Jump to content

The Trigger


Dushan S

Recommended Posts

Овдје се не зна ко коме гура киту у точкове.

 

Елем, присутни обожаваоци бенда Тригер и случајни пролазници на теми, на крају године да ваистину утврдимо која ли је омиљена нумера свеколиком пучанству. Теодорица је гласао за "Спиритус", а и мој глас иде за исту нумеру (јер је фанки, за разлику од остатка тешкометалних нумера којих се не би постидио ни Удо Диркшнајдер).

 

Три-чет'ри, изјасните се - која вам је омиљена нумера са албума ЕКС, и зашто?

(А онда ко вам је симпатија, који вам је најгори наставник, с ким никад не бисте сједили у клупи, и то.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, hvala :) Ne kapiram baš ovo za Vanderberg Kempbel? :)

Ma mislim na autfit,stono kazu sopingholicarke kod Dakicke i geja,nebitno.Devojka stvarno rastura sto se tice glasa,ali me nesto podseca na onu iz Nevernih beba sa pocetka.Volim to uzivljavanje-empatiju u pesmu,ali ne sa preterivanjem.Cenim malo lezerniji pristup ili to tako mora da zvuci kod zenskih vokala

Edited by teodorica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srećna svima nova godina! :)

 

(А онда ко вам је симпатија, који вам је најгори наставник, с ким никад не бисте сједили у клупи, и то.)
Spomenar se popunjava na kraju školske a ne kalendarske godine :P

 

 

Ma mislim na autfit,stono kazu sopingholicarke kod Dakicke i geja,nebitno.Devojka stvarno rastura sto se tice glasa,ali me nesto podseca na onu iz Nevernih beba sa pocetka.Volim to uzivljavanje-empatiju u pesmu,ali ne sa preterivanjem.Cenim malo lezerniji pristup ili to tako mora da zvuci kod zenskih vokala

Aaaaa, misliš kao whitesnake i to... Jbg, za to moram da se prefarbam ponovo u plavo! :)
Pozdrav. Ko nije prošle srijede slušao emisiju, evo link odakle se može skinuti emisija.

Saša, ta emisija je, ako ništa drugo, interesantna kao moj najzbunjeniji intervju ikada u kojem sam oborio rekord po frekvenciji ponavljanja reči "ovaj" u minutu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidim poznato mi zvuči, još mislim da nije neki od novijih stratovariusa, ko zna koliko poslednjih nisam slušao....

 

što se intervjua tiče - slažem se u mnogo čemu - oko bavljenja muzikom, žanrovskih podela....ali oko nečega baš i ne - arhaičnost muzike, kako si istakao, mislim da i u svetu ima gomila arhaične muzike koja je trenutno najslušanija - pogle bilo šta od lejdi gage i ostalog europopa, ako to nije arhaično...ili u metal svetu - sabaton, hammerfall, kojekakvi folk metalci, pa retro thrash - odnosno većina onoga što puni festivale diljem evrope danas. i, nažalost, željko joksimović prolazi i u svetu, gomile kojekakvih hitova u 2012 zvuče upravo tako. naravno ne kažem da je sve ovo ni blizu kvalitetne muzike, nego samo apropo arhaičnog/popularnog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sale, na znam u kom to svetu prolazi Joksimović? Pročitao si datume njegove turneje po Engleskoj, ili Japanu? "Željko Live in Budokan"? :)

 

 

Možda se nisam dobro izrazio tokom intervjua. U muzici svakih malo postoji neki retro styling, uzimanje nečega iz prošlih vremena i reciklaža toga. Ali Lady Gaga ne izgleda i zvuči bukvalno kao da su joj pesme vremeplovom stigle iz 80 i neke. Isto tako pošto se metal kao muzika ne menja mnogo, a ne možemo izmisliti toplu vodu, neminovno je da aktuelni metal bendovi imaju mnogo toga muzički zajedničkog sa muzikom prethodnih dekada, ali oni koji vode žanr uvek pokušavaju dodati nešto novo i sveže u svoju muziku. Takođe, mislim da neko može raditi i nešto što je 101% deja vu, krajnje tradicionalno ali da je zahvaljujući dobrim pesmama i muziciranju - dobro. Znači nisam pričao o kvalitetu nečije muzike već ukusu domaće publike. Vrlo je očigledno da je najpopularniji žanr metala ovde mešanje turbo folk-a i metala iz osamdesetih, pa tri prazna mesta, pa hard rok zvuk na tragu Osvajača sa primesama power metala, pa tek sve ostalo. Ako se to uporedi sa time kako izgleda svetska metal muzička scena i dalje stojim iza toga da je to i čudno i arhaično. Ne želim time reći ništa o kvalitetu bendova koji to sviraju, koji svoju muziku mogu praviti sa puno žara i najboljom voljom. Ovakva situacija ne govori toliko o bendovima koliko o ukusu publike koja kod nas prati metal. Kad se ljudi sprdaju kako su u finalu 202-jke na kraju godine uvek AcDc Metallica ili Iron Maiden, niko ne pominje da je to zapravo više do onih koji glasaju nego do toga da na Hit-u 202 ne može da se čuje i nešto drugo.

 

Sabaton, Hammerfall, folk metalci, ne znam da li je to konkretno muzika koja tebi lično prija, ali ne zameri mi - sve to NIJE muzika koja puni festivale, koja se mnogo sluša i prodaje, niti privlači mnogo pažnje. Pogledaj programe najvažnijih festivala. Muzika na festivalima se obično sastoji iz nešto novog i moderiška, i nešto starog ili retro ali bendovi u većini ne zvuče kao da snimaju albume u osamdesetim ili devedesetim, osim ako je namerno fora kao sa Steel Panther. Muzički, po meni, najjači nov proizvod koji imamo je ovo što radi David Mićić, a on da je čekao da se nekome ovde dopadne to što radi, ne bi se leba najeo, nego je lepo bypass-ovao srpsku metal scenu.

 

Da se razumemo, nemam ja ništa protiv kolega koje rade baš takvu, arhaičnu muziku, treba svako da svira ono što voli, ali da cela situacija govori o nama...govori. Jer nije to vidljivo samo u metal muzici.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA eto moram da se nadovezem samo kao pripradnik mladje generacije 'padavicara' od tvoje.Problem je sto svi ljudi koji su iole bili i uspesni i 'svetcki'(recimo bloodbath ili chak i chachanska necrophobia pa i tvoj vervil punili su hale i imali termine na drzavnoj televiziji uveliko.Ali tih ljudi jednostavno nema,stoga novija generacija je odrasla uz ono malo sto su imali.Dovoljno je da odes na gitarijadu u Zajecar i vidish da i dalje 90%ljudi slusha metallicu,gunse i nirvanu jer su culi neki hit na cdu starijeg burazera.Nisam kvalifikovan da kritikujem ali bih molio da vi 'starija' generacija koja zna srz i ima umece da roka na pravi nacin jer je to jedini nachin da necije srce osvojis.I moram da te izkritikujem i za solo album,licno smatram da je to materijal u svetskom rangu samo da ga zavrsis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dušane, mislim da se nismo razumeli - nema Željko Live in Budokan, ali verovatno ima neki ''nessa, nessa ai se tu pego'', koji recimo bez problema svira u pulskoj areni, ili kakav drugi riki martin, da to jednostavno tako nazovemo.

Što se tiče lejdi gage i ostalih, prvo, gaga se razlikuje od tih ostalih po ludim spotovima, ili što šeta aljine od krmenadli, ali zajedno sa svima drugima - kejti peri, bijons....osim po nabudženoj produkciji i autotjunu, ama baš ni po čemu drugome se ne razlikuje od neke tamo bananarame, ili sam možda izgubio sluh, pa mi ta tri akorda zvuče isto...

ja nisam nikako fan sabatona i ostalih, samo pokušavam da naglasim da ako takav mediokritet uz izvesna ulaganja i dobar menadžment može da bude neko ko ima ipak neku zavidnu karijeru, albume, svetske turneje, onda može svako.

nisam ni fan folk metala, ali sam se prenerazio kad sam (a podrobno sam propratio lineupove svih većih prošlogodišnjih metal festivala) video imena poput eluveitie, finntrol i sličnih na sve strane.

 

p.s. i da, treba razgraničiti kako bendovi zvuče i šta sviraju, jer mnogi stari bendovi i pored najnovije produkcije ipak sviraju arhaično, da upotrebim taj termin, dok recimo pain of salvation ima neku arhaičnu produkciju, bar na poslednja 2 komada, ali muzika im se ne bi baš mogla okarakterisati arhaičnom, pre alternativnom

 

ukratko, poenta je da sve može ali i ne mora da prođe, sve zavisi ko gde kako i pošto

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA eto moram da se nadovezem samo kao pripradnik mladje generacije 'padavicara' od tvoje.Problem je sto svi ljudi koji su iole bili i uspesni i 'svetcki'(recimo bloodbath ili chak i chachanska necrophobia pa i tvoj vervil punili su hale i imali termine na drzavnoj televiziji uveliko.Ali tih ljudi jednostavno nema,stoga novija generacija je odrasla uz ono malo sto su imali.Dovoljno je da odes na gitarijadu u Zajecar i vidish da i dalje 90%ljudi slusha metallicu,gunse i nirvanu jer su culi neki hit na cdu starijeg burazera.Nisam kvalifikovan da kritikujem ali bih molio da vi 'starija' generacija koja zna srz i ima umece da roka na pravi nacin jer je to jedini nachin da necije srce osvojis.I moram da te izkritikujem i za solo album,licno smatram da je to materijal u svetskom rangu samo da ga zavrsis.

Eeeee rođače da su ti bendovi tad punili hale :mrgreen: Možda neki metal festival eventualno, jer nije bilo šta drugo da se vidi i čuje, niti koncerta stranog benda da se na njega ode :)

 

Dušane, mislim da se nismo razumeli - nema Željko Live in Budokan, ali verovatno ima neki ''nessa, nessa ai se tu pego'', koji recimo bez problema svira u pulskoj areni, ili kakav drugi riki martin, da to jednostavno tako nazovemo.

Jeste, ali nisam siguran da te razumem kakve to ima veze, pošto je on zapravo dobar primer da domaća publika voli muziku prošlosti. (ja tu čujem sudar popa osamdesetih i Zdravko Čolić škole provučene kroz paorsko džihadsku prizmu u aranžmanu)To što je Željko popularan u susednoj državici sa kojom nas spaja jezik, to je sa stanovišta globalnog jednako bitno kao i to da li neki pevač iz Azerbejdžana može da okupi par hiljada ljudi u Čečeniji. Postoje stvari koje su lokalno popularne, naš pop je takođe zaostao za svetom i dobrim delom zvuči kao pesme sa San Rema i Evrovizije osamdesetih. Možemo naći još primera u evropi gde je takva situacija, ali obično je u pitanju istočni blok ili države koje nisu imale tradiciju vezano za rok muzike. Mi to jesmo imali i do početka devedesetih smo zapravo donekle i pratili svetske trendove, zato i jedino zato izražavam čuđenje time da je danas neka publika koja se valjda informiše preko tog interneta sklonija da voli muziku koja je "stala u vremenu".

 

Što se tiče lejdi gage i ostalih, prvo, gaga se razlikuje od tih ostalih po ludim spotovima, ili što šeta aljine od krmenadli, ali zajedno sa svima drugima - kejti peri, bijons....osim po nabudženoj produkciji i autotjunu, ama baš ni po čemu drugome se ne razlikuje od neke tamo bananarame, ili sam možda izgubio sluh, pa mi ta tri akorda zvuče isto...
Hehe :) Ne znam koliko te interesuje pop muzika, ali mene je i posao naveo da se bavim slušanjem iste. Tri akorda su uvek tu, u mnogo različite muzike, a ono što definiše žanr je najčešće aranžman i elementi koji nisu samo harmonske prirode. Aražman koristi određene muzičke elemente od kojih neki mogu da stvaraju asocijaciju na određenu eru. Tako Gaga na primer meša neku pop estetiku osamdesetih (koja je trenutno in kao retro) sa modernim elementima iz dance i elektronske muzike. Ali ne zvuči kao Bananarama. Mislim, nijedna aktuelna muzička zvezda ne zvuči kao da joj je pesma snimljena u vreme "Vatrenih ulica", ali eto, imam utisak da je u Srbiji sasvim ok takav pristup. :)

ja nisam nikako fan sabatona i ostalih, samo pokušavam da naglasim da ako takav mediokritet uz izvesna ulaganja i dobar menadžment može da bude neko ko ima ipak neku zavidnu karijeru, albume, svetske turneje, onda može svako.

nisam ni fan folk metala, ali sam se prenerazio kad sam (a podrobno sam propratio lineupove svih većih prošlogodišnjih metal festivala) video imena poput eluveitie, finntrol i sličnih na sve strane.

Pa dobro, to su neki evropski festivali. Metal je u Evropi nešto dalje od mainstream-a nego u americi u poslednjih desetak godina, više je subkultura. Nightwish je npr velik u evropi, u USA su druga liga. A to je zemlja koja je danas najveći rasadnik muzike svih vrsta, šta god mi mislili o njoj. Elem, kad kažem moderno, mislim na nešto što je aktuelno u žanru, što pokazuje da se razvija. Evo, super je što imamo Consecration, na primer, koji je neki domaći pandan određenim bendovima i određenom sub-žanru u belom svetu, ali ako bi pratili svet, onda bi valjda ovde klinci trebalo da se lože recimo i na Djent ili New wave of American HM a ne da se lože na Hard rok sa početka osamdesetih. Vole ljudi i Maiden širom planete ali ne prave klinci u garažama u Londonu ili u Njujorku klon bendove koji zvuče kao Maiden.

 

p.s. i da, treba razgraničiti kako bendovi zvuče i šta sviraju, jer mnogi stari bendovi i pored najnovije produkcije ipak sviraju arhaično, da upotrebim taj termin, dok recimo pain of salvation ima neku arhaičnu produkciju, bar na poslednja 2 komada, ali muzika im se ne bi baš mogla okarakterisati arhaičnom, pre alternativnom
Slažem se. Ali nije fabula da neka full retro muzika ne treba da postoji, niti tvrdim da one nema svoju publiku - čudno je da je to ono (uz sprdačke varijante) što domaća publika preferira. Imam utisak da smo u poslednjih 20 godina postali muzička provincija kojoj je pesma evrovizije vrhunac i krajnji domet shvatanja modrenog i aktuelnog u muzici. Ranije, kad je napolju bio hard rok, imali smo kvalitetne takve bendove, kad je došao disko pop imali smo to, imali smo i domaći punk i novi talas, pa taj neki mtv mainstream rock, pa i neke interesantne tvrđe i alternativne bendove početkom devedesetih i onda tu 90 i neke, sve staje i to je to, kraj ako ne i korak nazad. Dakle slažem se sa tobom da stvari koje mi volimo ovde postoje i na svetskoj sceni, da se može napraviti paralela u tome da manje novih bendova dostiže veliku slavu a Metalika i dalje puni festivale, da razne retro varijante zvuka dolaze svakih malo, ali tamo uz sve to postoji kod publike potreba i za nečim novim. Kod nas ne postoji u značajnijoj meri, i na to sam mislio tamo u intervjuu. U stvari, ne mislim ni da mi je ceo komentar na tu temu specijalno originalan, pošto sam od više muzičara ovde čuo taj isti stav, da se podrazumeva da ljudi ovde u poslednjih desetak godina ne vole modernu muziku. Ako misliš da je vole pa se tu ne slažemo, jbg, ne znam, voleo bih da mi daš neki primer nečeg moderiška ili muzički aktuelnog što je ovde zaista prošlo.

 

Baj d vej, nisam ni u fazonu da je novo uvek bolje, samo po sebi. Ali ako imaš nešto novo, pa deset bendova to svira, jedan će da ubode kvalitet. Ako imaš još jednu novu inkarnaciju Deep Purple, Helloween ili Whitesnake-a, lupam, kolika je mogućnost da od toga ispadne nešto sjajno? A da bi se dešavalo nešto novo potrebna je publika koja će to da podrži i isprati.

 

Ne znam ni zašto sam se raspisao.... Uu stvari, kontam da možda to, u vezi domaćoj neljubavi prema modernoj muzici, dobar materijal za neko pametovanje pa da okačim na TMM sajt :)

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da ti odgovorim

Meni izgleda kao pun kst ljudi koji headbanguje,bloodbathu je vader u to vreme bio predgrupa,dead joker je svirao brzo kolko i jedino malevolent creation u to doba,jednostavno ti ljudi nisu preneli na mladje generacije nista stoga smo mi morali sve izpocetka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem mislim da je mnogo širi od puke muzičke scene. Imam utisak da bi ovde funkcionisao jedino agresivni i dobro smišljeni marketing od strane ministarstva za kulturu. Ali mi nemamo kadrove za to, niti ćemo ih imati. Odličan primer stvari koja nam se servira si već pomenuo: prodaje nam se bend sa tematikom veličanja ratobornog ponašanja iz zemlje koja 2014. godine slavi 200 godina bez rata, a mi okruženi sukobima zadnjih 20 godina. Svaki put kad vidim reklamu za taj bend i kad znam da će da napune neki Dom Omladine ili SKC osećam se kao da glabam kurčinu zbog mongoloidnih Srboida. A to nije ni delić problema sa ljudima ovde. Umesto da odrastemo kao nacija zbog svega što smo prošli i što prolazimo, mi samo nazadujemo. Kao mentalni konc logor. To je ukratko moje viđenje problematike. Dušane, saglasan sam sa svime što si nakucao. Iako nisam nikada svirao u bendu niti imam takve apsiracije okružen sam ljudima koji sviraju/"vrte" svašta, pa otprilike znam kakva je publika ovde a i stvaraoci.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utisak da smo u poslednjih 20 godina postali muzička provincija kojoj je pesma evrovizije vrhunac i krajnji domet shvatanja modrenog i aktuelnog u muzici.

Ја бих само овдје ставио 13 умјесто 20.

 

У '90-им су свирали Ништа али логопеди, ДЛМ, Атеист реп били млади и свјежи (сад су млади и буђави), Ван Гог био одличан бенд (тек након Опасног плеса су кренули у брутални ретардацију), код браће 'рвата су Мајке биле у пуној снази, Хладно пиво није било кренуло стазама Ван Гога, итд. То су били новији бендови, новије снаге, нови талас '90-их, Брзи Бендови Србије (и околних земаља). За то вријеме су се и они старији бендови јако добро држали, штавише, без квалитетног Бајаге није могло (и не може) бити квалитетног Канде, Коџе и Небојше.

 

Носиле су се кариране кошуље и било је ретардирано носити дугу косу и шишке, дубоке бијеле патике и уске хлаче. Курт је био свјеже мртав и то се поштовало. Свеукупни утицај гранџ покрета гдје није било сјаја у коси и компресора на добошу се осјећао и код нас, и то солидно. Није била општа регресија.

 

Ишло је то некако, до једном. С обзиром да се овдје аполитично не може отићи ни у продавницу, морам тај аспект увести у причу: док је Слоба притискао, било је добре музике. Како су дошли "ослободиоци", све је отишло у курац а Негатив издао албум за Сити Рекордс (и тако зајебао све оне који су мислили да је Негатив бенд). Није било више митске личности отца свог зла којем треба ј. матер. Можда то има везе са музиком, а можда не. Хронолошки се поклапа.

 

За посљедњи рок албум у Срба рачунам Смак - Егрегор (1999). Десило се још пар врхунских албума послије тог (нпр. Перо Деформеро - Андергранд, Поинт Бланк - Осам плавих кугли), међутим, то су неке појаве које немају везе са "сценом" односно стањем на истој (бендови + публика = сцена).

 

Зашто Смак? Прво, због самог имена. СМАК. А и Егрегор: физичка и духовна енергија коју заједнички стварамо, односно, коју смо стварали у '90-им, кад је било најтеже. Та је заједничка енергија нестала. Друго, музички. "Луди" Точак као да је чуо све оне који су га годинама критиковали због лоших текстова па прави албум без текстова, полиритмија, стратокастер из времена прије настанка времена и два "алмановска" бубња за сонични хиперсвемир. Један од првих рок бендова у Срба. Један од посљедњих рок бендова у Срба.

 

http://youtu.be/49C2_K58Bv8

 

Са нецитираним остатком поруке се, наравно, слажем, схватам и сматрам да је жалосно стање рок публике, више него бендова. Докле више стално иста три сингла са тисућудеветстоосамдесетседмог албума БелеЗмије?

Ни на западу није више као "на западу", али овдје код нас...

 

***

 

Колега Чедо, a propos Вашег излагања:

Teško se živi na početku trećeg milenijuma, možda i najgore vrijeme ikad u istoriji Srba. Na papiru neke stvari djeluju dobro: Srbija se konačno zove Srbija (iako je iskidana sa svih strana), zapadno od Drine postoji definisana granicama srpska teritorija (iako su to granice entiteta a ne države). Međutim, sve je daleko od ružičastog. Srbi su napokon svoji na svome, a to im ne ide nikako. Vode ih beskrupulozni političari koji zatiru narod siromaštvom, jedino u čemu su uspješni.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da ti odgovorim

http://www.youtube.com/watch?v=yxjlJGLm3jc

Meni izgleda kao pun kst ljudi koji headbanguje,bloodbathu je vader u to vreme bio predgrupa,dead joker je svirao brzo kolko i jedino malevolent creation u to doba,jednostavno ti ljudi nisu preneli na mladje generacije nista stoga smo mi morali sve izpocetka

Ma ok, ali to je festival, ono, grupna svirka, ovaj u Novom Sadu '93. ako se ne varam. Zapravo, ono što je bilo pre 7-8 godina da Alogia ili Kraljevski Apartman rasprodaju sami salu, je tad bilo nemoguće zamisliti. Bile su popularne osamdesetih ove varijante kao Jagode i Osmi putnik, ali mislim da se to vreme ranih devedesetih malo mitologizira ovde na forumu, bar kad se radi o metalu. Manje je klinaca slušalo metal, neki moj utisak, ali ih je više išlo na svirke, bilo im je više stalo.

Problem mislim da je mnogo širi od puke muzičke scene. Imam utisak da bi ovde funkcionisao jedino agresivni i dobro smišljeni marketing od strane ministarstva za kulturu. Ali mi nemamo kadrove za to, niti ćemo ih imati. Odličan primer stvari koja nam se servira si već pomenuo: prodaje nam se bend sa tematikom veličanja ratobornog ponašanja iz zemlje koja 2014. godine slavi 200 godina bez rata, a mi okruženi sukobima zadnjih 20 godina. Svaki put kad vidim reklamu za taj bend i kad znam da će da napune neki Dom Omladine ili SKC osećam se kao da glabam kurčinu zbog mongoloidnih Srboida. A to nije ni delić problema sa ljudima ovde. Umesto da odrastemo kao nacija zbog svega što smo prošli i što prolazimo, mi samo nazadujemo. Kao mentalni konc logor. To je ukratko moje viđenje problematike. Dušane, saglasan sam sa svime što si nakucao. Iako nisam nikada svirao u bendu niti imam takve apsiracije okružen sam ljudima koji sviraju/"vrte" svašta, pa otprilike znam kakva je publika ovde a i stvaraoci.

Nasmejao si me sa ovim oko benda iz zemlje 200 godina bez rata, hehe :) Ali zapravo, tako je uvek, rat je kao tematika interesantan onima koji su ga neposredno iskusili jako nedavno ili onima koji imaju pune stomake i nisu ga nikad videli, nikom između :) Jesmo i mentalnom konc logoru, a iako mnogi vole da krive nekog drugog, na primer mračne svetske sile koje nemaju druga posla nego da ugnjetavaju Srbe,

mislim da smo mi sami sebe stavili u taj mentalni zatvor, zaključali se i progutali ključ.

 

Ја бих само овдје ставио 13 умјесто 20.

 

У '90-им су свирали Ништа али логопеди, ДЛМ, Атеист реп били млади и свјежи (сад су млади и буђави), Ван Гог био одличан бенд (тек након Опасног плеса су кренули у брутални ретардацију), код браће 'рвата су Мајке биле у пуној снази, Хладно пиво није било кренуло стазама Ван Гога, итд. То су били новији бендови, новије снаге, нови талас '90-их, Брзи Бендови Србије (и околних земаља). За то вријеме су се и они старији бендови јако добро држали, штавише, без квалитетног Бајаге није могло (и не може) бити квалитетног Канде, Коџе и Небојше.

Slažem se, nego je priča išla o metalu, pa ja zaokružio. Metal po meni baš i nije cvetao tu početkom devedesetih.

 

Носиле су се кариране кошуље и било је ретардирано носити дугу косу и шишке, дубоке бијеле патике и уске хлаче. Курт је био свјеже мртав и то се поштовало. Свеукупни утицај гранџ покрета гдје није било сјаја у коси и компресора на добошу се осјећао и код нас, и то солидно. Није била општа регресија.
Ono što sam napisao i gore, ja samo imam utisak da je prošlost lepša jer je gledamo opterećeni trenutnom situacijom. To je istovremeno bilo i vreme gde su dvojca u razredu koji ne slušaju narodnjake dobijali batine od ostalih. U pravu si da je scena bila jako vitalna, ali kao što i sam očigledno znaš, dok je postojao taj neki "vibe" da smo to neki "mi" protiv "onih", dotle je ta muzika imala simboliku neke borbe za bolje sutra i otporu stihiji maloumnika. Kad je stigla demokratija, nikom više u novoj vlasti nije bio zanimljiv rok, iz više razloga, a publika se rasula, jer novija generacija slušalaca su samo konzumenti, koji ne doživljavaju neki ideološki, moralni podtekst u takvoj muzici, već je za njih to samo jedna od stvari u ponudi, pa ko šta više voli, pop folk ili rok.

 

 

За посљедњи рок албум у Срба рачунам Смак - Егрегор (1999). Десило се још пар врхунских албума послије тог (нпр. Перо Деформеро - Андергранд, Поинт Бланк - Осам плавих кугли), међутим, то су неке појаве које немају везе са "сценом" односно стањем на истој (бендови + публика = сцена).
Jbt, ja mislim da 95% ljudi koji kao slušaju Smak ne znaju da postoji taj album.

Inače ja zaista ne znam šta da mislim vezano za Pera Deformera. Sa jedne strane dobra je svirka, očigledno su kreativni, dobri ljudi u bendu, i taj album zaista jeste jedna kvalitetna humoristična katarza. Ali sa druge strane, imam utisak da jako veliki deo "metalaca" ima unutrašnji sukob sa opankom koga svi hteli ne hteli svi u nekoj meri genetski nosimo u sebi, a ne mogu sebi da dozvole susret sa time da seljak živi u njima. Ali kad je kroz šalu, kad je kao sprdnja, onda im to daje šansu da ako već na svadbi nisu igrali kolo jer ne bi da ispadnu ovo ono, onda uz PD mogu da se lepo provedu i izđuskaju. Kao što neki amer ne sme glasno da kaže da voli hair metal, ali je kul otići na koncert Steel Panther jer je to kao zajebancija. Da su Pero objavili taj isti album sa ozbiljnim vokalom i ozbiljnim tekstovima, ko bi ih slušao ovde? Jednostavno ne mogu da se otmem utisku da su Pero popularni kod metal publike zato što je ona, iako ubeđena da je bolja od ostalih, zapravo deo tog "egregora" (kad već pomenusmo Smak), te zajedničke energije Srbistana. Vidim na nekim ljudima u publici isti onaj "dvaprstačela" majmunski sevdah koji vidim i na splavu. Ne kažem da PD nisu dobri, jer zapravo, jako su dobri, ali ja ne bih nikada voleo da sam u njihovoj koži. Da sam hteo da izađem na binu i sviram Cecu ili neke druge foršpil varijante i vidim publiku ispred mene kako pada u trans i luduje, dok pevač na bini leleče, mogao sam. Nadam se da sam dobro objasnio šta mislim pošto ne želim da ispadne kao da pljujem ljude iz benda, zapravo, pljujem jedan deo njihove publike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se, nego je priča išla o metalu, pa ja zaokružio. Metal po meni baš i nije cvetao tu početkom devedesetih.

Па оно, не знам да ли ми је гори југословенски метал, метал из '90-их или "Рогошићев метал"...

:haha:

Заправо, оно нешто мало (јако мало) што је било у '90-им је јако занимљиво. И добро. Али су све то били "примјери против правила".

 

Jbt, ja mislim da 95% ljudi koji kao slušaju Smak ne znaju da postoji taj album.

То је тужна истина која је повезана са незгодним тренутком изласка албума и самим концептом.

 

Inače ja zaista ne znam šta da mislim vezano za Pera Deformera.

(Да не цитирам остало везано за ПД.)

Мислим да је Перо Деформеро албум урађен како треба, и да је концепт разрађен до краја. Како то погађа "публику" је сасвим нека друга прича.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

(Да не цитирам остало везано за ПД.)

Мислим да је Перо Деформеро албум урађен како треба, и да је концепт разрађен до краја. Како то погађа "публику" је сасвим нека друга прича.

Odlično je to urađen album, bez ikakve sumnje, samo nisam siguran da je svim ljudima odličan iz istih razloga. Ali eto, nije nešto u čemu bih lično mogao da uživam, ili što bi mi pobudilo ikakvu emociju.

 

Inače je jako dobro pitanje, sa obzirom da smo mi ovde u većini kao narod toliko u "etno" fazonu muzički, zašto niko nije napravio neku interesantnu fuziju tvrdog zvuka i etno muzike sa ovih prostora, pa to ponudio internacionalnom slušalačkom telu, jel. Mjetal Bregović u bijelom odelu sa duplom pedalom i narikačama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sećam se kad smo svirali kao gosti PD onomad u SKCu na promociji undergranda, posle toga su bili komentari na par gig reporta tipa - pa šta će oni tu, zar ne shvataju da se PD sprdaju baš s takvima kakvi su oni....jebote, ja mislio da se sprdaju valjda sa šabanijadom, dobro što su me izbavili iz neznanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...