo dovlačiš neki krek, pa ne odgovara. Pa onda provališ da ne treba samo krek, nego i još malo dodatnih čačkanja. Zato ti je ovaj primer najgori od svih gore navedenih.

 

o cemu ti pricas, covece?

1) vec sam pokazao da postoji sirok izbor besplatnog softvera za windows, isto koliko i za linux, ako ne i vise - tako da prica o kreku ne pije vodu. na primer moj desktop racunar nema NI JEDAN jedini krekovan program, i sadrzi sve je potrebno za svakodnevno koriscenje (internet, muzika, filmovi, mail, igrice, bla bla bla), pa tako nisam imao posla ni sa kakvim krekovima.

2) cak i ako uzmemo na primer piratovan softver - tebi je sasvim jasno da ce jedan krek koji radi na jednom racunaru, takodje raditi i na drugom (ako sam ja krekovao program, ponecu taj isti krek kod ortaka i to ce da radi), dok sa instalacijama linuxa nikad nisi nacisto na razlicitim distribucijama, jer nikad ne znas sta je vec instalirano od dependenciesa na nekoj masini. cak i sa krekom je usability bolji jer mozes lakse da instaliras programe ako nemas internet - jer korisnici windowsa uopste ne moraju da znaju sta je to "dependency", dok se korisnici linuxa jako brzo upoznaju sa tim terminom.

 

to je jedan od razloga zasto je market share takav kakav je.

 

A što se tiče fast stonea i sličnih freeware programa u poređenju sa sličnim shareware-om, poenta moje priče je i da jednostavno ne bi trebala ni da postoji naplata za te programčiće, da je tako neke programe glupo uopšte naplaćivati,

ti bi za dzabe? izvoli, pa napisi neki kvalitetan program, pa ga daj svima - da vidimo onda kakvo ce ti biti misljenje o tome sta bi "trebalo" da bude besplatno. cuj molim te "ne bi trebalo naplacivati". jel neko duzan da tebi i meni pise programe dzabe? mislim, kakav je to stav, jel ti radis za platu ili za vazduh? :)

 

a ovaj nipodastavajuci naziv "ti programcici" - to moze da izjavi samo neko ko nije u zivotu napisao ni 5 linija koda, i bojim se da nisi ni svestan koliki trud i ulozeno vreme stoji iza "programcica" kao sto je na primer fast stone. znam da neki ljudi imaju tendenciju da "jefitno cene" tudji rad i tudje vreme, ali to se (kod vecine) promeni onog momenta kad se zaposlis i pocnes da zaradjujes za zivot.

 

ProTools uključuje i neku externu zvučnu i neke dodatke koji su specijalno napravljeni za njega, tako da to i nije samo softwer...zato je tako skup , jebi ga...

opet pokazujes da si povrsno upoznat sa tematikom o kojoj pricas: PT radi i sa "nespecijalizovanim" hardverom. na primer, kupis zvucnu karticu m-audio i mozes da koristis protools bez troskova za dodatni hardver.

 

Što se tiče sociološke zastupljenosti Windowsa: Ko je meni spomenuo Linux kad sam kupovao komp? U stvari tek za Mac nisam čuo do skora,stvarno mislim da ja nisam kriv za to.

nema ko tebi sta da spominje, niti ti imas uciteljicu da te drzi za ruku i da te uci sta postoji a sta ne postoji. linux sam prvi put instalirao 1999. ko je meni rekao? niko, sam sam se raspitivao.

 

istina je da zapravo velika vecina ljudi ZNA da postoji linux, i znaju da je linux tezi za upotrebu. oni koji se odvaze da ga probaju - u to se i uvere.

 

al stvarno pored svih problema sa Windowsom,

oduvek sam bio zadovoljni korisnik windowsa, i vec godinama me sluzi odlicno.

dakle, kakve "sve probleme sa windowsom" pominjes? sta konkretno ne valja u windowsu, posto ga ja koristim svakodnevno i nesto ne uocavam tu silnu kolicinu problema o kojoj pricate.

 

azglabam, kad nisam stručnjak za tehničko-programerske stvari, al nekad je bolji i pregledniji dvodimenzionalni pogled amatera na stvari od trodimenzionalnog pogleda stručnjaka koji nije uvek svestan svoje profesionalne deformacije.

o cemu pricas, covece? tvoje poruke na ovoj temi nemaju uopste fokus, pricas "o svemu po malo", kao da si procitao "table of contents" nekog prirucnika, i kad te covek pita za detalje, ti izbegavas tako sto potezes razne price koje jedna sa drugom nemaju veze i stalno vrtis u krug neke price "to je tako zato sto ja tako kazem, a vi ste ovakvi i onakvi". :)

 

pusti ti to ko je "profesionalno deformisan" - jer fakat je da cim treba da objasnis neku svoju tezu ti bezis u "analizu sagovornika", srceparajuce komentare, kukanje o ovom i onom i slicno. kad treba da objasnis neki svoj stav po ovoj temi, uvek izbegnes konkretan odgovor i pocinje prica "to bi trebalo da bude besplatno", psihoanaliza sagovornika, itd. :)

 

Uostalom, gomila ljudi, kad spomenem Linux. kažu : A šta je to? I čak budu i začuđeni. Dakle nisu nikad jebeno ni čuli, a kamoli probali isti. Zbog čega, očigledno da je do neobaveštenosti, zašta je i Linux kriv, kao i Windows koji se svuda guzi.

svojoj devojci sam instalirao kubuntu da bih "na zivom subjektu" testirao kolika je upotrebljivost linuxa za obicne korisnike u kucnoj primeni. nakon par dana zakljucak je bio: "lepsi je od windowsa, ali je mnogo komplikovan - vrati mi windows". hoce msn, skype, gtalk, winamp, picasu, kmplayer (zamene za te programe pod linuxom joj nisu dovoljno dobre ili lepe ili sta vec). hoce da instalira igrice koje donese na USB disku, hoce da gleda diviks, dvd, slusa mp3, bez da istalira neke dodatne "biblioteke", itd, itd. prekipelo joj je kad sam joj jednom prilikom na njeno pitanje zapoceo odgovor "izadji u konzolu i kucaj "sudo aptitude @#$%$#^@#". tu je bio kraj linuxa na njenoj masini i pala je reinstalacija windowsa.

 

sta ti to govori u upotrebljivosti linuxa sa aspekta obicnih korisnika?

mozes li da povezes to sa market shareom?

 

Linux ne uspeva baš da se reklamira, jer to reklamiranje košta, al jebi ga, nude besplatan softwer, pa još i da se reklamiraju, mislim, sve u svojim granicama.

ja mislim da je reklamiranje liunxa mnogo vece od windowsovog reklamiranja - jer kad si video da ekipa windows "fanova" ide okolo po netu i prica kako je linux sranje? :) ja to nisam video, dok je interent pun linux trolova (koji mu cine samo medvedju uslugu).

 

Linux se nekako razvija, a Windows kao da nazaduje u nekim stvarima, eto kompatibilnost sa hardwerom im je bila jača strana, a Vista baš neće nekad ni sa solidnim konfiguracijama, a da ne baguje.

nismo deca, a ti opet pricas bajke. meni vista radi na sempronu 2800 sa 1,256GB rama i ati radeon 9600. to je za danasnje pojmove zastareo hardver, a vista mi ne baguje. nisam radio nista specijalno, jednostavno sam instalirao vistu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A najinteresantnije je to što se vi ljudi toliko svađate, ubeđujete, čupate, kao da vas Micorsoft, Apple ili ne-znam-ko-drugi finansira ... nema poenta stvarno.

 

Ono što nije sportski je, kao što je Full Metal Yakuza rekao, to što uporno odnosite raspravu na neke druge terene na kojima ćete biti kompetentni ... nije bitno da li neko poznje kernel, da li je programirao za Microsoft ili radio efekte za Holivud ... svi smo mi ljudi, niko nije manej vredan ako nešto zna ili ne zna

 

Sam naslov teme je paradoksalan, jer ne postoji način da se to izmeri, postoje neki kriterijumi prema kojima bi se možda moglo izvršiti ocenjivanje, ali je i to pitanje koliko je objektivno .. ustavri pitanje je da li je i objektivnost objektivna u ovom slučaju.

 

E sad, pre nego što mi gospoda skoče za vrat, samo da kažem da običnoj raji, raji koja ima svoj život, posao, devojku, ženu, prijatelje i slično kerneli, kompatibilnosti i slično stavrno nisu bitni, jer je ljudima računar alat, a ne religija ... mislim da je bolje da se okanemo raspravki i da izađemo malo da prošetamo džadom, leto je, sure se poskidale (a i momci, za one alternativce :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...